Srpen 2009

Bohuslav Reynek - výběr z díla

31. srpna 2009 v 17:05 | hanci |  Umění
Chtěla bych pozvat milovníky Bohuslava Reynka na výstavu. Bohužel, neumím sem vložit reprodukci jeho obrazu, která je na pozvánce, tak dávám jenom odkaz.
Výstava je v krásném prostředí GALERIE CHODBA. Až se vrátím z výletu, vložím sem fotodokumentaci z výstavy.

*******************************************************************************

Dostala jsem další pozvánku na výstavu u nás, tak sem hned vkládám také odkaz.
Je to výstava Zdeňka Netopila v nádherném Malovaném domě.

Ko Un: Květy okamžiku

30. srpna 2009 v 13:34 | hanci |  Knihy

Před nějakou dobou jsem dostala od svého dobrého přítele Mirka krásnou knížku Květy okamžiku. Je to korejská zenová poezie, autor je Ko Un, současný básník. Při překladu byl osobně nápomocný. Přeložila Miriam Löwensteinová. Vložím sem alespoň nějaké výňatky z této nádherné knížečky.
Mirku, ještě jednou za ni moc děkuji!!

A tyhlety verše sem vkládám specielně pro Ru:

Dva -
naproti sobě
jedí

Obvyklý denní rituál
současně i nejlepší věc

Prý je to láska

Kmínové vdolky + velký úklid

28. srpna 2009 v 0:31 | hanci |  Jak jde život
Tak se u nás konečně blíží ukončení oprav domu - zateplování, nové balkony....... Celé léto - od dubna - byl kolem domu nepředstavitelný hluk, prach, zápach pohonných hmot k jeřábu atp., špína v domě......

Stanislav Komárek: Slova, slova, slova.

19. srpna 2009 v 13:57 | hanci |  Zamyšlení
Kdykoliv pan Komárek napíše sloupek, mluví mně z hloubi duše. Takže opět vypíši alespoň něco z jednoho z dalších sloupků. Mám jich vybraných moc, ale tento mě obzvláště láká.

"Slova, slova, slova; Filozofická lekce; Dnes o tom, jak uniknout inflaci textů.
LN z 25/07/09, příloha Orientace.

Slovo bylo odpradávna čímsi magickým, mocným a po dlouhou dobu vzácným. Poslechnout si potulného kazatele byl pro středověkého venkovana nesmírný zážitek, kdo měl v té době ručně psanou knihu, byl boháčem duchovním i faktickým. Už Gutenbergův lis, pouhý dětský žert proti dnešním médiím, mnohé znepokojoval a vyvolával otázku, zda těch slov není nějak moc a nemnoží se příliš snadno................................

Víkend+recept na hruškové knedlíky

17. srpna 2009 v 19:41 | hanci |  Jak jde život
Byli jsme opět o víkendu v Citonicích. Vyfotila jsem tam můru - nevíme nikdo jestli to můra vlastně je - prosím tedy kdyby to někdo poznal, napište mně to sem. Henry - spoléhám hlavně na tebe. Můra přilétá pravidelně ve stejnou dobu ke stejným květinám, napije se a během jedné až dvou minut odletí. Měla jsem foťák v pouzdru, než jsem ho vyndala, nestačila jsem pořádně zaostřit, měla jsem hrozně moc krátký čas na focení. Fotky podle toho vypadají. My té můře říkáme kolibřík. Je několik cm velká.

Výlet s vnukem-Sovovy mlýny_V. Cígler

14. srpna 2009 v 14:52 | hanci |  Umění
Ve středu jsem byla v Praze s nejbáječnějším mužem - se svým vnukem. Prožili jsme nádherný den, řekli jsme si, že takový výlet určitě zopakujeme.

Nejdříve jsme šli do Muzea Kampa, hlavně kvůli Václavu Cíglerovi

Domnívala jsem se správně - že právě on na vnuka nejvíc zapůsobí, i když se mu hodně líbilo všechno.
Fotoaparát jsem předala hned na začátku jemu, takže fotky, které sem vložím, všechny dělal on.

01-Praha
02-Praha

Jiří Anderle v Galerii U Kamenného zvonu

11. srpna 2009 v 19:25 | hanci |  Umění
Při mé poslední návštěvě Prahy jsem strávila dvě hodiny na výstavě Jiřího Anderleho v Galerii U Kamenného zvonu. Nemusím se zmiňovat o tom, jak je tam nádherné prostředí, které mě vždycky naprosto vtáhne. Výstava byla průřezem celého díla J. Anderleho, od r. 1962 po letošní rok. I když jsem mnohokrát četla, že tento umělec je "pouze" dobrý řemeslník, nemohu s tím souhlasit, pro mě tedy určitě ne. Reflektuje veškeré dění jak ve světě, tak u nás, rozebírá člověka jako takového, jeho dobré i špatné vlastnosti......... Byla jsem výstavou nadšená, byla krásná i když strašně moc pesimistická - ale přesně odpovídá mému cítění a náhledu na svět jako takový.

Některé obrazy jsem musela fotografovat zešikma - protože byly za sklem a jinak to neumím
Některé obrazy byly zase tak přímo osvětlené, že se na nich to světlo odráželo - taky v tomto případě si neumím poradit.
A některé obrazy jsem nemohla fotografovat přímo zepředu, protože byl nedostatek místa před nimi, takže jsou taky zešikma.
Nebudu se už o těchto nedostatcích dále zmiňovat.
Vkládám i napsané myšlenky Jiřího Anderleho a slovní doprovod k jeho obrazům.

Galerie DOX-Čtrnáct S

9. srpna 2009 v 22:07 | hanci |  Umění


Nevšední výstavní projekt Čtrnáct S vznikl ve spolupráci Centra současného umění DOX a občanského sdružení Schrödingerova kočka s Českou společností pro psychoanalytickou psychoterapii v Praze a Českými centry. Čtrnáct umělců zde prezentuje čtrnáct témat ovlivňujících lidské vztahy, rodiny, společenství a systémy, která jsou formálně spojeny písmenem S. Výstava probíhá od 23. května do 16. srpna 2009.

čtrnáct S
smutek / samota / sex / superego / soustředění / sen /střed / spojení / stín / strach / setkání / skrýš / souvislosti / smrt /

Výstavy se účastní Josef Bolf, Václav Buriánek, Jiří Černický, Federico Díaz, Ivana Lomová, Michal Nesázal, Petr Nikl, Michal Pěchouček, Viktor Pivovarov, František Skála, Pavel Tichoň, Libuše Vendlová, Kateřina Závodová, Kamila Ženatá. Autoři reagují především na své vlastní intimní emocionální prožitky, které zpracovávají prostřednictvím obrazů, videí, fotografií, instalací i textů.
**************************************************************************

Minulý týden jsem byla v Praze a navštívila dvě krásné výstavy. O Jiřím Anderlem napíši v dalším článku, teď napíši o galerii DOX. Konečně jsem se tam dostala - asi tak napošesté se mně to podařilo.

Celé odpoledne jsem strávila se svým velmi dobrým přítelem, na výstavě jsme byli spolu. Protože jsem dopoledne strávila na výstavě J.A. víc jak dvě hodiny, byla jsem děsně unavená. Nejdříve jsme tedy chvíli odpočívali v mé oblíbené Týnské literární kavárně, pak jsme jeli do Doxu. Po prohlídce jsme seděli v kavárně na terase, bylo to tam moc příjemné. - Seděli jsme tam mimo živých lidí s "drátěnými" lidmi a psem.

Kavárna na terase - skupina "drátěných" lidí.Meruňkové knedlíky se šlehačkou

4. srpna 2009 v 19:17 | hanci |  Jak jde život
Nedá mně to, abych se nepodělila o výborný recept na meruňkové knedlíky. Doposud jsem se nesetkala s nikým, kdo by ho znal.

Těsto se udělá nejlépe tvarohové, já je kvůli nutnosti šetřit dělám z rohlíků - ostatně jak na všechny ovocné knedlíky (rozmočí se rohlíky v mléku, rozmačkají, pokud je mléka moc, přidá se domácí strouhanka; těsto se dobře vypracuje na válu do hladka; vše trvá pár minut). Pak se obaluje ovoce - v tomto případě meruňky. Místo pecky se vloží kostka cukru.
Do kastrolku se dá šlehačka s práškovým cukrem, nechá se ohřát do rozpuštění cukru, nesmí vřít.
Když se uvařené knedlíky dají na talíř (nejlepší je hluboký), roztrhnou se vejpůl, aby vyteklo trochu šťávy z meruněk, do roztržených knedlíků se dá měkký tvaroh (v žádném případě ne tvrdý!) a zalije se vše teplou šlehačkou s cukrem. Ta se na talíři smíchá s meruňkovou šťávou a tvarohem - a vznikne ta neúžasnější chuť, jaká může být. Zkuste to, přeji dobrou chuť.


Povídka-sen

2. srpna 2009 v 20:59 | hanci |  Jak jde život
Jsem ponořená v malé tůňce v horské bystřině. Voda mě hladí a laská, svítí slunce, potok je obrouben zelení a květinami jako krásnou šálou, všude je světlo, nádherně, ptáci zpívají.

Návštěva

2. srpna 2009 v 20:42 | hanci |  Jak jde život

Nedávno mě navštívili moji mladí přátelé z Prahy. Poznali jsme se na blogu. Osobně jsme se setkali teď poprvé. Jsem vděčná internetu - blogu, že mě umožnil už tolikáté seznámení s báječnými lidmi. Nikdy bych se s nikým z nich nemohla jinak seznámit.