Trochu povídání o filmech

24. února 2008 v 16:40 | hanci |  Film
Cítím se o poznání lépe, tak jsem se odhodlala trochu něco napsat.
Výsledky testu z Prahy pořád ještě nemám. Měla jsem je dostat do 10-14 dnů - což je obvyklé. Teď už je to šest týdnů a já je pořád nemám. Přes trojí urgenci. Nemám ani žádné vysvětlení, proč k tomuto zdržení došlo - a to pokládám za hodně nefér jednání. Takže - i když výsledky dojdou, už jim nebudu schopná uvěřit. Jeden známý mně řekl, že je to špatný přístup, ale nemohu si pomoci, ztracená důvěra se zpátky získává velmi těžko. Alespoň u mě to tak je.
Po celou dobu jsem se cítila opravdu hodně špatně, tím testem se mně slinivka ještě víc rozbouřila, cítila jsem se - navíc po té prodělané viróze - vyčerpaná, unavená.... Takže veškerá moje činnost se zúžila na nejnutnější práce v domácnosti, ale hlavně na posedávání a dívání se na filmy, které mám buď na videu nebo na CD, popř. je vysílali na ČT2. Říkala jsem si, že o dojmech, které z některých filmů mám, se s vámi podělím.

Hned na začátku upozorňuji, že jsou to výhradně moje osobní názory a dojmy. Hodně lidí jistě bude mít naprosto odlišný názor na ten který film.
Nejdřív asi napíši o filmech, které mě hodně zklamaly.
Opravdu hodně jsem se těšila na film Tajnosti od Alice Nelis, kde hlavní roli hraje Iva Bitová - na tu jsem se obzvláště moc těšila. Byla jsem naprosto zklamaná, úplně vším. Režií, kamerou, hereckými výkony... Snad nejvíc jsem byla překvapená některými lacinými, někdy až kýčovitými záběry (např. záběry na malé děti, když hlavní hrdinka řešila, jak naložit se svým těhotenstvím, dále např. scéna u gynekologa atd., atd.) .
Moc jsem byla zklamaná filmem Jiřího Menzla Obsluhoval jsem anglického krále. Na tento film jsem se ani nedodívala do konce. Připadal mně strašně přízemní, plochý, režie nebyla vůbec jak od J. Menzla, herecké výkony nedobré..... Nezaujalo mě vůbec nic.
Stejně jsem byla zklamaná filmem Vratné lahve od Jana Svěráka. Možná nejvíc na škodu bylo to, že Jan svěrák svému otci několikrát vrátil scénář k přepracování. Připadalo mně totiž, že prakticky všechny dialogy a scénky byly vyumělkované, nepřesvědčivé, postrádaly tu příslovečnou svěrákovskou jiskru (Zdeňka Svěráka), jeho vtipy se daly očekávat už dopředu - stejně tak jeho herecké reakce atd. Pro mě se tento film nedá vůbec srovnávat např. s Obecnou školou.
Na CD mám ještě připravený film Pravidla lži - na ten jsem hodně zvědavá. Doufám, že tentokrát zklamaná nebudu.
Hodně na mě zapůsobil film režiséra Kim-Ki-Duka Ostrov a také, i když o něco méně, jeho další film 3 iron. Jeho filmy - alespoň ty, které jsem viděla - jsou hodně drastické, přesto se člověku silně zadřou pod kůži. Nejenom pro naprosto vynikající režii, kameru, střih, hudbu..., ale také pro témata, která ve svých filmech řeší.
Zajímavý byl i čínský film režiséra Y. Zhanga Chvíle štěstí. Film o bezcitnosti na jedné straně, na druhé straně o lidskosti, o tom, že člověk, který by to sám u sebe nepředpokládal, nakonec pomáhá ze všech sil člověku v nouzi....
Další film, na který musím ještě pořád myslet je švédsko-dánský film režiséra Moodyssona Lilya 4ever. Děj se odehrává z velké části v Rusku a pojednává o sexuálním násilí. Po žádné stránce bych tomuto filmu nemohla nic vytknout, myslím si, že je to výborně udělaný film.
Po téměř dvaceti letech jsem viděla znovu americký film režiséra Badhama Čí je to vlastně život, který se zabývá otázkou, zda je možné uznat právo těžce postiženého člověka (zde po autonehodě ochrnutého - má zdravý pouze mozek, jinak se nemůže hýbat, je odkázaný na přístroje - dialýza atd. a kompletně na pomoc dalších lidí) - tedy zda je možné uznat právo takovéhoto člověka na rozhodnutí, zda chce dál žít nebo ne. Film je udělaný podle mého soudu hodně dobře, protože se vlastně z velké části odehrává v nemocničním pokoji. I výkon R. Dreyfusse je výborný.
Prakticky o stejném tématu je dánský film režiséra Biera Otevřená srdce. Zde je mimo této otázky hlavně rozebíraná situace mladé dívky, studentky, jejíž snoubenec po autonehodě náhle ochrne, naprosto stejně, jako u předcházejícího filmu. Její vztah k milenci - je to lékař, manžel ženy, která zavinila tu autonehodu. Jeho úkol z počátku je, pomoci oné dívce vyrovnat se s tak tíživou situací. Sám pak nedokáže nastalou situaci adekvátně zhodnotit a vyřešit. Myslím si, že i tento film je výborně udělaný, celkově.
Nedá mně to - přestože už jsem toho napsala víc než dost, musím se alespoň hodně stručně zmínit o dalších dvou filmech, které mě opravdu hodně zaujaly. Jedním z nich je francouzský film Krásná hašteřilka-Divertimento, režie Rivette, kde výborně hraje trojice výtečných herců M. Piccoli, E. Béartová a J. Birkinová. Je jednak o krizi mladého páru, ale hlavně o tvůrčí krizi slavného malíře, také jeho manželské krizi. O boji, který svádí, když se rozhodne se z této tvůrčí krize vymanit........
Další film, který patří v mém hodnocení filmů na jednu z nejvyšších příček, je francouzsko-britský film Posedlost, režie Louis Malle, kde hlavní role hrají vynikající J. Irons a J. Binocheová. - Doufám, že si pamatuji alespoň přibližně jednu větu hlavního hrdiny .....Myslel jsem, že život se dá řídit, ale některé věci v životě se řídit nedají........ S láskou přichází risk. S posedlostí přichází......zkáza.
O dalších filmech zase až někdy později.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 zuzullka zuzullka | Web | 24. února 2008 v 16:41 | Reagovat

