Amos Oz - výňatek z rozhovoru

9. ledna 2010 v 23:28 | hanci |  Zamyšlení
Jak jsem psala před nedávnem, dostala jsem od syna knížku od Amose Oze - Příběh o lásce a tmě. Hodně jsem se na ni těšila - jenže jsem právě dočetla tu nádhernou knížku od Haruki Murakamiho Kafka na pobřeží - a nemůžu se vůbec do ničeho jiného začíst. Musela jsem si vzít dokumentární knížku o rytířích v českých zemích ve středověku. Je to moc zajímavé čtení.

Rozhodla jsem se tedy dát sem pár úryvků z rozhovoru s Amosem Ozem uvedeném v Respektu č. 44 z loňského roku.

"...................
Otázka: Co si pod tím citlivějším přístupem představit?
Odpověď: Potíž s evropskými intelektuály je ta, že ve dvacátém století to měli snadné v tom smyslu, že hodně konfliktů bylo černobílých - fašismus, Vietnam, apartheid. Podepíšete petici na podporu dobrých, uspořádáte demonstraci proti zlým a jdete domů spokojeni sami se sebou. V blízkovýchodním konfliktu to tak není...................

Otázka: Co se týče Západního břehu, tam je aktuálně zvnějšku zcela nepochopitelná jedna věc - proč Netanjahuova vláda trvá na výstavbě domů pro židovské osadníky, když je to jasná překážka v mírovém procesu? Není pro to jednoznačná podpora ani mezi Izraelci, nakonec ani ve vládní koalici.
Odpověď: Moje pozice je hodně radikální - myslím si, že Izrael neměl vybudovat ani jednu jedinou osadu. Jejich budování je velká chyba. A dnes by měl zmrazit budování veškerých osad. Vím ale o tom, že vláda je připravena omezit budování osad na Západním břehu.
Otázka: Proč to nezastaví hned?
Odpověď: Pro Izraelce je to národní posedlost - pro nás je Západní břeh krajina, kterou jsme zdědili po předcích, biblická. Je to historická kolébka židovského národa, a proto je pro mnoho Izraelců velmi obtížné se jí vzdát.
Otázka: Řadu vnějších pozorovatelů už blízkovýchodní konflikt unavuje a deprimuje, protože se zdá neřešitelný a beznadějný. Vy sám jste založil hnutí Šalom Achšav (Mír teď), jenže to "teď" trvá už třicet let.
Odpověď: Naprosto nepochybuji o tom, že se to jednou podaří urovnat a vyřešit. A že Izrael a Palestina budou vedle sebe jako Česko a Slovensko. Pevně v to věřím. Nevím kdy, přicházím sice ze země proroků, ale je tam velká konkurence a mně ta proroctví moc nejdou. Ale jedno vám řeknu - Evropanům to trvalo zhruba tisíc let válek a krveprolití, než dosáhli současné situace. V našem případě to bude trvat kratší dobu a nebude to stát tolik životů. O tom jsem přesvědčen. Což by si mimochodem Evropané měli uvědomit, když na nás dělají ty ty ty. Měli by si vzpomenout na svoje dějiny."
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Děd nevěd Děd nevěd | Web | 10. ledna 2010 v 8:06 | Reagovat

Amos Oze je velmi pozitivní člověk. Je to také jediná cesta jak něčeho dosáhnout. Prostě, "negace negace" má smysl.

2 michal michal | 10. ledna 2010 v 13:00 | Reagovat

Hmm. Stát byl založen rozhodnutím OSN - s určenými hranicemi. Co k tomu dodat ? Co je na posuzování nedodržování těchto hranic intelektuálně složité ?

3 hanci hanci | Web | 11. ledna 2010 v 16:40 | Reagovat

Oba vás zdravím a děkuji za komentáře.
No, já tomu rozumím tak, že Amos Oz měl na mysli to, že v Evropě se formovaly hranice stovky let, nebyly dodržované, vznikaly kvůli tomu války a zemřelo kvůli nim bezpočet lidí. Vždyt ještě v minulém století se snažil Hitler hranice násilím změnit. Takže když Izrael má s Palestinou na zklidnění jen pár desítek let, není to vlastně tak hrozné. Protože určití lidé - jak kdysi v Evropě, tak teď v Palestině a Izraeli, neberou dané hranice jako pevné a snaží se je změnit. Oz v rozhovoru jasně říká svůj názor, že se stavěním osad nesouhlasí a že věří, že jednou budou žít vedle sebe jako žijeme my se Slováky. Chce to ale čas....... Když jsem slyšela jeho rozhovor s Markem Ebenem, tak tam ještě navíc říkal mimo jiné, že většina obyčejných lidí (na obou stranách) v tomhle má jasno, bohužel politikové to zatím vidí trochu jinak - na obou stranách.

4 nuli nuli | 11. ledna 2010 v 16:41 | Reagovat

Neumím to vysvětlit, Michale, ale právě to, že v těch místechnerozhodují podle našeho právního vědomí, ale podle svých zděděných norem. A mezi ně patří i ten biblický rozměr.
P.S. Znova Ti, Hančí, doporučuji tu knížečku Komu patří země Izrael? Pokud ji neseženeš, zeptám se, zda Ti ji mohu také půjčit.

5 michal michal | Web | 13. ledna 2010 v 5:05 | Reagovat

Já bych možná mohl polemizovat s pojmem "kdysi v Evropě". Aplikujte například Sudety. Tam měl taky někdo domov ... domovy. A byl násilně odsunut, jako viník ničeho. Chceme-li v těch místech udržet hranice a vlastnické vztahy tam, kde teď jsou, nezbývá nám nic jiného (nic víc), než opírat se o mezinárodní shodu. Pokud by kdokoliv dopustil užití emocí a POCITŮ, jak to má být podle něj - nepochybně začne zpětné vysidlování, revokace padesát let starých (padesát let nových !) vlastnických vztahů a ostatních vztahů a pravidel. Včetně historicky používaného jazyka ... (což ostatně byla podmínka mezinárodního uznání našeho státu Československo tzv. Dohodou v roce 1918). (Ostatní viz. stigma „Benešovy dekrety“ – specielně 5/1945 Sb. a 12/1945 Sb.) (… ááá co třeba konfiskace po bitvě na Bílé hoře, berete vidle do ruky ?)

Celá planeta je založena na shodě. Na ničem větším. Na ničem jiném. Pouze na této křehkosti. Padne-li shoda, může se stát, že Vy, budete držet v ruce absurdní cár papíru - výpis z katastru nemovitostí s padesátikorunovým kolkem ... a ukazovat ho naivně někomu na velbloudu, kdo vám bude ukazovat totožný papír psaný mongolsky s padesátitugrikovým kolkem. Oba budete tvrdit to samé: „Tato zahrádka je moje“. Oba budete mít svojí pravdu … a Vy budete vroucně doufat, že mezinárodní právo (shoda) platí. Jinak se totiž odstěhujete, poněvadž muži na velbloudech budou argumentovat „že to tak cítí už dlouho“ a navíc budou mít mačety a Vy hrábě na trávu.
S pojmem mezinárodní právo (a shoda) … operuji podstatně opatrněji – je to věc velice křehká a NIC JINÉHO, než tato shoda, nedrží zeměkouli pohromadě.

Operuje-li někdo s pojmem „dle bible cítíme…“, měl by zvážit, zda-li je jeho země náboženským spolkem, nebo demokratickým státním zřízením. Pokud je tím druhým, měl by se snažit ve vlastním zájmu úzkostlivě dodržovat shodu. Pokud je tím prvním, musí počítat s variantou, že jeho země, podle nějakého jiného pocitu, zmizí z povrchu zemského.

6 anina anina | 13. ledna 2010 v 8:55 | Reagovat

Myslím si vlastně to, co Michal, jen neumím to tak napsat..ano, hranice dané jistými smlouvami by se měly dodržovat a brát vážně. Nějak se k té smlouvě došlo a asi to nebylo jednoduchý v tak zásadní věci. A právě to zpochybńování je bohužel už to, co dělá problémy. Tak dokud je to jak je.. jistě, může se určitá skupina lidí cítit poškozená, ale to není jen tam... I v dnešní době se občas otevře tu a tam diskuze, který stát, co mohl mít za území a nemá...

7 anina anina | 13. ledna 2010 v 8:57 | Reagovat

Nemuselo to být vždy až tak spravedlivé pro všechny, ale pokud se na tom většina shodla a přijala to, asi byl důvod..

8 saul saul | Web | 13. ledna 2010 v 14:42 | Reagovat

když už je řeč o dohodách,napadá mne ta Mnichovská.
Dohodnout se dá opravdu na čemkoliv a většina za pocit klidu a bezpečí(většinou falešný)ráda tu menšinu obětuje.
Opravdu těžko najít dnes pro blízkovýchodní konflikt řešení,ale jako civilisace,která se honosí tím,že stojí na humanistických základech bychom mohli alespoň vždy stát na straně slabšího.Ať už je to ten,nebo ten.
Vzhledem k tomu,že celá Evropa stála za Izraelem když házel fosforové bomby na civilní obyvatelstvo gheta v Gaze to s tím naším humanismem ale zase tak horké nebude.

9 anina anina | 13. ledna 2010 v 18:53 | Reagovat

[8]:
Saule, jsem sice poměrně naivní, ale bohužel na dohody, co by vždy koukaly především na lidi..tedy zrovna nevěřím...Zájem lidí si myslím v nich figuruje až...někde, za tím vším co je primárními zájmy, těch všech, co dohody tvoří :(  A toho humanismu tam nakonec až tolik nezbyde. Jo, tak trochu o nich, bez nich...viz. ta Mnichovská, co uvádíš. Bohužel mocní jsou tak propletení, že co a jak dohodnou, to se bere v potaz. A vlastně musí, ať se nám to líbí, nebo ne..nebýt nějakých dohod a určených pravidel..no..nevím. A ta obyčejná, i když většina..co zmůže..? A ne humanismus, ale prachy přece vládnou..:(

10 hanci hanci | Web | 13. ledna 2010 v 19:04 | Reagovat

Všechny moc zdravím. Bolí mě záda, tak nevydržím sedět u počítače, šla jsem se jen podívat na poštu a nedalo mně to, abych se nenakoukla i sem. Tak jen ve stručnosti bych chtěla říct následující.
Nevím, o čem je tady spor - vždyť Amos Oz naprosto jasně říká, že je pro dodržování hranic - je proti osídlování Západního břehu. Podle jeho osobních zkušeností je většina obyčejných Izraelců i Palestinců stejného názoru, obojí by chtěli každý svůj suverénní stát. Bohužel, ani na jedné straně!! politici tento názor nesdílejí.
Vyjmenujte mně jediný stát, který přesně dodržoval všechny smlouvy, které kdy byly podepsány. Nevím o žádném takovém. Vždycky se našla skulinka, která jakoby opravňovala nedodržení smlouvy.
Sudety - ano, máš pravdu Michale - poznala jsem osobně lidi na obojí straně - moje bývalá oční doktorka bydlela v Sudetech - když přišli Němci, musela se její rodina odstěhovat z jejich vlastní vily, směli si vzít jen jeden kufr a pěšky šli -  nevěděli kam. Dlouho bydleli v bídných, nedůstojných podmínkách. Totéž se pak dělo i na opačnou stranu, určitě v ještě horší formě. Nesouhlasím ani s jedním přístupem. Měl by se ale pojmenovat původní viník, na to by se nikdy nemělo zapomínat. Kdo ty vášně a křivdy na počátku vyvolává.
Přemýšlela jsem, kolik lidí denně porušuje různé dohody, smlouvy........ i v osobním životě, např. v manželství atp. A přitom souhlasím s tím, že bez dodržování dohod...... se nedá rozumně žít, ale jak to zařídit, aby je všichni zúčastnění dodržovali??
Saule - ty si opravdu myslíš, že na vině je jenom Izrael??? Já si myslím, že na světě není absolutně vůbec nic černobílé - na každém konfliktu mají vinu vždy nejméně dvě strany. Nejméně. Jak v osobním, tak širším životě. Je těžké zůstat objektivní. Přečtěte si knížku od A. Koestlera "Zloději v noci". Třeba zjistíte, že ani tam to není černobílé.
Všem přeji krásnou bílou zimu - u nás je sněhu velké množství, škoda že ho vidím jenom z okna.

11 anina anina | 13. ledna 2010 v 20:30 | Reagovat

No, já jsem teď napíšu asi totální kravinu, co se do tohoto světa vůbec nehodí , ale nějak nechápu.. už od školních let..
Vždy jsem asi jako většina nenesla dobře, když jsme se učili o válkách, když jsem věděla, že k nějakému ozbrojenému konfliktu kdekoli došlo.
Přijde mi totiž šílený až zvrácený, když tolik lidí žije v přepychu, a přitom jako obyvatelé jedné planety, kde lidmi jsme všichni, si nijak nedokážeme pomoc.
Když náš přítel něco potřebuje, většinou ho v tom nenecháme a snažíme se třeba i na svůj úkor ho v tom nenechat, jasně, že by nás neměl zase využívat...
Např. když budu mít pět housek a čtyři žádnou a budou mít hlad, nechám si jistě jednu a ty čtyři dám těm hladovým, takovým, kteří se k ní nemohou dostat jako já. A pokud budu vědět, jak se k ní mohou dostat samy, poradím jim, pomohu. Je možné, i to, že si ji příště opatří, jako to, že přijdou za mnou znovu..
Myslím, že většina lidí, co žije v chudobě a jsou negramotní z toho nejásají. A chtěli by žít důstojně, nejen z milodarů..pokud jsou..Jistě, jsou i ti druzí, co by jen brali...
Vím, že je to všechno daleko složitější a tohle zní jako děsná utopie, ale stejně nechápu, jak se společnost mohla vyvinout takovým směrem, jak jsme to jako LIDI mohli dovolit. Nebo dovolit lecos těm mocným...
A fakt nejsem komunistka ;)

12 Saul Saul | Web | 13. ledna 2010 v 20:41 | Reagovat

Anino:
"Saule - ty si opravdu myslíš, že na vině je jenom Izrael??? "

na tom konfliktu je fascinující(alespoň pro mne),že tam není defacto ani z jedné strany "vina".
Tam prostě logika nefunguje,asi jako něco ve kvantové fysice.
Nemůžeme vynášet soudy!
Můžeme být jen "soucitní".
Což je program,který v sobě máme.
Asi ne dost|!
Gheto v Ghaze má s tím Varšavským až moc společného,aby to nerazilo do "očí".

13 Saul Saul | 13. ledna 2010 v 20:45 | Reagovat

pardon.
Odpovídám na dotaz Hanči(10).

14 Saul Saul | 13. ledna 2010 v 20:50 | Reagovat

11
Taky nechápu Anino.
To je asi ale základ toho křesťanského soucitu.
Rozum toho už pokazil hodně,soucit je ...pochopení.

15 anina anina | 13. ledna 2010 v 21:01 | Reagovat

Saule, to jsem ráda, že jsem v tom nezůstala sama..fakt si připadám s tímhle názorem v dnešní době jako děsně naivní blb, ale prostě zdá se mi to nějak přirozený, no..přitom si myslím, že lidí, co by si přáli žít, tak aby se nestyděli, že jedou v tom všem vlastně nepřímo taky je dost.

16 saul saul | Web | 14. ledna 2010 v 9:10 | Reagovat

ad8:
"celá Evropa stála za Izraelem když házel fosforové..."

abych to upřenil,v lednu 2009 rada Bezpečnosti OSN vydala rezoluci k zastavení bojů v Gaze.Spojené státy se zdržely hlasování a Izraelský premiér Ehud Olmert ji odmítl.
Během Izraelské ofenzívy zahynulo 1300 Palestinců a 13 Izraelců.

17 saul saul | Web | 14. ledna 2010 v 10:27 | Reagovat

ad16

ještě jsem našel toto:
"Za rezolúciu hlasovalo 33 afrických, ázijských, arabských a latinskoamerických krajín. Trinásť európskych štátov sa zdržalo hlasovania."

18 kolemjdoucí kolemjdoucí | 14. ledna 2010 v 10:35 | Reagovat

Asi tady mlátíte prázdnou slámu.
V 1949 rada OSN se dohodla a vyčlenila území pro vznik nového izraelského státu na území Palestiny a tehdejší československo  hlasovalo pro.Také v období osídlování židy jim to Arabové velmi ztěžovali a pokoušeli se  je zahnat do moře.Takže naše tehdejší vláda tento nově vzniklý  židovský stát velice podporovala jak ekonomicky,tak vojensky,dodávali jsme jim stíhačky,školili jsme tady piloty.
Je to velmi složitý problém,soužití židů a arabů již z období před 4000 lety,kdy byli araby z této oblasti vytlačeni a rozprášeni do celého světa,protože se arabům neubránili. Židé svůj stát nutně potřebovali,protože po německé genocidě
k tomu byli přinuceni a OSN jim k tomu dopomohla.Jsou dnes tam,kde žili jejich dávní předkové.Jen po ustanovení státu Izrael se každoročně vystěhovalo jen ze Sovětského Svazu na 5000 židů,a museli čekat od podání žádosti neuvěřitelných 5 let. Židé si vedou podle svého,mnozí to odsuzují ale je to pouze nevědomost a taky hlavně závist,že židé jsou v povědomí lidí jako šejdíři a lichváři.Jenže kam se hrabou před našimi současnými lichváři a ti mají k tomu i požehnání.
Takže krátce řečeno,žádná národnost na světě nezažila takovou ohromnou masovou genocidu v dějinách lidstva jako židé.Byly tu pogromy i ve středověku,kdy bohatí židé dávali úvěry i našim panovníkům a když panovník nechtěl splácet,zařídil pogrom na kterém se podílela chátra,které bylo v těch dobách víc než dost.Nebýt Ameriky a několika států Evropy,dávno by byli Araby zahnáni do moře - středozemního...

19 saul saul | Web | 14. ledna 2010 v 11:13 | Reagovat

vše začalo mnohem dřív.
Roku 1917 Balfourovou deklarací,kde Britové zase darovali něco,co jim nepatřilo.
Stejně jako v Mnichovské dohodě.
Židé potom razili heslo "zemi bez národa pro národ bez země."
Jenže Palestina není Antaktida,nežili tam tučňáci,ale lidé po desítky generací a považovali tuto zemi za svoji.Oprávněně!
Persekuci židů v dějinách nikdo nezpochybňuje,ale taky nás nezavazuje k tomu,abychom schvalovali persekuce nové ze strany židů.
To co se odehrálo loni v Gaze byla prasárna nejtěžšího kalibru a Evropa ji svým mlčením odsouhlasila.

20 saul saul | Web | 14. ledna 2010 v 11:46 | Reagovat

ad19:
"zemi bez národa pro národ bez země."

podle zdrojů OSN z r.1947 žilo v této poměrně malé oblasti 1327000 arabů.

21 ratka ratka | 14. ledna 2010 v 12:51 | Reagovat

mockrat jsem premyslela nad tim jakou odpovednost neseme my za stav na zemi. Jak to muzeme ovlivnit. Co muzeme udelat.
Prelomovy moment v mem mysleni bylo osobni setkani s jinou kulturou v Andskych nahornich plosinach. Najednou jsem byla TA bohata, ta ktera prinasi penize, ta z druhe strany.

Kroutila jsem se jako zizala na hacku, protoze se mi zdalo ze do tyhle role nepatrim. Ale byl to omyl. Vsichni v Evrope patrime do skatulky "bohatych". Kteri nosi penize a odnaseji si praci a surovinu z tretich zemi.
S Izraelem mam svuj nazor, ktery jsem prezentovala. Myslim ze situace nema reseni. nesmiritelna nenavist se neda mavnutim proutku odstranit. Vneseni cizorodeho prvku je hnisavym trnem. Lze ho zapouzdrit a delat ze tam vlastne vubec neni. A zit jakoby tam nikdy nic jineho nebylo. Ale jak? Postavit 50 m zed aby nepronikl ani prouzek svetla z jedne na druhou stranu?
Kdyz jsem byla V Andach tak mi doslo jak je nebezpecne roubovat jednu kulturu na jinou. Jak je nebezpecne stavet obrovske prosklenne banky na mistech kde tradicne ziji desettisice indianu. Pronajimat jim pudu a sdirat je z kuze. Hazet jim almuzny jako psum. Ponizovat je vystavovanim vlastniho bohatstvi a tuposti. A tvarit se jeste jako dobrodinci.

Nemam reseni a neznam reseni. Vsecko co me kdy napadlo byla blbost.

22 saul saul | Web | 14. ledna 2010 v 12:55 | Reagovat

zajímavá teorie
http://cz.altermedia.info/historie/kdo-jsou-dnesni-zide_2181.html
a pokud platí,tak

"...předci asi 95% dnešních Židů nikdy nežili v Palestině, nýbrž se jako nomádi proháněli v asijských stepích. To pak může oprávněně vyvolat závažnou otázku, jakou váhu má dnešní židovský nárok na území Palestiny a celého státu Izrael, když většina světových Židů vůbec není semitského původu a jediné území, které kdysi bylo jejich domovem, leží mezi Černým a Kaspickým mořem."

23 ratka ratka | 14. ledna 2010 v 13:22 | Reagovat

22. ten narok neni a nikdy nebyl. TAkovy narok neplati pro zadny narod na svete. a ani nikdy neplatil. kolik potomku nekdejsiho Izraele zije by mohlo byt zjisteno geneticky dle vykopavek. Alespon jake procento. Kolik procent dnesnich Zidu pochazi z oblasti kam se "vratili". STejne je to absurdni.
Cele mi to prijde absurdni. Jsem pacifista, kosmopolita, nemam narodnostni citeni ani vlastni a ani cizi.

24 ratka ratka | 14. ledna 2010 v 13:31 | Reagovat

at vezmeme jakekoliv narodnosti boje v evropei ve svete tak vidime ze vznikaji tak, ze lide vznaseji uzemni naroky na zaklade narodnostni prislusnosti.
Cecensko, Abchazie, ale i ruzni separatiste v Evrope, balkanske valky. A co Kurdistan? Existuji jiste stovky pripadu, kdy narody vznaseji svoje pozadavky a vzajemne se zabijeji.

vecna ohniska svaru, bojuvek a nenavisti. urcite budou jeste dlouho horet.

25 saul saul | Web | 14. ledna 2010 v 13:39 | Reagovat

22
s tím že nárok nebyl v podstatě souhlas Ratko,jenže...
to už dnes můžem pouze konstatovat,aniž se cokoliv vyřeší.
A jestli není ani teď?
Od založení Izraele už se v něm narodily dvě generace židů a ti už na něj,jako na svou zemi nárok mají.
V rámci objektivity je taky na místě přiznat,že Izraelci udělali mnoho ústupků a Palestinci při budování svého státu v podstatě selhali.Oni taky nejsou zrovna jelimánci a okolní arabské státy to dobře ví,proto je žádný nechce přijmout.

26 ratka ratka | 14. ledna 2010 v 13:44 | Reagovat

ted uz je jina situace Saule. TEd uz plati princip humanity. Kazdy by mel mit sanci zit a prezit.

Zajmem Izraele je zit v klidu. Udelaji urcite hodne ustupku aby meli klid.

Arabi jsou rozpinavi a nemaji co ztratit. Oni nestoji o klid. K nicemu jim neni. asi. asi ne.

27 kolemjdoucí kolemjdoucí | 14. ledna 2010 v 13:48 | Reagovat

Bible jak známo popisuje vše,a kdo zpochybńuje židovské etnikum a má je za nomády,a že nežili v Palestině,to potom je bezpředmětné se o tom bavit s člověkem,který má přízvisko biblického židovského krále SAULA.
Islám v minulosti se neščetněkrát pokoušel expandovat do křesťanské Evropy,byly mnohočetné války,hlavně za Habsburků,kteří jim za velkých ztrát odolávali po staletí.Maďaři by o tom také mohli svoje povyprávět.Proto byla velká chyba,že jsme také přispěli svým dílem k osamostatnění Kosova,kde byli Srbové jako přední stráž křesťanské kultury v Evropě.Dnes po stovkách let tam jsou muslimové většinou původem co tam zbyli po těch vlekoucích se  Tureckých válkách a z Albanie,kde se upevnili a Habsburkům se již je odtud nepodařilo vytlačit zpět.Takže jsou na Evropském křesťanském území, po čemž tak dlouho toužili a již je nikdo odtud nedostane.Srbové se s tím nikdy nemohou smířit,znají dobře své dějiny.
Zná někdo žida,že by se opásal výbušninou a šel na bazar třeba do Gazy
a tam se v davu odpálil? Takových Muslimů je velmi mnoho,a přibývají další a další,i ženy jsou toho schopny.Hraje v tom svoji roli chudoba,nevědomost a zaostalost Arabů a hlavně jejich bezmezná víra v Islám a jejich vůdce.Takže souhlasím plně s Ratkou,že to řešení nemá.Co dělá a bude dělat i nadále muslimská komunita na př. ve Francii,Německu? Oni již ví,že udělali chybu a nechali si tam nalézt 10 milionů Muslimů,mají nyní zaděláno v budoucnu na velké problémy a je nějaké řešení? Snad jenom ti Švýcaři,konzervativní národ - zakázali jim v jejich městech stavět mešity a minarety,odkud muezin vyvolává několikrát denně" Alah Akbar". Snad na to taky časem přijdeme i my.Saula beru
jako Araba a nebo kříženého Araba,jemu nikdo prostě víru nevezme a tak je bezpředmětné nadále reagovat na jeho výplody.Tak ať nechá obuv před mešitou a vevnitř se pokloní Aláhovi,tak jak to činí křesťané ve svých kostelích ale bez zouvání bot. Přeji hezký den.

28 ratka ratka | 14. ledna 2010 v 13:57 | Reagovat

kolemdouci, ale ja nemam pocit zebychomse se Saulem nejak zasadne lisili. Naopak. On prece rika ze dnesni Zide uz jsou tam zabydleni, ze je jejich. Ze je treba tenhle fakt zohlednit a akceptovat. Nevsimla jsem si ze by Saul hajil Araby.
Argumentace o naroku Zidu podle mne nelze prijmout. Protoze jakekkoliv obsazovani cizich uzemi prinasi jen agresi a nasili. VYhaneni puvodnich obyvatel nebo jejich porobeni.
Alespon ja to tak chapu.

29 saul saul | Web | 14. ledna 2010 v 14:14 | Reagovat

projel jsem spoustu arabských zemí a navštívil spoustu mešit,se zouváním nemám problém.
U Arabů obdivuji úctu k tradicím.Ta má samozřejmě i své stinné stránky,ale dává jim pocit bezpečí a pospolitosti.
Já osobně jsem germánsko-slovanské krve,ale když mne někdo chce brát jako Araba...pro mne za mne.

Ovšem některé vaše komenty milý "kolemjdoucí"jsou pro mne takovým intelektuálním utrpením,že na ně musím reagovat:

"Zná někdo žida,že by se opásal výbušninou a šel na bazar třeba do Gazy"

a proč by to dělal,když tam v klidu a v pohodě může vjet tankem a rozstřílet ji,popřípadě házet na civilní obyvatelstvo z letadel a vrtulníků fosforové bomby.To je myslím efektivnější a židé si vždycky dovedli spočítat,co je pro ně výhodné.

" Hraje v tom svoji roli chudoba,nevědomost a zaostalost Arabů"

aha.A víte že vlastně jo!Vy jste zřejmě viděl tohle video,že ano:
http://www.youtube.com/watch?v=DSzn7XLLM7c
Tam je té chudoby,nevědomosti a zaostalosti vidět opravdu dost.
Víte kolemjdoucí,ono v koncentračním táboře je to s kulturou vždycky tak trochu na štíru.Škoda,že na to žídé tak brzo zapomněli.

30 saul saul | Web | 14. ledna 2010 v 14:46 | Reagovat

27:
"Islám v minulosti se neščetněkrát pokoušel expandovat do křesťanské Evropy,"

opačně to bylo 9krát.
Devět křížových výprav.
Což taky není zanedbatelné číslo.
A vzhledem k tomu,jakým způsobem křižáci representovali křesťanské hodnoty se muslinům nelze divit,že k nám moc důvěry nepobrali.

31 hanci hanci | Web | 15. ledna 2010 v 16:06 | Reagovat

Pořád mě ještě bolí záda, tak nevydržím sedět u počítače. Dnes si vnuk otevřel můj počítač, tak toho využívám, přečetla jsem si komentáře a jen v rychlosti a stručně něco přidám.
Ze Saulových komentářů na mě čiší nenávist k Židům - jaksi z principu.
Nevím, jestli jsi četl nějaké dějiny Židů nebo Bibli. Tam by ses dočetl něco takového, že "Filištíni (= dnešní Palestinci) přijížděli na pevninu z moře"....... Ale to přece není důvod k dnešním rozepřím. To bychom skutečně museli zacházet kamsi do dávnověku a to je hloupost. Židé nemají kam jít, bylo jim přiděleno území. Přečti si knížku od A. Koestlera - Zloději v noci - dočteš se tam autentickou výpověď o zakládání prvních obydlí na přiděleném území. Hrůza!! (už jsem to doporučovala výše)
V mnohém souhlasím s Kolemjdoucím - téměř ve všem vlastně -  (odpustila bych si ten poslední odstaveček z ad 27) - pro mou osobu).
Ratko, máš pravdu, Indiáni na tom byli podobně jako Židé a jsou na tom teď - řekla bych - mnohem hůř. A nejen oni, podobně jsou na tom všichni domorodci v různých koutech Země. My "vzdělaní" si myslíme, že nám patří svět - a ono to tak není.
Anino, souhlasím s tebou a moc tě zdravím.
Myslím si, že spor může vyřešit jenom postupné vzdělávání Arabů, ale jak to zařídit, když oni odmítají cokoliv přijmout - tedy, myslím si, že obyčejní lidé by to moc chtěli, ale tak hned jim to nebude dovoleno a umožněno. Stačí si přečíst jakoukoliv knížku napsanou jejich - arabským - autorem.
Fakt nevím, koho se mám bát víc - Rusů, Arabů nebo Číňanů??? Nebo Američanů? Z těch co jsem vyjmenovala bych brala nejraději ty Američany, i když si o nich vůbec žádné iluze nedělám. Vůbec nejraději bych žila v suverénním státě (jako Švýcarsko), ale to nám není souzeno, obzvláště s dnešní politickou garniturou - na všech stranách).

32 Lucka Lucka | Web | 15. ledna 2010 v 19:29 | Reagovat

Amos Ozz...měla jsme tu čest seznámit se s jeho dílem - Černá skříňka. Obdivuhodný člověk...čtou ho jak Arabové, tak Izraelci!!!

33 Saul Saul | 16. ledna 2010 v 16:08 | Reagovat

"Ze Saulových komentářů na mě čiší nenávist k Židům - jaksi z principu."

Pojem "nenávist bych vyměnil za řekněme "spravedlivé rozhořčení",ale jinak ano,je to správně.
Z principu ze mne "čiší nenávist" ke komukoliv,kdo silou zotročují,utlačují,vraždí,dopouští se genocidy...
V této chvíli jsou to Židé,kdo se toho dopouští a není pro to žádná omluva!!!
A další diskuse s lidmi,kteří takové omluvy uměle kostruují,je pod mou úroveň.
Jen bych vám přál,aby vás vaše pokrytectví nedostihlo a nemuseli jste někdy v budoucnu vymýšlet omluvy pro
trýznitele svoje vlastní,svých rodin a svého národa.
Buďte si jistí,že vaše pseudointelektuálsko historické konstrukce by vám v tom utrpení moc nepomohly.

34 Saul Saul | 16. ledna 2010 v 16:41 | Reagovat

"Ratko, máš pravdu, Indiáni na tom byli podobně jako Židé..."

Ještě jsem hledal,jestli se tu takto pitomé přirovnání opravdu objevilo a myslím,že ne.
V roli Indiánů jsou totiž ti Palestinci,kterým noví osadníci bourali vesnice buldozery a nacpali je do rezervací s daleko drsnějšími podmínkami,než byly ty indiánské.
Považoval jsem vás Hanči nejen za "vnímavější k utrpení druhým",ale i za inteligentnější.
Ale není to poprvé a jistě ani naposled,co jsem se v lidech zmýlil.
A teď je to už opravdu vše,máte právo posledního slova.

35 anina anina | 17. ledna 2010 v 10:34 | Reagovat

No, nevím, možná bych se do toho neměla motat,..Nejsem žádný znalec podrobností toho konfliktu. Jen si tak říkám, kolikrát se těžko shodnou dva a pokud to proč, někomu převypráví, nemusí to už ten třetí vidět tak úplně nestranně, prostě ze svého pohledu, a hlavně ze zprostředkovaných info toho třetího...Pak zaujme nějaký postoj, tak jak to vidí ON. Ale pokud se jedná o tak početnou skupinu lidí, kde konflikt vznikl, navíc tak dlouhodobý, vleče se a nabaluje na sebe utrpení, nenávist, zlobu, na obou stranách, v jejich rodinách, které prožily něco, co hodně bolí.
A pak se to znásobuje, stává už nepřehledným. Každý další pozorovatel, který v tom nežije, posuzuje dle sebe pokud možno nezúčastněně, ale JEN zprostředkováním třetí a dalších osob.
S tebou si hančí rozumím a shodneme se jistě ve spoustě věcí.

Přesto nějak nemám pocit, že by ze Saula čišela nenávist k Židům. cítím, tak jak napsal. Spíš bych brala a věřím tomu, co napsal..
***Z principu ze mne "čiší nenávist" ke komukoliv,kdo silou zotročují,utlačují,vraždí,dopouští se genocidy..***

Jinak si myslím, že na Židy se od nepaměti dost nasazuje a oni vyvinuli mnoho úsilí, aby byli "bráni".
Ale že i literatura ač se stoktát může snažit být nestranná, může být opět jen ZPROSŘEDKOVÁNÍM někým třetím, nebo z pohledu jedné strany, jedno jaké..

Ad 29, Saule. píšeš***"Zná někdo žida,že by se opásal výbušninou a šel na bazar třeba do Gazy"
a proč by to dělal,když tam v klidu a v pohodě může vjet tankem a rozstřílet ji,popřípadě házet na civilní obyvatelstvo z letadel a vrtulníků fosforové bomby.To je myslím efektivnější a židé si vždycky dovedli spočítat,co je pro ně výhodné.
" Hraje v tom svoji roli chudoba,nevědomost a zaostalost Arabů" ***
Jistě, je to tak...jeden národ houževnatý, druhý je na tom ale jinak..až si myslím, že to opásání se výbušninou a konat, aby o něčenm přesvědčený a chudý Palestinec, je ale způsob, jak zajistí svou početnou rodinu...bojem a následnou smrtí i jiných :(. Určitě je většina obyčejných Palestinců pro klid a mír, zrovna tak jako Židé. Ale když se to vezme jako národ celek..vyznívá to, pro toho kdo tam nežije tak, že Palestinci jsou ti, co spíše chtějí boj. Jako kdyby jejich vůdcům vyhovoval ..no, bohužel i pro přežití..A to je myslím hodně špatně..

ad 34 - Saule, hančí znám dlouho a také osobně. Obdivuji nejen její zájem o dění okolo sebe, přehled o něm, nelhostejnost k tomu co je a bude, její všestrannost a vitalitu i inteligenci. Vážím si jí, a tak ji znám.
A snad nejraději ji mám právě pro její VNÍMAVOST, pro její nezištnou pomoc, tak kde může, a lidkost.

36 kolemjdoucí kolemjdoucí | 17. ledna 2010 v 11:18 | Reagovat

Myslím,Anino,že jsi to napsala moc hezky a výstižně,tak jak to cítí zdejší lidé.Hančí s tebou zajisté bude souhlasit.Je to velikánský problém pro blízký východ a bude přetrvávat ještě po mnoho století. V jednom však si jsou  rovni z historických souvislostí židé i arabové- nejí zásadně vepřové maso,pouze skot a ten musí být podříznut pod krkem,jeho krev musí vykapat na zem a pak je to košer,to je pro ně alfa a omega.Což značí,že oba tyto národy pocházejí ze stejné blasti
a řídí se prastarými zákony. Dobrý den.

37 kolemjdoucí kolemjdoucí | 17. ledna 2010 v 11:53 | Reagovat

Dovoluji si upozornit na dnešní ČT2,kdy ve 12.00hod.kdy bude vysílána Rusalka Ant.Dvořáka jako první tel.inscenace z roku 1960.Kdo má na to zařízení,natočte si to,je to nádhera.

38 kolemjdoucí kolemjdoucí | 17. ledna 2010 v 11:56 | Reagovat

Dnes běží Rusalka,inscenace z roku 1960,kdo má zařízení,nahrajte si to,je to nádhera.

39 anina anina | 17. ledna 2010 v 12:41 | Reagovat

Kolemjdoucí, dík...jen názor...
Jo, Rusalka je Rusalka...krása...
A válka - y je přece vždycky vůl. A to je i snad urážka pro vola :), takovýho svinstva co v nich je, by snad ani neutáhl ;) Hezké odpoledne :)

40 hanci hanci | Web | 17. ledna 2010 v 13:53 | Reagovat

Tak konečně sedím bez velké bolesti u počítače. No – a využiji toho, že mně bylo dáno „právo posledního slova“ – ale usmívám se při tom – jsem na vlastním blogu a mohu si psát své názory jak chci a kolik jich chci napsat. Snažím se nikoho osobně neurážet, jestli jsem to někdy udělala, omlouvám se. Urážet někoho skutečně nepatří k mým vlastnostem.

Anino, moc zdravím. Všechno jsi napsala bezvadně, o tom problému. Nikdy nic neumím říct tak hezky jako ty. A za tu chválu mé osoby moc děkuji, jen myslím, že trochu přeháníš.........

S výší mé inteligence mám problémy celý život, jsem kvůli ní také celý život zamindrákovaná – ale co nadělám, co mně bylo přiděleno, to mám........ – ale pomalu se s tím vyrovnávám.

Teď jsem dočetla knížku – sice ne o Palestině, je o Afghánistánu – ale hlavní je to, že je tam vykreslený skutečný život a povaha, charakter muslimů. Snažím se je pochopit, proto čtu všechno o muslimech, hlavně od jejich vlastních autorů, tedy co se mně podaří sehnat. Bohužel, čím víc toho vím, tím víc mně přechází mráz po celém těle..... Taky vím, že jsou – podle původu – částečně rozdílní. Ale z toho co jsem se doposud dověděla z různých dokumentů a knih, ta hlavní podstata je u všech stejná.

Asne Seierstadová: Knihkupec v Kábulu (Příběhy ze života – všechno je autentické, jen skutečné osoby dostaly jiné jméno).
Khaled Hosseini: Tisíce planoucích sluncí; Lovec draků
Síba Šakíb: V Afghánistánu Bůh už jen pláče
Petra Procházková: Frišta; Aluminiová královna, Rošangol
Hassan Bajev: Přísaha

Dál nebudu vyjmenovávat.

Pořád si myslím, že problém – jakýkoliv – se lépe pozná, když se přečte co nejvíc zasvěcené literatury (pokud možno z obou nebo více zúčastněných stran), než jenom pragmaticky napsaný suchý výčet – statistika událostí. Kdosi výstižně řekl, že přečtením Deníku Anny Frankové se člověk mnohem víc dozví, než suchým výčtem židovských obětí v druhé sv. válce.  (Z toho důvodu jsem se snažila například sehnat si literaturu ze všech stran i z druhé sv. války – knihy, v drtivé většině autentické zážitky, od Angličanů, Američanů, Němců, Japonců........)

Přece jenom něco ještě dodám – srovnáním Indiánů s Židy, ale i např. Romy a ostatními domorodými obyvateli a menšinami porůznu na světě jsem měla samozřejmě na mysli jejich vybíjení bílou většinou – vlastně – teď už asi ne ani většinou, útlak, ponižování........ nesouhlasím s útlakem kohokoliv  kýmkoliv........ snažím se vidět souvislosti. Pro mě to fakt není pitomost. Pořád dál mám tento názor.

Všechny srdečně zdravím.

41 ratka ratka | 17. ledna 2010 v 14:41 | Reagovat

ahoj Hanci, doufam ze nebude vadit  i pres "posledni slovo" dam odkaz na vikipedii, kde jsou celkem zajimave veci o historii Zidu
http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDid%C3%A9

42 hanci hanci | Web | 17. ledna 2010 v 17:48 | Reagovat

[41]: Ratko - já jsem neřekla poslední slovo, to řekl Saul. Já přece - a kdokoliv - může psát na můj blog jak dlouho chce a kolik chce. Asi třikrát jsem zablokovala někomu přístup, když byl vulgární, to opravdu nepřipustím. Jinak tady může říkat kdokoliv cokoliv.
Moc zdravím - a na adresu se podívám.

43 hanci hanci | Web | 17. ledna 2010 v 18:02 | Reagovat

[41]: Ještě jednou - mrkla jsem se v rychlosti na tu adresu, nemůžu podrobněji, už zase musím ulevit zádům. Ale je tam - alespoň co jsem si přečetla - všechno, co vím - i o původu atd.
Doporučuji ti přečíst si moc zajímavou knížku - "Putování - Dějiny Židů" - od Chaima Potoka. Je to výtečná knížka.

44 ratka ratka | 17. ledna 2010 v 18:35 | Reagovat

Hanci, diky. Treba jednou se tim zabyvat budu. Ted to presahuje moje moznosti a proto se ani nemuzu nejak odborne zucastnit debaty.

Ja si precetla akorat Wickopedii, abych se zhruba dokazala zorientovat, jake pomery vladly kdyz zaclai Zidi kolonizovat palestinska uzemi. A zda Palestinci Zidy nejak pronaledovali nebo zda predchazelo nejake nasili Palestincu vuci Zidum. Alenic takoveho podle me nebylo.
Takze skutecne jsou pak vsechny ty dalsi nasilnosti vyvolany tim, ze Zide zacaly obsazovat mista kde zili predtim jine narody. A tim spustili lavinu dalsich deju a nasilnosti.

nelze pak argumenotvat tim, kolik si Zide vytrpeli ackoliv je to pravda. palestinci jim nikdy nic neudlali, oni je nepronasledovali. nebo ano? Pak vlastne bylo vykoupeno utrpeni Zidu v Evrope utrpenim a porobenim jineho naroda.
A v tom je pak ten hacek.
Ti palestinci fakt za to nijak nemohli ze zili na spatnem miste nekolik stoleti. Ze to byla jejich zem, ze se tam citili asi doma.
Ja tomu fakt nerozumim.
Ted se argumentujetim, ze Zide trpeli. To ano. Urcite by jim kazdy rad pomohl. Ale tak ze vyzene nekoho jineho z jeho domova? To mi prave prijde divne.

Krivda se chce napravit jinou krivdou.
To ze jsou Arabove agresivni a nevazi si zivota je pak jiny pribeh.
I kdyz se o tom hodne mluvi, ale to je fakt jiny pribeh. To je uz pribeh obrany a snahy ziskat zpet ztracene. jakymikoliv prostredky.

Ja to takhle vidim pouze jako pozorovatel.

45 anina anina | 17. ledna 2010 v 19:53 | Reagovat

Hančí, už zase :))) a ještě zamindrákovaná ???
**S výší mé inteligence mám problémy celý život, jsem kvůli ní také celý život zamindrákovaná – ale co nadělám, co mně bylo přiděleno, to mám........ – ale pomalu se s tím vyrovnávám. **
Jj. ode mně to sedí...:), ale i tak, jistě víš, že výše inteligence není jen o tom, kolik kdo má titulů. To je určitě fajn, pokud je někdo vzdělaný a svou pílí a inteligencí je získá. Ale někdy se i takový člověk dokáže zachovat jaksi tak, že pak se dá zapochybovat o té inteligenci. Rozhodně si nemyslím, že bys neměla svou přirozenou inteligenci, navíc jsi hodně sečtělá a svým zájmem o vše možné vlastně vzdělaná, a nemusíš mít na to nutně papír.
Já se tedy s tímhle opravdu nijak nevyrovnávám, jsem jaká jsem, a co..Někdy je mi líto, že jsem se víc nevzdělávala, dokud jsem mohla, ale už jsem si to tak kdysi vybrala. Nemyslím si nic extra o svém IQ, to víš, ale nemyslím si, že jsem úplnej hlupák, i když při některých činnostech by si leckdo právem mohl myslet, že jo :))
Tak si toho nech. :), protože kdybyh to měla brát jako ty, tak bych se raději neprojevovala vůbec..
A nakonec..ten kdo je opravdu hloupý, že není schopen si udělat ani vlastní názor např., nemůže za to...a kolikrát je takovým lidem svým způsobem  nejlíp...

46 anina anina | 17. ledna 2010 v 19:55 | Reagovat

Fakt tu paní :) tady nepoplácávám jen tak po zádech...musela jsem jí to sem napsat :)

47 hanci hanci | Web | 18. ledna 2010 v 15:57 | Reagovat

Ahoj Ratko – no, to je právě to, že mnoho lidí vynáší soudy a zná jenom povrchně celou problematiku – včetně mě. Už dlouhé roky se snažím o tomto všem přečíst co největší množství knih, jak odborných, tak třeba dokumenty od lidí, kteří se tou problematikou zabývají a byli tam, tak od svých známých, kteří jsou Židé, tak různou jinou literaturu......
Znovu jsem se podívala na tu Wikipedii – ani odtud mně nevyplývá, že by Židé začali kolonizovat Palestinu – jak ty píšeš. Oni tam byli skutečně dávno před Palestinci. Ale s tím se přece nedá dnes už argumentovat. Ani z jedné, ani z druhé strany.
Odevšad byli vyháněni, nikde na světě nemohli být v klidu. Byl jim určen po válce stát na území Palestiny, odkud pocházejí. Kdyby sis přečetla alespoň jedinou knížku o zakládání kibuců na území, které jim bylo určeno a které zaplatili – velmi vysokou cenou – viděla bys, jak Palestinci od samého začátku je zabíjeli, kdekoliv se jim naskytla příležitost. (A ne, jak píšeš, že Palestinci jim nikdy nic zlého neudělali.) A Židé se samozřejmě začali bránit. Po staletích zkušeností, kdy byli jenom utlačovaní a zabíjení, kdekoliv po celém světě, se jim vůbec nedivím, že se chovají tak, jak se chovají – i když s násilím skutečně nesouhlasím. Ale ono jim asi nic moc jiného nezbývá, když vezmeme v úvahu, že TADY SE NEJEDNÁ JENOM O PALESTINCE, ale o celý arabský svět!!, který by Židy nejraději viděl vybité – jak už mnohokrát prohlásili snad všichni představitelé arabských států – nejčastěji říkají, že je zaženou do moře........... Taky si myslím, že je hrozné, když je prokázáno, že např. členové Hamásu si berou obyčejné Palestince jako živé štíty na svou obranu – za to přece Židé nemohou.
Samozřejmě, nesouhlasím s obsazováním území, na které nemají právo – to jsem právě chtěla těmi úryvky rozhovoru Amose Oze zdůraznit.

Hodně o těchto věcech přemýšlím a říkala jsem si, že vlastně naše diskuse tady na blogu jaksi objasňuje, proč je tak těžká domluva. Každý si stojí na svém názoru a naježí se, když má někdo jiný názor.  Každý nemá stejnou inteligenci a stejné vzdělání, aby si dokázal pospojovat sám všechny souvislosti. Je ale určitě formován prostředím, ve kterém vyrůstal – to je právě můj případ. Hodně našich rodinných přátel byli Židé. Moje nejlepší přítelkyně je Židovka. Všichni přišli o téměř celé rodiny v koncentračních táborech. Všichni zažívali ty nejhorší útrapy. Navíc – jak už jsem se tady kdesi zmiňovala – otec schovával během války položida, čímž vystavil celou rodinu nebezpečí vyvraždění. Přesto to udělal, bylo to pro něho samozřejmé.
Obdivuji židovský národ, pro jejich nezlomnost, odvahu, vytrvalost, inteligenci – jako jediný porobený národ se dokázal vypracovat na vysokou úroveň a samostatnost. Že v každém národě jsou správní a nesprávní lidé, to je přece samozřejmé. Ve válce se hodně lidí chová krutě, obzvlášť když už mu před tím někdo zavraždil někoho z rodiny. Platí to o obou stranách v jakémkoliv konfliktu.

[46]: Ani, prostě s tímhle mám problém. Odvždycky říkám, že nejhorší je, když si člověk uvědomuje, že té inteligence moc nepobral, je pak nešťastný. Když si to neuvědomuje, nevadí mu to. - Už jsme o tom víckrát spolu mluvily, však mě znáš :o)))))

48 ratka ratka | 18. ledna 2010 v 21:09 | Reagovat

Hanci, ja si nestojm za svym nazorem. Vubec ne. muj nazor je spise fifty fifty. Pesne v duchu jak jsi napsala ve vete:  
"Ale s tím se přece nedá dnes už argumentovat. Ani z jedné, ani z druhé strany"
Myslim ze o tom byl muj komentar. Ze timhle kdo tam byl prvni a kdo ma na co narok se argumentovat neda.
Ze ten narok proste neni.
A ze to jsou vychozi body pro obe strany.
Hanci, a na inteligenci se vykasli. Stejne jen otravuje :o)
Zdravim

49 hanci hanci | Web | 18. ledna 2010 v 21:32 | Reagovat

Ratko, moc tě zdravím a těším se, že snad, až bude lepší počasí, najdeš si čas a přijedeš. Měj se hezky.

50 Henry Psanec Henry Psanec | Web | 19. ledna 2010 v 4:36 | Reagovat
51 michal michal | Web | 24. ledna 2010 v 20:51 | Reagovat

Číst komentáře "kolemjdoucího" je opravdu utrpení. Co je to za blba ??

Hančí, ze Saula nečiší žádná principielní nenávist, ale prosté nezaujaté VZDĚLÁNÍ.

(mimochodem: v době masakru v Gaze jsem byl v holandsku a tamější noviny psaly velice jasně a tvrdě ...)

Saule skoro ve všem co píšeš s tebou rád souhlasím ... jenom potřebuji upřesnit jednu věc ze začátku: já shodu a dohodu považuji za dva dokonale odlišné termíny.
Pomáhá mi ještě jedna věc: snažím se v textu rozlišovat ještě další dva termíny: Žid a Izraelec.

52 Pasik4a Pasik4a | Web | 25. ledna 2010 v 22:49 | Reagovat

http://galerie207.blogspot.com/2009/03/radek-macke-davidovy-hvezdy-v-nasem.html
http://galerie207.blogspot.com/2009/03/radek-macke-davidovy-hvezdy-vystava.html
Věnoval bych pozornost především Noamu Daromovi, protože upozorňuje na jeden z fenoménů judaismu, který je v Evropě mimo hlavní proud jeho chápání. Stejně tak bych rád upozornil na výrazně proklamvanou návaznost STARÝ Zákon > NOVÝ Zákon > Korán, tato návaznost, pocit reformovanosti, svrchovanosti a další položky ve vývojových teoriích tady není vůbec zmíňená, stejně tak ne proklamované přátelství a úcta ke kulturám, která je zanesena právě v kodifikovaných textech. I když je to jen jedna stěna koule.

53 hanci hanci | Web | 26. ledna 2010 v 14:36 | Reagovat

Po cca dvou dnech úlevy od bolestí páteře na začátku minulého týdne, minulý čtvrtek začalo vše znovu, ještě ve větší míře. Prakticky nemohu vůbec sedět ani se moc pohybovat...... počítač vůbec neotvírám. Dnes za mnou přišel vnuk a samozřejmě hned počítač otevřel a podíval se na můj blog. Využívám toho na chviličku.
V odpovědi budu hodně stručná.
Michale, moc tě prosím, abys příště při psaní komentáře neurážel hrubě lidi, kteří mně sem píší. To že má někdo jiný názor neznamená, že je "blb". Já, protože - jak píši ve svém komentáři nahoře - souhlasím s Kolemjdoucím téměř ve všem a tudíž beru i na sebe tvé ohodnocení, že i já jsem "blb" - nakonec i v tom se shoduješ se Saulem, jenom ten to napsal jemněji - že nejsem moc inteligentní. Je to tvůj názor, nebudu ti ho vyvracet. Mně Saul i ty připadáte neobjektivně zaujatí proti Židům a neobjektivně shovívaví k Arabům.
Já žádné VZDĚLÁNÍ nemám, bohužel, a proto, že mám jiný názor, který jsem dostala přijímáním skutečností v rodině a čtením docela velkého množství knížek pojednávajících o této problematice, ještě nemusím být pasovaná na "blba".
Je mně opravdu hodně, hodně líto toho, jak je tento komentář formulovaný.

54 hanci hanci | Web | 26. ledna 2010 v 14:44 | Reagovat

[52]: Moc tě zdravím, už dlouho jsi tady nebyl. Tvůj komentář se objevil až po vložení mého, nevím jak je to možné. Všechny odkazy si přečtu, díky.

55 michal michal | Web | 27. ledna 2010 v 20:42 | Reagovat

Tak jsem si Hančí znovu přečetl ten jeho příspěvek, znovu popřemýšlel nad schematem jeho uvažování a nic něžnějšího než blb fakt napsat nemůžu.
Píšeš, že s kusem článku souhlasíš a s kusem ne. Nemyslím, že to je u tohoto typu článků možné. Fungují právě jako celek ... a jsou nebezpečné. Zkus zvojí napruzenost na mne ještě zrevidovat.

56 hanci hanci | Web | 27. ledna 2010 v 21:00 | Reagovat

Michale - pořád o tom přemýšlím a snažím se dojít k rozumnému závěru - ale, prosím tě, takové hrubé urážky mi sem už nepiš, ano?

57 michal michal | Web | 27. ledna 2010 v 21:01 | Reagovat

Ano - domluveno. Budu sem psát jenom jemné urážky.

58 hanci hanci | Web | 27. ledna 2010 v 21:05 | Reagovat

[57]: I přes tohle vážné téma se musím skutečně smát.

59 Pasik4a Pasik4a | Web | 28. ledna 2010 v 16:40 | Reagovat

Musim souhlasit s Michalem, ty myšlenky jsou nebezpečný a jdou mi těžce proti srsti. Vadí mi tyhle závěry dělaný v stavu strachu a obav, který samotný majitel těch pocitů neumí jasně definovat (proč, od kdy, jak se jim bránit), je to panická a jednoduše manipulovatelná hrůza, která jen tiše vyškává, až bude vedena za svým zadostiučiněním. Je jedno, jak se tomu bude v budoucnu říkat, jestli euchlorafobie čo jinak, ale směřuje to k pogromu a za lepšími zítřky.

60 hanci hanci | Web | 31. ledna 2010 v 16:40 | Reagovat

[59]: Ahoj. Několik dní jsem nemohla otevřít počítač, tak odpovídám až teď. - Po velmi dlouhé diskuzi, kterou jsem mezi tím absolvovala, na uvedené komentáře nahlížím už taky jinak - právě jako na nebezpečné. Jen mě štve, že jsem to takhle nepostřehla, jednoduše jsem si oddělila fakta od toho závěru, se kterým jsem nesouhlasila - a to je  nebezpečné, to už taky vidím.
Dívala jsem se na odkazy, které jsi uvedl. Nemohla jsem se jimi déle zabývat (záda), ale to, co jsem vyčetla - nevím, jak by na mě výstava působila, asi bych s ní nesouhlasila, zřejmě jsem moc staromódní...... Ještě si vše znovu pročtu. Moc zdravím, i Lenku!

61 Pasik4a Pasik4a | Web | 2. února 2010 v 14:33 | Reagovat

O výstavu ani tak nejde, ta byla hloupá až to bolelo, spíš jde o komentáře.
Něco podobnýho je i v "dokumentu" Farenhit 9/11 to je fobie jak vyšitá, na druhou stranu je to super obnažená mediální realita, nastavená jako velmi směšný zrcadlo, teda z mých současných myšlenkových pochodů vzato

62 pasik4a pasik4a | Web | 16. února 2010 v 16:09 | Reagovat

Tak v americe se nám to už rýsuje, viz Tea party

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama