Zuby

5. července 2006 v 14:18 | hanci |  Jak jde život

Tak jsem si myslela, že napíši článek o úplně něčem jiném, ale nedá mně, abych se nepodělila o zážitky z posledních dnů.

V pondělí jsem kousla do rohlíku a projela mně celou hlavou palčivá bolest - zub! Koncem prosince mně paní doktorka kvůli bolesti zubu po sejmutí staré korunky, vytažení nervů a přeléčení zubu nasadila korunku novou. Od toho momentu mně ten zub opět bolel. Doufala jsem, že se usadí, ale naopak. Před asi třemi týdny jsem se objednala na vyřešení problému - termín jsem dostala 3/9/06. No a toto pondělí katastrofa. Včera - t.j. v úterý - jsem zjistila, že moje paní doktorka má od pondělka tři týdny dovolenou. Šla jsem tedy k zastupujícímu lékaři. Snad ani nebudu popisovat, jak se choval. Opět jsem byla v šoku (jak z toho Brna). Nakonec, po zrentgenování a zjištění, že tam není váček, mně řekl, že si vše vymýšlím, že se nemám pozorovat a mám jít domů, že se s tím nedá nic dělat, že tam nemá co bolet.
Včera jsem ještě byla objednaná na rehabilitaci, tam jsem pro pobavení vše líčila paní masérce - paní, která tam rovněž byla na masáži, se mě ptala, jestli ten pan doktor byl dnes střízlivý. No, tak to mně bylo hned vše jasné. On se skutečně choval zvláštně a neustále popíjel vodu z lahve. - Jestli to byla čistá voda, to skutečně teď nevím. Dále jsem pak včera šla ještě na kontrolu na rehabilitaci do nemocnice k paní primařce. Ta mně okamžitě řekla, že mám nateklou tvář, jestli mě nebolí zub. Vše jsem znovu stručně vylíčila a paní primařka mi jenom řekla, abych tohoto doktora vůbec nebrala na vědomí. A že mně udělá akupunkturu, protože jsou dva dny svátek a co bych dělala, když nemohu brát žádné prášky proti bolesti (kvůli té mé proklaté slinivce). Zaplatila jsem tedy 70,- Kč za akupunkturu a bolest skutečně ustoupila, je jen taková tupá, potlačená. Co budu dělat dál, to tedy skutečně nevím, k tomuto zastupujícímu doktorovi už určitě nepůjdu, pokusím se přemluvit nějakého jiného. Nevím ovšem, jestli to jde, když jako zastupující lékař byl určen tento otřesný člověk.
Původně jsem chtěla psát na úplně jiné téma. Chtěla jsem se zeptat, jestli někdo z Vás, kdo bude třeba číst tento můj příspěvek, četl knihu "Bod obratu" - autor Fridjof Capra. (Název knihy, myslím, dostatečně ukazuje, o čem kniha je.) Měla jsem ji půjčenou, moc bych ji chtěla, ale finance nejsou. Moje paměť je čím dál horší, takže po těch několika letech už mně z té knihy hlavně zůstává jen pocit beznaděje, kam se všichni řítíme. Je to dokument. Pak by mě moc zajímal také Váš názor na knihu Roberta Wrighta: "Víc než nic" (Logika lidského osudu). ("V široce pojatém a nesmírně zajímavém vyprávění se autorovi daří přesvědčivým způsobem zpochybnit obvykle zastávaný názor, že evoluce a dějiny lidstva nemají žádný cíl. Obratným využitím her, popisu her s "nulovým" a "nenulovým" součtem, odhalí sílu stojící za obecným směrem vývoje života, sílu, která biologickou evolucí vytvořila složité, rozumné živočichy a následně prostřednictvím kulturní evoluce vedla lidský druh ke stále rozsáhlejší a složitější stavbě společnosti.") Tento autor napsal ještě "Morální zvíře" (mimo jiné). Obě knihy mám doma, tu druhou jsem - kvůli blogu!! - ještě nepřečetla. No a poslední dotaz na případné čtenáře - jestli si myslíte, že USA zneužívají terorismus k ovládnutí různých zemí i po stránce ekonomické. Podrobnosti k tomuto tématu a dalšímu viz článek Nokia 6021 z 28/06 na blogu u Kacze ( Kniha: Hegemonie či přežití: Americké tažení za globální nadvládou) 2003 - autor: Avram Noam Chomsky (*7.12.1928 - je profesorem lingvistiky na Massachusetts Institute of Technology v Bostonu).
Takže dík za případný názor.
Přikládám ještě pár fotek z naší loňské výpravy v krásném prostředí mého rodiště. Šli jsme k Vypálenému dubu - je to chráněná památka, velký dub, do kterého uhodil blesk. Dovnitř vypáleného otvoru se vejdou pohodlně tři lidé. Strom je to opravdu krásný. Nejsem schopná objektivně posoudit, jestli to prostřední připadá tak krásné jenom mně, protože jsem tam strávila tolik nádherného času dětství a mládí - nebo jestli se může líbit i naprosto cizímu člověku.
Po cestě k Vypálenému dubu se jde kolem skály Justinky, ke které se váže pověst. V době války se Švédy si jeden švédský voják vybral děvče - Justinku - z vesnice, ale ona před ním utíkala za ves až ke skalám a tam už neměla kam utéct a skočila tedy ze skály dolů. Voják nestačil zastavit koně a spadl i s ním také dolů. Všichni se zabili. Ve skále dole se objevila puklina ve tvaru srdce, podkovy a meče. Musím říct, že ještě za mého mládí tam skutečně tato puklina ve skále byla (samozřejmě náhodný přírodní úkaz), ale my jsme tu skálu vloni už nenašli. Škoda, těšila jsem se na ni. (Ta skála dostala jméno po tom děvčeti.) Ale ta cesta vede tak krásným prostředím s množstvím lesních zákoutí a meandrů říčky Rokytné že mně to na potěšení duše opravdu stačilo. Před asi třemi roky jsme tam dokonce viděli ledňáčka, bylo to tehdy poprvé a asi naposledy, co jsem ho viděla živého v přírodě.
Poslední obrázek je z místa, kde se v létě rádi koupeme. To je ale úplně jinde, u Znojma. Kolem Znojma je ovšem prostředí také velmi krásné, mám to tam také moc ráda.
Tak tady jsme hledali pod skálou Justinkou tu puklinu ve tvaru srdce, meče a podkovy.
Stále hledáme.....
ale marně.
Odcházíme od Justinky směrem k Vypálenému dubu.
Řeka Rokytná se vine mezi loukami a lesem a vytváří nádherná zákoutí a meandry.
Nevím jak ten obrázek vyzní lépe - naležato nebo nastojato?
Konečně jsme dorazili k Vypálenému dubu. Takhle z dálky ani nevypadá tak velký, jak ve skutečnosti je, když u něho člověk stojí. Stěží ho obejmou tři lidé.
Odpočívali jsme, byl nám připravován pravý čínský čaj s příslušným obřadem a byla předčítána čínská poezie. Co víc si může člověk přát?
Toto je opravdu pohádkový rybník "Skalka", kde se rádi koupeme. Ta skála, podle které se rybník jmenuje je vlevo - bohužel, fotku nemám. Prostředí je to skutečně jako v pohádce.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 anina anina | Web | 5. července 2006 v 21:12 | Reagovat

hoj Hančí,já nemám slov,,ohledně léčby-neléčby tvých zubů.Tento komentář jsem musela o hodinu odložit,protože i když mám v sobě pokoru,jsem i impulsivní a mohl by vyznít...Jediná rada,nedat se, otravovat,opakovat,vyžadovat svoje právo, i když je to vysilující a nepříjemní,Přeci nebudeš trpět do září,máš právo aby tě zbavili lékaři v mezích mořnosti bolesti.Existují centa bolesti,určitě je v Brně a v každ=m větším městě.Kdyby bylo nutné obrat se tam.mnoho lidí o tom neví.Určitě ti pomohou.Myslím,že začly fungovat i nějaké tel.linky toho druhu.

Víš,já tohle téměř neznám,mám své doktory v Praze.super a slušný a jsem jim mnoho let věrná.

Mám s nimi vztah jak s dobrými známými a většinou se na ně i těším.

Určitě je to i tím,že pracuji ve zdravotnictví a vědí to,ale věř mi,že sama jsem NIKDY nepožádala o protekci,Jednu jsem měla,ale bez mého vědomí a dozvěděla jsem se o ní až po těžké operaci.

Tvá místečka jsou nádherná nejen pro tebe.

Ke knihám ti bohužel nic neřeknu,sama taky ty své nestíhám.A ráda bych stíhala.

2 Janycta Janycta | Web | 5. července 2006 v 22:47 | Reagovat

Je pozdě, zraky se mi klíží, ale zatím alespoň krátce: Jestli "naležato nebo nastojato"? Asi věc vkusu:-). Mně se líbí naležato:-).

Mno, ožralej zubař... Asi to vyzní blbě, když Ti nebylo dobře a potřebovala jsi pomoc, ale přece jen: bud' ráda, že Tě odmítnul ošetřit, bůhví, jak by to dopadlo...:-(...

Dutej dub i obřad s čínským čajem závidím:-). Takže na fotkách jsi ty, hm? A nebyla by nějaká detailnější?:-)

Dobrou noc

3 anina anina | Web | 6. července 2006 v 7:22 | Reagovat

Hančí,centra bolesti ,co alespon vím pracují při FN.A hlavně můžeš tam v pátek zavolat,objednat se.Jen měj strpení,kdykoliv se objsednávám do zdrav.zažízení rostu a je to často na mnoho pokusů.

4 hanci hanci | Web | 6. července 2006 v 8:40 | Reagovat

Anina:do centra léčby bolesti v Brně už bych nešla - tam jsem měla tu zkušenost s doktorem, kterou jsem popisovala minule. Já mám prostě asi smůlu. Ale to bych lhala, jsou také doktoři moc hodní a vstřícní. Já se pokusím vydržet ty tři týdny na moji paní doktorku, až se vrátí z dovolené. Ona je totiž naprosto vynikající a navíc moc hodná. Ta akupunktura mi opravdu bolest hodně ztupila, tupá je pořád, tak to snad vydržím.

Janycta:souhlasím s Tebou, byla jsem strašně ráda, že se mnou nic ten zubař nedělal, asi bych nedopadla dobře. Dověděla jsem se totiž ještě i další případ, kde trhal zub a dopadlo to moc špatně. Asi už je docela vyhlášený, jako špatný.

Na těch fotkách jsem, ale raději nezvětšovat. V té době jsem se "vyhrabávala" z opakovaných záchvatů slinivky, začala jsem sice nabírat kila, ale přesto jsem vážila 57 kg - měřím 168 cm. Tak si to dovedeš představit.

Ta atmosféra kolem vaření čaje, předčítání básní atd. byla opravdu nádherná. Je tam jediná, šíleně stará chata, jinak se tam odedávna nesmí nic stavět, je to chráněné území. - Mimochodem, v té chatě ve válce otec schovával jednoho člověka-Žida, který utekl z koncentráku.Každé tři dny mu tam nosil jídlo a vodu, otce si za tu odvahu nepředstavitelně vážím.

5 Janycta Janycta | Web | 6. července 2006 v 9:58 | Reagovat

Když ty kila přepočtu, vážíš furt víc než já, takže ve srovnání se mnou fakt žádná hrůza. I když je fakt, že s přibývajícíma rokama se má mírně zvedat i váha a já váhu adekvátní pro Tvoji výšku i věk neznám. Mno, ale nic Ti nebrání dát sem čerstvou fotku:-)...

Tvýho tatínka taky obdivuju, toho žida vlastně taktéž - že se mu povedlo utýct...

6 radka radka | 6. července 2006 v 13:28 | Reagovat

zubaru jsem mela taky nekolik :o) Dokud to slo snazila jsem se totalne ztraceny zub udrzet i za cenu ze jsem si je lecila "mackanim rukou" :o) Proste jsem si dala na zub ruku a knourala dokud to nepreslo. Takze pri alternative zda zub vytrhnout ci nechtat otravovat vyhrava otravovat.

Co se tyce cizich zubaru, mam spatne zkusenosti, nejlepsi je zubar vlastni a oplati se na nej pockat.

Od Fridjof Capra jsem cetla pouze knihu o zivych systemech. Velmi zajimave ale moc narocne cteni. Snazil se v ni vysvetlit co je a co neni uzavreny system a kdy zije. Ruznymi postupy se snazil poukazat na to, ze i nase zeme Gaya je zivym uzavrenym systemem a udrzuje se v rovnovaze prijimanim a vylucovanim.

Cela tato tematika vyvoje systemu se da silmulovat pres pocitac pomoci jednoduchych nelinearnich rovnic. Vysledkem jsou velice slozite struktury napadne pripominajici zive struktury. Mojemilovane fraktaly :o) Ovsem jsem laik a tato oblast je fascinujici, ale prilis zlozita.

Posledni tema, okoli trebice i znojma je nadherne. Miluji podyji.

7 radka radka | 6. července 2006 v 13:54 | Reagovat

Jeste jsem si vzpomela ze ta kniha od Fridjof Capra se jmenuje "Lebensnetz"

Co se tyce tech dalsich knih, ty jsem necetla, aleurciteby mezajimalo jaka sila stoji za evoluci a vyvojem od jednouducheho ke slozitemu, a k samoorganizovani do slozitych struktur a systemu.

Co se tyka ekonomickeho terorizmu, tak to povazuju za klasicky nastroj tridniho boje, ktery jsme se ucili niz na hodinach marxismu - leninismu. Imperialisty porazime ekonomicky. Misto toho imperialisti porazili nas a ostatni. Utahli svet na kokakolu a zvykacku.

8 Ibádovo oko Ibádovo oko | Web | 6. července 2006 v 13:58 | Reagovat

Musím to zaklepat, ale naštěstí mě moc často okolnosti nenutí hledat jinýho doktora než vlastního. Spíš pro děti se stane, že paní doktorka neordinuje a zastupuje jiná. A je pravda, že to není ono. A s dětma se na toho "vlastního" čekat většinou nedá. Stalo se mi akorát jednou, že jsem natrefila naopak na příliš horlivýho pana primáře, kterej mě tři měsíce honil po různých vyšetřeních, nechal ze mě cedit krev pro laboratoř,   dle ostatních doktorů zbytečně, naštěstí se potvrdilo to, co říkali ti ostatní - nic mi není. A doufám, že při tom zůstane.

9 Kacz Kacz | 6. července 2006 v 15:39 | Reagovat

Adam Isacson, Joy Olson, Just the Facts (Latin America Working Group and Center for International Policy, 1999); Lars Schoultz, Human Rights and United States Policy toward Latin America (Princeton, 1981); Thomas Skidmore, The Politics of Military Rule in Brazil, 1964-5 (Oxford 1988)

10 hanci hanci | Web | 6. července 2006 v 15:46 | Reagovat

Kacz:No jestli jsou ty knížky v angličtině - tuším, že ano - tak jsi mně moc nepomohl, v angličtině jsem schopná číst tak akorát dopisy od tety z Anglie, takovou náročnou literaturu ne. Ale stejně dík za námahu.

11 hanci hanci | Web | 6. července 2006 v 15:49 | Reagovat

Radko, dík za příspěvek. Tu knížku Bod obratu jsem zvládla, i když s obtížemi, ale tu knížku, o které píšeš, bych asi nezvládla, ale stejně se pokusím si ji vypůjčit.

IO - dík, udělám všechno pro to, abych vydržela ke své paní doktorce. Souhlasím ve všem, co píšeš o zubech - i Radka. Akupunktura docela pomohla a ještě to drží.

Mějte se všichni moc hezky.

12 anina anina | Web | 6. července 2006 v 21:55 | Reagovat

Hančí,tak to mě opravdu mrzí,že musíš tak dlouho čekat.Taky to,že s centrem bolesti máš nedobré zkušenosti.Myslela jsem to dobře a měla jsem o tom např.z pražského Motola ty nejlepší reference.Je to jako ostatně vše o lidském faktoru.

13 ivzez ivzez | E-mail | Web | 7. července 2006 v 5:26 | Reagovat

Hančí, tu bolest Vám nepřeju. Já mám ze zubaře přímo hrůzu.

Zmiňované knížky neznám, takže se k nim vyjádřit nemohu.

Ad USA: já si myslím, že terorismus nejen zneužívají k ovládnutí jiných zemí. Podle mne je to, co USA v Asii provozují, také terorismus. O to horší, že jde o zemi, jež se tváří jako demokratická.

14 radka radka | 7. července 2006 v 9:46 | Reagovat

nad zneuzivanim sily a moci jsem nekolikrat premyslela. Cose stane kdyz nekdo je tak silny ze je nekontrolovatelny. (slaby odvar treba moc komunistu u nas) Predstvme si kohokoliv jineho (jiny stat) s jejich zrizenim a politikou v roli USA. Silne a nekontrolovatelne. Nejsu jista ze by bylilepsi.

Umim si predstavit co by se del, kdybybylv jejich roli nejaky africky ci arabsky stat. Co by to byl za teror.Tim samozrejme USA neomlouvam anije nemusim. Akorat chapu ze sila a moc svadi k jejich demonstraci. Delali by to vsichni

15 hanci hanci | Web | 7. července 2006 v 11:39 | Reagovat

Radko, přesně to si myslím taky. U Kacze jsem však psala, že jsem se před nedávnem bavila s kýmsi o tom, že kdybych si měla vybrat, pod čí nadvládou "úpět", tak bych si určitě vybrala nejraději USA, i když k nim mám obrovské výhrady a čím dál víc mě zklamávají. Z Asiatů jakýchkoliv mně jde mráz po těle, když si představím, že se v ne až tak daleké budoucnosti stanou nejmocnější - může to být v různé oblasti, od počtu obyvatel, přes terorismus a konečně až po ekonomiku.Určitě si aspoň projdi ty knížky Bod obratu a Víc než nic.

Všem Vám děkuji za soucit, zatím to s menšími obtížemi docela zvládám.

Přeji všem hezký weekend.

16 radka radka | 7. července 2006 v 12:33 | Reagovat

hanci, me za soucit nedekuj :o) Ja moc soucitna nejsu. A taky nechcu aby nekdo soucitil se mnou az mi bude moc zle. Spise me poradne nakopl, kdyz bude motor chcipat.

17 ghost ghost | Web | 7. července 2006 v 14:09 | Reagovat

Poněkud upřesním: Některé zájmové skupiny využívají (zneužívají) mocenské prostředky, jimiž disponují Spojené státy (jmenovitě vláda Spojených států) k uplatnění vlastních ekonomických zájmů ve druhých zemích.

Ostatně (nejen) v naší zemi bylo středisko pro výcvik teroristů - jedno z nejlepších zařízení na světě.

18 hanci hanci | Web | 7. července 2006 v 18:06 | Reagovat

Radko, mrzí mě, jestli jsem se Tě dotkla, to jsem nechtěla. Ale stejně nevěřím, že jsi taková, jakou ze sebe usilovně děláš. Už z Tvých dřívějších poznámek mně neodbytně připadá, žes buď musela zažít něco hodně špatného, že máš nějaké hodně nepříjemné zkušenosti, že to zkrátka má nějaký důvod, proč se tak neustále utvrzuješ v tom, že nikdy nepodléháš žádným citům. Na základě jiných Tvých poznámek tomu prostě nevěřím. - Samozřejmě teď nemluvím absolutně o ničem, co by mělo vztah ke mně, ale ke všem dřívějším Tvým poznámkám. Já si myslím, že člověk, který je hodně silný a dokáže sám řešit těžké životní situace, může být klidně citový a mít soucit s kýkoliv a s čímkoliv. Manžel mně jednou řekl, že musím být bezcitná a studená, když jsem vydržela to, co jsem vydržela. Ale to není vůbec pravda. V tom to není. Já se o tom neumím vyjádřit dostatečně stručně a přitom jasně, jak to myslím. Snad mě pochopíš. Mně je líto nejen lidí, kteří trpí, ale i zvířat a dokonce i rostlin - stromů atp. A nemyslím si, že bych byla slaboch. Člověk dokáže mnohdy hodně víc, když je potřeba, než by si byl kdykoliv pomyslel.A projevit cit není podle mě vůbec nic špatného, slabošského atp. Moc doufám, že se na mě nebudeš zlobit, strašně moc si Tě vážím a obdivuji Tě. Snad mě pochopíš, jak to myslím.

19 radka radka | 7. července 2006 v 19:08 | Reagovat

mrzi me ze jsi tu moji blbou hlasku vzala tak vazne. Zapomen na muj posledni prispevek nebyl na miste. Taky mi je lito lidi kteri trpi a ja jim nemuzu pomoct.

20 hanci hanci | Web | 7. července 2006 v 19:22 | Reagovat

Radko dík, myslím, že jsi vyjímečný člověk ve všech směrech. Měj hezký weekend s celou rodinkou.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama