Dodatek k obrazu Zoufalství

20. listopadu 2006 v 20:41 | hanci |  Umění
(24/11/06 vložena fotka Marka k jeho portrétu)

Tak tomu ještě pořád nemohu uvěřit. Dnes jsem prodala obraz Zoufalství. Jsem ráda, že si ho vzal člověk, který mu okamžitě porozuměl, moc se mu líbil, dokonce bych řekla, že jím byl úplně fascinován. Přišli k nám před pár dny na návštěvu a on se na něj ještě znovu šel dívat, než odešli. Díval se hodně dlouho. Bylo vidět, že obraz na něho působí, že mu něco říká.

Loučení s ním bylo opravdu hodně těžké, zamýšlela jsem ho dát buď dceři nebo vnukovi, oběma se moc líbil a já bych ho měla stále na dosah. Ale tím, že jsem ho prodala, máme vyřešený problém s plastovým oknem, které máme nařízeno nainstalovat do dubna příštího roku, kdy nám budou dělat zateplení stěny, na které jsou balkony. Je to tedy okno s balkónovými dveřmi a je strašně drahé i přesto, že máme 25 % slevu, protože jsme hned teď zaplatili zálohu 70 % z celkové ceny a instalace proběhne až začátkem února. Byla jsem doslova zoufalá, kde na to vezmeme peníze, na zálohu jsme si museli víc jak polovinu půjčit a nevěděla jsem, jak to splatíme. Pak jsem to nějak odevzdala osudu a během pár dnů se to vyřešilo. Jsem ráda i nerada. Nerada dávám pryč jakýkoliv obraz, který udělám.
******
Cvičím se teď v malování portrétů. Začínám prakticky od nuly, protože jsem přes dvacet let nedělala portréty podle živého modelu. Malovala jsem jich pár podle fotek a jeden podle obrazu - originálu.
Nechtěla jsem ty moje "nové" pokusy sem vůbec dát, ale přece jen se teď odvažuji. Ani jeden není dodělaný, potíž je v tom, že nikdo nemá čas sedět, navíc je to docela namáhavé, protože je potřeba, aby se model moc nehýbal. Kdo to nezkusil, neuvěří.
Portrét (nedodělaný) Marka jsem dělala něco málo přes tři hodiny, portrét (nedodělaný) Moniky něco přes čtyři hodiny. Ale u tohoto portrétu byl problém. Začala jsem ho dělat vsedě (kvůli bolestem, které mám po ochrnutí) - dvojí sezení, pak jsem zjistila, že při portrétování sedět opravdu nemohu a tak jsem ho potřetí dělala vestoje (za cenu těch docela velkých bolestí). Tím se to všechno jaksi zkreslilo a budu ho celý předělávat. Ale podoba je u obou.
U tohoto obrazu bych potřebovala ještě alespoň jedno sezení.
Konečně (24/11/06) se mně podařilo vymámit fotku Marka - tedy - fotila jsem to já, ale absolutně vůbec neumím fotit - a navíc fotka je ještě z trochu pootočeného pohledu, ale snad to trochu o podobě něco vypovídá.
U tohoto obrazu bych potřebovala dvě až tři, možná i více sezení. Chtěla bych ho také udělat při jiném úhlu osvětlení. Je to opravdu jen hrubý nástin.
Teď dělám portrét paní R. a téměř hotový mám portrét paní A.H. Jestli je dokončím, také je sem vložím k posouzení.
Prosím opět o tvrdou kritiku, za kterou předem moc děkuji (i když se jí tentokrát hodně bojím).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Syn Syn | 20. listopadu 2006 v 21:06

Ta M. se fakt nepovedla.

Ale kdo nezná skutečnou podobu, může ocenit zbytek. Když už rozmáchlé tahy na pozadí, proč je nevyzkoušet taky v obličeji?

Já bych si prvně udělal pořádnou skicu, a pak do toho šel barvama. Ale když to nemá proporce, tak je otázka, jestli to dál donimrávat.

2 hanci hanci | Web | 20. listopadu 2006 v 21:25

No to jsem právě psala, že je to špatné proto, že jsem to dělala nejdřív vsedě a pak vestoje. Ono je to na tom poznat. Budu to celé předělávat. Ale všichni tvrdí, že si je hodně podobná (sousedé atd.) Chtěla bych se dopracovat k hrubému způsobu malby, ale nejde to hned, snad po čase. No a taky jsem si neudělala kresbu uhlem, šla jsem do toho rovnou tak jak před těmi 20 roky, ale už jsem z toho úplně vyšla. Doufám, že za nějakou dobu pokročím dopředu.

Ty proporce se mně nezdají být tak špatné, nevím.

Dík za připomínky.

3 radka radka | 20. listopadu 2006 v 21:34

me se ty portrety moc libi. Oba maji vyraz. Ti lide jsou jasne plasticti, neni to zadny plakat. co me zaujalo u toho hocha, ze silha nebo nevidi na prave oko :o)

4 hanci hanci | Web | 20. listopadu 2006 v 21:52

Radko, no jo, on se tak unyle díval, ale nenapadlo mě, že by to vypadalo, že šilhá. Ale dík za upozornění, hned se jdu podívat. - ono je fakt, že na fotce to vypadá jinak, než ve skutečnosti. Ale nedostatků je na obou obrazech víc než dost. Musím ještě hodně a dlouho bojovat. ale to je právě to, co mě na tom tak baví. že musím překonávat hodně překážek. A třeba se to ani nikdy nenaučím. ale pokusit se musím. bez boje člověk nemá nic vzdávat.

Moc Tě zdravím.a dík.

5 Lenka Lenka | E-mail | Web | 20. listopadu 2006 v 22:18

No, vidím, že tě syn nešetří. :-)

Mně, když neznám pravou podobu se taky ty portréty moc líbí, hlavně chlapec. Ten je jako živý, skutečně talent nezapřeš. Tak jen hodně maluj.

Líbí se mi moc také happyend s obrazem Zoufalství. Zoufalství prodáno, tomu správnému člověku, peníze pomohly, ještě se s ním rozluč vnitřně a brzy uvidíme obraz třeba Radost... ? :-)

6 hanci hanci | Web | 20. listopadu 2006 v 22:34

Lenko, moc dík. Malování mě drží při životě a zachránilo mě už mnohokrát....

Namalovat Radost? Já nevím, mně by asi radost moc nešla. Mám v hlavě jiný obraz - téma válka. ale teď mě naprosto pohltil ten boj s portrétem. Jsem si jistá, že ho prohraji, ale nedám se snadno.

Syn mě nešetřil nikdy v žádné oblasti, ale proto mu naprosto věřím a taky mně hodně v životě pomohl, víc než kdo jiný. I když to někdy bylo tvrdé, až k nevydržení (netýkalo se to malování). A pokud jde o malování - tak to mně nepochválil téměř nic, jen velmi zřídka. On je odborník, rozumí tomu.

Ten happyend - to jsem opravdu ráda. Bylo to doslova jako zázrak, jakoby ti lidé byli k nám někým nasměrovaní.

Moc zdravím.

7 anina anina | 20. listopadu 2006 v 22:51

Hančí, taky jsem za tebe ráda, že se Zoufalství dostalo k správnímu srdci.

Ty portréty, ono je to těžký soudit, když píšeš, že nejsou dodělaný, ale přesto si myslím, že už i tak mají hodně blízko k fotografii a že na ně MÁŠ talent URČITĚ.

Mám radost a přeju co nejméně bolestí, nejlépe žádné.

8 Lenka z Luleå Lenka z Luleå | E-mail | Web | 20. listopadu 2006 v 23:00

Mila Hanci, jednak moc gratuluji k prodeji obrazu a k vyreseni okna. Vim jak to potesi....

A take velmi dobre chapu, jake to je se rozloucit s obrazem. Ja je taky bud davam nebo nechavam doma... Jednou se mi ale podarilo rozprodat celou vystavu a to me tehdy moc potesilo.  K portretum... ja nejsem odbornik, ale myslim ze v tehle oblasti jeste potrebujes opravdu trosku cvicit. Asi bych se nedrzela az tak urputne podoby, spis jde o to dostat nejaky styl do ruky... Ostatne tim smerem asi znel i syn. Sama nevim jak na to, a nemam moc casu to cvicit, a chapu jak velka vyzva to je. Tak ti moc a moc drzim palce, abys to zvladla...

Citim z tebe silu.

9 ghost ghost | Web | 21. listopadu 2006 v 0:17

Rád bych Ti to zkritizoval, jenže ty lidi neznám a tak nevím, do jaké míry si jsou podobní, navíc je evidentní, že (zvláště ten druhý obraz) nejsou ve fázi dokončovací, a krom toho malování vůbec nerozumím. Takže můj dojem z Marka - přijde mi, že má jemnou tvář, a přitom hodně tvrdé rysy. Jako by měl silně zaťaté zuby. Paní A.H. na mne působí vysloveně nepříjemně.

Jsem rád, že s prodejem Zoufalství to dopadlo dobře - i že to dostal člověk, kterého ten obraz hodně oslovil, i to, že to bylo finančně příhodné - tím se totiž prokázalo (opět, jako už mnohokrát), že jsi dobrá malířka, a že to, že maluješ, má přínos hned z několika stran.

Dobrá škola by byla namalovat Jitku. Má toho ve tváři strašně moc - tam by to nebylo jen záležitost zachycení podoby, ale také zachycení toho uvnitř.

10 rulisa rulisa | 21. listopadu 2006 v 8:04

Portrétům nejenže nerozumím (jako celýmu malířství), ale ani mi nic moc neříkají, jsem zatížená na portréty z ČB fotek. Ale tyhle mi přijdou takový lidský, jak z nich koukají všecky neideálnosti tváří, víc se mi zdá paní. Víc si ji dovedu představit v reále. Jakoby oživlou. V tom mladíkovi se mi něco zdá trochu umělý - nemůžu přijít na to, co.

K prodeji gratuluju!

11 Wu Wu | Web | 21. listopadu 2006 v 12:41

Mně se líbí portrét Marka - vyvážení barev, plastičnost trika. Ten obraz je opravdu moc pěkný.

Monika, no nevím, nakolik je to problém obrazu, ale působí výhružně. Neživotné barvy to jen umocňují.

Gratuluju k prodeji obrazu.

12 radka radka | 21. listopadu 2006 v 13:29

Taky se pridavam ke gratulantum a taky k opakujicim se nazorum, ze ty obrazy jsou moc dobre. Protoze jsou zive. Ta pani je asi skutecne takova jak je na obraze. A pokud neni, tak jsi ji takovou videla a to je obrovske umeni!!!! Ten chlapec je mozna jako umely, ale jen proto ze ho to nebavilo, ze byl cely ztuhly. To vsechno jsi na ten obraz dala. Je to fakt dobre.

13 hanci hanci | Web | 21. listopadu 2006 v 18:48

Otevřela jsem dneska PC až teď a jenom na chvilku. Měla jsem dnes doslova šílený den. pokusím se odpovědět popořádku:

Anino, zdravím. Jsem moc ráda, že Zoufalství si vzal člověk, ktrému ten obraz hodně říkal.Navíc mně byl ten člověk mimořádně příjemný. A dík za shovívavou kritiku.

Lenko, doufám, že dobře chápu - ty také maluješ? to je bezvadné! Jistě mně dobře rozumíš. - A jsi také hodně shovívavá v kritice - nepotřebuji cvičit "trošku", ale strašně, strašně moc. Jediné, co mně v tom brání, je ta příšerná bolest, když trochu déle stojím. Snažím se to ignorovat, ale pak to najednou rychle dostoupne do takové síly, že si musím lehnout a nemohu vyprat ani štětce. To mám pak pocit naprostého zoufalství z nemohoucnosti. ale nevzdávám to a tolik mě to teď chytlo, že dokud to jen trochu půjde, budu cvičit, abych se dostala alespoň na takovou úroveň, jako jsem byla před 20 roky - v těch portrétech. Nevím, jestli znáš malířku Vilmu Kotrbovou-Vrbovou - to je můj nedostižný vzor v portrétech. Snad mně to vyjde a zítra se pokusím oskenovat některý její portrét.Právě bych ráda dosáhla přesně toho, co píšeš - nedržet se tak podoby, nechci to dělat jako fotku, ale vystihnout toho portrétovaného a hlavně, malovat hodně "hrubě" - rozumíš, že? Jenže on to tak nikdy nikdo nechce,každý chce portrét jako fotku. Je to marný boj.

Ghoste, trochu se ti to popletlo. Portrét je Marka a Moniky. Paní R. a paní A.H. teprve maluji a možná je zveřejním, možná ne, to se uvidí. ale Marek se hrozně snažil, aby dobře seděl - což se mu podařilo, ani se nehnul, pečlivě si vybral tu pózu atd. Možná to v tom je vidět. Jinak je to hodný kluk, jemný. Ale ví, co chce a je moc šikovný. Monika seděla z donucení, vůbec se jí nechtělo, tak jsem to tam možná nechtěně nějak dala. Ale je to špatně udělané, jak jsem popisovala. Jestli se mně podaří ji ještě přemluvit na sezení, ráda bych to opravila hlavně tím, že budu malovat jen vestoje.

Rulisa + Wu + Radka: Děkuji vám moc.Moniku jsem dělala v modré barvě, protože jsem to tak chtěla zkusit, možná proto to vypadá tak chladně. Chtěla bych zkoušet dělat portréty v různých barvách. Musím říct, že zatím z lidí, kdo obrazy viděl, se víc líbila Monika - kupodivu právě kvůli té barvě. Přitom jsem ji omylem posadila proti světlu úplně špatně - mám ve svém "malířském koutku" hrozně málo místa, tím se to stalo. Takže ta tvář blíž k pozorovateli - nebo jak to mám napsat - byla ve tmě a jen malý kousíček té druhé tváře byl osvětlený. Proto to vypadá tak pochmurně. Pokusím se to i z tohoto hlediska předělat, protože už jsem přišla na to, jak model posadit a kam si mám postavit štafle. Jsou to pokusy.

Jsem Vám všem hrozně moc vděčná za připomínky, moc mně to pomáhá, protože budu bojovat pořád dál.

A děkuji všem, že mně gratulujete k prodeji Zoufalství.

14 hanci hanci | Web | 21. listopadu 2006 v 20:14

Ještě ad 9) Ghost: zapomněla jsem ještě napsat, že Jitka mě prosila, jestli bych nenamalovala, chce obraz v modré barvě. Tak se pokusím, u ní se mohu pokusit o něco jiného, bude to ohromý boj, moc se těším.

15 jana jana | 21. listopadu 2006 v 20:29

Objednávám si jeden portrét v zelené... :-)

Ale pozor: syn není žádný odborník a umění nerozumí, naštěstí! Copak lze umění rozumět?

16 Lenka z Luleå Lenka z Luleå | E-mail | Web | 21. listopadu 2006 v 22:53

Hanci maluju a rada bych i vice...ale ne vzdy je na to cas. A myslim ze te chapu i v te bolesti, protoze se ji zabyvam. Preti si treba clanek o Guided Imagery na mem bloggu, myslim ze prozivani malovani  ti v nekterych chvilich pomaha preklenout bolest prave podle stejneho principu. Vilmu Vrbovou Kotrbovou znam, hlavne jeji detske portrety...Tak to mas skvely vzor rekla bych. A jestli nikdo nechce hruby portret ja bych si jeden urcite dala :-) Ja doufala ze era obrazu jako zivych a nejlepe se srnkama v hajicku uz odzvonila a lidsky vkus se napravuje... si ne, ale ty se nedej, mas skvely vkus rekla bych...

17 radka radka | 22. listopadu 2006 v 8:07

Ja bych si taky dala hruby protret. Muj tatinek - malir taky maloval hrube portrety. Nic libiveho. nema jediny libivy obraz.

18 hanci hanci | Web | 22. listopadu 2006 v 9:29

ad 15) Jana: beru Tě za slovo a už se strašně moc těším, ale zároveň si já objednávám portrét u Tebe. A taky se hrozně moc těším, protože se mně strašně moc líbí, jak děláš portréty. - A jinak - máš pravdu, jako téměř vždy. Umění se nedá rozumět, jenom snad technice... Moc zdravím.

ad 16)Lenka z Lulea: moc ráda bych viděla některé Tvé obrazy - máš je na blogu? na ten článek se podívám, snad budu mít večer čas, teď musím zase hned pryč od PC, tak si nestíhám nic číst v posledních dnech. Jinak - nikdy bych se nesnížila tak, abych malovala obrázky typu "srnečky" - ale to jsi jistě poznala. Jen pár těch portrétů jsem udělala podle fotky, ale snažila jsem se, aby to nebyl kýč.

Budu se moc snažit dělat portréty stále uvolněněji, doufám, že k tomu časem dospěji, že mně to zdraví dovolí.

Malování mně pomohlo mnohokrát a nejenom při velkých bolestech. Taky moc zdravím do Lulea.

ad 17)Radko, dík za Tvé všechny komentáře. Pokusím se namalovat sebe, tam si budu moci udělat všechno tak, jak budu chtít. - Nemohla bys dát na blog nějaký obraz svého tatínka? Bylo by to fajn. Moc zdravím.

Snad večer bych dala na ukázku některé portréty Vilmy Vrbové-Kotrbové a ještě nějaký i jiný, které se mně líbí, jak jsou udělané.

Všechny moc zdravím a děkuji.

19 Lenka z Luleå Lenka z Luleå | 22. listopadu 2006 v 17:19

Hani na bloggu zatim nic nemam, protoze se mi jeste nikdy nepodarilo obraz vyfotit podle meho gusta.. Vzdycky se mi tam nejak blejska blesk a to desne zkresluje cely dojem. Ty to asi scannujes,vis? Ja tak velky scanner nemam, takze porad se pokousim udelat optimalni foto. Ale urcite tam casem neco nasypu do schranky Malovani. Kyce urcite nemalujes, to co jsem zatim od tebe videla se mi libilo... tak ti moc preju, aby te bolesti presly a mohla jsi malovat naplno podle svych prani... Take moc zdravim.

20 hanci hanci | Web | 22. listopadu 2006 v 21:02

Lenko, s tím focením je to velká potíž. Všechny obrazy mám focené a téměř všechny špatně. Ale úplně všechny jsou zkreslené, některé méně, většina strašně moc. Odlesky, jiné barvy, zkreslený celkový dojem.....Už jsem to vzdala, připadá mně, že obraz vůbec nejde dobře vyfotit. Když není zkreslený tvarově, je zkreslený barevně. ale vždycky nějak. Těším se, až některý obraz zveřejníš!!! Přeji hodně zdaru a potěšení při malování.

21 radka radka | 22. listopadu 2006 v 22:31

Hanci, mas u me obrazek :o)

22 Lenka z Luleå Lenka z Luleå | E-mail | Web | 23. listopadu 2006 v 0:28

Tak já tam kvůli Tobě dám první. Je to abstrakce dělaná pod dojmem z jachtaření,řed více než deseti lety.

Tak jsem zvědavá na konstruktivně objektivní kritiku :-)

http://lenkakatila.bloguje.cz/435859-morske-rasy.php

Lenka

23 hanci hanci | Web | 23. listopadu 2006 v 9:52

Tak dneska mám nádherný začátek dne.

Nejdřív jsem se podívala k Radce na moc krásný akvarel - krajinku jejího tatínka. Na obrázku je vidět, jak tatínek velmi lehce ten akvarel udělal, jak je nadaný. RAdko, moc děkuji za to, žes obrázek uveřejnila, i když jsi to asi nikdy udělat nechtěla. Moc si toho vážím.

Pak jsem se podívala k Lence z Lulea - opět akvarel, úplně jiný, ale opět nádherný. Jsem jím naprosto unesená. V životě bych nikdy takový akvarel nedokázala namalovat. Navíc naprosto přesně vystihuje ten pohyb ve vodě-v moři, pohyb rostlin....náladu, zkrátka všechno.

Všem, kdo sem ještě náhodou přijdete, vřele doporučuji prohlídku obou akvarelů. Člověku je hned krásněji, hned se radostněji dívá na svět. a najednou si říká, jak je nádherné žít, když se může potěšit takovými krásnými věcmi, s vědomím, jaké nadání mají někteří lidé, jaký je člověk úžasný tvor.

Za oba obrázky moc a moc děkuji.

24 radka radka | 25. listopadu 2006 v 21:23

Hanci, tak jsem si Marka predstavovala trochu jinak:o) na fotce je to jemna etericka bytost. Pri odmysleni cervenych kukadel spise andelska. Na obraze kouka otraveny a zarputily mladik.

25 ghost ghost | Web | 27. listopadu 2006 v 1:58

Na obraze má nos i ústa užší - tím vzniká na portrétu dojem přílišné "přejemnělosti".

26 hanci hanci | Web | 27. listopadu 2006 v 9:23

Včera-v neděli- jsem vůbec neotvírala PC, tak odpovídám až dnes.

Radka+Ghost - no jo, to je tak, když ten, kdo ten portrét maluje, maluje to, co vidí a ne fotku. Ale jak je vidět, oba dva se úplně rozcházíte-máte přesně opačné názory, což jenom potvrzuje to, že každý člověk vidí toho druhého úplně jinak. Docela mě to pobavilo. Možná jsem ho namalovala tak, jak ho znám. On se během velmi krátké doby přeměnil na "mužského" a vůbec celý se změnil.

Moc dík za reakce oběma, jsem hrozně ráda, že jste se k tomu vyjádřili. Jestli budu mít čas, dám na blog nějaké portréty, moje vzory a něco k tomu napíšu.

Moc zdravím.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama