Čchi Paj-š, Gottfried Helnwein

19. června 2008 v 18:28 | hanci |  Umění
Tak jsem opět byla v Praze. V nemocnici jsem tentokrát byla "vyřízená" brzy, takže už od půl dvanácté jsem měla volno až do pěti hodin, kdy mně odjížděl autobus domů. Splnila jsem si tedy velké přání - byla jsem na výstavě tušových kreseb čínských malířů 20. století, která je ve Valdštejnské jízdárně. Byla jsem naprosto nadšená, jednak krásným prostředím - ještě jsem tam nikdy nebyla - jednak těmi vystavovanými pracemi. Od dětství mám monografii Čchi Paj-šiho, kterého miluji a obdivuji. Takže jsem opět prožívala to vnitřní chvění, když jsem se dívala na obrazy, o kterých jsem věděla, že on se jich dotýkal...... Vůbec se mně odtud nechtělo odejít.
Dávám sem ukázku obrazů.
Mistři čínské tušové malby 20. století

Tin Čcheng (1878-1926), Rajky ve větvích mišpule, 1926, tuš a barvy na papíře, 106x37 cm, detail
Tin Čcheng (1878-1926), Rajky ve větvích mišpule, 1926, tuš a barvy na papíře, 106x37 cm, detail
Fu Pao-š´(1904-1965), Diamantový vrch v Tung-čchuanu, 1940-1945, tuš a barvy na papíře, 110x62,5 cm
Fu Pao-š´(1904-1965), Diamantový vrch v Tung-čchuanu, 1940-1945, tuš a barvy na papíře, 110x62,5 cm
Sü Pej-chung (1895-1953), Venkovský přívoz, 1932, tuš a barva na papíře, 111x118 cm
Sü Pej-chung (1895-1953), Venkovský přívoz, 1932, tuš a barva na papíře, 111x118 cm
Lin Feng-mien (1900-1991), Dáma s lotosem, tuš a barvy na papíře, 33x32 cm
Lin Feng-mien (1900-1991), Dáma s lotosem, tuš a barvy na papíře, 33x32 cm
Čchi Paj-š´(1864-1957), Vítr, tuš a barvy na papíře, 135x34 cm, detail
Čchi Paj-š´(1864-1957), Vítr, tuš a barvy na papíře, 135x34 cm, detail
V televizi jsem před pár dny viděla upoutávku na výstavu obrazů rakouského malíře Gottfrieda Helnweina , která je v Rudolfínu. (Rozhovor s malířem si lze poslechnout zde .)
Bohužel, neznám název tohoto obrazu, ani jeho rozměry, je to velké plátno, olejové barvy...
Gottfried Helnwein - Angels Sleeping
Šla jsem se tedy na ni podívat. Musím se přiznat, že jsem tam šla s rozporuplnými pocity a spíš jsem očekávala, že budu zklamaná. Místo toho jsem byla naprosto zasažená silou výpovědi a způsobem, jakým toho malíř dosáhl. Měla jsem obavy právě z té hyperrealistické malby. Ale ten velký formát, téma a jeho zpracování jsou tak silné, tak účinné - malíř vystihl, podle mě, přesně míru, která bude nejúčinnější. Byla jsem naprosto otřesená, hluboce zasažená. Nejvíc na mě zapůsobily dva obrazy hned v prvním sále - a sice Ohnivá hlava I a II (doufám, že říkám správný název). Kvůli nim jsem si přála koupit monografii, ale neměla jsem, bohužel, těch potřebných 330,- Kč. Tak jsem si koupila alespoň pohled, na kterém je fotografie rovněž hlavy - tu jsem sem oskenovala na ukázku:
Gottfried Helnwein, Zlatý věk 12, 2003, fotografie, 200x130 cm
Gottfried Helnwein, Zlatý věk 12, 2003, fotografie, 200x130 cm
.
Opíši sem pár výňatků z katalogu: "..... Pět oddílů výstavy představí zásadní okruhy Helnweinovy tvorby. Úvod tvoří hlavy - tváře.........Nelítostný umělcův postoj k reziduím nacistické minulosti jeho vlasti je dalším námětem........Ústředním...... tématem je dítě, které je vystaveno utrpení........Násilí na dětech v kontrastu s jejich pasivní vystaveností, bolestným údivem a nemožností se bránit světu dospělých je v části, nazvané ironicky Art in Amerika, posunuto do další polohy....... To jsou vztahy bílé ......."většiny" k ostatním etnikům...... Závěrečná kapitola, prezentující metaforické portréty punkového zpěváka Marilyna Mansona oscilující od černobílého rastru myšáka Mickeyho, přes parafrázované gesto z obrazu svatých až po démonické masky, plasticky dokumentuje ve velkoformátových fotografiích temné stránky lidství na tváři mediální hvězdy."
Pak jsem šla ještě do Vrtbovské zahrady - což bylo další mé velké přání. Naposledy jsem tam totiž byla v době, kdy jsem chodila rok v Praze do školy - zdá se mně, že už to nemůže být ani pravda - bylo to v roce 1960!! Bylo tam moc krásně, nádherný výhled na Prahu........ Na vyhlídce jsem si "povykládala" s dvěma Holanďankami - anglicko-německy - zjistila jsem, že už neumím ani jednu, ani druhou řeč. Totálně jsem všechno zapomněla. Ach jo.
Pak jsem si odpočinula v Týnské literární kavárně, bylo to moc příjemné posezení. S potěšením jsem zjistila, že už se vyznám v cestování metrem - to se rovná malému zázraku, nemám totiž naprosto žádnou schopnost ani té nejmenší orientace.
I když jsem byla (a ještě i dneska jsem) hodně unavená, byl to opravdu krásný den. Na příští návštěvu mám domluvený program se známými na více dnů, tak už se zase těším na další zážitky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lenka Lenka | Web | 19. června 2008 v 20:54 | Reagovat

Vidím Hančí , že si umíš života - a výletu do Prahy pěkně užít. Udělala jsi mi radost. Do Vrtbovské zahrady bych klidně šla s tebou, i do Týnské literární kavárny - tu neznám - kde to je?

2 hanci hanci | Web | 19. června 2008 v 21:53 | Reagovat

Ahoj Lenko - už je mně mnohem líp, takže ten den v Praze byl opravdu moc krásný - hlavně ty výstavy. Taky mně přálo počasí, bylo tak akorát. - Ta literární kavárna je u Staroměstského náměstí - Týnská ulice č. 630/6. Je to tam skutečně moc příjemné. Když je pěkné počasí, můžeš sedět na dvoře - pod slunečníky. To myslíš vážně, že bychom mohly do té kavárny jít spolu?

3 Liška Liška | Web | 20. června 2008 v 8:58 | Reagovat

No krásný!

Viděla jsem čínskou výstavu v Londýně a taky byla pěkná. Dík, Hanči, za tip. Zrovna jsem na kaligrafii naladěna - jednoho originálního běžícího koně chci podlepit tyčkama a pověsit. Na záchod... :-)) (ale to není snižující!)

A výhled zrovna z Vrtbovské zahrady je jeden z nejlepších. Ojedinělý.

4 hanci hanci | Web | 20. června 2008 v 11:31 | Reagovat

Ahoj Liško - to jsem moc ráda, že jsem se ti trefila do chuti s tím tipem. Já to hrozně moc miluju. A ještě upozornění - zatím je vystavena jen polovina prací - výstava se bude obměňovat někdy na konci července - jednak je prací příliš mnoho, jednak by tak dlouhá doba na světle obrazům mohla uškodit (výstava potrvá tuším že do konce října). Takže je to rozděleno na dvě půlky.Samozřejmě že na druhou půlku výstavy opět půjdu.

Ano, máš pravdu, ten výhled na Prahu z Vrtbovské zahrady je nádherný. Člověku pak probíhají hlavou nejrůznější myšlenky........

směju se - určitě to není snižující, mít na záchodě obraz - i tam je člověk přítomný po určitou dobu, že? taky tam mám dva obrazy, které mám ráda. - Srdečně zdravím.

5 radka radka | 20. června 2008 v 12:31 | Reagovat

Cinske umeni jsem si taky celkem uzila. Byla jsem v Muzeu Cinskeho umeni n dovolene. To co me prekvapilo byly historicke uzitne predmety stare 6 - 8 tisic let, ktere vypadaly jako by je delal soucasny designer. Jemne moderni tvary. Smrnc. Nadherne.

Stejne je zvlastni, ze za cela ta tisicileti pisi obrazkovym pismem. Ze nepisi pismeny. Urcite to souvisi s jejich myslenim, jejich zivotnim stylem.

6 hanci hanci | Web | 20. června 2008 v 13:54 | Reagovat

Ahoj Radko - máš pravdu. Když jsem měla poprvé v ruce knížku o čínském, japonském, korejském.... umění, byla jsem úplně u vytržení.

Jejich písmo je umění, jsou to vlastně obrázky. Bylo by škoda, kdyby to vyměnili za cokoliv jiného. Ještě že je to nenapadlo.

Moc zdravím, jsem ráda, že jsi v pořádku zpátky!!

7 radka radka | 20. června 2008 v 14:07 | Reagovat

je mozne ze to jedou vymeni. Az prevezmou hodnoty zapadu, jejich idealy a jejich predstavy tak budou psat anglicky.

Americkoevropsky styl je jako rakovina. Rozlozil jiz jine kultury a vymenil je za penize.

8 hanci hanci | Web | 20. června 2008 v 16:11 | Reagovat

Radko, doufám, že se toho nedožiju - máš úplně pravdu. jako rakovina!!

9 # m. # m. | Web | 22. června 2008 v 22:03 | Reagovat

Číňani přece žádný naše hodnoty přebírat nebudou. My se poměrně záhy budeme učit jejich.

10 radka radka | 23. června 2008 v 12:23 | Reagovat

Emko, ja v Cine nebyla.

Ale vim ze je Cinanu hodne a kdyby chteli tak by davno byli uplne vsude. A to nejen ted nybrz kdykoliv drive. Kazdy sesty clovek na svete je cinan :o) A ze je to asi jejich zivotni styl, ze jsou tam kde jsou.

Predstavuji si  jak by to asi dopadlo u Americanu nebo u Cechu kdyby jich byla miliarda :o)))

11 Pařez Pařez | Web | 25. června 2008 v 9:40 | Reagovat

Neviděl jsem příliš mnoho asijských maleb tuší, ale stejně jako se v Asii design užitných předmětů za tisíc let takřka nezměnil, i malby tuší ze současnosti jsou pro mne takřka k nerozeznání od těch nejstarších dochovaných jak co do techniky, tak co do stylu a provedení.

Asijská kaligrafie mne fascinuje, Japonská ZŠ poblíž mého bydliště dokonce pořádá kurzy kaligrafie a dost jsem nad tím přemýšlel, ale do programu už se mi nezdařilo to nacpat.

Praha má vysokou koncentraci zajímavých uměleckých výstav - jako student jsem toho stihl hodně, ale teď už jsem rád, když se večer doplazím z práce domů :-)))

12 hanci hanci | Web | 27. června 2008 v 16:06 | Reagovat

Jsem hrozně ráda, že se ty malby tuší nezměnily, mohly by se změnit snad jedině k horšímu, jsou naprosto dokonalé. - Zajdi si na tuto výstavu, v poslední místnosti si můžeš vyzkoušet malbu tuší. Já jsem se neodvážila - škoda.......

Je mně hrozně moc líto, že kvůli následkům po ochrnutí jsem tolik let nemohla cestovat a vůbec moc chodit. Teď se budu snažit si to vynahradit alespoň z malé části, určitě  budu jezdit do Prahy na výstavy každý měsíc. Jsem nadšená tím širokým výběrem a úrovní.....

13 anina anina | 28. června 2008 v 19:40 | Reagovat

Nerozumím tomu ani náhodou tak jako ty. Já ti mám z těch čínských kreseb takovej nějakej respekt, zrovna tak z jeich znaků. Oni ten zvláštní způsob musejí už mít v genech...Osloví mě to někdy hodně, přitom si neumím představit žít v bytě plném těchto obrazků...

Kdysi dávno jsem četla "Tajný deník čínské císařovny"

myslím, že tahle kniha mě přiměla víc přemýšlet o jejich minulosti, kultuře, současnosti. Mám dojem, že oni co potřebovali se od nás naučili hodně rychle, zatímco mi se od nich pořád naučili málo a lecos by se nám hodilo.

Je škoda, že sis to nezkusila, to já bych zkusila :)

14 Trophy Trophy | Web | 29. června 2008 v 19:29 | Reagovat

wow! to vypadá moc krásně!! chtěla bych tam být :)

15 hanci hanci | Web | 2. července 2008 v 16:52 | Reagovat

Připadá mně, že už jsem sem komentář napsala a že se ztratil - ale nejsem si úplně jistá - ach jo, ta paměť.

Ani - já tomu vůbec nerozumím - jen se mně to moc líbí. Tu knížku jsem taky kdysi - snad v pravěku - četla. Tehdy se mně to moc líbilo. Taky si myslím, že oni si berou jen to, co se jim líbí (jako ostatně všichni) - bohužel, lidem je asi hlavně dáno to, že se jim pochopitelně začne líbit pohodlí, komfort, lepší jídlo, lepší život - a tím postupně jde všechno do háje, protože se to neustále stupňuje. A nutně přichází zkáza. No jo, ale kdo by si přál, aby se mu vedlo hůř, že? Kdyby se alespoň bylo možné naučit žít střídmě - stačilo by to.

Jo, mrzí mě, že jsem to nezkusila - půjdeme tam příště spolu a zkusíme to, ano?

Trophy - tak si tam všude zajdi - nebo to není možné?

16 hrohlik hrohlik | E-mail | 6. července 2008 v 21:53 | Reagovat

ahoj Hanči, tak monografie Čchi Paj-š jde se mnou taky životem a viděl jsem jeho práce ...kdysi... na výstavě v Anežském klášteře, ale abych se přiznal, tak tak na Tvůj blog jsem se dostal jen díky panu Preclíkovi, dneska jsem se s ním byl vnitřně rozloučit v Bechyni...odkládali jsme setkání a to se už neuskuteční...Tvá práce je zajímavá, tak snad najdu víc času to tu prolézt a pročíst... Hezký den fšem...

17 hrohlik hrohlik | E-mail | 6. července 2008 v 22:25 | Reagovat

...jo a ještě k těm tuším...abys nebyla zklamaná, tím, co se dá u nás koupit moc valný výsledek neočekávej, je to jen napodobování...a ani tuš dovezená a v díle prodávaná nic moc...ale pravda, to bylo už před více, než deseti lety...třeba je dnes jiná doba...

18 hanci hanci | Web | 7. července 2008 v 10:00 | Reagovat

hrohlik - díky za komentáře. Moc na tu jinou dobu nevěřím - tedy v té kvalitě. Možná by se i dobrá kvalita dostala, ale pak je to finančně nedostupné pro lidi jako jsem já.

S tím panem Preclíkem je to škoda, mám ho moc ráda a vždycky si říkám, že takoví lidé by vůbec neměli umírat.

Srdečně zdravím.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama