Pár zajímavých filmů

4. srpna 2008 v 13:27 | hanci |  Film
V poslední době jsem viděla v TV poměrně větší množství filmů se zajímavými tématy.

Jedno téma, pojednávající o problému eutanázie, jsem viděla zpracované už ve třech filmech. Všechny se mně líbily. Ty dřívější jsou americký film režiséra Badhama Čí je to vlastně život a dánský film režiséra Biera Otevřená srdce. Píši o nich zde :
Ten nynější film se jmenuje Hlas moře španělského rež. A. Amenábara s vynikajícím hercem Javierem Bardemem v hlavní roli. Leží 27 let ochrnutý na celém těle mimo hlavy - po skoku do moře. Už nechce dál takto žít........... I v tomto filmu je k řešení víc problémů, okolí takto postiženého člověka, jeho citový život, nemluvě o fyzickém a problém možnosti tento život ukončit.
Další zajímavé téma je poznávání sebe sama, pomalé docházení k osobní svobodě, zařazení sebe sama do stávajícího světa, vztah s lidmi v nejbližším - ale stejně tak i v širším okolí. Dopad činů v minulých létech (i když vůbec ne nutně špatných) na život současný, silný význam přátelství. Neustále mně tím vším prochází jako červená nit jedna z nejstarších moudrostí, velmi jednoduchá a prostá: Co nechceš, aby tobě dělali jiní, nedělej ty jim.
Filmy, které bych sem zařadila, jsou: Pozdrav z bodu nula amerického rež. S. Grynberga, Krajina srdce, britsko-americký film rež. D. O´Donnella, Zlomené květiny amerického rež. J. Jarmusche a do jisté míry i britský film Červencová slavnost - drama o odpuštění, zločinu a trestu podle románu H.E.Batese rež. Ch. Menaula.
Téma osamění a hledání sebe sama je i téma amerického filmu Lidé deště rež. F. Coppoly.
Americký film Lidská skvrna rež. R. Bentona byl natočen podle stejnojmenného románu Phillipa Rotha. Netolerantnost okolí může zapříčinit těžké a nevratné události. Velmi dobré výkony podávají A.Hopkins a N. Kidmanová.
Na završení jsem viděla výborný dokument o Václavu Boštíkovi, který je jedním z nejvýraznějších a neosobitějších českých výtvarníků druhé poloviny dvacátého století.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 zarox zarox | Web | 5. srpna 2008 v 8:39 | Reagovat

Dokument o VB si pochvalovala spousta mých známých. Já jsem ho samozřejmě propásla, doufám, že ho ještě někdy zopakují a hlavně to v tv programu postřehnu. Jinak posílám malý dárek na mail, protože do komentáře to neumím přiložit. Zdravím

2 hanci hanci | Web | 5. srpna 2008 v 20:14 | Reagovat

zarox - určitě to budou opakovat. Za dárek děkuji, je bezvadný! Moc zdravím.

Teď mě to praštilo do očí - to VB - to je jako veřejná bezpečnost :o))))

3 Eliza Eliza | E-mail | Web | 10. srpna 2008 v 12:50 | Reagovat

Moje kamarádka onemocněla roztroušenou sklerozou ve svých 40ti letech. Postupné ochrnutí a pak už jenom poloha v leže, to celkem do její smrti trvalo 28 let. Obdivovala jsem její maminku, manžela, děti, jak se vzorně starali. Až do nejpozdnějších roků ji brali na vozíku, ke konci už podivně skroucenou, na jakékoliv akce, kterých se zůčastňovali oni. Vždy mi vypočítávala, čeho všeho se stihla ještě dožít, a jak je za to šťastná. Řešení této rodiny je pro mne příkladem, i když si myslím, že nebudu mít dost takových sil a dost odvahy se takto k problémům v budoucnu postavit.

PS, moje dcera též onemocněla roztroušenou sklerozou, už s ní bojuje 6 let.

4 hanci hanci | Web | 11. srpna 2008 v 10:37 | Reagovat

Elizo - to je mně hrozně moc líto. Už jsi mě jednou psala, co všechno tvou rodinu postihlo. Ono je to asi tak. Nemá cenu přemýšlet, jestli to zvládneš nebo ne. Protože když ta situace nastane, tak ji prostě budeš řešit a zvládneš mnohem víc, než by sis kdy představovala. Člověk udělá pro lidi, které má rád, doslova nepředstavitelně těžké věci. Ta nemoc je strašná, moje známá ji má taky, už dlouhé roky. Obdivuji ji bezmezně, protože se pořád hezky obléká, manžel ji vozí na vozíku na koncerty, divadla atd. A ona už je na tom opravdu hodně špatně - fyzicky. Ale psychicky je úžasná, optimistická, veselá, dodává sílu ostatním. - Jenže, každý jsme jiný a naučit se to nejde. Musí to být v člověku, uvnitř. Moc zdravím.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama