Třešňová větvička, 1983-86, tempera na papíře, cca 29x21

17. května 2006 v 22:02 | hanci |  Hančí obrazy

Tuším že 15/05/06 jsem napsala níže uvedený článek, který se ale ztratil - neznámo proč. Ztratil se i s komentáři. Náhodou jsem ho měla v záloze, tak ho znovu uveřejňuji:
Po přestávce opět na blogu
Tak se mně vrátil můj starý PC a dva dny na něm ještě budu moci psát, protože ten nový stojí vedle a čeká, až přijede ve středu syn a vše nainstaluje a uvede do provozu. Ten odborník ho jenom sestavil. Takže jsem okamžitě využila možnosti a píši opět na mém veteránovi.
Je mně to trapné, že se stále opakuji, ale určitě si vůbec neumíte představit - tedy hlavně ten okruh lidí, které mám uvedené v seznamu, jako oblíbené - co pro mě znamenáte. Je to naprosto zvláštní pocit, protože vás neznám - a vlastně znám - jste pro mě tak moc blízcí, až mě to zaráží. Přes den na vás často myslím, protože si alespoň trochu umím představit, jak uvažujete, co se vám líbí a co nemáte rádi. A tolik vám přeji, aby pominuly případné problémy, aby se vám dařilo v práci a vůbec v životě.
Ještě pořád se úplně perfektně nedokáži v blogování orientovat a co mě nejvíc štve, že strašně ztrácím paměť a že si třeba nemohu vzpomenout, u koho se probíralo to které téma a že jsem tam třeba něco také napsala...... To stáří je děsné, když doléhají takové ty starobní potíže - zdraví a pohybové schopnosti se zhoršují a hlavně ta paměť! Jsou jistě staří lidé, kteří mají paměť výbornou až do konce, já k nim, bohužel, nepatřím.
Takže jsem věděla s určitostí, že se např. Ghost dívá na film s J. Nicholsonem "Lepší už to nebude" (tento týden budou dávat ještě "O Schmidtovi" - ten se mně snad líbil ještě víc) a měla jsem dobrý pocit. Bohužel, o filmech si nemám s kým povídat a já jsem takový fanda na dobré filmy!!! S J. Nicholsonem mám ještě na videu "Čest rodiny Prizziů" - tato satira se mně snad líbila nejvíce vůbec, pak mám "Král z Marvin Gardens a "Malé životní etudy" z doby, kdy byl J.N. mladý a naprosto krásný a už vynikající herec a tyto filmy jsou zcela nekomerční. Moc se mně líbil film "Lepší pozdě nežli později" s D. Keatonovou a J.N. Asi nejvíc miluji W. Allena a všechny jeho filmy, pro jeho pronikavý intelekt (možná přece jen nejvíc, "Interiéry", "Alice", "Manželé a manželky", "Hana a její sestry" - ale jak vidím, už bych začala sepisovat všechny jeho filmy-mám jich na videu přes dvacet). Ale asi nejvíc v životě se mně líbil čínský film, režie Chen Kaige (žije-tuším-ve Francii) "Sbohem má konkubíno". Jinak miluji C.Sauru, Medema...., samozřejmě I.Bergmana. Ale i našeho Vláčila ("Markéta Lazarová"....) v. Jasného atd. Nemohu se dívat na komerční, povrchní filmy. To neznamená, že nemám ráda veselohry, mám je ráda, strašně moc. V poslední době mě naprosto dostala veselohra "Drž hubu", rež. a scénář F. Veber, pak satira "Operace Corned Beef" - je jich docela dost.
Ghoste, děkuji za tvé poznámky, udělals mně s nimi takovou radost! Mám ještě problém s diskusí, protože písemně se mně stále ještě vyjadřuje hůře, než ústně. Ale určitě si zvyknu. Přece jenom se pokusím reagovat na poznámku tvou a Jirkovu ohledně života za komunismu. Já jsem někdy tak znechucená dnešním chováním lidí, kteří si vykládají svobodu tak, že je jim vše dovoleno, bez ohledu na druhé, chováním politiků - absolutně ve všech stranách stejně, takže vůbec nevím, koho mám jít volit, přestože vím, že musím jít, protože jinak bych dávala hlas komunistům - že si někdy říkám, že za totality člověk okamžitě poznal charakterní lidi (ti nikdy nemohli zastávat významné funkce atd.), že to snad bylo lepší - ale vzápětí mě začne přecházet mráz a jímá mě hrůza a hned říkám - bože ne, určitě ne!!! vše je lepší, než to bylo v totalitě. Je to tak těžké! Mnohokrát jsem četla, ale i osobně slyšela vyprávět lidi, kteří to prožili, že největší přátelství vznikala v koncentrácích - ať už německých nebo komunistických. Byla to přátelství na život a na smrt. Myslím si, že tak silné vztahy nemohou vznikat v blahobytu a bez -relativně - starostí. Ale to přece neznamená, že kvůli tomu by měli lidé neustále trpět! Poslouchala jsem na Praze 2 rozmluvu s výtvarníkem Jiřím Sozanským, který má výstavu v Terezíně. Bývá tam často a říkal, že chování lidí se velmi podstatně za poslední roky změnilo. Ale nejenom našich lidí, i cizinců. Dnes už se téměř nikoho nedotýká, jaké strašné místo to je, co se tam dělo. Nejvýše každého zajímá "kde jsou mučírny" a jinak se tam každý chová - doslova J.S. říkal - "jak na Karlově mostě". Nereflektovat minulost, navíc tak krutou, je pro budoucí generace strašně moc, moc špatné.
Tak už dost, už jsem toho napsala víc, než by bylo dobré. Ještě jednou - děkuji vám všem, kteří píšete tak krásné věci na blogu, kteří fotografujete, malujete.... Všem přeji krásné dny a pohodu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Bah Bah | 18. května 2006 v 18:10 | Reagovat

A ja jsem ti napsala tak dlouhy komentar, doufam zes ho stacila precist:-)

2 hanci hanci | Web | 18. května 2006 v 20:08 | Reagovat

Ja si teď nemuzu uvědomit, jestli to bylo od tebe nebo od Ibádova oka - o té mé mizerné paměti a o tom filmu Drž hubu.(teď se ta mizerná paměť projevuje naplno!!!) Syn mně instaloval PC a já jsem měla nervy na prasknutí, chystám se o tom napsat, ale jsem zatím tak vyřízená, že nemám sílu. a protože jsem měla takové nervy, nemohu si uvědomit, jestli to bylo od Tebe. Moc se omlouvám, měla jsem tam dva komentáře. Tak jako tak moc dík.

3 ghost ghost | Web | 19. května 2006 v 1:15 | Reagovat

Chtěl jsem zareagovat, ale nestihl jsem toho napsat moc - i to málo se však ztratilo. Určitě jsem psal, že se moc na TV nedívám (takřka vůbec) a tak mi unikl k mé smůle i Felliniho Satyrikon a mnoho dalších dobrých filmů. Když mám náladu, pustím si DVD - dnes to byl například Kurosawa, kterého mám velice rád.

4 hanci hanci | Web | 19. května 2006 v 12:11 | Reagovat

No, Kurosawu doslova miluji, překládala jsem k jeho pár filmům i titulky (tedy ne oficiálně, jen zdarma pro studenty a pro svoji potřebu, já angličtinu moc neumím, ale mám dobré slovníky a gramatiku si docela pamatuji).Vůbec mám ráda východní kulturu, oni se vyjadřují málo slovy a přitom je to tak hluboké a kamera bývá vždy výborná, jako obrazy.Mám docela dost takovýchto filmů na videu. Ted právě se chystám, že se podívám na 2 Felliniho filmy, protože jsem je nestihla v TV, mám je nahrané. Ale Felliniho zrovna nijak zvlášť nemiluji, nevím proč.Ovšem Satyrikon mně připadá, jako by se vymykal z těch ostatních.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama