Leden 2009

Fedor Gál: Krátká...dlouhá...cesta

31. ledna 2009 v 20:19 | hanci |  Zamyšlení

Dostala jsem doporučení, abych se podívala na projekt Fedora Gála nazvaný "Krátká...dlouhá...cesta" .

Je to projekt, na kterém pracoval Fedor Gál mnoho let, postupně z toho vznikl multimediální projekt - texty, fotografie, videa.
Autoři projektu:
autor: Fedor Gál, režie: Jano Fajnor, kameraman: Richard Krivda, video: Martin Hanzlíček, fotografie: Miro Švolík, hudba: Marián Varga, webdesigner: Milan Nedvěd a Jiří Pětvaldský, výtvarník: Radana Lencová, autoři textu: Eugen Gindl, Peter Sallner, historik: Ivan Kamenec, archivář: Juraj Kalina a další.
Slavnostní premiéra tohoto společného projektu s Fedorem Gálem "Krátká dlouhá cesta" se bude konat v Kinu Světozor, 16/02 ve 20h.

Krajináři 19. a 20. století

18. ledna 2009 v 21:43 | hanci |  Umění
Při minulé návštěvě Prahy jsem stačila konečně navštívit výstavu krajináři 19. a 20. století - možná si vzpomenete, jak jsem na ně nemohla jít, protože jsem vstupenku "propila" pár doušky čisté vody, kterou jsem si koupila na Staroměstském náměstí. Tak tentokrát jsem vstupné neplatila, byla to zvláštní akce.

Vyzkoušela jsem taky fotoaparát, který mám velmi krátkou dobu a vůbec ho neumím používat. Fotografie, které dále vložím, jsou co se týče kvality příšerné, ale jinak to zatím neumím, katalog nebyl k dostání a já jsem chtěla vložit alespoň pár ukázek obrazů. Netušila jsem, že je tam dovoleno fotografovat, takže když jsem skončila s prohlídkou výstavy, teprve jsem se zeptala - a utíkala jsem si zpátky udělat pár fotek, už mně zbývalo málo času do odjezdu autobusu. Proto jsem si nezapsala jména malířů a názvy obrazů. Doufám, že uvádím jména malířů k obrazům správně, některé vím naprosto jistě, některé ne, tři jsem neznala vůbec. Příště se už určitě polepším. Snad těch pár ukázek krajin někoho potěší.
Tito malíři byli mými důvěrnými přáteli od dětství, takže jsem na výstavě byla mírně sentimentální, protože většinu obrazů jsem znala černobíle a teprve tady jsem je viděla barevně.

František Kaván* 1866 - † 1941Maruška

17. ledna 2009 v 16:28 | hanci |  Jak jde život
Maruška je moje nejmladší vnouče. Nejstaršímu vnukovi bude 24, mladšímu 19 a Maruška se narodila 19. prosince 2008. Přišla na svět trochu komplikovaně, tak snad si to vybrala všechno hned na začátku a dál už to bude bez velkých problémů. Moc jí to přeji.

Samozřejmě, že mně připadá, že je to nejkrásnější miminko na světě. Je hrozně maličká, při narození vážila jenom 2,30 kg (narodila se předčasně a navíc už nějakou dobu nebyla dobře vyživovaná), pak ještě zhubla, ale už začala přibírat - při poslední návštěvě lékaře už vážila 2,65 kg. Je úžasně hodná, téměř nepláče, dobře spí a jí.

Snacha mně ji dovolila vykoupat, což pro mě byl úžasný zážitek. Taky jsem ji krmila a přebalovala. Je malinká jak panenka, ale moc krásná.

Už raději přestanu s vychloubáním, tohle říkají prakticky všechny babičky stejně o svých vnoučatech.

Na téhle fotce jsem přesvědčená, že už mě Maruška viděla. A že poznala po hlase, že mluví někdo jiný, než na koho je zvyklá, to bylo úplně očividné.


David Černý-Brusel

14. ledna 2009 v 14:16 | hanci |  Umění
Dočetla jsem se zajímavé věci o díle Davida Černého, které navrhl pro Brusel na dobu našeho předsednictví. To, co jsem viděla v novinách, se mně moc líbí, je to velmi vtipné, ostatně jako všechny jeho věci. Je to šestnáctimetrová skládačka členských států, je to čtverec 16x16 metrů, váží mezi šesti a osmi tunami a do Bruselu ji vezly 3 kamiony.
Poznání

3. ledna 2009 v 17:29 | hanci |  Zamyšlení
Konec roku pro mě byl nečekaně náročný. Velký nápor na psychiku.