Přetvářka

18. srpna 2008 v 16:44 | hanci |  Zamyšlení
Musím říct, že jsem tak znechucená politikou, že jsem se o ni přestala zajímat. Možná mám tedy úplně zkreslený dojem, ale přesto jsem se rozhodla, napsat sem dvě věci, které mě zaujaly v poslední době natolik, že jsem si o nich trochu něco přečetla. Moc ráda si přečtu případné názory návštěvníků mého blogu. Dopředu děkuji za názory.

Nedívám se vůbec na olympiádu, protože nemohu souhlasit s výběrem Činy, jako pořadatelské země. Článek, který jsem si přečetla v Lidových novinách z 09/08/08 mně můj dojem potvrzuje a mluví mně z duše. Článek se jmenuje "Sem se dívej, ne tam" a napsal ho Martin Weiss.
"............Byla to vizuálně originální a odvážná oslava Číny. Olympijské klání pro ni bylo naprosto nepodstatné. A to je esence představení o triumfu Číny. Tak jako velký malíř umí vést oči diváka, tak i čínští pořadatelé nám ukazují na co se máme dívat a na co ne. Máme obdivovat avantgardní stadiony, a nevědět o lidech, kteří byli kvůli nim bez cavyků vystěhováni. Jasné elektrické barvy Čangova představení máme považovat za skutečnější než pekingský smog (pardon, mlhu, jak se teď oficiálně říká)..........Tomu se dalo plně do služeb duo komentátorů Drbohlav-Dusík,.........S uznáním předčítali scénář dodaný pořadateli, oslněni kvantem symbolů a tradic. ..................... Nepál podle nich nedávno vyměnil království za "modernější" způsob vlády - rozuměj maoismus..................."
Celý článek viz zde :
***************************************************************
Dneska jsem ráno slyšela v rozhlase rozhovor s Jefimem Fištejnem. Nepřekvapilo mě, když říkal, že se doposud vůbec neví, kdo dal - jmenovitě - rozkaz k napadení Gruzie - k obsazování vojsky. Taky se neví, spíš je ale jisté, že Medveděv vůbec nemůže nic rozhodnout a zaručit v tomto konfliktu.
Ze všech států na světě prý podporuje Rusko v agresi jedině Kuba - a světe div se - náš pan president Václav Klaus. Ten prý klade za vinu rozpoutání konfliktu Gruzii.
Už před týdnem mě zaujal komentář Petry Procházkové, které si nesmírně vážím. Pro její statečnost, ale hlavně pro její lidskost. Neznám nikoho, kdo by dal veškeré svoje úspory, veškerý svůj majetek pro potřeby druhého - ona na výstavbu domova pro děti, které ztratily rodiče ve válce v Čečensku. Zůstala bez prostředků, protože jí Putin zakázal pobyt jak v Rusku, tak v Čečensku, takže jí znemožnil pracovat v prostředí, které zná jako málokterý novinář. Doporučuji přečíst knížky od ní: Aluminiová královna, Frišta, Rošangol.
Její komentář se jmenuje Válka mezi velmocemi
Hned úvod je příznačný: "Plán to je geniální a přesně v ruském stylu. Ten styl spočívá v tom, ž všichni vědí, kdo a proč stojí za rozpoutáním další z kavkazských válek, ale nikdo to otevřeně nepřizná. Pravda, až na nezávislé ruské komentátory..... Není to žádná válka o prťavou Osetii nebo o pár desítek pro Moskvu bezvýznamných, chudých osetinských občanů........Je to válka mezi velmocemi, a i když se to nezdá, Gruzie, podobně jako Osetie, v ní nehraje první housle. Nýbrž až asi páté........."
Celý komentář najdete zde :
Další zajímavý komentář na toto téma napsali Richard C. Holbrooke a Ronald D. Asmus: Rusko překračuje Rubikon - Moskva změnila současné dění ve zlomový okamžik ve vztazích Západu s Ruskem.
Jen malý úryvek: ".........Jak upozornil švédský ministr zahraničí Carl Bildt, moskevské zdůvodnění invaze má paralely s nejtemnějšími kapitolami evropských dějin. Moskva vydala pasy desítkám tisíc Abchazů a Jihoosetinců a teď tvrdí, že zasáhla na jejich ochranu - což je taktika připomínající postup nacistického Německa na počátku druhé s světové války,....................."
Celý článek je zde :
Snažím se na to moc nemyslet, protože proti nepravostem tohoto druhu vůbec nic nezmůžu, ale nějak mně to nejde. Mám totiž pořád v myšlenkách knížku od čečenského chirurga Hassana Bajeva "Přísaha" - chirurg pod palbou, v které popisuje autentické zážitky lékaře z čečenské války, kterou má na svědomí rovněž Rusko.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jirka* Jirka* | Web | 18. srpna 2008 v 17:36 | Reagovat

Hančí, podobně jako s tebou "cloumá" komunistická historie, o které jsme se bavili v minulém článku, tak se mnou to hýbe, byť z jiných důvodů, téměř jakákoli zmínka o politice. Nemám ji rád, i když vím, že bez ní to nejde. Pokud je to jenom trochu možné, snažím se jí vyhnout, respektive debatám o ní. Sleduju jen základní věci, které ani nelze nevnímat, ale jinak můj zájem o ni končí volbami, které jsou pro mě poslední dobou fraškou. Samozřejmě nějaký názor má člověk na všechno, ale vzhledem k tomu, kolik máme informací, tedy spíš kolik jich nemáme, je podle mě zbytečné o tom nějak delší dobu přemýšlet. Je to zkreslené, je to mimo nás (znovu zopakuji, že úplně netečný, abych například nechodil k volbám, zase nejsem). Názor na události v Gruzii mám podobný spíše k panu Klausovi, i když se divím, že jako politik (a tím jako prezident chtěnechtě je) nedrží basu s oficiálním názorem ČR. Já vidím pana Saakašviliho (snad to píšu správně) jako "malého" nacionalistu, který se dostal k moci jen brnkáním voličům právě na tuhle strunu. Řešit problém ve své zemi silou, je primitivní a jeho plány bleskové války selhaly, ale co by se stalo, kdyby mu to vyšlo?! Jak dlouho by trvalo, než se zvedne zase druhá strana k pomstě? Rusové mají svou vinu v tom, že zneužili jeho postup a přehnali to. Mají problémy se setrvačností a nepoznají, kdy už dostal uličník nabacáno a ještě mu naložili něco navíc. Podstatná informace o skutečném počtu obětí v Jižní Osetii pořád chybí - zaímalo by mě, jestli těch 1500 mrtvých, kvůli kterým ospravedlňuje ruská armáda vstup do Gruzie, je pravda. Tenhle problém zkrátka ze svého úhlu vidím podobně jako autor článku, na který odkazuju vedle svého jména.

2 hanci hanci | Web | 18. srpna 2008 v 18:46 | Reagovat

Já jsem se právě taky přestala o politiku zajímat, už se vůbec nedívám na žádné diskuze - ty zajímavé ČT zrušila. Ale tento problém vidím spíš jako Petra Procházková a ti pánové z USA. - Jo - a s volbami je to pro mě obrovský problém, protože už vlastně ani nemám koho volit. Ale určitě volit půjdu, nechci nahrávat komunistům.

- Na ten článek, na který odkazuješ, se hned podívám.

3 Liška Liška | Web | 18. srpna 2008 v 19:32 | Reagovat

Ahoj. S oslavami Číny a kecy, že olympiáda je apolitická, ať je, kde je, to se mi teda taky hnusí a nesleduju olympiádu.

A že bych viděla Rusko jako největší agresory a gruzínské bombometčíky jako chudinky malý, co nic nezačali, to teda taky ne. Kavkaz je oblast plná ohnisek konfliktů, je tam spousta národností, stovy let se to tam mela a ještě se mlít bude. Asi jako Izrael s okolními státy. Žádné překvapení!!

A překvapení není ani znechucení politikou - politika nikdy nic jiného vyvolat nemůže. Jen krátkodobě může být nějaký dílčí "vítěz" nadšen, nějaký základní počin vykonán, na který se předpokládá, že budou navazovat další přátelské a prospěšné počiny... ale to se jen tak předpokládá. Nene, žádné příjemné překvapení a žádné iluze. Růžové sady a rajské zahrady v politice nejsou. Jen uvnitř jednotlivců.

4 Liška Liška | Web | 18. srpna 2008 v 19:35 | Reagovat

Jo - a nesouhlasim s nezávislostí pro Kosovo.

Až řeknou cikáni, že chtěj nezávislost Ostravy, tak jim ji dáme?

5 Liška Liška | Web | 18. srpna 2008 v 19:38 | Reagovat

Zapomněla jsem říct to hlavní - že ačkoli tady vykřikuju své nesouhlasy s politickou situací ledaskde, tak mě politika taky nezajímá a taky si mysím, že můžeme nahlédnout jen zlomek.

A když chce člověk proti něčemu vystoupit nebo dokonce bojovat,  musí tomu napřed porozumět. Nejlépe být v tom. A to je důvod, proč politici jsou na koni a vždycky budou - protože dobře vědí, že my nevíme. A tedy neporozumíme plně a nemůžeme udělat nic účinného.

Je to sprostý, ale kašlu na to, radši se s tím smířím a budu si hledět sebe.

6 radka radka | 18. srpna 2008 v 19:57 | Reagovat

Lisko :o) Ja te snad nepoznavam. Jakobych slysela sebe :o))

7 # m. # m. | Web | 18. srpna 2008 v 20:09 | Reagovat

Není mi úplně jasný, čemu se tady říká "politika". Je možné si myslet, že se o "to" lze nezajímat. Iluze. Jste toho součástí. ŽIJEME.

Zajímáš-li se o sebe, zajímáš se o politiku. Tvůj každodenní život, Tvoje rozhodnutí který jogurt koupíš ....

Politika není disciplína. Tu se z ní někdo snaží udělat ... a pro veřejnost co nejméně záživnou, samozřejmě.

8 m. m. | Web | 18. srpna 2008 v 23:45 | Reagovat

hančí něco sem ještě připíšu o tý olympiádě. Výběr kteréhokoliv města a státu pro konání podobný akce je zlo. Ta pekingská je jenom o fous kontrastnější a líp se to pointuje, ale jinak jde o to samé. Demonstrace síly toho či onoho režimu je totožná. Politickopathetický nazi žvásty při zahájení jsou zaměnitelný. Mezi agresivní pompou Los Angeles a Pekingu rozdíl nenajdu ... ani nehledám.  

Každá olympiáda (expo) zlikviduje část města, rozbije sociálně/urbanistickou strukturu ... lidi se stěhujou, domy padaj, pak ten temelín obrůstá plevelem.

Luis Bunuel jednou napsal, že si pro zábavu, se svým kamarádem, scénáristou, udělali takový posuvný graf na scénáře holyvůdských filmů, ten jeden tomu druhému nastavil výchozí body a vyšel děj pointa filmu. Odhaduji, že podobně by to bylo s projevy při zahájení her. Pokud by se srovnaly do řady a vyškrtaly by se místní speciality, byly by pravděpodobně universálně použitelné kamkoliv. (je možné, že to píšou na klíč stejné agentury.)

Sportovce pozoruju se zájmem. Když přišel Kilgore Trout do města, seznámili ho s místním ctihodným občanem: "Jeho dcera vyhrála na olympijských hrách zlatou medaili v plavání"

"Zajímavá volba, udělat ze svojí dcery lodní motor" odvětil Kilgore Trout.

Když na město padne bomba, je potřeba ho politovat, případně občanům nabídnout humanitární pomoc (můj tip pro "Člověk v tísni" - na další olympijské hry) a bát se, aby bomba nespadla příště do Prahy.

(Jo, je to fakt. Čína vyhrála bitvu. Mrazilo mě, když maratónci běželi po Náměstí nebeského klidu, kde tentýž režim drtil studenty pásy tanků. Náš cynismus bude mít následky.)

9 Henry Psanec Henry Psanec | Web | 19. srpna 2008 v 13:05 | Reagovat

Můj přítel Harley k tomu napsal toto: http://lifeonacloud09.blogspot.com/2008/08/ivan-bear-redux.html - pro nás zajímavé i proto, že je Američan.

Ad Čína, chybu udělal OH. Nevím co jej vedlo k tomu, že se kdysi nechal přesvědčit Berlínem; dnes to budou peníze. Prohlížel jsem si obrázky nejvyšších budov světa (Burj Dubai). Ano, jistým způsobem působivé. Zvláště pro Indy a Filipínce kteří je staví bez pojištění za dolar denně. Přesně podle věty z dokumentu o Gándhím, "Ti, kdo staví megalopole, si nemůžou dovolit v nich potom žít", aneb jak pravil indický byznysmen (takhle to zní hůř než businessman), "Jistěže vím co Gándhí učil, ale následovat jeho principy a učení, nebyl bych úspěšný". Hmm. Pohled sub specie aeternitatis začal ostatně mizet už s renesancí...

10 anina anina | 19. srpna 2008 v 16:09 | Reagovat

VZKAZ OD HANČÍ...

Hančí nejde net, možná den, dva, ještě neví. Ale moc pozdravuje a omlouvá se, že nemůže reagovat zde, ani na maily.

11 Pařez Pařez | Web | 19. srpna 2008 v 16:29 | Reagovat

Jefim Fištejn je skvělý.

Celá politika se točí jen okolo přerozdělení sfér vlivu, vliv přináší moc, a moc korumpuje.

Výběr místa OH byl stejně hloupý jako druhdy udělení Nobelovy ceny míru Arafatovi.

12 sneczech sneczech | Web | 19. srpna 2008 v 17:46 | Reagovat

Není to možná objektivní, ale je to můj názor. Rusko bude pořád imperiální velmoc, se záluskem na další okolní a momentálně možná samostatné státy. Prostě mají ten dojem, že historicky je to území jejich. A je jedno zda stát ve kterém je Kreml se zrovna jmenuje Rusko, nebo Sovětský Svaz. Na jejich politice "patříte nám" se nic nemění.

13 Richard Richard | 19. srpna 2008 v 22:35 | Reagovat

Anino, přeji hezký večer. Pokud jste ve spojení s Hančí, buďte tak hodná a vyřiďte ji ode mne pěkný pozdrav.

Moc děkuji za ochotu.

Richard

14 Lenka Lenka | Web | 20. srpna 2008 v 14:05 | Reagovat

ad 8: Pěkný komentář, ladí s mým pohledem na věci, dík.

15 anina anina | 21. srpna 2008 v 9:39 | Reagovat

Richarde, přeji pro změnu hezký den. Včera jsem nebyla na netu. Ale už jsem to Hančí napsala, rádo se stalo..Nepochybuji o to, že bude mít radost. Mějte se  hezky :) Můžete mi tykat, nevadí mi to ...

16 Richard Richard | 21. srpna 2008 v 10:39 | Reagovat

Anino, přeji hezký sluníčkový den. Děkuji za nabídku k tykání a rovněž děkuji za ochotu s vyřízením vzkazu pro Hančí. Měj se moc hezky a ještě jednou díky.

17 hanci hanci | Web | 22. srpna 2008 v 12:35 | Reagovat

ad 7) m. -  Když já řeknu, že jsem se přestala zajímat o politiku, tak mám na mysli to, že jsem přestala sledovat, jaké "moudro" ten který z našich politiků pronesl, přestala jsem sledovat kdo se z nich s kým pohádal, kdo koho urazil......... přestala jsem sledovat jejich diskuze v TV a v rozhlase.......

Vždycky mně bylo jasné - že to, jak žiji, co dělám - tím vyjadřuji svůj postoj k životu jako takovému, ke společnosti. Ale neříkala jsem tomu "politika". Asi máš pravdu, politika je vlastně všechno a cosi zvláštního z ní udělali ti, kteří se dostali k moci - ti zvolení lidmi - námi.

ad 8) m. - Souhlasím se vším, co jsi napsal. Od té doby, co začaly ty megalomanské oslavy na zahájení olympiády, jsem se na to přestala dívat - viděla jsem jen ty počáteční. Samotné sportovce jsem ještě i pak do určité míry sledovala, ale pořád víc mně připadají, jak to píšeš, jako roboty, nelidské stroje na výkon. A všude přítomné peníze, neúměrně vysoké částky, které už vůbec nemají nic společného se sportem, ale jenom s průmyslem. Mívala jsem ráda např. F1 - od smrti Jochena Rindta jsem tyto závody přestala sledovat. Několikrát upozorňoval na závadu na autě, kvůli penězům to nespravili. Až později jsem přestala litovat i ty závodníky - protože ten Jochen Rindt, kdyby mu nešlo o peníze, tak by býval odmítl jet v autě, o kterém věděl, že není v pořádku.  Každý si o svém životě rozhoduje sám.

Je mně jasné, že bez podobných hazardérů, dobrodruhů - nevím, jak to nazvat - by se svět moc neposouval dopředu. Jen nějak výjimeční lidé ho mohou posouvat dopředu. Ale jsou si vědomí různých nebezpečí, spojených s jejich výjimečností - a je to jen jejich rozhodnutí. Mám na mysli třeba i horolezce, lékaře, kteří na sobě dělali pokusy - nevím, jestli je to možné ještě i teď - no prostě nejrůznější obory, v kterých lidé  doslova hazardují se svými životy, ale zároveň postupují tam, kam ti "normální" nemají odvahu jít.

ad 9) Henry Psanec - souhlasím se vším, co píšeš. Ten anglický text si musím nejdřív přeložit, moje angličtina je velmi ubohá a pořád ubožejší a ubožejší :o)))))

Ani, dík a moc zdravím.

ad 12) sneczech - souhlasím s tebou - i s tvým článkem na tvém blogu. Pro zajímavost sem dávám ještě adresu článku, kterou jsem dala i tobě, třeba to někoho bude zajímat: http://www.lidovky.cz...es=080802_0

ad. 13) Richarde - díky moc, co nejdřív odpovím mailem

všechny zúčastněné moc zdravím a přeji hezké dny.

18 Richard Richard | 22. srpna 2008 v 13:09 | Reagovat

Milá Hančí, i když mi nepřísluší hovořit za druhé, jsem přesvědčen, že všichni diskutující tě rovněž zdraví a jsou potěšeni tvým návratem. Přeji ti hezký den a bezproblémové připojení:-)))

19 hanci hanci | Web | 22. srpna 2008 v 16:08 | Reagovat

Richarde - musím říct, že se mně hodně stýskalo - jsem asi normálně závislá na blogu, na Lastu, na MySpace. Ale hlavně mně vždycky při vynucené pauze scházejí lidé z blogu. Jsem ráda, že už jsem zase tady. - A děkuji moc za krásné přivítání.

20 Richard Richard | 22. srpna 2008 v 16:39 | Reagovat

Milá Hančí, rádo se stalo. také jsi mně tady chyběla, a musím říct, že v první chvíli jsem měl i strach, jestli je všechno v pořádku. Takže, vítej!

21 Taky Hanka Taky Hanka | 22. srpna 2008 v 23:17 | Reagovat

Hančí, zdravím a přeji i nějaký krásný nepolitický den. Jinak jsme asi politikou obklopeni ať chceme nebo ne . I když děti , kterých se také dotýká to třeba tak nevnímají/u nás naštěstí/, taky ještě nemusí jít k volbám, dříve i ženy nemusely a nechávaly to na silnější polovici lidstva . Olympiáda byla vybrána tam  kde je a dalo se čekat  že přinese určitá zviditelnění toho místa jak z jedné strany- pořádající tak i reakce ostatních účastníků do světa.. Současná doba je dobou přenosů - přes všechna možná media.Snad to bude mít i pozitivní vliv, že lze věci ukázat, ve své agresy, nelidskosti a tím donutit k odezvě. Nebezpečí je už v určité lhostejnosti,unavenosti sledující veřejnosti která je tím bombardována .Zda ještě dokáže reagovat a donutit nějaké fungující mezinárodní dohody, politická jednání, humanitární pomoc toto řešit a  vlastně tak kontrolovat i přímý dopad tohoto snažení , výsledek. Olympiádu sleduji tak nějak orientačně .Všimla jsem si že v obchodě kde prodávají Číňané tak běží TV - přenos z olympiády v přímém přenosu pořád, a dívají se víc než na vás. Tak je to pro ně asi záležitostí nějaké hrdosti, i když třeba bolestně zaplacené, koneckonců odtamtud odešli, i z důvodu že třeba chtěli mít 2 děti, a pro ně jinou budoucnost.

22 Henry Psanec Henry Psanec | Web | 23. srpna 2008 v 14:48 | Reagovat

Úžasné (jaké jiné, taky) eseje o Číně má Stanislav Komárek v knize Mír s mloky.

Jeden názor k roku '68 (a Gruzii):

http://kojot.name/716011-proc-jsem-rad-ze-nam-pred-ctyriceti-lety-zapad-nepomohl.php

23 Henry Psanec Henry Psanec | Web | 24. srpna 2008 v 12:38 | Reagovat

Nedá mi to, ještě jeden odkaz:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Aj_%C4%8Cching

Na co asi myslel syn při stavbě stadiónu?

24 hanci hanci | Web | 24. srpna 2008 v 16:50 | Reagovat

Všechny moc zdravím.

ad 22,23)

Díky moc za ty odkazy - a tím také za další hodně zajímavý blog. - S tím názorem souhlasím, měla jsem tehdy hrozný strach právě z toho, o čem se tam píše. Přitom jsem si tu pomoc toužebně přála, protože po tom kratičkém období relativní svobody jsem si nedovedla představit, že budu opět žít v totalitě. Připadalo mně to, jako umřít.

K tomu druhému odkazu - já si právě vůbec nedovedu představit, co se může takovým lidem honit hlavou. Ale asi jim jde jenom o peníze, protože o těch, co jim nejde o peníze, o těch se vůbec neví. Kdekoliv v jakékoliv diktatuře.

25 radka radka | 24. srpna 2008 v 19:36 | Reagovat

myslim ze postavit tak obrovske dilo je cest. Myslim si ze by to byla cest pro kazdeho. nejen cinana.

26 hanci hanci | Web | 25. srpna 2008 v 12:41 | Reagovat

Radko, nejde o tu stavbu - nevím, jestli sis přečetla ten článek o osudu otce toho architekta.

Musím sem napsat ještě jednu zajímavou věc. Článek napsal František Šulc, LN/23/08/08 "Miška v ruské pasti". "Putinův vzkaz bývalým satelitům. Gruzínská několikadenní válka bude mít pro budoucnost velký význam, protože se zde "zhmotnilo" Putinovo úsilí posledních let o obnovu ruské velikosti a moci v oblasti, kterou považuje tradičně za svoji. ........." Důležitější ale je, že akcí v Gruzii Putin prozradil veřejné tajemství: zatímco jsou Spojené státy zaměstnány na Středním východě, americké záruky nemají váhu. Tato lekce ale není určena Američanům. Z ruského pohledu je určena Ukrajincům, Baltům a středoasijským národům. Samozřejmě je to i vzkaz Polsku a České republice," - píše George Friedman v analýze.".............

27 radka radka | 25. srpna 2008 v 13:22 | Reagovat

Ja tyhle analyzy Hanci pokousi zanalyzovat a nejde mi to :o) V Gruzii jsem byla a to celkem dlouho. Nemam iluze ani o jedne a ani o druhes strane. Nejvic je mi lito tech Osetanu. Oni NEJSOU Gruzinci. Oni se prave Gruzincum  chteli postavit. Vetsina Osetie je momentalne zaclenena v Rusku. Nevim zda se nekdo vubec pta co chteji Osetane. Zda to nekdo vubec uverejnil. Ja to treba nevim.

K temtu cinskeho architekta. je to relevantni, aby ten clovek zatpknul a nikdy nic nepostavil? Souvisi to spolu natolik aby nestavel?

Celkove je relevantni aby nejaky umelec nevtvoril dilo jelikoz jeho otec trpel?

28 Henry Psanec Henry Psanec | Web | 25. srpna 2008 v 13:28 | Reagovat

To ať si vyřeší každý sám v sobě. Já jen mám dojem že ten strejc co visí na paláci je pořád ten stejnej Mao co dělal "Kulturní revoluci".Třeba by toho architekta zaměstnali jinde v Asii? Například v "jednom z těch států, které se pokoušejí dělat Jižní Koreji to, co Jižní Korea dělá Japonsku"... Ale jak říkám, to je jeho věc.

29 radka radka | 25. srpna 2008 v 13:32 | Reagovat

Kolikrat mi prijde ze se clovek zamotava do podruznosti. Ze se zapleta do pavuciny verejneho mineni jako do mazlave site. Z ktere neni cesta ven.

Umiraji miliony lidi dnes a denne, nespravedlive, ruzne. Casto se z jedneho utrpeni udela exemplarni pripad. A ovlivnuji se tim masy. Ten pripad je jiste pravdivy. Ale takhle to funguje vsude. MOzna jinak. Mozna jeste horsi. Vsude je to nejak. Ja si nechci vzit palici a bit nekoho po hlave. Snazim se drzet odstup.

Me treba podstatne vic ranil pripad muceneho chlapecka, ktereho rezali vlastni rodice. Clovek se pta co je to za spolecnost ktera produkuje takove lidi? Nekoho zavrou do vezeni a tyraji ho. A nekoho nezavrou a nechaji aby tyral jine. Ja nevolam po tom, ze maji zavirat vsechny silence. Ani me to nenapadne. Ale klidne by emohlo stat ze nejaka spolecnost se rozhodne tohle vymytit i za cenu ze se splete. Ze obcas zavre nepraveho. Pro jistotu. Kdepak, tohle politicke neni pro me. Cim vic do toho hrabu tim vic citim ze je to spatne. Z jakekoliv strany. Ti co soudi casto nemaji informace. nevi. Neznaji pozadi. Klouzou po povrchu. Desi me to. Desi me ze udelam chybu. Ze odsoudim nespravedlive.

30 hanci hanci | Web | 27. srpna 2008 v 10:39 | Reagovat

Radko, když já si myslím, že ten příklad o mučení vlastního dítěte s tímto nemá až tak moc společného. Já bych uvedla jiný příklad - ten od nás - např. Marta Kubišová, Vlasta Chramostová.... a oproti nim Helena Vondráčková, Karel Gott...... - prostě si každý musí srovnat sám v sobě, co je pro něho důležitější. Nikoho neodsuzuji, je k tomu potřeba velká osobní statečnost a vůbec nevím, jestli bych ji měla.....

31 radka radka | 27. srpna 2008 v 13:05 | Reagovat

Ano, tak tak Hanci.

32 Saty Saty | E-mail | Web | 29. srpna 2008 v 20:38 | Reagovat

Zdravím tě Hančí, četla jsem co píšeš a chtěla bych ti říct, že každá mince má dvě strany. Když někoho chci soudit, musím vidět obě strany a v politice by to mělo platit dvojnásob. Nebrat jen to, co se nám v mocenském zájmu předkládá. Klaus si jako jediný z pravicových politiků zachoval čistou hlavu a hrdost. Bylo by to delší povídání a já se tak nerada o ní bavím. Přiznám, je to první komentář asi po třech letech, kde se vyjadřuji k politice. Bude lepší, když se podíváš na tenhle odkaz a potom o tom popřemýšlej bez emocí.

http://www.novinky.cz/clanek/148399-carnogursky-zapad-zacal-v-kosovu-prekreslovat-mapu-evropy.html

33 hanci hanci | Web | 4. září 2008 v 18:28 | Reagovat

Saty - omlouvám se, kvůli překladu, který jsem musela odevzdat v termínu, jsem nemohla odpovědět dřív. ani dneska mně to ještě moc nemyslí, jsem hrozně unavená.

Ten článek jsem si přečetla a nepřekvapilo mě, že je to z Práva. Pan Čarnogurský mě nepřekvapil a pan Klaus už mě zklamal mnohokrát. Už si ho ani nemohu nijak vážit.

Vím, že situace v té oblasti je velmi složitá a nijak jsem ji nestudovala. Ze zásady nedůvěřuji Rusku - jeho vedení. Sleduji, co píše Petra Procházková a co psával pan Štětina, kteří se v té oblasti vyznají jako málo kdo. Mám knížky od nich, při jejich čtení člověku přechází mráz po zádech.

Nedůvěřuji ani USA - a už vůbec ne jeho nynějšímu prezidentovi - celému vedení.

Svůj názor na pana Klause už asi nezměním, nedává mně k tomu žádný důvod. Ale nikomu ho nevnucuji, je to bezvadné, že dnes může každý svůj názor otevřeně a bez obav říct.

Srdečně zdravím a vážím si toho, že jsi právě u mě udělala výjimku se svým vyjádřením.

34 Saty Saty | E-mail | Web | 4. září 2008 v 21:37 | Reagovat

Dík za odpověď Hančí. Víš, já se snažím pochopit co se kolem mně děje a proto beru informace ze všech stran. Neznám pana Štětinu, ale Čarnogurského si pamatuji. Shodnu se s tebou v hodně věcech, dokonce možná k tvému překvapení i v pohledu na Klause. Není žádnej můj oblíbenec. Já spíš každého, včetně něho hodnotím podle konkrétních činů. Někdy mu dám za pravdu, jindy mi jeho výroky naštvou, což bývá většinou. Tentokrát mě udivilo, že Klaus řekl svůj vlastní názor na vpád Gruzie do Osetie. Jako prezident ví přesně co se tam stalo. Možná to zas není až tak hrdinské, protože i když se to snaží Amerika hezky mlžit, pravdu neumlčíš. Jsou to mocenské šachy, kde nezáleží na životech a to je na tom to nejsmutnější. Máš na blogu hezké věci, přeju ti, ať se ti daří. Hanka.

35 hanci hanci | Web | 6. září 2008 v 15:16 | Reagovat

Saty - děkuji moc za pochvalu a za přání. Tobě přeji taky vše nejlepší.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama