Malovaný dům-ilustrátoři dětské knihy

11. dubna 2008 v 18:28 | hanci |  UměníMalovaný dům (Karlovo nám. 53) dal postavit koncem 16. století benátský kupec Francesco Calligardi a zřídil v něm obchod s koloniálním zbožím. Z Francesca se brzy stal František a jeho výstavnému domu se začalo říkat Františkovský. Sgrafita však pozdější majitelé dali zabílit vápnem.
Obnovil je až roku 1903 Josef Kozlanský, profesor třebíčského gymnázia. Pod římsou je řada výjevů s lovcem a lvem, prostor mezi okny vyplňují biblické postavy. Arkýř zdobí obrazy mužů v krojích 16. století a boční průčelí do Hasskovy ulice postavy s loveckou výzbrojí. To vše je rámováno pestrou ornamentální výzdobou. Černobílá sgrafita, vypadající jako malovaná zářila k potěše občanů, ale dům podléhal náporu času. Kamenné zdi se vychýlily do ulice, stavba byla narušena staticky, takže v osmdesátých letech se muselo přikročit ke generální opravě. Byla obnovena nádherná vnitřní klenba, odvážné sloupoví, otevřená terasa s arkádami, atrium i řada místností, očištěna byla též sgrafita.
V nově upraveném přízemí našla jedinečný stánek výstavní síň, v prostředním podlaží se nachází obřadní síň a horní patro náleží rozhlasovému studiu a redakci Zpravodaje města Třebíče. Po náročné rekonstrukci se Malovaný dům stal opět renesanční perlou stavebních památek města.
***************************************
Pozvánka na výstavu Ilustrace dětské knihy

V naší krásné výstavní síni - galerii - v Malovaném domě probíhá výstava ilustrace dětské knihy. Bohužel - asi nedopatřením jsem nedostala pozvánku, tak jsem se nemohla zúčastnit vernisáže. Je mně to líto, protože jedním z vystavujících ilustrátorů je můj milovaný malíř pan J. Kremláček. Bývala bych opravdu ráda na vernisáž šla.
Na výstavě mně bylo moc dobře. Mezi těmi obrázky se člověk ocitne v úplně jiném světě. Bohužel - ještě pořád nemám foťák, takže sem nemohu vložit žádnou ukázku, vkládám jenom jednoduchou pozvánku - ta barevná už je rozebraná.

Když jsem se rozhodla, že začnu usilovně šetřit na ten foťák, tak se mně přihodila nepříjemná věc - vypověděla mně dobíječka na mobil, posléze i mobil. Je starý víc jak deset let. Nokia. Nabídli mně nejlevnější Nokiu se základními funkcemi za 1100,- Kč, ale nakonec jsem si vzala stejnou značku (moje nejoblíbenější) za 1600,- . Z jednoduchého důvodu - má větší, barevný display - tudíž lépe čitelná písmenka. Má rádio - to mě tedy vůbec nezajímá, rozhlasové stanice, které bych moha přijímat, absolutně neposlouchám, ale má kvůli tomu rádiu sluchátka, která mohu použít i při telefonování - aby bylo lépe slyšet a nerušil hluk např. z ulice atp. Tak to jsem docela nadšená. Už jsem se ho naučila ovládat, dokonce jsem si sama nastavila některé věci, jako druh vyzvánění, jeho sílu, připomínku na narozeniny.... Takže to se mnou ještě není až tak úplně špatné. Mám docela radost, obávala jsem se, že nebudu umět poslat ani SMS - ale umím!!!!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Taky Hanka Taky Hanka | 12. dubna 2008 v 0:05 | Reagovat

Krásný dům, asi je v něm příjemné prožití, vnímání a vcítění. Některé   prostory vytvářené  k  účelu  např. velkonákupů, dnešní haly prodejen vznikajících na okrajích měst, kde jsou levné pozemky, skladiště.

Snažím se v nich také hledat smysl krásna účelu,ale, nějak z nich, i když obohacena tím co nutně potřebuji k životu, ráda a rychle odcházím .

2 hanci hanci | Web | 12. dubna 2008 v 7:07 | Reagovat

Ano, je to moc krásný dům. A já jsem navíc hodně citlivá ke starým stavbám - často mně připadá, jakoby byly živé - jakoby jejich zdi hovořily. Snad nejsilnější pocit, že domy jsou živé bytosti, jsem měla v Olomouci ve starých čtvrtích - když tam syn studoval. Hodně mě vzrušuje představa, jak na stejná  místa, na která třeba sahám právě já, sahal kdysi, před mnoha staletími, nějaký člověk - obzvláště, když jsou třeba na stavebních kamenech vytesané znaky stavebních mistrů - např. na bazilice v našem městě.

Dnešní nákupní střediska skutečně nemám ráda.

3 Pasik4a Pasik4a | Web | 13. dubna 2008 v 18:32 | Reagovat

Neprestavas me fascinovat.

Skoda, ze nemas ty fotky z vystavy, nemohla bys napsat treba seznam lidi, co tam vystavujou, abych se na to moh kouknout, diky

4 hanci hanci | Web | 13. dubna 2008 v 22:16 | Reagovat

Díky za chválu - nezasloužím si ji.....

No, je mně taky líto, že jsem to nemohla nafotit, bylo tam moc hezké prostředí, člověk zapomene na trápení, ocitne se ve světě dětí a pohádek - opravdu moc příjemné.

Seznam malířů je na pozvánce, ale není to dobře k přečtení - tak to napíši sem:

Josef Kremláček, Lucie Dvořáková, Renata Fučíková, Eva Sýkorová - Pekárková, Jiří Fixl, Olga Franzová, Olga Tesařová a Barbora Kyšková.

Navíc v tom prostředí Malovaného domu je to skutečně moc krásné.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama