Snowboarďáci

10. ledna 2007 v 15:42 | hanci |  Film
Už jsem si říkala, že to nemá cenu po tak dlouhé době, abych o tomto filmu něco psala. Ale dnes jsem slyšela část výborného rozhovoru s Alexem Königsmarkem a tak mně to nakonec nedalo a píši. On totiž řekl věc, se kterou tolik, tolik souhlasím. "Normou se stává vkus hlupáka". Protože vše se musí prodat, aby to vydělalo peníze a návštěvnost určuje úspěšnost, proto se dělá reklama (ta se stává vůbec tím nejdůležitějším faktorem), která přitahuje většinu, která má tak nízká měřítka. Na kvalitě vůbec nezáleží, ta se vnutí právě tou reklamou, jen když to vydělá hodně peněz. Souhlasím s ním a tak se mně to jeví, ať jde o film, o pořady v televizi, o knížky.........

O výše zmíněném filmu Snowboarďáci jsem četla a slyšela mluvit jen v superlativech. Jaký je to krásný film, nejvyšší návštěvnost, nejlepší komedie, úžasní dva mladí představitelné hlavních rolí - objevy herectví atd. Byla jsem doslova šokovaná špatnou úrovní toho filmu. Nebyla v něm jediná myšlenka, která by stála za řeč. Řekla bych spíš, že tam žádná nebyla. Nenašla jsem žádnou vtipnost, vyjma hrubých výrazů a přihlouplých rádobyvtipů. Také se mně vůbec nezdá, že by ti chlapci byli nějak zvlášť nadaní, spíš mně připadá, že z nich budou opět uměle vytvořené ikony. Je mně to tolik líto, protože náš film měl tak vysokou úroveň (nejen v šedesátých létech) a objevovalo se tolik dobrých mladých herců. Jímá mě opravdu hrůza, kam se to celkově lidská společnost řítí. Pan Königsmark řekl ještě jedno přísloví - bohužel nestačila jsem si zaznamenat, čí to přísloví je. Ale je výstižné: "Bahno často předstírá hloubku".
Ale viděla jsem i několik nádherných filmů, kdy člověku zůstává rozum stát, protože nemůže pochopit, jak geniální musí být člověk, který dokáže něco takového stvořit. Mám teď na mysli film Satyrikon F. Felliniho. Úroveň toho filmu - to bylo pohlazení na duši - i když obsah zrovna moc pohlazením není.
Pak vynikající Amadeus M. Formana, stejně dobrý jako prakticky všechny jeho filmy.
Film Milenci a vrazi V. Polesného mě hodně zklamal, vším, jak předlohou, tak zpracováním i hereckými výkony.
Naopak se mně znovu líbilo Indiánské léto S. Gedeona.
Samozřejmě se mně moc líbilo Rodinné sídlo, mám ráda jak režiséra J.Ivoryho, tak i hlavní představitele A. Hopkinse a E. Thopsonovou i další, tam hrající herce.
Kdysi se mně líbila veselohra Ryba jménem Wanda, teď jsem film neviděla a nevím, jestli po uplynulých létech by se mně líbil stejně.
Film Moulin Rouge jsem nedokázala sledovat déle než cca půl hodiny, nic mně ten film neříkal a nelíbilo se mně ani zpracování, ani herecké výkony.
Filmy Horem pádem a Díky za každé nové ráno nepokládám za nijak zvlášť dobré filmy, nijak výjimečné.
Zato naprosto výjimečný a výtečný film je koprodukční film Sansára, režie P. Nalin. Opět vším pohlazení po duši.
Neodolatelný G. Philippe ve Fanfánu Tulipánovi (kam se na něho "hrabe" nové zpracování).
Stále výtečný H.Bogart a I.Bergmanová v Casablance režiséra M. Curtize. Dobré herecké výkony, režie a samozřejmě - výborná předloha.
A naprosto výjimečný, nádherný zážitek (už podruhé) - barokní opera v hip-hopové podobě - Paladýni J.P.Rameaua - tady v tom zpracování skutečně zůstává rozum stát, jak někdo dokáže vymyslet a přijít na tak úžasnou výpravu - zpracování. Nezapomenutelný zážitek.
Nemám ráda cirkus, ale u toho, který vysílá slovenská televize každým rokem v tuto dobu, je rovněž celkově vše neuvěřitelné - stejně jako u předešlé poznámky. Jmenuje se Sluneční cirkus a je to opera + divadlo + muzikál + nevím co ještě dohromady - něco úžasného. Sídlo má v Kanadě. Každé představení má děj, má myšlenku - hlubokou a od toho se odvíjí celé představení. Výprava naprosto úžasná. A absolutně dokonalé výkony artistů z celého světa. Není to pojato vůbec jako cirkus. Těžko se o tom povídá, musí se to vidět. Letos se mně asi nejvíc líbilo představení, které vycházelo z romské balady a z romského života - něco jako "Na cestách". Další představení mělo motto - každý má po narození stejnou šanci v životě. Byla bych moc ráda, kdyby tento cirkus někdo, kdo sem na můj blog přijde, viděl, aby napsal svůj názor na něj.
Dokument o Putinovi, vysílaný v dokumentárním klubu, mně naprosto korespondoval s knížkou, kterou jsem právě dočetla o Čečensku. Druhá válka v Čečensku byla vyprovokovaná jenom proto, aby byl Putin zvolen prezidentem.............. Vše je děs a hrůza.
Některé filmy, které jsem chtěla vidět, jsem neviděla, některé byly průměrné, ani dobré, ani špatné - např. anglický historický film Zabijte krále rež. M. Barkera. Některé mám nahrané a teprve se na ně podívám. Stejně tak i dokumenty.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Janycta Janycta | Web | 10. ledna 2007 v 15:54 | Reagovat

HANCI: díky, díky, díky!!! Já ten film totiž taky nemám ráda... Ne, že ybch ho přímo nesnášela, ale nějak nemám co říct, když např. u nás v práci většina je jím nadšená... Taková spousta lidí ten film zbožňuje... Jo, sem tam plácnou dobrej vtip, mám moc ráda i lechtivej humor, ale takovej spíš... Dvojsmyslnej tak nějak... Vkusně... (nevím moc, jak to vyjádřit, srandu můžu, ale mám radši trošku inteligentní humor... A tam se všecko poví vyloženě na plnou hubu, pointa předem jasná... Aby i úplná guma pochopila... Viděla jsem to jednou, dalo se na to dívat, asi dobrý na blbou náladu, ale jinak mi "Kokotek" (Kotek) nijak skvělej herec nepřipadá...

2 Janycta Janycta | Web | 10. ledna 2007 v 16:03 | Reagovat

Filmy všeobecně nesleduju, jen opravdu minimálně, kdybych bydlela sama, televize u mně doma nemá co dělat. Ale moje krevní skupina je český retro, miluju Pelíšky, hodně můžu taky Pupendo, fajn je i Kolja, ale tam je už příliš znát, že se pokoušeli natočit trhák... Přehnaně dojemný a tak... Ale hlášku "Složenky... Vy... Krávy... Zelený... Nenažraný...." občas použiju, i když už teda dneska zelený nejsou:-). A nejmilejší film ze všech je pro mě jednoznačně Na samotě u lesa, ten můžu vidět třeba stokrát, co slovo, to perla:-). Zahraniční nemusím, akorát z toho důvodu, že mám hrozně ráda starověkou historii, vždycky zajdu do kina na velkofilm - posledně Elxandr Veliký - úžasný davový scény, bitvy a tak, ale jinak americká slátanina. Ale s tím jsem počítala, chtěla jsem si film užít vizuálně. Mno a stará dobrá Kleopatra s "Tejlorkou", to je taky film pro mě:-). Sem tam (1 - 2x za rok) mrknu na horor (Kruh - u toho fakt umírám strachy:-)) a jinak nehrozí... Ještě mě zaujala Zelená míle, na tu se chystám v nejbližší době, ale zatím pořád vyhrávají knížky:-)... Nevydržím prostě pasivně něco sledovat dvě hodiny v kuse...

3 duna duna | Web | 10. ledna 2007 v 17:36 | Reagovat

Sluneční cirkus jsem viděla. Letos poprvé. Hrozně mě mrzí, že jsem ho nemohla sledovat celou dobu a nepřetržitě, odbíhala jsem přitom k vaření, ale bylo to úúúúžasný. Nikdy jsem neměla ráda klasický cirkus. Klauny, zvířata a tak. Ale tohle nemá s tím klasickým "cirkusem" už téměř nic společného. Nevím, co to je, nemůžu to nikam zařadit (a ani to není třeba), ale moc se mi to líbilo. A to bych ho byla prošvihla, kdyby mi táta nezavolal a nezeptal se, jestli se na to díváme a že jestli ne, abychom si to okamžitě zapnuli. On s mámou to viděli už minule. Příští rok na to budu čekat. Určitě.

4 hanci hanci | Web | 10. ledna 2007 v 18:39 | Reagovat

Janycto, to jsem ráda, že tím filmem taky nejsi nadšená. Měla jsem strach, že se tady na mě strhne lavina nesouhlasu. To je fajn. Já mám na rozdíl od tebe filmy šíleně ráda, ale ty dobré, které mají co říct, však už jsem tady na blogu o tom psala. film mě vždycky fascinoval, jak si může někdo dopředu všechno tak promyslet a pak udělat takovou krásu, jak o tom píšu v článku.

Duno, no to jsem opravdu hrozně moc ráda, žes to viděla. Já jsem viděla taky ještě dokument o vzniku toho všeho. Oni to dávají vždycky dva dny o vánočních svátcích a pak na Silvestra a nový rok. Celkem čtyřikrát, pokaždé jiné představení. Ten dokument je moc zajímavý, mluví tam zakládající členové - oni začínali šíleně těžce - na ulici. A mluvili tam také ti "borci" obrovští, kteří to vymýšlejí, jednak ty náměty a pak celou choreografii a tak. Letos byl jeden díl, který nebyl až tak povedený, trochu se vymykal tomu jejich "normálu". Ale ten díl o Romech, to naopak zase bylo asi to vůbec nejlepší, co jsem zatím viděla. Oni to natáčejí od roku 1999 tuším. Prý je natočeno celkem 14 představení. já jsem viděla možná dvě třetiny. Já cirkus normální opravdu nemám ráda, ale toto je něco úžasného. Právě proto, že je tam ta hluboká myšlenka.

a neviděla jsi ty Paladýny? Tam byla také šíleně perfektně vymyšlená scéna, absolutně něco neobvyklého, mimořádného.

Moc zdravím.

5 radka radka | 10. ledna 2007 v 18:44 | Reagovat

Hanci, name Snowbordaci nezanechali vubec zadny dojem. Lehla jsem si na gauc, otevrela pivo a kecala s deckama. Obcas se zasmala nejakemu gagu a zase kecala. A o tom ten film je, odpocinout si a uvolnit se. Vypnout hlavu a odlozit si ji na gauc.

Celkove se na filmy temer vubec nedivam. Ukrajuje mi to z casu a ja mam pocit ze mi kradou zivot:o)

6 hanci hanci | Web | 10. ledna 2007 v 21:31 | Reagovat

Ahoj Radko, no já - jak už jsem psala - filmy strašně už od mládí miluji. A nacházím v nich hodně moudrosti a krásna nebo se zase výborně pobavím - jak např. při veselohře Drž hubu nebo Operace Corned beef - obě tyto veselohry jsou přímo nabity vynikajícími vtipy a ještě to má určitý hlubší podtext. Je to jako s knížkami, jen se snažím si vybírat.Ale je fakt, že každý nemusí filmy milovat, můj manžel je přímo nesnáší, dcera taky. Já jsem v tom asi po mamince, ta taky ráda chodila do kina. Zdravím.

7 anina anina | 10. ledna 2007 v 21:58 | Reagovat

Ahoj Hančí,Pelíšky, Pupendo,Báječná léta pod psa, Léto s Kovbojem, Marečku,podejte mi pero, Den pro mou lásku, Milenci z roku raz dva i Kolja, no je toho víc...to se mi líbí.Amadeus se mi líbil opravdu hodně, mám od Formana ráda i Přelet přes kukaččí hnízdo.Je toho fakt víc a to nemám ty filmy kde sledovat.A TV mě v posledních letech dost odradila, tak se stane, že něco na ČT 2 prošvihnu.

Jinak souhlasím, za vším jsou peníze v první řadě a podle toho to vypadá...

Měj se hezky.

8 anina anina | 10. ledna 2007 v 22:01 | Reagovat

A ten Sluneční cirkus, bych si měla ohlídat, neviděla jsem ho, ani Snowboardaky.

9 hanci hanci | Web | 10. ledna 2007 v 22:27 | Reagovat

Ahoj Anino, Sluneční cirkus musíš vidět, určitě , příští rok o svátcích na slovenské dvojce. Snowboardaky vidět fakt nemusíš, o nic nepřijdeš. A jinak s Tebou souhlasím, jak píšeš.zdravím.

10 Jirka* Jirka* | 10. ledna 2007 v 23:09 | Reagovat

Já čekám na oázu v dnešním moři kýčů. Čekám na film pana Menzela "Obsluhoval jsem anglického krále". Nikdo jiný neuměl tak dobře zpracovat Hrabala. Jsem rád, že tenhle režisér vyhrál spory o vedení filmu a doufám, že mě snímek nezklame...

11 ghost ghost | 11. ledna 2007 v 3:57 | Reagovat

Nová zpracování úspěšných starých filmů mi připadají dost zoufalá. Chodíval jsem kdysi do Ponrepa, kde dávali staré (často opravdu hodně staré) filmy. Především v žánru sci-fi se spousta tvůrců snažila seč mohla, ale výsledky jsou (možná) zajímavé jen pro ty, co neviděli původní předlohu, a podle mne se nedají ani v takovém případě vidět víckrát než jednou.

Snowboarďáky jsem neviděl - to téma mi nějak nic neříkalo.

12 java java | Web | 11. ledna 2007 v 7:35 | Reagovat

Když porovnávám Snowborďáky a starý film Sněženky a machři, tak bych řekla, že u mě vyhrávají Sněženky.Když jsem viděla začátek Snowborďáků,tak jsem si říkala, že je  okopírovaný námět,jen je to vsazené do dnešní doby.

13 Helazd Helazd | Web | 11. ledna 2007 v 10:12 | Reagovat

Ani já Snowborďáky nemusím. Připadá mi, že tyhle moderní komedie příliš tlačí na pilu a všechno je v nich takové prvoplánové a předvídatelné. Hodně si vybírám čemu věnuji svůj čas. Podobně jsem byla zklamaná i Účastníky zájezdu, knihou i filmem. Film zachránila Anna Polívková, Eva Holubová a Bohumil Klepl, kteří dokážou pozvednout z bahna i úplný propadák.

Doma máme všichni rádi serial Červený trpaslík a z filmů se mi poslední dobou líbil Grandhotel, ale i Divoké včely (režiser Bohdan Sláma).

14 Lenka z Lulea Lenka z Lulea | E-mail | Web | 12. ledna 2007 v 11:19 | Reagovat

Ponekud odsunuta od ceske kultury musim rici, ze film Snowbordaci jsem nevidela. Nemohu tedy rict ani A ci B. Ale jak tak diskuse plyne, musim rict , ze mi pripada, ze se za rok vyloupne jeden dva dobre filny a dost... nastesti jsou archivy ... My na televizi doma temer nekoukame, ale o vikendu mame takove male slavnotni DVD kino a vybirame si fajnovustky, ale i nove veci, co jsme jeste nevideli. Pro mne je treba klasika Nekdo to rad horke ci Postriziny. Ceska kinematografie se nema za co stydet, a proste potrebuje obcas asi i ty plevy, ale rekla bych, ze procentuelne jich je podstatne mene nez tech z Holywoody, pokud bychom vztahly pocet dobrych filmu na celkovou produkci. Co jsem videla naposledy... Kour, Karluv most, Zvetsenina, Doktor Zivago... z toho co mi tak utkvelo v pameti. Moc zdravim a jsem rada ze opet pises... Lenka

15 Haask Haask | E-mail | Web | 12. ledna 2007 v 21:50 | Reagovat

S filmy se to má jako s jako s potravinami. Je jich mnoho a nemá smysl vlézt do spíže a jíst je jednu po druhé. Potraviny by do nás měli vstoupit a chvíli prodlet, tak jako filmy. Je třeba si vybírat. Největší nabídka bude samozřejmě pro střední proud, ale tak to je správné. Je jich nejvíce. Ale spektrum je široké a každý si najde to svoje. Pokud někdo chce trávit život sledováním jak ho žijí ostatní lidé, je dobré navštívit nějaký filmový server (http://www.csfd.cz/) a podívat se, jak filmy hodnotí "filmový maniaci". Rámcově je možné se dle jejich zážitků orientovat. Osobně filmy už nesleduji, až na nějaké vyjímky. Doporučuji alespoň dvě z těchto vyjímek a sice:

1) 21 gramů

2) Babel

Jsou od stejného autora a nejsou ztrátou času.

16 hanci hanci | Web | 13. ledna 2007 v 10:29 | Reagovat

Haask: dík za typ, tyto filmy neznám, pokusím se je nějak sehnat. Já si taky hodně filmy vybírám. Bohužel, vzhledem k mé celkové situaci nemohu chodit ani do normálního kina, ani do klubu. takže jsem odkázaná na televizi, což je hodně špatné v posledních letech. Něco mám na videu a něco na CD. to už je lepší. ale jak jsem psala, film byl vždycky moje velká láska. Jak už jsem na blogu vícekrát psala, pro mě byl asi nejlepší film Sbohem má konkubíno, Mrtvý muž přichází, Kavkazský zajatec...

Ještě jednou - dík za komentář a zdravím.

17 Haask Haask | E-mail | Web | 13. ledna 2007 v 23:29 | Reagovat

Hanci: i pro mne kdysi byly filmy velmi důležité. Tak důležité, že jsem si řekl, že se jimy budu "živit". Takže jsem se mnoho let "živil" videopůjčovnami a byl to krásný čas. Mnoho a mnoho filmů jsem vstřebal. Jenomže dnes, když sleduji nějaký film, stále mám pocit, že zabíjím čas. Jakoby si cosi ve mě uvědomovalo, že tato kapitola skončila a je třeba otevřít novou. U knih je to trochu lepší, ale i u nich mám zase pocit, že bych je neměl číst, ale spíše psát :-) Navíc když čtu takového Irvinga, raší ve mě závist. Krásný víkend tobě i těm které nosíš ve svém srdci.

18 hanci hanci | Web | 14. ledna 2007 v 19:31 | Reagovat

Haask - snad se sem ještě podíváš. Napsal jsi pro mě tak zajímavý příspěvek, že jsem se šla hned podívat k Tobě. Moc se mně u Tebe líbí, trochu potrvá, než všechno přečtu. ale problém je v tom, že jsem chtěla napsat příspěvek a absolutně jsem to nezvládla. Dělala jsem to přesně podle návodu, který tam uvádíš, ale nešlo to. Je to pro mě moc složité. Postupovala jsem následovně. Napsala jsem příspěvek, vyplnila rubriky, nejdříve tedy zatrhla prostřední kolečko a pak klikla na uveřejnit - publish. objevil se tam červený nápis - ten si už nepamatuji. tak jsem zkusila ten anonymní příspěvek, ale zase nic. Nevím, v čem dělám chybu.Ach jo, jsem na tyto věci už moc stará a nechápu tak rychle, jako dřív.

Chtěla jsem Ti tam napsat, že jsem utrpěla málem šok, když jsem se u Tebe našla v oblíbených.  

Pak jsem chtěla napsat - zkoušela jsem to totiž u článku o pejskovi - že mně pejsci voní (tedy když zrovna nejsou ve stavu, že se vyváleli v něčem ošklivém), doma jsme měli trvale psy a různá zvířata, až když jsem se vdala, tak nic. manžel zvířata nesnáší. to jsem se pak synovi starala už jenom o andulku a o rybičky.

Jsem zvědavá, jestli sem ještě půjdeš a poradíš.Ale bude to asi se mnou těžké.

Ještě k těm filmům - já si hodně vybírám, na Snowboarďáky jsem se dívala proto, že byl ten film tolik chválený, tak jsem chtěla vidět, co je na tom pravdy. Ale myslím, že mě filmy nikdy nepřestanou bavit - vzhledem ke svému zdravotnímu stavu nemohu moc mezi lidi, tak je film pro mě hodně důležitý. Taky hodně čtu, ale změnila jsem úplně druh knih - dřív jsem četla hodně takovou tu klasiku - dobré romány atd. Teď už čtu téměř výhradně dokumentární knihy, poezii a pokud moje chabá inteligence stačí, tak zkouším filozofické atp.Kdybych neměla film, knihy a malování - to bych asi už byla v blázinci.

Moc zdravím.

19 Haask Haask | E-mail | Web | 15. ledna 2007 v 3:56 | Reagovat

Moc rád přijdu na tvůj blog. Přímo z tebe vyřazuje krásná energie, lidskost a láska. Mám vždy obrovskou radost, když najdu na netu nějakého "krásného" člověka. Někoho kdo mi "voní". Ty voníš. Tvá duše je taková nějaká čistá. Lidé se s tebou musí cítit v bezpečí :-)

Řekni mi jaký používáš prohlížeč (explorel, firefox, mozilla, opera), já to prověřím, kde je zádrhel ohledně komentářů na mém blogu.

Moc obdivuji tvoji životní materii. Musí být krásné mít takovou babičku, matku, ženu, dceru... :-)

20 hanci hanci | Web | 15. ledna 2007 v 15:00 | Reagovat

Haasku - Ty mně dáváš!!! Já vůbec nejsem tak báječná, jak mě tady popisuješ - alespoň se tak nevidím. Jestli na někoho tak působím, tak to jsem opravdu ráda. - no, vnuci mě rádi mají, to je vidět - a co ti ostatní, to by museli říct oni. - víš, já se neumím tak hned s někým "skamarádit". Docela mně to trvá, jsem nedůvěřivá a vůbec nejsem kolektivní typ. Ale paradoxně jsem strašně moc ráda chodila do společnosti, na koncerty, do divadla......... ale pak jsem musela mít naprosté soukromí - ode všech, nutně jsem vždycky potřebovala koutek jenom pro sebe. To bývalo hodně těžké, teď už ho mám.

Používám Mozilla Firefox. - Doufám, že se ten můj komentář u Tebe nezobrazí tolikrát, kolikrát jsem se o to pokoušela.

Ještě jednou dík - a určitě nejsem taková, jak si myslíš. Ale to určitě poznáš, až si přečteš víc mých článků.

Hezký den, moc zdravím.

21 hanci hanci | Web | 15. ledna 2007 v 15:02 | Reagovat

Ještě něco - film Babel budu mít určitě, 21 gramů asi tak hned ne.

22 hanci hanci | Web | 15. ledna 2007 v 16:36 | Reagovat

Tak jsem se znovu dvakrát pokusila přidat komentář k článku Co mi to říkáš Bene a objevilo se mně následující upozornění:   URL contains illegal characters. Snad Ti to pomůže přijít na to, proč mně to nejde. dík.

23 zdena zdena | E-mail | 20. března 2008 v 10:12 | Reagovat

Neviděla jsem Sluneční cirkus, jen ukázky z něj když byla oslava 125 let gymnastiky. Vystupovali tam 2 polští umělci v akrobacii a ruská gymnastka(na závěr s obručema) a na tohle se nedá zapomenout. Tu oslavu 125 gymnastiky jsem viděla v televizi asi 3x.A včera mi Sluneční cirkus připomělo krasobruslení, konkrétně vítězi sportovních dvojic, německý pár který bruslil na hudební doprovod ze Slunečního cirkusu. Ráda bych znala jméno hudebního skladatele, komentátorovi jsem dobře nerozuměla: říkal něco jako René Debyró, píši jak jsem to zaslechla. A tak mám dotaz, jestli se nedá sehnat CD s hudbou ze Slunečního cirkusu. Děkuji za odpověď, Zdena.

24 hanci hanci | Web | 21. března 2008 v 18:36 | Reagovat

Zdeno - tvoji otázku nedovedu odpovědět. Třeba se ti tady někdo ozve - já to nevím.

25 lopatka lopatka | 4. dubna 2008 v 21:31 | Reagovat

http://loupnice.myminicity.com/

Hustý obrázky!!!mrkněte se!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama