Leden 2007

Další obrazy mé přítelkyně Jitky

28. ledna 2007 v 11:29 | hanci |  Hosté v galerii
Předkládám Vám další nádherné obrazy mé přítelkyně Jitky. Zatím nevymyslela žádné specielní názvy, všechny čtyři obrazy vyjadřují jakési přemýšlení o čase - a pro mě snad ještě navíc vertikální propojení nad nás. - Snad bych jenom ještě dodala, že v originále jsou barvy mnohem lepší - jako vždy, fotografie zkresluje.

Nepříjemný zážitek

28. ledna 2007 v 11:15 | hanci |  Jak jde život
Minulý týden ve čtvrtek jsem měla opravdu velmi nepříjemný zážitek. Docela mně trvalo, než jsem se z toho vzpamatovala.

Dva filmy, které mě zasáhly

28. ledna 2007 v 11:10 | hanci |  Film
Ve středu 24. ledna vysílala ČT2 dva filmy, které mě opravdu hodně zasáhly.

Andy Goldsworthy - II

25. ledna 2007 v 17:32 | hanci |  Umění
Dneska odpoledne jsem se tedy hodně rozčílila. Těšila jsem se totiž opravdu moc na druhý díl dokumentu o skotském umělci Andy Goldsworthym - ovšem marně. Bez jediné omluvy a sdělení, kdy se tento dokument bude vysílat, byl vysílán sportovní přenos.

Nepříjemnost

24. ledna 2007 v 18:29 | hanci |  Počítač
Doufám, že nepříjemná zkušenost z dnešního dne, nebude častá. Z ničeho nic mně přestal jít telefon - samozřejmě taky internet. Sousedům, kteří jsou u O2, šel telefon normálně. Přes další osobu jsem poslala mail na Radiokomunikace a během krátké doby vše začalo fungovat. Zatím jsem ale nedostala žádné vysvětlení, proč ten výpadek byl, takže nevím, jestli se nebude častěji opakovat. Dobrá zpráva je ta, že se vše tak rychle spravilo, špatná je ta, že nevím, proč se to stalo a jestli to byla jenom výjimka. Pevně doufám v tu výjimku.
---------------------------------
Včera mně po zapnutí PC nešla myš - usadila se uprostřed obrazovky a nic s ní nehnulo, civěla na mě a škodolibě čekala co udělám a jak moc budu zase zoufalá a bezradná - tak mě napadá - nemá někdo nazbyt nějakou kočku, která by tu moji myš vždycky rozpohybovala? Stalo se mně to totiž už víckrát - po instalaci DVD vypalovačky. Musela jsem vždycky opakovaně vypnout a zapnout PC, někdy to začalo fungovat až další den. Teď už se to delší dobu neopakovalo, tak jsem si myslela, že to byl nějaký vrtoch mého miláčka PC - asi ho něčím hrozně štvu, že mě tak často dělá naschvály. Horší je, že nevím, co se mu z mé činnosti tak moc nelíbí. (Zdá se mně ještě horší, než nějaký mužský, u toho po čase člověk pozná, co ho rozčiluje.) Včera opakované vypnutí a zapnutí nepomohlo, až na radu jednoho všestranného člověka jsem vytáhla z PC šňůru jak od myši, tak od klávesnice a znovu zasunula - a ejhle, po zapnutí PC šlo vše báječně. A dneska - po zákroku ze strany Radiokomunikací rovněž. - Takže hurá, jen optimisticky vstříc světlým zítřkům :o)))).

Doporučení

23. ledna 2007 v 19:59 | hanci |  Film
Kukačka - ruský film, režie A. Rogožkin, bude uveden 29/01/07 ve 21:40 na ČT 2
Na sklonku druhé světové války se v divoké krajině uprostřed tundry setkávají náhodně tři lidé - finský ostřelovač, ruský voják a laponská žena. Všichni na sebe mluví - ale vůbec si nerozumějí, každý odpovídá na něco jiného, než byl dotazován.......
Před delší dobou jsem viděla jen část tohoto filmu - asi od poloviny do konce - a i přesto se mně film moc líbil. Ale už si nemohu vzpomenout, jestli jsem ho viděla na slovenské televizi nebo rakouské. Nevěděla jsem ani, jak se jmenuje a ani žádný jiný údaj.
Nevím, jestli se mně bude film líbit tak jako tehdy, když ho budu vidět celý a v češtině, ani jestli se bude líbit Vám, pokud uposlechnete mou radu, ale vypnout TV můžete kdykoliv, tak jsem se rozhodla na ten film upozornit.
Včera byl vysílán na ČT 2 rovněž ruský film Babka - režie L. Bobrova. Stálo za to, se na ten film dívat - pojednával o lásce v rodině a mezi lidmi, o sobectví, o neschopnosti se sebeméně obětovat pro svého bližního - matka vychovala děti, které se pak o ni nechtěly postarat, když to sama potřebovala. Nakonec skončila sebevraždou - v mrazivé noci vyšla ven a umrzla. Bylo tam obsaženo všechno, o čem jsme tady nedávno diskutovali.

Zajímavé drobnosti

22. ledna 2007 v 15:08 | hanci |  Zamyšlení
Chtěla bych doporučit všem, aby si přečetli v sobotních Lidových novinách rozhovor s vynikajícím geologem Václavem Cílkem. Rozhovor vede - podle mého názoru velmi dobře - Bob Flieder (před nějakou dobou uváděl na ČT 2 dobrý diskusní pořad Vertikála - ten byl zrušen - asi proto, že byl dobrý). Kdybych to uměla, dala bych zde odkaz na internet - ale neumím ten článek ani najít, natož dát odkaz. Myslím si, že na internetu tento článek určitě někde je. Pan Cílek tam zasvěceně hovoří o probíhajících klimatických změnách na Zemi.
---------------------------------------
Wu - doufám pevně, že se nebudeš zlobit, když zde uvedu následující odstavec, na který jsem narazila při čtení knížky Hanse Künga Po stopách světových náboženství, kapitola Čínské náboženství, podkapitola Co znamená "tao"?, str. 122:

Vaterland

22. ledna 2007 v 13:55 | hanci |  Film
Podívala jsem se na film D. Jařaba Vaterland - lovecký deník. Nejdříve jsem byla na rozpacích, protože jsem netušila, že je to thriller. Nic jsem o filmu nevěděla, domnívala jsem se, že je to příběh o návratu exulantů na rodinné sídlo. Ještě že jsem to netušila, protože na thrillery se nedívám, jen výjimečně. Tento film se mně - v této kategorii - líbil, líbila se mně režie, kamera i herecké výkony - samozřejmě - Karla Rodena pokládám za jednoho z nejlepších současných herců. Ale myslím, že tam všichni zúčastnění herci hráli dobře. - Byla bych ráda, kdyby k tomuto filmu někdo napsal svůj názor. Dík.

Pár myšlenek

18. ledna 2007 v 19:02 | hanci |  Zamyšlení
Zase jednou jsem si trochu dělala pořádek v poznámkách, které mám roztroušené na různě velkých papírcích po stole kolem počítače. A narazila jsem na - alespoň pro mě - krásnou myšlenku. Je z některé z diskusí, které probíhají pravidelně na Vltavě v neděli ráno - jsou to rozhovory nad Biblí - už jsem se tady o tomto pořadu zmiňovala. Mimo jiné jsem si poznamenala:
"Láska je tam, kde druhému dávám přednost před sebou."
"Lásky přibývá, čím víc ji rozdáváme."
"Rozevřené ruce Krista ukřižovaného na kříži jsou symbolem rozevřené náruče k přijetí trpícího bližního."
Pak mně nedá, abych neocitovala pár řádků z knížky, kterou teď čtu a kterou jsem absolutně nadšená - Peter Englund: Nepokojná léta - Historie třicetileté války:
Hovoří se zde o vítězství Švédů v bitvě u Wittstocku 24. září 1636 - str. 151
........" Porážka u Nördlingenu byla pomstěná a švédská pověst se znovu postavila na nohy. Může se to zdát divné, ale stejně jako si soukromé osoby nezřídka cenily cti víc než života či majetku, hrál ohled na dobré jméno a pověst země velkou roli i v politice. Jedinec, který pozbyl své cti, byl vyloučen ze skupiny, k niž příslušel - ze stavu, cechu, obce, rodu - což byl strašlivý osud pro člověka sedmnáctého století, který cítil sounáležitost se skupinou, žil pro ni a skrze ni, a bez ní přestával existovat. Stejně osudné bylo zneuctění jména země. To nejsou prázdné řeči - bezpečnost říše byla závislá na nepošpiněné pověsti. ......"
Tak si říkám, že kdyby se v nynější době vylučoval ze společnosti jedinec, "který pozbyl své cit" - kdo by asi zůstal? Dnes se ze společnosti vylučují jednici, kteří si na své cti zakládají. Většinou v dnešní společnosti platí za hlupáky a nešikovné lidi, kteří to nikam nemohou dotáhnout - obzvláště v politice. Kam to svět spěje?

Andy Goldsworthy

18. ledna 2007 v 18:29 | hanci |  Umění
Nemohu nezveřejnit ukázky velmi zajímavého skotského umělce Andyho Goldsworthyho. Dokumenty o něm jsem už viděla před mnoha lety. Tehdy to pro mě bylo jako zázrak. Dnes odpoledne vysílali na ČT 2 první díl dokumentu o něm a jeho výtvarné činnosti. Příští týden bude promítán druhý díl. Jsou to jiné dokumenty, než které jsem viděla.

Radost

15. ledna 2007 v 18:48 | hanci |  Hančí obrazy
Člověk by neřekl, co to s ním udělá, když se v průběhu dne setká s přívětivými lidmi. Hned je pohled na svět příjemnější. A lidé u O2 i Radiokomunikací byli velmi příjemní.
Protože už jsem dlouho nic nenamalovala, rozhodla jsem se předložit Vám pár starších obrázků, třeba také někomu udělám radost. Protože má každý rád něco jiného, pokusím se vybrat takovou směs. Horší je, že už si nepamatuji, jaké obrázky jsem sem dávala, doufám, že se nebudu opakovat.

Pokračování o internetu

15. ledna 2007 v 14:20 | hanci |  Počítač
Nemohu tomu ani uvěřit - dnes mám jenom ty nejlepší zážitky s dalším vyřizováním ohledně přestupu k Radiokomunikacím.

Jen tak

14. ledna 2007 v 19:45 | hanci |  Jak jde život
Musím poděkovat Rulise - konečně jsem si díky její radě mohla upravit blogy tak, že když je otevřu, otevře se mně naposledy napsaný článek. U některých blogů jsem to tak měla, aniž bych věděla proč a u některých se mně otevíral stále tentýž starý článek - např. u Lenky, Eby, Aniny... Ze začátku jsem tam chodila, podívala se - opět starý článek, tak jsem šla pryč. No, pak jsem už na to přišla a proklikávala se k novému článku. A teď už to budu mít bez problémů. Takže dík.
Aby to nebylo jen tak, mám problém u Haaska - dotaz jsem mu napsala u článku Snowboarďáci. Nejsem schopná odeslat u něho komentář.
Ještě sem napíši dvě krásné věty z rovněž krásného filmu Sansára:
"Všechno, s čím se setkáš, ti může být cestou."
"Něco musíme mít, abychom se toho mohli vzdát."

Radiokomunikace

13. ledna 2007 v 11:55 | hanci |  Počítač
Tak snad už mám nejhorší za sebou. Pokusím se to vše vylíčit. Byla jsem z toho všeho už hodně na nervy, ale snad to bude dobré.
Musím říct, že mně až vhrkly slzičky do očí, když jsem uviděla všechny ty Vaše příspěvky. Strašně moc Vám všem děkuji za účast a přání dobrého konce.
Jirko, Tobě píši zvlášť, protože i kdybych měla nakrásně nějaké problémy s Radiokomunikacemi, tak to bylo čistě moje rozhodnutí a Ty jsi jenom řekl svůj názor. Tak, prosím Tě, neměj obavy, že mám něco kvůli Tobě. Radilo mně to hodně lidí, nebyl jsi sám.

Porucha internetu

11. ledna 2007 v 10:13 | Syn
Hančí blog se omlouvá za nepřítomnost v diskusích, ale vypadl jí internet, na opravě se pracuje.
Děkujeme za pochopení.

Snowboarďáci

10. ledna 2007 v 15:42 | hanci |  Film
Už jsem si říkala, že to nemá cenu po tak dlouhé době, abych o tomto filmu něco psala. Ale dnes jsem slyšela část výborného rozhovoru s Alexem Königsmarkem a tak mně to nakonec nedalo a píši. On totiž řekl věc, se kterou tolik, tolik souhlasím. "Normou se stává vkus hlupáka". Protože vše se musí prodat, aby to vydělalo peníze a návštěvnost určuje úspěšnost, proto se dělá reklama (ta se stává vůbec tím nejdůležitějším faktorem), která přitahuje většinu, která má tak nízká měřítka. Na kvalitě vůbec nezáleží, ta se vnutí právě tou reklamou, jen když to vydělá hodně peněz. Souhlasím s ním a tak se mně to jeví, ať jde o film, o pořady v televizi, o knížky.........

Aleš, 2006, olej na plátně, 80x65, portrét vnuka-podle skutečnosti

2. ledna 2007 v 16:33 | hanci |  Hančí obrazy

Tak předkládám další portrét a prosím o opravdu nelítostnou kritiku. Vydala jsem se na dost tenký led, protože už dávno neumím jedním tahem udělat celou postavu. Bláhově jsem se domnívala, že to rychle zvládnu. Omyl - bylo to děsné. Ty proporce, aby odpovídaly! Nikdy jsem to nemusela poměřovat, tentokrát ano. Ale když jsem to vnukovi slíbila, tak jsem to musela udělat. Začala jsem to malovat 23/12/06 - šibeniční termín.

Hassan Bajev: Přísaha - a další knihy

2. ledna 2007 v 16:24 | hanci |  Knihy
K narozeninám jsem dostala od dcery peníze na knížku, o které jsem se tu už zmiňovala a o které jsem si myslela, že ji nikdy nebudu mít. Hassan Bajev: Přísaha, Chirurg pod palbou. Okamžitě jsem si ji během asi tří dnů přečetla. Je to úžasná knížka, kterou by měli číst všichni lidé - alespoň v těch zemích, které si říkají "vyspělé". A hlavně by ji měli číst všichni politici - myslím to celosvětově.

Novoroční přemítání

2. ledna 2007 v 16:20 | hanci |  Jak jde život
Musím říct, že mně opravdu hodně scházelo, že jsem tak dlouhou dobu nemohla chodit číst na blogy tak, jako dřív. Jenom jsem to vždycky "prolítla" - sem tam jsem napsala krátkou poznámku. Ale nemohla jsem se pořádně soustředit a zamyslet a hlavně, nemohla jsem vychutnat tu radost z toho, že existuje něco takového, jako je blog. Byly to osobní důvody, proč to nešlo.