The Shining

15. října 2006 v 10:53 | hanci |  Film
Neměla jsem dřív čas, tak až teď se vracím k filmu The Shining režiséra S. Kubricka. Film mě hodně zklamal, i přes naprosto vynikající výkony hlavních představitelů - J. Nicholsona a S. Duvallové, i chlapec hrál perfektně. Bohužel, ten film mně nic neříkal, pominu-li ty zmíněné vynikající výkony, výbornou kameru a režii. Myslím si, že u filmu se hlavně vše odvíjí od dobré předlohy.

Všichni zúčastnění na filmu mu mohou pomoci do určité míry, i když předloha není právě nijak vynikající, ale úplně se bez dobré předlohy dobrý film udělat nedá - tedy podle mého soudu. Horory jsou asi dělané proto, aby ve člověku vyvolávaly napětí a strach - pro nic jiného. Proto se na ně prakticky nedívám. Dívala jsem se na to kvůli Kubrickovi, ale zklamal mě. Neměla jsem se ani proč bát, ani být napnutá - vyjma jediné scény, která se mně zdála opravdu výborná a sice scéna, kdy chlapec jezdí na autíčku a přejíždí z koberce na tvrdou zem a zase na koberec a tvrdou zem..... Jestliže ten film měl znázorňovat rozpad nebo krizi v manželství (jak jsem někde četla), tak ztvárnění tohoto problému bych si představovala asi jinak, mnohem hlouběji zpracované. K tomuto tématu se snad vztahovala opět jen jedna scéna výborná - když poprvé seděl Nicholson u baru.
Když přirovnám předcházející dva filmy Kubrickovy - Barry Lyndon a Mechanický pomeranč - zdají se mně oba filmy naprosto nesrovnatelně lepší. A je to určitě těmi výbornými předlohami. Na Barryho Lyndona se vůbec nedalo dívat, jenom jako na jakýsi děj, zasazený do určitého historického období. Bylo tam naprosto vynikající vykreslení lidských charakterů, rozebraných do hloubky - však také autor předlohy W.M.Thackeray je "Pan Někdo". Zrovna tak u Mechanického pomeranče - výtečná předloha Anthonyho Burgesse zaručovala předem u tak dobrého režiséra dobrý výsledek. Polemika o zlu, kde se bere, jak s ním zacházet, jak proti němu bojovat a v neposlední řadě i chtivost a touha po moci a strach z její ztráty a ochota pro podílení se na moci cokoliv udělat.
Takže dívat se na film, jakkoliv dobře udělaný, který mně ale má přinést pouze napětí a strach, bez jakéhokoliv hlubšího podtextu, mě neuspokojuje.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 teor teor | 16. října 2006 v 13:26 | Reagovat

nejdřív se přiznám že jsem se tentokrát na Shinig nekoukal ani není doma mezi "ulovenými", páč neprošel mým jediným kriteriem "stačilo jednou nebo budu koukat víckrát?"

nicméně viděl jsem ho když Kubricky dávali minule a líbil se mi.

ale já k tomu filmu přistupoval jinak. nečekal jsem od něj něco dopředu, byl jsem prostě zvědavý jak udělá Kubrick horror. a jak ho udělal se mi líbilo. působivě. celkových záběry, třeba na celý sídlo v létě a pak v zimě, to ježdění tříkolkou širokoúhle, divný zaměstnanci, prázdnota při jejich odchodu, zvukový doprovod a já nevím co ještě musel bych se znova podívat abych se rozpomněl :-)

jinak horrorům se nevyhýbám, ale ono jich moc není co by mě u nich mrazilo,

ale když už dokážou mrazit, tak to ocením :-)

občas se pořádně zamrazit je myslím dobrej požitek :-)

je to jako s hořkým pitím.

někdo by se hořkýho fernetu nedotk,

a přitom je hořký úplně vážně zdravý!

v pátek jsem si koupil kořen angeliky lékařský, můj třetí bylinkový pokus :-) po heřmánku (se ani nedá brát vážně) přes meduňku (už  trochu vážnější) k angelice (zatím nejvážnější) a to je pane hořkost!  báječná!

2 radka radka | 16. října 2006 v 14:47 | Reagovat

ja jsem Shiniga videla poprve asi pred 20 lety a nijak me neazaujal. Ani jsem se nebala. Pak ho prinesli kluci asi pred 7-8 lety a divali jsme se spolu. Hrozne jsem se nachechtali, oni to videli asi po ctvrte a tim ze jsme jednotlive sceny znali avedeli co prijde, tak jsme to komentovali a chechtali se vyrazum a grimasam hlavniho hrdiny.  Vlastne je to u vetsiny filmu tak, bud je zabavny nebo otravny. Ted jsem i u toho vzpomela na Nuda v Brne. To bylo taky dobry  :o)

3 Wu Wu | Web | 16. října 2006 v 15:03 | Reagovat

Hančí, Tobě předloha připadá úplně špatná? Mně tedy ne, při čtení Osvícení mrazilo hodně... ovšem film mě zklamal. Nicholsonovy grimasy mi připadaly nepřiměřené; křiku, koulejících očí a zděšení jeho manželky bylo možná až trochu moc, hudba sice napínala, ale když se změnila ve fyzicky nepříjemné skřípání, bylo po napětí. Jo ale vize, ty se myslím povedly.

"znázorňovat rozpad nebo krizi v manželství" - to asi ne, spíš postupné pohlcení zlem.

4 Janycta Janycta | Web | 16. října 2006 v 17:05 | Reagovat

HANCI: Bohužel, můj příspěvek bude mimo téma: Možná se divíš, že nekomentuju Tvoje články, především ty "vzpomínkový", ačkoliv jsem o ně vyloženě žádala. Chci, abys věděla, že se k tomu rozhodně chystám, ale nemám ted' boužel moc času, hromadí se různý zařizování a musím přece jen hnout s těma fotkama, ani ne tak kvůli blogu, ale je potřeba z obrovskýho kvanta vybrat "jen" 400 ks do alba a upravit je, což mi ted' bohužel tak dobře nepůjde, protože budu trávit hodně času v práci a ještě nejsem zdravá. Ale už se moc těším, až skluz doženu a všecko si zpětně důkladně pročtu:-). Mohla bych sice číst po částech, ale to nemám ráda, já nejradši jedním dechem:-).

5 hanci hanci | Web | 16. října 2006 v 18:25 | Reagovat

Teor: mě právě při tomto filmu vůbec nemrazilo.Tu tříkolku jsem zmiňovala jako výborný moment filmu. Hořké mám moc ráda, raději než sladké. Ale ta nagelika - to musí být síla.

Teore, už se Tě jednou ptala, jestli jsi viděl film Pitvora, ještě jsi mně neodpověděl, mě by to hodně zajímalo.dík za případnou odpověď.

Radko, kdybych se dívala podruhé, asi bych se taky smála. Neměla jsem se tam čeho bát.

Wu: já jsem předlohu nečetla, tak knížku nemůžu hodnotit. Ale domnívala jsem se, že Kubrick to asi nafilmoval dost přesně podle knížky, když jsem hodnotila Mechanický pomeranč, tak se mně to líbilo obojí moc. Toho Barryho Lyndona jsem taky knížku nečetla - vlastně možná kdysi ano, ale už si nepamatuji.

Já nevím, co tady tím filmem chtěl říct - ať už spisovatel nebo režisér - mimo toho, že by chtěl vyvolat napětí a strach. Je to asi mým věkem, ale ten film mně opravdu nic neřekl - obsahově. Teď mně známý půjčil Vesmírnou odiseu, protože říkal, že knížka byla taky mnohem lepší, než film. Tak jsem zvědavá. Ono je asi vždycky lepší, když člověk u takovýchto filmů zná předlohu a pak se teprve dívá na film

Janycta: moc se netěš nebo budeš hodně zklamaná. Chtěla jsem tam pro Tebe dát ještě nějaké fotky, ale nemám teď skener a nevím kdy a jestli vůbec ho budu mít, tak tam nejsou.

Všem moc děkuji za komentáře a omlouvám se za to tučné písmo, to tam nemělo být, nevím, jak se to stalo, pokusím se to napravit.

6 teor teor | 16. října 2006 v 20:12 | Reagovat

Hančí, to jsem celý já. nejdřív něco začnu, pak to nedotáhnu a pak to zapomenu.

Pitvoru jsem bohužel neviděl.

Beru to ale od Tebe jako dobrý tip, a čmuchám! Google řekl originální název Middleton's Changeling, a taky že knihu, Middleton, Thomas and Rowley, William: Pitvora (the Changeling; D, Praha, Dilia 1985) přeložil pan Břetislav Hodek, překladatel Williama Shakespeara

(ne nevěděl jsem to jen sbirám střípky)

a zkusím jestli by ten film šel nějak získat, no šance je malá, a kniha v knihovně bude nadějnější.

uvidíme jestli to pochopím, třeba jsem na to ještě nedozrál :-)

7 hanci hanci | Web | 16. října 2006 v 21:40 | Reagovat

No, tos určitě dozrál. On ten film byl právě zpracovaný tak, že se tam mísilo prostředí historické a současné. Já jsem ještě nic takového neviděla a byla jsem nadšená.  Syn říkal, že v určité době - před pár roky -  se tak filmy točily, že to byla móda. Tak nevím. Mně se líbila moc i hudba. Byly tam výborné herecké výkony. Nevím, jaká bude ta kniha, tam nebude ta směs s dneškem a to právě bylo tak strašně zajímavé.Mám to nahrané na videu.

Jestli to viděl někdo jiný, kdo to bude tady náhodou číst, moc by mě zajímal váš názor. dík Teore i všem, kdo by něco napal.

8 jana jana | 16. října 2006 v 23:05 | Reagovat

Já jsem na ten film četla na internetu nějaké recenze - můžeš si je taky možná přečíst, zadáš do googlu "Pitvora" nebo radši ten originální název. Ty recenze byly dost špatné - je to předělané renesanční (asi?) drama a ta původní hra je prý hodně dobrá. Film hodnotili dost špatně - výkony, určitou povrchnost, prý. Musela bych to znovu najít.

9 hanci hanci | Web | 16. října 2006 v 23:24 | Reagovat

Jano, dík. No vidíš, já jsem toho herce, co hrál sluhu, viděla v dalších dvou vynikajících filmech, je to "shakespearovský" herec. výborný. Mně právě připadaly ty herecké výkony výborné, hudba, zpracování, všechno. A právě absolutně ne povrchní. Ta knížka nutně musela být jiná, protože v tom filmu se s tím 16. stoletím prolínalo 20. století.Nebylo to vůbec doslovné přepsání předlohy, ale její použití pro psychologické ponoření se do problému. Právě to bylo pro mě hodně zajímavě udělané. ale každý má jiný názor, naštěstí.

10 Ibádovo oko Ibádovo oko | Web | 21. října 2006 v 19:03 | Reagovat

Dovolím si komentnout ještě k filmu Osvícení. Knížku jsem četla, je to klasický Kingův horor, co se čte pozdě večer, napsaný pro mrazení v zádech a nepříjemný pocity např. při cestě noční chodbou. Film jsem viděla poté, co jsem četla knížku, a zklamal. Nebýt Nicholsona asi by i zapadl. Vynechaná byla spousta souvislostí, takže ten, kdo viděl jen film, z toho musel být trochu mimo mísu...

11 hanci hanci | Web | 5. listopadu 2006 v 11:24 | Reagovat

Ibádovo oko: máš určitě pravdu. Myslím, že se povedlo jenom málokdy zfilmovat nějakou knížku tak, aby tam bylo to těžko zachytitelné, co je právě v knížce, i když je režie sebelepší. Myslím si, že se to snad povedlo u Ostře sledovaných vlaků.

12 Caitlia Caitlia | 25. dubna 2007 v 20:00 | Reagovat

Myslim, že tenhle horor je jeden z nejlepsich a nejpusobivejsich co jsme kdy videla.Byl take zvolen za horor stoleti takze bez pardonu - musim s vasimi nazry nesouhlasit.

13 hanci hanci | Web | 29. dubna 2007 v 11:59 | Reagovat

Caitlia - díky za komentář. Určitě má každý právo na svůj názor - a i když říkáš, že film byl zvolen za horor století nic to nemění na mém názoru na něj. Ovšem - tím neříkám, že takový je pro druhé - je takový pro mě, každému může říkat něco jiného.

Přeji hezké dny.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama