Říjen 2008

Důležitá otázka

31. října 2008 v 23:09 | hanci |  Zamyšlení
Včera jsem četla zajímavý rozhovor Dominiquea Simonneta s Elie Wieselem .
Napíši jen jednu ukázku:Elie Wiesel říká:
"Albert Camus v Sysifově mýtu napsal: "Není jedinou vážnou otázkou pro člověka vědět, proč ještě nespáchal sebevraždu?" Není to podle mne jediná otázka, ale je důležitá. Pokud jde o mne, stále nechápu, jak se ze mě po válce nestal blázen."

Jiří Krupička: Renesance rozumu

26. října 2008 v 17:14 | hanci |  Knihy
Chtěla jsem si založit kupu knih, které jsem přečetla a nedala na jejich místo v knihovně. Jaké bylo moje překvapení, když jsem našla mezi těmito přečtenými knihami knížku, kterou syn věnoval našemu společnému známému, a kterou jsem dlouho hledala, stejně jako ten náš známý - od Jiřího Krupičky Renesance rozumu. Říkal mně totiž, že si ji vezme, až si ji přečtu. No, tak jsem začala honem číst a zjistila jsem, že je to výborná knížka, kterou se pokusím nějak sehnat. Půjde to asi těžko, protože vyšla už v r. 1996.
Opíši zde pár úryvků, třeba to někoho taky potěší:

Japonská architektura

25. října 2008 v 20:19 | hanci |  Architektura
Článek u Emka o novém časopise Koncept mě inspiroval ke komentáři u něho a podařilo se mně najít fotografie staveb od architektů, o kterých tam píši. Tak je sem vkládám pro ty, které by to nějak mohlo zajímat.
Všechny ukázky jsou z knížky Architektura 20. století od Petera Gössela a Gabriele Leuthäuserové.

Tadao Ando
Dům Košino v Ašija, Hjógo, Japonsko, 1979-1981 (str. 355)
Obytný prostor. Tenká štěrbina ve stropu osvětluje obytnou část konturovaným světlem; okenní plochy místnosti, umístěné naproti tomuto rohu, se otevírají do atria. Nálada je typická pro uzavřené a meditativně do sebe ponořené Andovy stavby.

Jaroslav Seifert

18. října 2008 v 14:39 | hanci |  Knihy
Rozhodla jsem se vložit sem pro změnu pár ukázek Jaroslava Seiferta. Doufám, že alespoň jednomu člověku udělám radost - možná jich bude víc, snad. Když jsem vybírala ty básně, bylo mně moc dobře, protože jsem pročetla několik knížek, které jsou prodchnuté velkou lidskostí - mimo jiné.


Výstava tří čínských malířů

15. října 2008 v 15:53 | hanci |  Umění
Včera jsem byla opět v Praze a hodně jsem se těšila na výstavu tří čínských malířů v Rudolfínu.

Fang Lijun: 1993
olej na plátně, 180x228,5 cm
Feng Mengbo: 2007WCSS100X100_03
Tempera a Veejet na plátně, 100x100 cm
Pokrevní pouta: Velká rodina č. 2
Olej na plátně, 170x210 cm

Vernisáž Jihlava- SVUV

15. října 2008 v 15:12 | hanci |  Umění
09/10/08 jsem se zúčastnila zahájení výstavy SVUV (Sdružení výtvarných umělců Vysočiny) v Jihlavě. V tomto sdružení jsou zastoupeny oblasti:
kresba a malba
grafika
koláže
fotografie
design
sochařství
umělecké knihařství
umělecké kovářství

Arnošt Kába: Oko
(architekt, malba, plastika, instalace, performance)
Jindřich Boška: Prostorová kombinace, I. objekt
(malíř a grafik)
Monika Vosyková: Labyrint, lehané sklo
(sklářská výtvarnice)
Miroslav Štěpánek: Náramek, mosaz, měď
(šperkař a výtvarník v oboru kovu)


Mozaika

11. října 2008 v 20:54 | hanci |  Nezařazeno
U emka jsem našla mozaiku, on ji našel na bo blogu. Jemu vyšla mozaika takto. U bahanky vyšla mozaika takto. No, tak jsem se nechala vyhecovat a taky si to zkusila. Je to legrace.

"1. What is your first name? 2. What is your favourite food? 3. What´s your favourite animal? 4. What is your favourite colour? 5. Who is your celebrity crush? 6. Favourite drink? 7. Dream vacation? 8. Favourite dessert? 9. What you wanted to be when you grow up? 10. What do you love most in life? 11. One word to describe you. 12. Your nickname.

Zadejte odpovědi na výše uvedené otázky do vyhledávače flickr
Vyberte z první stránky vždy jednu fotku, která se vám nejvíc líbí.
Zkopírujte její adresu do programu
Mosaic Maker
Postup opakujte pro všechny otázky.
Dejte vygenerovat mozaiku a pochlubte se ...
Pošlete dál, budete-li chtít"

Diane di Prima: Střípky písně

10. října 2008 v 17:18 | hanci |  Knihy
Chtěla jsem napsat článek o včerejší vernisáži, na které jsem byla v Jihlavě, ale - samozřejmě - můj skener si opět řekl, že nebude pracovat. Schválně jsem si koupila za 115,- Kč katalog, abych tady mohla na ukázku vložit nějaké obrazy - tak to udělám, až se skener uklidní a uvolí se k práci.

Byl doma na pár dní syn se snachou a jejich báječným psem. Syn dovezl různé knížky, většinou na ukázku. Střípky písně od Diane di Prima (vybrané básně) (vybírala si je sama autorka) -
básně, které jsem četla včera v noci a moc se mně líbily - upomněly mě na moje mládí, jak jsem obdivovala americké avantgardní básníky, šedesátá léta ....... Stačila jsem jich opsat jen pár - chtěla jsem si jich oskenovat víc - bohužel, nešlo to. Snad se budou někomu líbit podobně, jako mně.


Bruno Ferrero: Příběhy pro potěchu duše

4. října 2008 v 15:37 | hanci |  Knihy
Dostala jsem jako dárek dvě knížky: Bruno Ferrero - Příběhy pro potěchu duše; Další příběhy pro potěchu duše. Už jsem se o tom zmiňovala v jednom z předchozích článků.
"Knížka je soubor krátkých příběhů ze života, malých podobenství, bajek a zamyšlení vede čtenáře k uvažování, přináší jim naději, povzbuzení, radost i poučení a klade jim otázky týkající se lidského jednání, způsobu života a vzájemných lidských vztahů."
"Bruno Ferrero je salesiánský kněz a autor četných knih sestavených z příběhů určených k zamyšlení a poučení."

Patrick Declerck: Tábor Radostné vědy

2. října 2008 v 14:00 | hanci |  Knihy
Před nedávnem jsem zhřešila a koupila si knížku - byla levná a ještě jsem na ni dostala pár korun slevu. Moc jsem si ji přála. Musím říct, že mě nezklamala, naopak. Jsem z ní totálně vyšinutá. Opíši sem malou ukázku.
O P. Declerckovi (1953) i celé knížce se víc dozvíte v recenzi zde :