Výstava fotek a další věci

27. září 2006 v 11:47 | hanci |  Umění

Včera jsem měla opět takový "perný den". Ráno po snídani - obligátní dva nahřáté rohlíky s trošičkou domácí marmelády - jsem málem dostala slinivkový záchvat. Člověk nikdy neví, kdy ho to postihne.

Bylo mně hrozně špatně a přišly i všechny ostatní průvodní jevy podrážděné slinivky - z člověka se chce úplně všechno dostat ven všemi možnými otvory. Měla jsem si jít cosi vyřídit do nemocnice a pak na rehabilitaci (tam mě velmi účinně pomáhá paní rehabilitační proti bolestem kyčelního kloubu, ramene - no zkrátka všech kloubů) a myslela jsem, že se tam vůbec nedostanu. Ale náhodou přijela moje dobrá přítelkyně Jitka, je to moje sluníčko - doslova. Jednak mně umí předat pozitivní energii - je to k neuvěření, ale doslova to cítím, když mně ji dává - jednak mě vždycky potěší její přítomnost, protože ona taky maluje, moc hezky a dobře si po všech stránkách rozumíme. Donesla mně jako dárek knížku: Tim Martin - Surrealisté (z Levných knih - myslím, že o této řadě také psal WuWej). To jsem tedy moc ráda, protože jsou tam někteří malíři, které neznám. A pak mně půjčila knížečku Africké pohádky od O.D. Westa. Na závěr mého povídání Vám přiblížím pohádku o pravdě a lži - nedá mi to, abych Vám to sem nenapsala.
Spolykala jsem postupně 3 Kreony, dostala od Jitky energii, Jitka mě zavezla autem do nemocnice a mně se začalo ulevovat, takže jsem vše nakonec dobře zvládla. Sice mně ani dneska není moc dobře, i po suchých rohlících se cítím bídně, ale je to lepší, než včera. Dnes si jdu za paní doktorkou pro recept na Kreon na slinivku, jsem zvědavá, jak dopadnu. Ale už mám zprávu od paní doktorky z Brna, že v nejhorším mohu jet za ní a ona mně pomůže a taky by mně prý mělo být uděláno CT slinivky. Je to dobrý pocit, že u ní mám naději alespoň na nějakou pomoc.
Včera mně ve městě vybylo trochu času do odjezdu autobusu, tak jsem ho využila návštěvou výstavy fotografií. Byla jsem nadšená. Ten člověk vystudoval Institut výtvarné fotografie v Praze. Jmenuje se Antonín Kanta. Vložím sem některé jeho fotografie, bohužel, opět v katalogu nejsou právě ty obrazy, které se mně nejvíc líbily. To je tak vždycky. Doufám, že si uděláte představu.
Také přiložím ukázku výtvarné práce mé přítelkyně Jitky. Bohužel, nemám jiné fotky jejích obrazů, jenom tyto čtyři.
A teď ta pohádka o pravdě a lži z knížky Africké pohádky - napíši ji jenom ve zkratce:
V dávných časech chodily pravda a lež spolu po světě. Před jednou vesnicí řekla pravda lži, aby nemluvila, že ji lidé nemají rádi, že vše řekne ona, protože ji lidé vítají a chtějí ji mít u sebe.
První potkaly ženu, která je pozvala a posadila pod baobab, ale nevzala je do chýše, ani jim nedala najíst, ani napít. Pravda se rozhodla, že vše poví jejímu manželovi. Žena s mužem se pak velmi pohádali a žena pohrozila muži, že se vrátí ke své rodině. Ze strachu muž vyhnal pravdu i lež z vesnice.
Pravda i lež musí jít do další vesnice. Tam je vše naopak. Mladí tady poroučejí starým a staří musí pracovat. Pravda mladé pokárá a vysvětlí jim, že oni jsou plní síly, tak mají pracovat a staří že mají zkušenosti, tak je mladí mají poslouchat. Mladí pravdu a lež ovšem vyhodí s tím, že se nemají do ničeho plést, že jsou s nimi jen nepříjemnosti. A opět nedostanou nic jíst, ani pít.
Tak teď se rozhodne lež, že bude mluvit ona. Přijdou do třetí vesnice. Tam je velký smutek, protože zemřela žena krále. Lež řekne, že mají přestat plakat, protože ona je slavný lékař, že umí každého vyléčit a dokonce i přivést mrtvé k životu. Okamžitě dostanou hojnost jídla a pití. Král požádá lež, aby vzkřísila mrtvou manželku. Lež to slíbí, ale chce za to čtvrtinu králova majetku. Pak nechala lež přenést mrtvou manželku do zvláštní chýše, tam zpívala a dělala rámus. Pak vyšla ven a řekla králi, že jeho manželku vzkřísila, ale že s ní se vrátili do života i jeho otec, který jí nabídl třetinu svého majetku a děd, který jí nabídl polovinu svého majetku.
Král přemýšlí: Když ožije můj otec, musím mu dědictví vrátit a budu už jenom princ. Když ožije můj děd, bude králem on, můj otec bude princ a já nebudu nic. Řekl lži, aby nechala mrtvé tam, kde jsou a dal jí čtvrtinu svého majetku.
Poučení:
Děti, rozlišujte pravdu a lež, ať vás lež neošidí. Rozlišujte pravdu a lež, ale i když znáte pravdu, přesvědčte se vždy, že ji lidé chtějí slyšet, než jim ji začnete říkat, ať vás od sebe nevyženou.
A teď fotografie Antonína Kanty:
Zcyklu Bez názvu, r. 2000
Z cyklu Barevná inspirace, r. 2001
Z cyklu Barevná inspirace, r. 2002
Z cyklu Dramata, r. 2004
Z cyklu Rozsochatá tajemství, r. 2005
A teď ukázka 4 pastelů z r. 2002 mé přítelkyně Jitky. Názvy obrazů, bohužel, nemám.
Bohužel, ty pastely byly foceny položené na zemi, vždy dva na jedné fotografii. Lépe jsem to z těch fotek neuměla vložit. Ale snad z té krásy také něco vytušíte. Ty pastely jsou moc krásné. Samozřejmě, od té doby opět pokročila dál, ale fotky nových obrazů nemám.
Všechny zdravím a přeji hezké dny.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 radka radka | 27. září 2006 v 12:51 | Reagovat

Hanci, krasne obrazky a krasne povidani. to neni pohadka, to je zivot!!! Pamatuju se, jak jsem se vztekala, kdyz me muz vycital ze jsem neporadna a lina. Nechtela jsem slyset pravdu. Chtela jsem, aby si toho nevsimal tak jako jsem svoje nesvary ignorovala ja. Ted se tomu smeju :o) Vim jaka jsem a umim pravdu prijmout, nevyhanim ji pryc :o) Umim se bez reci zvednout a uklidit aniz bych hnula brvou. vim ze je to pravda :o)

A ta lez ma taky svoje misto. Tam kde jsou lide nerozumni a chteji slyset lzi. A dokonce za to platit pochvalou a prizni.

Je to nadherne podobenstvi do vcerejsi a dnesni temy.

2 hanci hanci | Web | 27. září 2006 v 12:56 | Reagovat

Radko, mně to připadalo, že to nějak bylo řízené, že mně Jitka tu knížku včera půjčila. Je to nádherná knížečka, pro děti výborná, poučná, krásnou formou. a právě k tomu tématu, jak píšeš. Dík.

3 anina anina | Web | 27. září 2006 v 13:04 | Reagovat

Hančí, dík, tak jsem viděla zase něco pěkného a ta pohádka je tolik pravdivá...

Fotky i pastely mě nadchly svými barvami.

Ještě k těm rubrikám..

Když píšeš nový článek,tak je v tí kolonce i název nejen článku, ale i rubriky.Tak napíšeš název článku a taky do jaké rubriky ho řadíš.Když je máš vytvořené, samo ti to nabídne možnost.AT JE TI ZASE CHVILKU, NEJLÉPE ALE POŘÁD LÍP.

A to zařazení do rubrik jde udělat i zpětně.Klikneš např. na články z května,nahoře klikneš na upravit text a tam se ti ukáže zase i název článku i rubrika, tak si to do příslušné rubriky po kliknutí a výběru zařadíš.

Tím se ti bude objevovat nejen název článku, ale i z jaké je rubriky.

4 Janycta Janycta | Web | 27. září 2006 v 13:36 | Reagovat

ANINA: eh, zase se snažíme radit obě, akorát já to plácla k minulýmu článku:-). Je fajnt o mít roztříděný, protože pak člověk, kterýho zajímá určitej okruh, může vidět všecky články, který se tím tématem zabývají, hezky pohromadě...

HANCI: u těch fotek se dá těžko poznat, že to nejsou malby, zajímavý:-). Já mám sice radši, když jde vyloženě o fotky (nejlíp cestovatelský), ale tohle mi občas taky neuškodí. A ty malby Tvé kamarádky mají hezký odstíny.

5 anina anina | Web | 27. září 2006 v 14:24 | Reagovat

Jo,Janycto,už zase,koukám..:)

6 Jirka* Jirka* | 27. září 2006 v 17:12 | Reagovat

Není jen pravda a lež. Ještě existuje něco jako neúplná pravda. Vím, že to taky není optimální, ale ne všem se dá postupovat stejně. Všichni chtějí pravdu úplnou. Jenže ne vždycky se dá říkat pravda a ani to někdy není podstatné. Jak ostatně říká i ponaučení z pohádky. Máš pravdu, Radko, je dost lidí, kteří chtějí slyšet lži a kupodivu je hodně i těch, kteří lží oplácejí, tedy platí. Jenže ta pravda není to, co si myslí jeden nebo druhý, ale to neviditelné, co se mezi těma dvěma skutečně děje. Často se to neshoduje ani s jedním ze zúčastněných. Nejhorší je zjištění, že jeden z nich, podle slov druhého, zjistí, že ve "svém čase" nevysvětlil tu svou pravdu správně.....

7 hanci hanci | Web | 27. září 2006 v 17:47 | Reagovat

Jirko, máš úplně pravdu. Někdy se pravda říct nedá. Absolutně bych bývala otci neřekla, že umírá na rakovinu slinivky. Denně několikrát jsem mu říkala, že to bude dobré, že má zánět slinivky a že je to těžké onemocnění. On stejně tušil, o co jde, ale sám si to nechtěl přiznat a očividně byl rád, že mu pravdu neříkáme. Ono je asi nejdůlžitější dobře poznat člověka, kterému se má něco sdělit. A říct mu skutečně jen to, co je schopen přijmout. Je to všechno těžké - protože život je těžký, úplně v každém směru.Moc tě zdravím.

8 hanci hanci | Web | 27. září 2006 v 17:52 | Reagovat

Anino, dík moc za rady. Musela jsem odejít, byla jsem v té nemocnici. Je to legrace. Říkala jsem paní doktorce, že se cítím dost bídně s tou slinivkou. Ona mně řekla, že dnes nemá čas, že mám přijít za měsíc. ale napsala takové množství léku, které nutně potřebuji. Takže 20 dnů mám opět pokoj.

S těmi rubrikami - já jsem skoro v každém článku plácala víc témat dohromady, tak nevím, jak to rozdělím. Ale možná se o to pokusím. Mně se hrozně moc líbí, jak má udělaný blog WuWej. Ale to je pro mě asi nedostižné, to bych nedokázala. Pokusím se alespoň o něco. Tak ještě jednou dík.

9 rulisa rulisa | 27. září 2006 v 20:02 | Reagovat

Moc se mi líbí ta třetí fotka, z roku 2002. Ale jinak i všechno, na takovou výstavu bych taky šla. Uvažuju o výletě. :-) (Stejnak bych si potřebovala zaject pro léky.)

10 hanci hanci | Web | 27. září 2006 v 21:12 | Reagovat

Ruliso, ta výstava trvá už jen do 4.10.Tak si pospěš. Myslím si, že to stojí za to.

V Jihlavě zrovna probíhají výstavy třebíčských akademických malířů: pana Kremláčka, jeho bývalé ženy Boženky Kjulleněnové a jejího současného manžela borise Kjulleněna. Chtěla bych se na ně také dostat, zatím se mně nedaří přemluvit manžela, že tam zajedem.

11 anina anina | Web | 27. září 2006 v 21:56 | Reagovat

Hančí,co to vidí oči mé...no zařazení do rubrik...no tak to je bezva,moc zdravím, jsi dobrá.

12 Janycta Janycta | Web | 27. září 2006 v 22:07 | Reagovat

HANCI:

Dyt' jsem říkala, že to v pohodě zvládneš, bezva:-)...

13 jana jana | 27. září 2006 v 22:09 | Reagovat

Ahoj! Moc se mi líbí fotky, nejvíc ta poslední - je to drátěné sklo? To je krása, líbí se mi, když je to abstrakce, ale zároveň jde trochu poznat, o co jde. Jitčiny obrazy se mi taky moc líbí, jsou tajemné.

14 hanci hanci | Web | 27. září 2006 v 22:39 | Reagovat

Jana: já právě nevím, co na obrazech používá. jsou to koláže, ale i "makro"? tak nějak se to jmenuje? nevím. Byla jsem z té výstavy fakt nadšená, vůbec jsem nic takového nečekala.

Anina+Janycta: s vaší pomocí jsem to konečně zvládla. víte, jakou mám radost?!!!! Janycto, potřebovala bych tvoji schopnost, stručně a výstižně pojmenovat některé rubriky.to mi moc nejde, možná některý název ještě změním, nevím. Taky jsem v jednom článku mnohokrát sloučila víc věcí najednou. Teď už to budu dělat ukázněně.

Ještě bych si chtěla založit něco, kde bych měla jen své obrazy. To mám udělat taky v rubrice? Moc se mně to líbí, jak to mám WuWej - už jsem to psala jednou. ale nevím jak na to. Janycto nebo někdo, poradíte? Nevím, jestli WuWej zrovna bude číst tento článek.Jestli ano, tak prosím o radu a dopředu moc děkuji.

15 anina anina | Web | 27. září 2006 v 22:49 | Reagovat

Hančí, a co moje dílka, nebo galerie mých výtvorů,co maluji,moje malováni,moje obrázky,moje výstava na netu,však ty na něco svého přijdeš...

16 hanci hanci | Web | 27. září 2006 v 23:09 | Reagovat

Spíš jsem měla problém jak nazvat ty věci, které jsem pak nazvala Příběhy ze života. Připadá mně to dost pitomé. Ani s tím zařazením si nejsem úplně jistá, je to tím, že jsem tam mísila různé věci najednou. Do budoucna už budu vědět, jak to rozdělit.Tak dík za snahu pomoci.

17 anina anina | Web | 27. září 2006 v 23:46 | Reagovat

Ne, Hančí , nebudu ti napovídat.Ty to musíš cítit líp, je to tvoje. A  nemysli si , že já se s tím párala Možná je nejlepší pro tebe, nebo já u sebe nazvat je tak, jak tě první napadne něco pro tebe přijatelného.Tak tomu bylo u mé rubriky Emoční přetlaky.

Já to tak opravdu vnímám.A nikde jsem to nekopírovala, neslyšela..Hančí, měj se.

18 Janycta Janycta | Web | 28. září 2006 v 9:40 | Reagovat

Mám stejnej názor jako Anina, navíc, názvy rubrik se dají kdykoliv opravit...:-).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama