Odbočení ke knihám

14. září 2006 v 11:46 | hanci |  Knihy

Jen tak jsem si odskočila ke knížkám, které jsem teď přečetla, popř. které ještě čtu (jinak stále pracuji na článku o mém dětství ve mlýně).

Po knížce, o které jsem zde už psala - Ptáci bez křídel - a která mě hluboce zasáhla (vůbec jsem se po ní nemohla do ničeho začíst), jsem zatím nechala stranou rozečtenou dokumentární knížku o Ludvíku XIV. a přečetla jsem si Od S. Zweiga Marii Antoinettu. Mám z ní takový rozporuplný pocit. Hluboce se skláním před pisatelem, protože si jen s těží dovedu představit, jaké úsilí ho muselo stát, nashromáždit takové množství dokumentů - osobních i státních dopisů a dokladů atd. Ovšem poté, co jsem přečetla v poslední době řadu dokumentárních knížek, mezi nimi i knížku Francouzští králové a císaři novověku, kde se píše, samozřejmě, i o tomto období, jsem z počátku vůbec nemohla "strávit" rozvleklý způsob psaní - tedy alespoň pro mě. Ovšem stále více mě pak vtahoval zevrubný popis událostí a spousta podrobností, které zase v dokumentu nebyly . Takže jsem moc ráda, že jsem si konečně tuto knížku přečetla. Kdysi dávno jsem byla absolutně nadšená Marii Sturartovnou od téhož spisovatele a trvalo hodně let, než se mně podařilo sehnat Marii Antoinettu. Proč jsem ji nečetla dříve opravdu nevím.
Před pár dny mně půjčila známá drobnou knížečku: Richard Bach - Jonathan Livingston Racek. Říkala, že to četla v neklidném prostředí a nepřipadalo jí to nic moc. Mně se to dost líbilo, protože jsem v tom našla povzbuzení pro člověka, že nemá jednak nikdy nic vzdávat, jednak že se nemá nechat pohltit "davem", jestliže má na to jít dál, než jde dav. Že kdyby se člověk nesnažil stále dosahovat něčeho dalšího, co ještě nikdo před ním nedokázal, svět by se nehnul kupředu. Že nejdůležitější je láska a to, aby v první řadě se každý snažil porozumět sám sobě - a ještě mnoho dalšího. Úplně na poslední stránce bylo vytištěno následující:
Synergie
Když se dva prvky setkají takovým způsobem,
že velikost toho,
čeho mohou dosáhnout společně,
mnohonásobně přesahuje součet toho,
čeho by dosáhly každý zvlášť,
vzniká synergie.
Synergetické interakce přinášejí nápady a inspiraci,
vytvářejí volnou energii pro další růst
a zjemňují komunikaci a vnímání.
Jak říká starý čínský text:
"Čistota mysli, která vznikla na základě toho,
co je správné, může svět změnit a zdokonalit."
Budu ráda, jestli někdo, kdo to četl, napíše sem své dojmy.
Také jsem přečetla knížečku: Don Miguel Ruiz: Tři dohody (Kniha moudrosti starých Toltéků), teď čtu druhý díl - Pracovní kniha. Dověděla jsem se o těchto knížkách na blogu díky Radce - moc za to děkuji. Má to pro mě hodně velký význam. Nejvíc asi to, že člověk úplně ve všem, ale úplně ve všem musí vycházet ze sebe a až pak se rozhlížet dál. A platí to i v případě, když je přesvědčen (a má k tomu důkazy), že je mu ubližováno. I tehdy musí vycházet v první řadě od sebe. Radko - ještě jednou moc dík.
Pak by mě docela zajímal názor někoho z Vás, kdo jste následující knížku náhodou četli - dostal se mně do ruky "moderní ruský román", tak jsem ho zkusila přečíst. Vladimir Soronkin: Třicátá Mariina láska. Nejdřív mně to připadalo jako docela zajímavé, pak jako pornografické čtení a závěr jako komunistická agitka. A nemohla jsem opravdu přijít na to, jestli je to satyra, ironie - nebo myšleno vážně. Přikláním se k té satyře. Ale kdyby mně někdo k tomu něco řekl, byla bych ráda - kdyby sem náhodou nahlédl třeba Wuwej?
Před tím jsem měla půjčenou hezkou knížečku: Amélie Nothombová: Strach a chvění - o zkušenosti mladé dívky (Evropanky) ze zaměstnání ve velké japonské firmě. Byla jsem z těch poměrů tam líčených docela vyvedená z míry, i když jsem o tom už mnohé četla. Tak jsem se odhodlala a zeptala se na blogu Gohoriho. Dostala jsem dvě odpovědi, ze kterých jsem si udělala ten závěr, že záleží na firmě, lidech, podmínkách - a myslím si i hodně na tom, jestli je to muž nebo žena. Ale rozdíly jsou určitě obrovské ve zvyklostech a odlišnostech v naší a tamté zemi. Kdyby si odpovědi někdo chtěl přečíst, tak jsou u Gohoriho ve článku Stalo se na sklonku července, napsáno 30. července 06. (Gohoriho mám v oblíbených)
Z období čínské kulturní revoluce jsem četla zajímavou knížku: Dai Sijie - Balzac a čínská švadlenka. Ovšem nesrovnatelně víc se mně líbila knížka: Cha Ťin - Čekání na Lina. Ta první knížka mně připadal napsaná příliš "evropsky" , ta druhá pro mě byla jako báseň v próze. Opravdu moc se mně líbila. Obě popisují neskutečné poměry a hrůzy panující v té době v Číně (o tomto období je i, mimo jiné, v mém nejoblíbenějším filmu - tady už mnohokrát citovaném - Sbohem má konkubíno).
O těch dokumentárních knížkách, které jsem v poslední době hodně četla, nepíši, každý je nemiluje.
Všechny srdečně zdravím.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ghost ghost | Web | 14. září 2006 v 13:19 | Reagovat

Kdysi mne někdo upozorňoval na film "Racek Jonathan Livingston" - je prý vynikající, jeden z nelepších toho druhu.

Info: Drama, USA, 1973, 120 min, Režie: Hall Bartlett, Hrají: Hal Holbrook, Richard Crenna, James Franciscus, Dorothy McGuire.

2 hanci hanci | Web | 14. září 2006 v 14:55 | Reagovat

Ghoste, moc dík. Tak ten film bych moc ráda viděla, čím delší je doba, co jsem to četla (čítají se hodiny), tím víc to na mě působí.

3 ghost ghost | Web | 14. září 2006 v 16:11 | Reagovat

Já to bohužel také neviděl, ale mnou občas zmiňovaní Malíř a Básník tím byli nesmírně nadšeni.

4 Ibádovo oko Ibádovo oko | Web | 14. září 2006 v 17:01 | Reagovat

Zaujalo mě to "Strach a chvění", díky za typ :-)

5 radka radka | 14. září 2006 v 18:48 | Reagovat

hanci, ja dekuji tobe. Jsem moc rada, kdyz jsem pochopena tak jak to myslim. Pozitivne:o) Clovek nevi jak to udelat spravne, ale zkousi ruzne metody a ruzne cesty a najednou citi, ze tohle funguje. Najednou se muze nadechnout a  tezka obruc se lame. tak nejak jsem citila moji cestu ja.

6 hanci hanci | Web | 14. září 2006 v 19:54 | Reagovat

Všem děkuji moc za komentáře.

Ghoste, už jsem si našla víc informací o filmu na internetu. Dokonce tam stojí, že se to dá stáhnout, ale ještě nikdy jsem to nedělala, tak poprosím teď vnuka. Ale obávám se, že tam nebudou titulky. Kdyby tam byly psané anglicky, tak bych si to přeložila. Ale když to jen slyším, to nedokážu. Tak ještě jednou moc dík. - Taky jsem přemýšlela, jestli je něco, o čem Ty nevíš.

7 hanci hanci | Web | 14. září 2006 v 19:55 | Reagovat

Radko, pokládám za velké štěstí, že jsem Tě mohla poznat. Jen škoda, že se to nestalo mnohem dřív. Ale ono nikdy není pozdě, že. A Ty už si můžeš s určitostí říct, žes nebyla na světě nadarmo. Protože jsi moc pomohla. Dík.

8 hanci hanci | Web | 14. září 2006 v 20:04 | Reagovat

Radko, teď jsem zjistila, že máš asi svátek. Jestli ano, tak ti přeji všechno nejlepší a hodně pohody a klidu.

9 Wu Wu | Web | 14. září 2006 v 23:32 | Reagovat

Ahoj, vidím že ses do čtení opřela.

Znám Racka Jonathana Livingstona, zdál se mi výborný, četl jsem ho tak před 8 lety. Richard Bach ... To co píše, vychází z jeho poznání a myslím, že těm knihám se dá věřit. Ze všech co jsem od něj četl mi připadaly pouze jedna nebo dvě komerční, a to jen ty novější.

Ke Čtyřem dohodám jsem něco psal na blogu, no a ty další, Hančí, bohužel. Soronkin, nemůžu tu knihu najít ani na Internetu. Nemohlo to být "Třicátá"?

10 hanci hanci | Web | 15. září 2006 v 7:22 | Reagovat

Wu: dík za komentář. Ve čtení jsem spíš hodně a velmi hodně polevila! Taky díky blogu. U toho Soronkina se omlouvám, tam je překlep, jistěže třicátá. Já nikdy na PC nevidím překlepy, to je děsné.Hned to opravím. A to znáš?

11 Wu Wu | Web | 15. září 2006 v 10:40 | Reagovat

Ne, neznám; pokud to někde uvidím, zkusím a komentář napíšu. Ale nemůžu nic slíbit, můj zásobník knih k přečtení má odhadem 150 kusů a času je málo :-(.

12 MARTIN MARTIN | E-mail | Web | 8. října 2007 v 10:31 | Reagovat

DOPORUČUJE http://mysteria.unas.cz

Ovlivňování reality   Vadim Zeland Vydal: Eugenika

Popis: Nový ruský autor představuje velmi účinnou techniku, jež umožňuje tvořit věci, které nám z běžného úhlu pohledu připadají neuskutečnitelné, zejména však dává moc ovlivňovat osud dle vlastního uvážení. Připravte se na to, že až dočtete, váš obvyklý pohled na svět se zhroutí.

Tato kniha je čtvrtou částí série. V běžném životě plynou události vlastním tempem bez ohledu na to, zda to tak chceme, či ne. Nicméně z této jakoby nevyhnutelné osudovosti existuje naprosto nečekaná cesta ven. Člověk nemá ani tušení, že se nachází v zajetí jakési zrcadlové iluze. Svět má totiž v jistém smyslu strukturu, v níž jsou obsaženy scénáře všech možných událostí.

Stačí, abychom procitli a zrcadlové snění přeměnili ve stav bdění, a v tom se začnou dít neuvěřitelné věci....

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Kniha: Cesty mimo tělo  Autor: » Robert A. Monroe  Nakladatelství: TRITON / www.hemi-sync.cz

Robert Monroe, podnikatel z Virginie, začal prožívat události, které drasticky změnily celý jeho život. Bez varování a nechtěně opouštěl tento fyzický svět a v ?druhém těle? cestoval na místa velmi vzdálená fyzické i spirituální realitě tohoto světa. Pohyboval se v oblastech, kde nepůsobí omezení času ani smrti.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Magie a manipulace mysli - anotace KNIHA /  Nakladatel:  Argo

Derren Brown (1971) je britský psycho-iluzionista, který nevěří na paranormální jevy. Studoval práva a germanistiku v Bristolu a k hypnóze ho inspirovalo představení hypnotizéra Taylora. Začal se sám hypnózou zabývat a vystupoval po barech. Na Vánoce roku 2000 běžel v britské televizi pilotní díl jeho pořadu Magie a manipulace mysli, který se velmi rychle stal hitem. Brown od té doby vydal tři knihy, dobýval USA na turné za účasti odborníků, kteří měli posoudit, zda je podvodník nebo ne, hrál v televizi naživo ruskou ruletu a vystupoval po celé Británii. V roce 2006 získal cenu Laurence Oliviera za nejlepší zábavní show. Dělal všechno, aby se mediálně zviditelnil, a vydělal dost peněz, aby na jejich vydělávání už nemusel myslet. V knize naznačuje některé své techniky, popisuje metody manipulace mysli, napovídá, jak se naučit „číst“ chování lidí, důkladně probírá umění hypnózy, vysvětluje alternativní medicínu jako placebo efekt a věnuje se také zábavnímu průmyslu kolem magie.

Derren Brown - Ruska ruleta

http://www.youtube.com/watch?v=24tD-83UEzk

Derren Brown - Psycholog

http://www.youtube.com/watch?v=k-zInh6CjQM&mode=related&search=

Derren Brown - Fotky

http://www.youtube.com/watch?v=d5RRgT-UfV4&mode=related&search=

Derren Brown - Hadanie ruk

http://www.youtube.com/watch?v=HBZq49Uvfa0&mode=related&search=

Derren Brown - Kartovy trik

http://www.youtube.com/watch?v=Fe0OlU1BVtE&NR=1

Derren Brown - Obchodne centrum

http://www.youtube.com/watch?v=2KrRzCSVmjY&mode=related&search=

Derren Brown - Ihla

http://www.youtube.com/watch?v=MSqf4D2Erow&NR=1

Derren Brown - Dirigent

http://www.youtube.com/watch?v=08XR9eXM23M&mode=related&search=

Derren Brown - Kresba

http://www.youtube.com/watch?v=Pb67EyVjYHI&mode=related&search=

Derren Brown - Okradanie

http://www.youtube.com/watch?v=fGgFagtLB4E&mode=related&search=

Derren Brown - Recepcia

http://www.youtube.com/watch?v=l4yWEV-6_gE&mode=related&search=

Derren Brown - Reklamna agentra

http://www.youtube.com/watch?v=2B6BbU6Oagk&NR=1

Derren Brown - 3 zeny a kamen, papier, noznice

http://www.youtube.com/watch?v=vwt70MvP0jo&NR=1

Derren Brown - Deti

http://www.youtube.com/watch?v=o5gs3VsDVoY&mode=related&search=

Derren Brown - Opera

http://www.youtube.com/watch?v=oK3Qj1UiFFg&NR=1

Derren Brown - Kratky uder

http://www.youtube.com/watch?v=-ny-P78Xyks&mode=related&search=

Derren Brown - Hadanie obalok

http://www.youtube.com/watch?v=jKOcJuGE5ZI&NR=1

Derren Brown - Kasino

http://www.youtube.com/watch?v=ovbGOD_iQWM&mode=related&search=

Derren Brown - Sach

http://www.youtube.com/watch?v=pfWuX8siXKE

DERREN BROWN - Mesiáš

http://www.zkouknito.cz/prehraj-video?m=17c9c7e799

DERREN BROWN - SEANCE

http://edisk.cz/soubor/stahni/90791/DB_seance.zip_85.89MB.html

HESLO JE tkr.ForumNO.net

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

13 hanci hanci | Web | 9. října 2007 v 10:55 | Reagovat

Martin - díky za tipy - momentálně nemám čas, ale co nejdřív se na všechny odkazy podívám. K Derrenu Brownovi nemám jaksi podvědomě důvěru, ty další autory neznám, neslyšela jsem o nich. Pokusím se je vypůjčit a zjistit, o co se jedná. - Ten Robert Monroe je něco podobného jako Castaneda?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama