Jaroslav Róna a další

26. února 2009 v 19:37 | hanci |  Umění
Se zpožděním se dostávám k tomu, abych popsala svůj poslední výlet do Prahy a okolí. Nejvíc jsem se těšila, samozřejmě, na výstavu Jaroslava Róny, pak mně kamarád upozornil na menší výstavu kreseb Adrieny Šimotové a taky jsem se chtěla konečně podívat do DOXu - třetí pokus už.

Franz Kafka - rok 2002-2003

Franz Kafka zezadu - rok 2002-2003
K DOXu jsem dorazila už v půl desáté. Otvírací doba byla v jedenáct. Tak jsem se vydala hledat výstavu Adrieny Šimotové. Chvilku jsem bloudila, ale brzy jsem se zeptala příjemně vyhlížející paní, jestli o výstavě neví. Opět jsem se setkala s mimořádnou ochotou. Paní šla se mnou dokonce i na výstavu. Pak mně ještě řekla o malé kavárničce, kde bych mohla počkat do jedenácti hodin, zbývalo mně ještě zhruba tři čtvrtě hodiny.

Kresby A. Šimotové byly všechny z roku 2008 a byly krásné. Bohužel, byly všechny za sklem a to fotografovat neumím. Bylo mně to hodně líto, snad i to se nějak později naučím.

Kavárnička v Holešovicích
Kavárnička byla skutečně báječná. Velmi ochotná obsluha dvou dívek, výborný čaj a ještě lepší medovník s kávovou příchutí. Skutečný ráj na jazyku - parafrázuji čísi výrok - byl o trochu hruběji řečený.

Odpočinula jsem si a vyrazila k DOXu. Tam mě přivítal velmi přívětivý mladík - bohužel mně sdělil, že večer se koná vernisáž, takže výstava je zatím pro veřejnost nepřístupná. Asi mám tyhle prostory nějak začarované, jsem zvědavá, kdy se mně podaří je uvidět.

Týnský chrám
Galerie U Kamenného zvonu
(Při fotografování v tomto místě mně spadlo pouzdro od fotoaparátu, nevěděla jsem to. Přiběhl mladík a podal mně je. Je to krásné a drahé pouzdro, semišové, byla bych hodně nerada, kdybych je ztratila. Opět tedy dobrá zkušenosti s lidmi.)
Ze Starého města
Židovské muzeum
Jela jsem tedy na výstavu Jaroslava Róny. No, byl to pro mě oříšek, protože jsem bloudila ulicemi, různí lidé mně dávali různé plánky, posílali od čerta k ďáblu, ale galerii Roberta Guttmanna jsem nemohla najít. Všude kolem mě byly plakáty k výstavě, ale nikde šipka, podle které bych k ní mohla dojít. Jako kdyby se počítalo s tím, že se všichni v těch nádherných uličkách bezpečně vyznají.
Po telefonátu s jedním svým bezvadným známým jsem ke galerii konečně došla. A jako obvykle u obrazů a soch pana Róny - byla jsem totálně unesená, zasažená - nevím jak to napsat. Bohužel, nesměla jsem tam fotografovat, koupila jsem si katalog a vkládám sem pár fotografií z katalogu.

Modrá opice - 2003
Osud města - 2008
Adam - 2004
Rajská zahrada - 2005
Rodinný portrét - 2007
Potvrdila jsem si, jak mnohonásobně se sníží dojem z obrazu na jakkoliv dobře udělané fotografii oproti reálu. Stála jsem totiž dlouho před obrazem Modrá opice a nemohla jsem odejít. Pátrala jsem pořád, jak pan Róna dosáhl toho výrazu v očích - a vlastně v celém obraze - při kterém mně chodil mráz po zádech. Pro mě to byla jistota - vědění - vidění zkázy světa a lidí. Na fotce je to slabý odvar, i když i tak je to nádherný obraz. Hodně silné pocity jsem měla i u obrazu Osud města, Rodinný portrét, Adam - no, jak vidím, asi bych nakonec vyjmenovala obrazy všechny. Protože všechny obrazy J. Róny jsou hluboké, vidoucí, vědoucí, nutící k přemýšlení........ Obdivuji ho.

Z výstavy jsem odešla hodně přecitlivělá, odpočinula jsem si v mé oblíbené Týnské literární kavárně - jak jinak - opět s medovníkem a čajem. Pak už jsem měla domluvený další program.

Týnská literární kavárna - tady téměř vždy sedím
Pohled z tohoto místa je velmi příjemný
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 # m. # m. | Web | 26. února 2009 v 21:42 | Reagovat

Hele, začíná ti to dobře fotit !

2 zcr zcr | Web | 26. února 2009 v 23:56 | Reagovat

ještě jeden tip na výstavu - Prinzhornova sbírka, 6. 2. - 3. 5. 2009 / Dům U Kamenného zvonu

http://www.e15.cz/kultura/prinzhornova-sbirka-tvorby-dusevne-nemocnych-oslnuje-76774/

Ještě jsem tam nebyl, ale viděl jsem celovečerní dokument ve Světozoru

3 Pařez Pařez | Web | 27. února 2009 v 9:22 | Reagovat

Je to moc hezké povídání i s těmi fotografiemi míst, která nejméně dvakrát týdně v poklusu míjím :-)

4 Jirka* Jirka* | 27. února 2009 v 14:51 | Reagovat

Ty dortíky mi vyvolávají úsměv, přejícný úsměv - vzhledem k těm všem dřívějším problémům :-)

5 hanci hanci | Web | 27. února 2009 v 20:02 | Reagovat

Emko - díky. Od tebe mě pochvala těší obzvláště, protože tvé fotky obdivuji. Kéž bych se někdy v budoucnu naučila alespoň z části vidět ty detaily, které vidíš a fotíš ty.

zcr - díky, určitě tam zajdu, protože tuhle galerii miluji obzvláště. Hned se podívám na adresu, kterou jsi doporučil. díky moc.

Pařezi - člověk v drtivé většině nevnímá okolí, kde je denně, kudy spěchá do práce atp. to je normální. Já to v těch místech vždycky skutečně prožívám, Staroměstské náměstí se mně hrozně moc líbí, i ten mumraj turistů - prostě všechno.

Jirko - kdybys jen věděl, co všechno jím!! Vždycky když sním něco o čem vím, že bych neměla - např. minulou neděli vepřovou krkovičku se zelím a houskovým knedlíkem - po tolika letech mně to připadalo jako zázračné jídlo - vůbec to neumím popsat, co jsem při jedení cítila - tak pak se modlím a slibuji, že příště už to určitě jíst nebudu, že si nepovažuji toho, že je mně lépe a že bych se měla držet zpátky a přidávat pomaličku - nejde to, občas selžu.  Nejvíc prožívám, že denně si dělám odpoledne ovocný salát - bez cukru, jen s  opraženými ovesnými vločkami, mletými oříšky, rozinkami, kakaem a různým nadrobno nakrájeným ovocem. A denně jím zeleninu. Připadám si jako v ráji. Prožívám teď opravdu hodně šťastné období. - Moc zdravím.

6 Lenka Lenka | Web | 27. února 2009 v 21:30 | Reagovat

Já se přidám přejícně k Jirkovi. Dva medovníky za den, to by i pro našince bylo moc. :-)) Ale přeju ti to samozřejmě.

K obrazům: Opice by mě nezaujala, páč na zkázu světa nevěřím, zato Adam byl na první kouknutí pro mě silný zážitek a nemohla jsem se teď od něj odpoutat. Tu osamělost znám. Atmosféra jak vystřižená z mnohých snů v mém dětství. Jediný člověk na světě ..... ufff.

Na druhé kouknutí už jsem teď vnímala hodně světla, světlo v popředí ....... bude dobře. I u Adama tomu tak bylo.  :-)

Na tenhle obraz, Hančí, jen tak nezapomenu, díky.

7 hanci hanci | Web | 28. února 2009 v 11:37 | Reagovat

Lenko - jenže bys ho musela vidět v reálu - to se nedá přirovnat - je mnohem působivější. Já jsem tam chodila pořád kolem dokola a nemohla se od žádného obrazu odpoutat, všechny jsou nepředstavitelně působivé, s člověkem doslova zamávají. Bohužel, nesměla jsem tam fotit, takže jsem ofotografovala reprodukci z katalogu - a to už je trochu mockrát zkresleno. Přesto je to působivé. Nevím, jak to pan Róna dokáže, je kouzelník.

8 Lenka Lenka | Web | 28. února 2009 v 21:51 | Reagovat

Na mě je ta fotografie reprodukce až dost. :-)

Pan Róna není kouzelník, on tam má obrovsky silný a hluboký prožitek ........  tak to dělá.  :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama