Říjen 2006

Zápisky vnuka

31. října 2006 v 20:19 | hanci |  Jak jde život
Náhodou jsem při hledání nějakých fotek narazila na zápisky mladšího vnuka z doby, kdy mu bylo nějak kolem deseti let. Docela jsem se zasmála, tak jsem se rozhodla to dát na blog, třeba se někdo taky zasměje. I když je fakt, že největší efekt to má pro rodinu, protože ta zná okolnosti a podrobnosti.

Láska

31. října 2006 v 20:13 | hanci |  Zamyšlení

Schopnost cítit lásku je to, co odlišuje člověka od ostatních živých bytostí.
Pokusím se tady teď vyjádřit to, co nejniterněji cítím, co je moje hluboké přesvědčení, co není podloženo žádným studiem, vzděláním..............., ale jen a jen hlubokým přesvědčením obyčejného člověka.

1. KAPITOLA, Moje první vzpomínky

24. října 2006 v 18:40 | hanci |  Vzpomínky
1. KAPITOLA

Moje první vzpomínky

Konec války

Moje vzpomínka na válku - vlastně na její konec, spadá do doby, kdy mně byly asi 3 roky. Stáli jsme ve mlýně u velkého okna, slyšeli jsme dunění ze střílení a přesně si pamatuji, jak po silnici jel listonoš v černém plášti, který kolem něho vlál, jak pospíchal. Vojáci kolem nás nejezdili, protože náš mlýn byl situován stranou od hlavní trasy. Ale 3 km od nás se střílelo na silnici na Hrotovice. Zabili tam nějaké Němce.
ª

Poranění od psa

Ale moje úplně první vzpomínka je na událost, která pro mě nebyla vůbec příjemná. Pamatuji se, že mě někdo drží v náručí, je červený v obličeji a pláče. Já také křičím a pláči. Později jsem se dověděla, že to byla bábi (jak jsme říkali maminčině mamince). Byla strašně vylekaná, protože mně náš pes - bernardýn - jmenoval se Sultán - utrhl nechtěně packou zčásti tvář. Bylo mně asi rok a čtvrt a je to k neuvěření, že si to pamatuji. Ale byl to tak silný zážitek, že mně to navždycky zůstalo v paměti.

Tenká červená linie

23. října 2006 v 19:39 | hanci |  Film
Před pár dny jsem viděla na ČT 2 další film S. Kubricka "Olověná vesta". Film se mně moc líbil, po všech stránkách. Ovšem za pár dnů poté jsem viděla film Terence Malicka "Tenká červená linie", natočený podle předlohy od Jamese Jonese. Tento film na mě zapůsobil ještě víc než Olověná vesta. Asi proto, že ústy hlavních protagonistů tam byly vyslovovány nádherné myšlenky. Oba filmy se vlastně ani nedají srovnávat, každý je vytvořený úplně jinak a oba jsou výborné, velmi silné protiválečné filmy. Jenom mě oba naladily ještě víc do pesimistické nálady.

Myšlenka

23. října 2006 v 19:17 | hanci |  Zamyšlení
GREGORY NUNZIO CORSO
[26.3.1930-17.1.2001]
MYŠLENKA
Jdu-li kolem mrtvého ptáka,

povšimnu si ho
jdu-li dál, povšimnutí mizí
zůstává myšlenka
a myšlenka je vše
co o smrti vím.
(Je to přibližné, jen tak, jak jsem si to zapamatovala. Knížka se mně z mé knihovny vypařila - asi do knihovny synovy.)
Před pár dny jsem slyšela kohosi říkat:
Myšlenka je nejdůležitější stavební kámen lidského života.

Květy staré Koreje

16. října 2006 v 22:56 | hanci |  Knihy
Nemohu to vydržet a nepodělit se s Vámi o radost. Připadám si jako o Vánocích. Dostala jsem další knížky, ani tomu nemohu uvěřit. Od synova kamaráda, který mně daroval Bod obratu od F. Capry jsem včera dostala další knížky. Nádhernou knížečku od Libora Kovala: Květy staré Koreje - níže uvedu pár ukázek. Dále od C.S. Lewise: Hovory a od Jorge Luis Borgese: Fantastická zoologie - na tuto knížku se moc těším, je to ".... jakýsi moderní, lehce ironický bestiář......". Pak mně ještě půjčil od Jiřího Krupičky: Renesance rozumu.

The Shining

15. října 2006 v 10:53 | hanci |  Film
Neměla jsem dřív čas, tak až teď se vracím k filmu The Shining režiséra S. Kubricka. Film mě hodně zklamal, i přes naprosto vynikající výkony hlavních představitelů - J. Nicholsona a S. Duvallové, i chlapec hrál perfektně. Bohužel, ten film mně nic neříkal, pominu-li ty zmíněné vynikající výkony, výbornou kameru a režii. Myslím si, že u filmu se hlavně vše odvíjí od dobré předlohy.

HANS KÜNG: PO STOPÁCH SVĚTOVÝCH NÁBOŽENSTVÍ

13. října 2006 v 19:45 | hanci |  Knihy
Hans Küng: Po stopách světových náboženství
Mám novou knihu. Je to pro mě svátek, protože si knihy opravdu nemohu často kupovat, zvláště ne, takhle drahé. Ale opět už týden jím jen suché rohlíky a převařenou vodu (slinivka si znovu zařádila), takže jsem určitě ušetřila na jídle a nemám tudíž takové výčitky, když jsem si koupila knížku. Strašně moc se na nic těším.
Dále jsem dostala jako dárek dvě další knížky - jak jsou někteří lidé hodní!! Oba pánové, kteří mi každý daroval po jedné knížce, jsou kamarádi syna. - Má dobré kamarády!
Od jednoho jsem dostala - tedy, ještě ji nemám doma, ale budu mít, mám ji slíbenou :
Fritjof Capra: Bod obratu. Četla jsem ji už před delší dobou a hrozně jsem si ji přála mít. Splnilo se mně tak velké přání.
Od druhého synova kamaráda jsem dostala nádhernou knížku:
D. Uhlíř: Černý den na Bílé hoře. Je moc krásně udělaná, je potěšení, takovou knížku i jenom držet v rukou. Navíc je to téma, které mě hodně zajímá.
Dále mně tento synův kamarád ještě půjčil další knížky (on mě zásobuje výbornými knížkami - už jsem o tom na blogu psala):
Judith Herrinová: Ženy v purpuru
Martin Nodl, Fr. Šmahel: Člověk českého středověku
Jos. Žemlička: Přemyslovci - jak žili, vládli, umírali
Moje kamarádka mně minulý týden půjčila:
Kurt Vonnegut:
Galapágy
(to už jsem přečetla a moc se mně to líbilo - mluví mně z duše, přesně tak nějak si myslím, že to musí dopadnout s lidmi)
Kriminálník
Mechanické piano
(Jatka č. 5
mám a četla jsem to už před mnoha léty. Budu se na to muset znovu podívat.)
Takže se hromada knih u mého nočního stolku povážlivě rozrostla. Ale na všechny knížky se hrozně moc těším.

Mlynářský výuční list mého otce z r. 1930

13. října 2006 v 19:14 | hanci |  Vzpomínky
Vzpomněla jsem si na zajímavou věc - mlynářský výuční list mého otce z roku 1930. Nebudu mít nějakou dobu skener - jestli ještě vůbec budu nějaký mít - takže vám ho opíšu:
Milý příteli
Neznámý člověk chce Ti, milý příteli, říci několik slov. A byl by rád, abys je choval v duši tak, jako by Ti je pověděl Tvůj bratr, který už zašel tou cestou, jež Tobě nastává. - Tohle si zapamatuj předem, prosím: První a hlavní povinnost máš sám k sobě, abys se stal celým mužem, abys udělal ze sebe člověka v pravém slova smyslu. Vše ostatní je věcí vedlejší, neboť jest důsledkem této prvé, hlavní povinnosti. Jako celý muž a jako pravý člověk budeš platnou jedničkou jak své společnosti, tak svého národa a taková jednička platí více než tisíce prázdných nicek.

"Teta Rézi"

8. října 2006 v 11:44 | hanci |  Vzpomínky
4. Kapitola
Teta Rézi
Jsem ještě hodně malá. Umírám netrpělivostí už celý den, protože má přijet "teta Rézi". To je zkrátka pojem. Teta je sestra mojí babičky. Je hodně tlustá, na bradě má tvrdé chloupky, které píchají, když jí dávám pusu na tvář. Ve tváři je většinou rudá a na hlavě má pořád šátek. Ale co je nejdůležitější, umí vyprávět nádherné pohádky. Jezdí k nám každý rok na delší dobu na návštěvu. A tak ji čekáme také dneska. Otec pro ni jel autem do Rudlic a mně se zdá, že je to nekonečná doba, že pořád nejedou.

Barry Lyndon

7. října 2006 v 12:11 | hanci |  Film
Minulý čtvrtek vysílala ČT2 další film S. Kubricka Barry Lyndon. Scénář byl napsán podle románu klasika W.M.Thackeraye (toho jsem hltala, když jsem chodila na gympl), což při dobré režii už samo o sobě zaručuje dobrý výsledek. Podle mého názoru to byl po všech stránkách dobře udělaný film. Čekala jsem, že někdo na blogu napíše na tento film svůj názor, ale na nic jsem nenarazila, tak se o něm zmiňuji já. Ale stejně by mě Váš názor zajímal. V té hrozné bídě, která teď na ČT - na obou kanálech - panuje, to bylo pohlazení po duši.

Operace šedého zákalu

7. října 2006 v 11:50 | hanci |  Jak jde život
Tak jsem zjistila, že jsem z příliš laciného kraje. Ta nejlevnější měkká čočka, která se platí při operaci šedého zákalu nestojí 2 tisíce (s něčím jsem to zaměnila), ale 3.000,- Kč. Plus ještě nějaké výdaje za nutné oční kapky, které se musí dávat po operaci atp. Píši to sem proto, aby si někdo, kdo si to náhodou přečte a má v této oblasti nějaké informace, nemyslel, že je to ve Zlíně levnější, než v jakékoliv jiné nemocnici. I tak je to tam ale možná levnější, protože moje známá byla jinde na klasické operaci šedého zákalu - šití místo laseru a týdenní pobyt v nemocnici - a stálo ji to komplet všechno 5.000,- na jedno oko. Ta čočka byla stejná jako ta, za kterou platila dcera ve Zlíně ty 3 tisíce. Ta čočka, která je zdarma ve všech nemocnicích, je prý opravdu hodně tvrdá a málokdo ji snáší. Tak to je asi vše co vím o operaci oka při šedém zákalu.

Pár receptů při přísné pankreatické dietě

6. října 2006 v 14:02 | hanci |  Slinivka
2015/01/28 - dodatek:
Po mnoha dotazech čtenářů, kteří mají potíže se slinivkou, jsem se rozhodla dodatečně vložit následující informaci:
Mnoha lidem by mohla pomoci metoda dr. Jonáše, která čistí organizmus - zbavuje tělo bakterií, virů, plísní...... velmi často potíže se slinivkou způsobuje Helikobakter pylori - je možné se lehce této bakterie zbavit právě touto metodou - moje vlastní zkušenost - nejen se slinivkou! Píši o ní v článku zde
Adresa, na které se o ní může každý vše dovědět zde
Mapa center v republice
Je na každém, jak se rozhodne. Držím všem palce.
********************************************************************************************************************************
Dodatek 12. července 2016
Mám opět další radu pro všechny, kdo mají nebo mívají problémy se zažíváním.
V prvních dnech potíží je výborná výživa ISOSOURCE ENERGY NEUTRÁNÍ. Je to náhrada stravy (ne doplněk!!!), takže se nemusí jíst vůbec nic jiného, člověk nemá hlad a dostává do organizmu všechno, co organizmus potřebuje. Je to vynikající, vřele všem doporučuji, hlavně asi při problémech se slinivkou by to bylo dobré.
Bohužel, musí se platit, na recept je pouze pro pacienty po chemoterapii, operaci střev atp. Je to přesně určeno. ½ l stojí do 120,00 Kč. Měl by se vypít litr za den, ale já jsem si kupovala jen toho půl litru a stačilo to. Objednat to může určitě každá lékárna, v nemocničních to mívají pořád k dispozici.
********************************************************************************************************************************
Původní článek z 6. října 2006:
Napadlo mě, že by třeba někdo mohl využít moje recepty, které jsem si vymyslela nebo upravila. I když, po pravdě řečeno, byla bych raději, aby takovouhle dietu nikdo nepotřeboval. Na druhé straně si myslím, že není možné, abych byla tak postižená jenom já. Tak jsem si řekla, že bych třeba mohla někomu pomoci. Když ne, budu strašně moc ráda, že to nikdo jiný nepotřebuje.

Omar Chajjám

6. října 2006 v 13:39 | hanci |  Knihy
Omar Chajjám: Čtyřverší ( str. 20 (39))
Byla kapička, vypařila se docela.
Byl atom prachu a ten země pozřela.
Co je tvůj příchod nebo odchod ze světa?
Zabzučela moucha a zase pryč zmizela
.

Zlo v nás

1. října 2006 v 17:16 | hanci |  Knihy
Druhý den poté, co jsem viděla film Mechanický pomeranč Stnaleyho Kubricka (podle knižní předlohy Anthonyho Burgesse), jehož režie byla naprosto vynikající a díky níž a díky výtečnému výkonu hlavního představitele Malcolma Mc Dowella jsem se dokázala dodívat až do konce, protože filmy, knížky, dokumenty atp. s touto tématikou už snáším jen velmi těžko, nemohu potom spát a mám deprese, jsem slyšela v rozhlase kratičkou zprávu o tom, jak dnešní mládež je velmi cynická, zvláště mezi 14. a 15. rokem prý dětem naprosto schází jakýkoliv cit.

Vzpomínky - 3. kapitola

1. října 2006 v 14:54 | hanci |  Vzpomínky
Tak opět uveřejním pro ty, kterým se to bude chtít číst, další část mých vzpomínek. Už jsem si poznámky začala trochu srovnávat a dávat všemu nějakou formu. I když neustále přicházím na další podrobnosti a upřesnění a tak text neustále měním. Jsou to tedy spíš jen poznámky a o konečné formě se ještě rozhodnu.