Ahojky omlouvám se za reklamu ale chtela ybch dneska na blog dostat 100 lidi takze pls kdyby ses podivala moc diky a jinak pekny blog jo reklamu klidne smaznii pokud ti to vadi..

2 zcr zcr | Web | 24. února 2008 v 16:55 | Reagovat

Z těch filmů, o kterých píšeš, jsem viděl jen dva - 3-iron, který se mi líbil nadprůměrně, a Vratné lahve, které jsem u sebe na blogu ztrhal - přišlo mi to strašně banální a kýčovité, o promořenosti reklamou ani nemluvě. Taky bych byl rád viděl scénář před zásahem Svěráka mladšího... Poslední dobou se českému filmu radši vyhýbám: počkám si, až zase něco natočí Jařab :-)

3 DENI DENI | Web | 24. února 2008 v 17:00 | Reagovat

Ahoj!! Máš mocinky hezkej bloček!!! Jukni plís na ten můj, a nech tam komentář!!! jo a je tam 2. bleskovka!!! Sorry za reklamu!!!

4 duna duna | Web | 24. února 2008 v 17:04 | Reagovat

Hančí, jsem moc ráda, že už je ti líp. Z filmů jsem viděla akorát Menzela a Svěráka, Menzel nic moc, napřed jsem to vůbec nechápala (nečetla jsem to) a pak mi nějak došlo, že to byl vlastně pěknej hajzlík, jinak mi z toho nezůstal žádnej dojem. Svěrák lepší, čistě jako oddechovka, nic víc.

5 hanci hanci | Web | 24. února 2008 v 17:40 | Reagovat

zcr - to jsem ráda, že máš stejný názor na ty filmy - a viděls  Ostrov od Kim-Ki-Duka? Ten byl podle mě ještě lepší, i když hodně brutálnější. Ale pokládám ho za hodně nadprůměrného režiséra. Prý je nejlepší Jaro, léto podzim, zima.....jaro - četla jsem na to výbornou recenzi, ale neviděla jsem to zatím.

Ano, mám stejný názor na české filmy v poslední době. Od Jařaba jsem viděla asi jenom  Vaterland - lovecký deník - a to se mně líbilo mimořádně hodně. Jen mě mrzí, že to nemám nahrané, abych se na to mohla podívat znova. Dělám to moc ráda, že se znovu dívám na filmy, které mě zaujmou.

Duna - díky moc. Já jsem toho Hrabala taky nečetla - nejsem schopná Hrabala vůbec číst - a taky ne M. Kunderu - je to divné, ale oba mi jdou od začátku na nervy, způsobem psaní atd., absolutně je nemohu číst.

6 radka radka | 24. února 2008 v 19:20 | Reagovat

Ahoj Hanci, to je fajn ze se citis lepe. MOc rada si ctu tvoje prispevky :o) Vratne lahve byly prumerne. Od kundery jsem cetla jenom Nesnesitelnou lehkost byti a ta se me moc libila. Dokonce jsem byla prekvapena, ze muze nekdo tak detailne nahlizet do nitra lidi. Posedlost jsem videla kdysi. Pokud je to ten film, jak se zaplete s pritelkyni sveho syna az se nakonec jeho syn zabije. To je drsne.

7 hanci hanci | Web | 24. února 2008 v 19:35 | Reagovat

ahoj radko - taky jsem ráda, že se trochu začínám "sbírat".

Ano, je to přesně ten film, co píšeš. Je z roku 1992. Jo, je to drsné, ale pro mě jeden z nejlepších filmů. Výborná ukázka toho, jak skutečně někdy člověk sám vůbec nic nezmůže.

Moc zdravím tebe i všechny ostatní.

8 radka radka | 24. února 2008 v 19:40 | Reagovat

Hanci, to me prave prekvapilo. Ze jakoze je obet. Chudak okolnosti. Ze prijde nejaka zenska , ktera se mu omota kolem krku a on je najednou nepricetny. Obetuje vsechno. Sebe i dite. Prislo mi to jak z jineho sveta. Tohle si vubec neumim predstavit, ze by se me mohlo stat. Neverim tomu, ze bych obetovala svoje dite. A premysela jsem nad tim, proc to delal. Vzdyt byl nestastny. Vsechno znicil.

A vasen je krasna vec. Ale je to jen vasen.

9 hanci hanci | Web | 24. února 2008 v 20:14 | Reagovat

Radko, já nevím, asi si fakt netroufnu tady to všechno rozvádět. Snad jen to, že on samozřejmě nechtěl, aby jeho syn tak skončil. On se částečně ospravedlňoval, že ten syn se k té ženě choval jako utěšitel, že ji utěšuje v tom, co ona musela prožít za hrůzu (smrt bratra - ale přitom ten syn nevěděl proč se ten bratr zabil - že se zabil kvůli ní, taky kvůli vášni k ní). Ten otec věděl, že ona je právě taky tak vášnivá, že jí ten syn nebude vůbec stačit. On byl pro ni jen jakási náhražka nebo něco takového.

Stalo se právě to, co on tam řekl - že si myslel, že v životě se dá všechno řídit, ale přišel na to, že ne. Asi o sobě dřív ani nevěděl, že je něčeho takového schopen. Jsou prostě lidi, kterým se toto může stát. Nedokáží pak rozumně uvažovat, jsou vláčení jen tou touhou, citem, vášní...

Vůbec nepřemýšlí, že všechno zničí. Prostě nic jiného nevidí.

Věřím ti, že ty bys svoje dítě neobětovala (on toho syna taky nechtěl obětovat, myslel si, že se to nedozví (což byla hloupost, že) - ten syn se to dozvěděl nešťastnou náhodou), ale jsou lidé, kteří by pro tohle obětovali úplně všechno - a věřím tomu, že za to nemohou. Každý jsme jinak založený - naštěstí. Někdo neudělá vůbec nic, někdo se odváží jen po určitou mez, někdo jde až do úplného konce.

10 radka radka | 24. února 2008 v 20:36 | Reagovat

Hanci, je to zvlastni film. nevim jestli je to o odvaze. Ja tu odvahu mam. Ale taky vim co davam na druhou stranu vah. Kdyz davam na misku vah tak zarovne vim moc dobre co jsem ochotna a hlavne pripravena dat. Muj zivot. Urcite jsem byla ochotna ten zivot na tu misku dat. A obetovat ho. Svuj zivot. Tam bych urcite problem nemela.

Problem bych mela tam, kde bych na tu misku davala zivot meho ditete. Vidis zarazilo me to. Uz tehda me to zarazilo, ze ten muz tak lehce hazardoval s zivotem sveho syna. to jsem nemohla pochopit. ze litoval, kdyz o nej prisel. protoze to musel vedet predem. musel vedet ze jde proti vlastnimu.

11 hanci hanci | Web | 24. února 2008 v 20:50 | Reagovat

No jo, on přece nemohl tušit, že ten syn se zabije. On tam v jednom momentě říkal, když mu to ta milenka rozmlouvala, aby se nerozváděl, že přece je to jeho syn, tak on jí říkal, že ho to přebolí, toho syna, že to prostě bude muset vzít jako skutečnost. Naprosto nemohl tušit, že se ten syn zabije. to byla neskutečná náhoda - kvůli opravě bojleru nebo čeho. Myslím si, že kdyby jen trochu tušil, že by to mělo toho syna stát život, že by to neudělal. Ale sám byl ochotný pro to obětovat všechno. A taky sám sebe potrestal tím, jak pak žil - i když on by ani asi jinak už pak nebyl schopen žít.

12 hanci hanci | Web | 24. února 2008 v 20:55 | Reagovat

Snad ještě něco - ten syn se přece nezabil úmyslně - to, že se zřítil přes to zábradlí - to nebylo chtěné - byla to nehoda - způsobená tím šokem, že tam uviděl svého otce. Ten otec sice zavinil jeho smrt - ale nepřímo, prostě to byla nehoda. Kdyby ten byt byl v přízemí, tak ten syn asi žil dál, s různými psychickými následky třeba, ale nezemřel by.

A já ho neomlouvám, toho otce, ale taky ho neodsuzuji. Prostě někdo je založený tak, že to nedokáže ovládnout. Jak on říká - všechno v životě nejde řídit. Tedy - u každého člověka - možná u někoho ano.

Já osobně bych určitě nic takového svému dítěti nemohla udělat. Tedy - doufám.

13 radka radka | 24. února 2008 v 21:09 | Reagovat

Myslim ze to bylo symbolicke. Ze ten film byl plny symbolu. A snad to ani nebylo o vine a trestu. Bylo to o pricine a nasledku. O tom jak roztacime kola naseho zivota. naseho osudu. Ze kdyz udelame prvni krok tak pak prichazeji dalsi a dalsi a dalsi. A ze si nemuzeme vybirat co chceme a co uz ne. Proste jsme si vybrali urcitou cestu. Ale neni to osud co nas nese. Sami jsme si vybrali Je to nase vule a nase rozhodnuti. Porad je to jen nase vlastni cesta a my si neseme odpovednost za to dobre i za to spatne.

14 hanci hanci | Web | 24. února 2008 v 21:24 | Reagovat

Tak to určitě, odpovědnost si taky i on uvědomoval, proto ten konec. Nemyslela jsem, že naše potažmo jeho konání měl na svědomí osud - byl to on, kdo se tak rozhodl, jak se rozhodl. Měla jsem spíš na mysli, že někdo je založený tak, že té vášni nedokáže vzdorovat. Že je silnější, než rozum. Kdyby se řídil rozumem, nikdy by to nemohl udělat. ale on nebyl schopen vůbec rozum používat.

A právě mně ten film připadal tak dobrý, že se na něj můžeš dívat z různého pohledu -  buď to můžeš vzít jako symbol, jak píšeš, nebo jako skutečný děj - není to nic mimořádného, myslím si, že takových případů je víc ve skutečném životě. Může to být i o vině a trestu, o příčině a následku - přesně tak, jak píšeš.

15 radka radka | 24. února 2008 v 21:30 | Reagovat

na vinu a trest moc neverim. Spise verim, ze se stane to co si podvedome prejeme. Vtahuje nas to dovnitr. To co mame vlozeno uvnitr, v nasem nitru to nas vede nekam. A proto ani moc neverim na nahodu. Vytvarime a utvarime vnejsi svet podle toho co mame uvnitr. A proto je pro me tak dulezite nahlizet co tam vlastne mam schovane :o) Abych nebyla furt prekvapena kam me to tahne.

16 hanci hanci | Web | 24. února 2008 v 21:55 | Reagovat

Hm - já ti nevím. Někdy se fakt náhoda stane, alespoň mně to tak připadá. Ale pak už zase záleží na nás, jak s ní naložíme. A to ano, to je pravda, že se hodně děje to, co máme uvnitř, podvědomě všechno ovlivňujeme. -  Ale na vinu a trest taky věřím. Někdy člověk udělá nedobrou věc a uvědomuje si to. A každá vina by měla být potrestaná. - ale ty máš asi na mysli, že nějaká vyšší moc pak trestá - tak tomu taky nevěřím. Já ale věřím v osud - docela dost. Myslím si, že co mám dopředu určené, že se stejně stane - ale i tak se musím snažit všechno ovlivnit - i když si myslím, že člověk sám toho moc nezmůže. Toho podstatného. - Někdy se mně tohle zdá praštěné - ale pak tomu zase uvěřím.

17 radka radka | 24. února 2008 v 22:26 | Reagovat

Hanci, nemyslim ani ze tresta vyssi moc. Myslim ze tresty byly zavedeny umele, aby se vynutilo dodrzovani pravidel souziti. Preji Ti jeste hezky vecer. Jdu spat. Dobrou :o))

18 hanci hanci | Web | 24. února 2008 v 22:29 | Reagovat

Radko, tobě taky přeji dobrou noc. Pročítala jsem se komentáři u Ru - byla jsem tím docela vyvedená z míry - Ru nikdy na nikoho bezdůvodně neútočila - takže některým komentářům, které ji obviňují, nerozumím. Moc zdravím.

19 Vlasta Vlasta | E-mail | 25. února 2008 v 17:48 | Reagovat

Hančí, jsem moc ráda, že jsi zpátky!

Některé filmy jsem viděla a v podstatě souhlasím s tvým názorem.

Já jsem četla Hrabalův román a chvílemi jsme se ztrácela v rozsáhlém ději. Nechápu nadšení z Menzlova filmu. Asi jde o dobrou režii, pěkné a vypovídající filmové obrazy.

Vratné lahve jsem viděla vloni při cestě autobusem. Občas přes obrazovku přeběhl nápis - Určeno pro potřebu MK. Nekopírovat.

Do autobusu byl ten film výborný, lehká zábava, nikoho  neurazil.  Dobře se po něm dřímalo, protože se u filmu nemuselo přemýšlet.

A Posedlost - výborný film (chválí i Mirka Spáčilová)

Zdravím tě.

20 hanci hanci | Web | 25. února 2008 v 21:19 | Reagovat

Vlasto - moc zdravím.

Jsem ráda, že se ti taky ten film Posedlost líbil. A díky za informaci o Mirce Spáčilové - docela se s ní vždycky shodnu - ale její hodnocení na tento film jsem neznala. Vlastně ani žádné jiné.

Přeji ti hezké slunečné dny.

21 sneczech sneczech | Web | 29. února 2008 v 16:45 | Reagovat

Lilya 4ever: dávám pět hvězdiček. Docela syrovej film.

22 hanci hanci | Web | 1. března 2008 v 14:53 | Reagovat

jé - moc tě tady zdravím - to jsem ráda, že se ti ten film líbí - já jsem na něm nenašla taky nic špatného, po všech stránkách výborně udělaný film.

23 asperia asperia | Web | 3. března 2008 v 17:39 | Reagovat

tak tyhle filmy jsem zrovna žádný myslím neviděla. možná ta  posedlost mi něco říká, ale zase si z toho nic nepamatuju, tak nevím. a přitom na filmy docela dost koukám :-)))

vlastně ty Chvíle štěstí jsem viděla, to je to, jak je tam to slepé děvče, to bylo pěkné:))

24 hanci hanci | Web | 5. března 2008 v 5:46 | Reagovat

Asperia - zrovna včera jsem ti psala na blog, že jsem zase já neviděla žádný z filmů, které tam uvádíš ty. to je dobré. sice nevidím tolik filmů, jako ty, ale filmy miluji. moc zdravím.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama