Tvrdohlaví+báseň J.Lebeda-Pen Club-Praha 20.-21.11.08

23. listopadu 2008 v 18:53 | hanci |  Umění
Opět jsem tentokrát byla v Praze dva dny. Stihla jsem tedy celkem 4 výstavy - jedna byla úžasnější, než druhá.

Tvrdohlaví po 20 letech:

Jaroslav Róna (*1957) Krab, 2002, bronz, v. 50 cm
Michal Gabriel (*1960) Hráči, 2000-2008, dřevo-dub, v. 175-190 cm
Čestmír Suška (*1952) Rezavé květy, Koule s listy, Šupiny
Stefan Milkov (*1955) Opilý anděl, 1994-2006, bronz, v. 115 cm

Československý konstruktivizmus a geometrická abstrakce:

Stanislav Kolíbal - Objekt, komb. technika, 2006, 63x61 cm
Dalibor Chatrný - Kruh, akvatinta, 1970, 32x24,5 cm
Václav Boštík - Slunce, pastel, papír, 1996, 49x44 cm
Současné slovenské výtvarné umění 1960-2000 + čeští hosté:

Juraj Bartusz (*1933), Časopriestorová plastika,1976, soustružený hliník, v. 50 cm
Pavol Binder (*1935) Ozvena II, 1967, Objekt, pozinkovaný drát, v. 165 cm

Marián Čunderlík (*1926) , Ovál, 1961, monotyp, 74x61,5 cm

Jozef Jankovič (*1937), Pohyblivé ruky, 1970, Objekt, kombinovaná technika a materiál, v 140 cm (u tohoto objektu jsem se pěkně ulekla, aniž bych tušila, prošla jsem kolem a tím se sepnula elektrika a ruce se začaly pohybovat, zasouvat, otáčet..... a vydávalo vše hluk a vrzání - bylo to bezvadné!!)
Marián Meško (*1945) Strihová príloha II, 1984, Kombinovaná technika, 71,5x100 cm
Milan Paštéka (*1931-†1998) Možnosti bielej, 1994, olej na plátně, 130x100 cm
Dezider Tóth (*1947) Ranený obraz I, 1976, latex, tempera, gáza na plátně, 95x70 cm

Architekti malují:

Alena Hořejší (*1949) Zlatá flétna, 2006, akryl 65x70 cm
Rudolf Mach (*1955) Dilema, 2008, akryl, třkrát 120x120 cmTvrdohlavé jsem navštívila díky zarox
, tímto ti moc děkuji, bez tvého článku bych o nich nevěděla a přišla bych o velký zážitek. Také jsem neodolala
a koupila si jejich katalog, vracela jsem se pro něj, protože první moment byl jasný - katalog si koupit nemůžu, je pro mě moc drahý. Pak jsem zkrátka nevydržela.
Nejvíc se mně, samozřejmě, líbil Jaroslav Róna, toho obdivuji už hodně dlouho. Vtipné obrazy, ale opravdu hodně mě pobavil jeho krab a jakási nestvůra, byli umístění ve sklepení, což celkový dojem hodně znásobovalo. Zajímavý byl film, ve kterém J.Róna přibližoval vznik pomníku F. Kafky. Bohužel, neměla jsem už víc času, když jsem chtěla všechno stihnout, abych se podívala i na další filmy.
Dalším, kdo se mně hodně líbil byl sochař Michal Gabriel, jeho Hráči byli úžasní. Opravdu hodně se mně líbily všechny objekty vystavené od Stefana Milkova - nádherný Kentaur, Opilý anděl...
Vtipný František Skála, Čestmír Suška - jeho Koule naruby - hodně vtipná. Uvědomila jsem si, že jsem vlastně úplně o všech těchto umělcích už viděla dokumenty v TV, o jejich tvorbě. Právě dokument o Č. Suškovi byl hodně zajímavý, pracné vyřezávání různých vzorců v kovu-vyřazené nádrže atp.
Tato výstava navíc končila příjemným zážitkem - kdekoliv promluvím, okamžitě se mě ptají, jestli nejsem z Moravy. Když to odkývnu, ptají se z kterého města. Řekla jsem to i tentokrát - a paní (hlídající) s nadšením povídá - já jsem se tam narodila a každý rok tam jezdím na hřbitov, mám tam celou rodinu. Dověděla jsem se, že nejznámější řeznictví u nás vlastnili její rodiče, než jim komunisti všechno vzali. V jejích deseti letech se odstěhovali do Prahy. Ráda by se okamžitě vrátila, říkala, že naše město je jedno z nejkrásnějších a navíc čtvrť, ve které bydlím je taky nejhezčí čtvrť. Plná zeleně, klidná, kousek od okraje je pole a les. Souhlasila jsem s ní moc ráda.

Pak jsem šla na výstavu Geometrie, Československý konstruktivismus a geometrická abstrakce. Tam mě sice po tom zážitku z Musea výtvarných umění zklamalo prostředí, ale hodně se mně líbil V. Boštík, S. Kolíbal, D. Chatrný, K. Malich. Pořád nemohu najít cestu k Z. Sýkorovi. Viděla jsem v TV dokument o jeho tvorbě a docela mě vyvedlo z rovnováhy to, že ty obrazy propočítává celé na počítači (vlastně mu to dělá jeho žena). Docela mně to odpovědělo na to, proč ke mně jeho obrazy nijak nepromlouvají. Před pár dny jsem se dočetla, že po Kupkovi je to náš nejslavnější malíř v cizině, kde se jeho obrazy prodávají za astronomické částky. Já jim prostě nerozumím, nic mně neříkají, nic ke mně nevysílají.

Další mimořádně silný zážitek pro mě byl na výstavě Současného slovenského výtvarného umění s českými hosty v Galerii U Zlatého prstenu. Neumím vůbec popsat, co v těchto starobylých místech prožívám, skutečně jakoby ke mě mluvily ty staré zdi, nádherné klenby - restaurovaná část fresek.... a na zdech nádherné obrazy. Připadala jsem si tam opět jako v ráji. Výstava ve čtyřech poschodích a sklepení. Samozřejmě jsem zase nevydržela a koupila si katalog, protože o slovenském umění mám jenom knížku z dob komunismu a to se na ní hodně odrazilo. Takže jsem moc ráda, že katalog mám. Bohužel, nemám seznam českých umělců, kteří se zúčastnili jako hosté. Namátkou vyjmenuji mého milovaného Bedřicha Dlouhého, Adrienu Šimotovou, Ivana Medka........
Navíc jsem zjistila, že v druhém patře je bezplatný přístup do čítárny, kde si mohu půjčit knížky o výtvarném umění, jsou tam k dispozici programy výstav v Praze i mimo ni - tomu jsem tedy opravdu moc ráda. Mohu tam posedět v příjemném prostředí při čtení zajímavých knížek - a zdarma, což je pro mě moc důležité.

Všichni ke mě byli opět mimořádně hodní, ochotní - zkrátka - Pražáci jsou jedni z nejhodnějších lidí, co jsem kdy potkala. V galerii mně doporučili další výstavy, jelikož jsem ale utratila úplně všechny peníze za katalogy, šla jsem na 14. výstavu Tvůrčí skupiny architektů na Staroměstské radnici, která byla zdarma - i katalog jsem dostala zdarma. Bylo to zajímavé, nejvíc se mně líbily práce Aleny Hořejší a Rudolfa Macha.

Mezi tím výstavovým maratónem jsem si šla na čaj a kávu kam jinam, než do mé oblíbené Týnské literární kavárny. Když jsem popíjela kávu a prohlížela katalog, uvědomila jsem si, že kolem mě prošel asi třikrát nějaký muž v černém oblečení - v "uměleckém" klobouku. Zastavil se a zeptal se, jestli by mně mohl udělat radost. Docela udiveně jsem vyhrkla - jak to myslí? - On přistoupil k vedlejšímu stolku a napsal mně toto:
Pak se mírně uklonil, usmál se a odešel. Radost mně udělal, to je pravda, byl milý. Jestli byl "podivín" nebo ne, nevím.

***********
Tentokrát patřil můj pobyt v Praze k mým nejhezčím.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pasik4a Pasik4a | Web | 23. listopadu 2008 v 19:23 | Reagovat

Sem rad, ze sis to tu uzila. Prohodili sme si cesty, tys jela do Prahy, ja do Brna, hezka shoda nahod. Jak ctu, katalog sme si odvezli oba

Na Tvrdohlavy se musim jit kouknout, je to ostuda, ze sem tam jeste nebyl

Jeste jednou sem rad, ze mas a vyuzivas moznosti Prahy a jejich galerii

2 hanci hanci | Web | 23. listopadu 2008 v 20:08 | Reagovat

Asi už bude pozdě, tuším, že byli do dnešního dne - nevím určitě, podívej se. - Bylo to nádherné, tentokrát jsem to obzvláště prožívala.

3 hanci hanci | Web | 23. listopadu 2008 v 20:10 | Reagovat

Jo a děkuji za přání - jsem taky moc ráda, skutečně jako kdybych začala nový život. Je to bezvadný pocit. - Do Brně jedu v úterý, možná tam budu spát a podívám se na nějakou výstavu, ale ještě vůbec nevím, kde tam co právě je. Nějak nestíhám vůbec nic. Moc zdravím.

4 radka radka | 23. listopadu 2008 v 20:17 | Reagovat

To je krasa. Hanci, ty to umis tak hezky popsat i s fotkama. Vsechno se mi libi. Krome toho soustruzeneho hliniku. Toho mam dost v praci :o))

5 hanci hanci | Web | 23. listopadu 2008 v 21:02 | Reagovat

Radko, když já to právě neumím - to zarox umí přesně fundovaně všechno rozebrat - já píšu jenom svoje pocity - víc nic. Tentokrát jsem byla téměř na hraně únosnosti, jak to se mnou cloumalo v tom prostředí mezi těmi obrazy a ty nádherné sochy - no, chvílemi jsem si myslela, že to fakt neunesu. Ještě druhý den jsem byla totálně vyřízená. Vždycky si říkám, že to nesmím tak prožívat - ale ono to nejde. Navíc skutečně čím dál víc cítím jakousi zvláštní energii, která ke mně vychází jednak z těch zdí, kamenů..... a jednak z některých obrazů nebo soch. Možná je to směšné, ale já to skutečně cítím. Možná začínám bláznit?? - nevím. Ale je to krásné.

6 radka radka | 23. listopadu 2008 v 21:16 | Reagovat

ja se vetsinou rozbrecim :o) nekde tajne aby si nekdo o me nemyslel ze mi harasi.

7 Lenka Lenka | Web | 23. listopadu 2008 v 21:38 | Reagovat

Je milé, Hančí, jak si všechno tak hezky užíváš. Taky že nalézáš zajímavé a prožíváš hluboce něco, kolem čeho bych já prošla bez zvláštního zaujetí.

(U sebe sázím jen na Hráče, ti by mě zaujali určitě a moc. )

Taky je až trochu zákonité, že tvé rozpoložení přitahuje zajímavé týpky - jako je ten pán v klobouku  a samozřejmě hodné lidi - přesněji - vzbuzuje laskavé reakce jinak možná úplně běžných lidí.

8 Lenka Lenka | Web | 23. listopadu 2008 v 21:43 | Reagovat

Aha, 5 a 6 čtu až teď. Hančí, nezačínáš bláznit, naopak, naplno prožívat.

Takhle já to mám taky někdy, ale výtvarné umění mě tolik nedostává.  Jiné věci - střípky z obyčejného života např. - ano.

9 václav václav | 23. listopadu 2008 v 23:36 | Reagovat

smůla Tvrdohlaví do dneška,ale já za sebe .  na to jak jsem byl zvědavej na jejich vývoj tak mi to až tak nepotěšilo i když chce to hodnotit  jednoho po druhém,ale celkově jsem čekal od té výstavy víc

10 # m. # m. | Web | 23. listopadu 2008 v 23:57 | Reagovat

Aha, škoda. Mě by bejval hodně zajímal Čestmír Suška.

11 anina anina | 24. listopadu 2008 v 11:40 | Reagovat

Líbí se mi tu toho hančí víc, ale Alena Hořejší a právě to, cos tu pověsila moc, moc, ale to víš..A pozinkovovaný drát, svým způsobem mě fascinuje, jak z něčeho, co se jeví tvrdě a nepodajně, lze udělat něco, co působí až skoro  jako krajkoví...

Pan Lebeda své péefky tedy nenechává rozhodně na poslední chvíli, ale je to milý :) A je evidentní, že robí a robí, a jen tak nepřestane z textu mi vyplynulo, nechystá on se stát robotem :)

12 zarox zarox | E-mail | Web | 24. listopadu 2008 v 13:27 | Reagovat

Ti slovenští umělci a čeští hosté mi nějak unikli, kde to vystavují, prosím? Vypadá to moc zajímavě.

13 hanci hanci | Web | 24. listopadu 2008 v 17:40 | Reagovat

Všechny moc zdravím. Nestíhám, zítra jedu do Brna, budu tam možná do středy a teď mám ještě žehlit velký koš prádla. Tak nebudu jednotlivě odpovídat na kom.

zarox - ta výstava je v Galerii U Zlatého prstenu - a máš čas, končí tuším v lednu - nevím přesně.

14 Děd nevěd Děd nevěd | E-mail | Web | 24. listopadu 2008 v 20:08 | Reagovat

Hančí, tolik uměleckých zážitků! Nezbývá, než Ti závidět. Chystám se na výstavy tuto sobotu a jistě využiju skvělých  doporučení Třebíčanky Pražákovi.

Při žehlení kalhot ale dávej pozor - ať nevytvoříš "double lines":-).

15 hanci hanci | Web | 24. listopadu 2008 v 20:20 | Reagovat

D.n. - moc zdravím a přeji hezké zážitky na výstavách. - Kalhoty žehlit nebudu, ale pozor musím stejně dávat, i na ostatní. Nechce se mi tentokrát, i když normálně žehlím docela ráda.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama