1:Galerie Zdeněk Sklenář

21. dubna 2010 v 19:28 | hanci |  Umění
Tak jsem včera byla v Praze. Vůbec jsem nečekala, že by tento den mohl patřit k mým nejpříjemnějším dnům.
07_IMG_6495.jpg

Jednak jsem dobře dopadla v nemocnici, jsem šťastná.
V nemocnici v parku vše kvetlo
01_IMG_6474.jpg
02_IMG_6492.jpg
03_IMG_6478.jpg
04_IMG_6479.jpg
05_IMG_6480.jpg
06_IMG_6484.jpg
V poledne jsem šla - jak jinak - do Týnské literární kavárny, kde jsem si dala - jak jinak - medovník a presso.

Pak jsem navštívila výstavu Zdeňka Sklenáře , na které jsem, bohužel, nesměla vůbec fotografovat. Celá výstava se mně moc líbila, byl to průřez celým jeho dílem. Líbily se mně jak jeho ranné práce - moc se mně líbil např. obraz "Terče" z r. 1947, nebo obrazy "Umělé květiny" z konce třicátých let a mnohé další, tak práce z let sedmdesátých - např. obraz "Slunečnice" z r. 1978 a velké množství kaligrafií, z těch asi nejvíc "Kaligrafie Jean Dubuffet".

"....vizuální podobu nejrozsáhlejšímu Sklenářovu výstavnímu představení dělal český umělec Federico Diaz.......".

Bohužel - katalog stál k tisíci korunám, tak i přesto, že bych ho moc ráda měla, není to v mých možnostech.
Kdo by měl zájem ještě o víc informací, najde je na těchto adresách:

*************
Odtud jsem šla na výstavu Jitky Válové "Jitka válí - lité kresby" - v Galerii VŠUP.
Jitka i Květa Válovy jsou moje snad nejoblíbenější naše malířky. Je škoda, že Květa už zemřela - narodily se jako dvojčata v r. 1922. Je neskutečné, že přes ten vysoký věk Jitka Válová ještě maluje.
Za komunistů měly obě hodně těžký život, prakticky vůbec nesměly vystavovat........
Po r. 1989 vystavovaly obě jak doma, tak v zahraničí, např. New York, Londýn, Mancheser, Barcelona, Budapešť, Wells..... v r. 1994 jim byla udělena ve Vídni Herderova cena.
V r. 1998 Květa zemřela.

Samozřejmě jsem si MUSELA koupit knížku "Válovky - velký svět v malých linkách". Byla vydaná k této výstavě.

Odtud jsem odcházela docela "pohnutá", byla jsem ráda, že jsem se mohla projít po nábřeží, udělala jsem si pár fotek.....
08_IMG_6542.jpg
09_IMG_6544.jpg
10_IMG_6546.jpg
11_IMG_6556.jpg
12_IMG_6557.jpg
13_IMG_6548.jpg
14_IMG_6550.jpg
15_IMG_6553.jpg
16_IMG_6559.jpg
Tím jsem se trochu uklidnila a pokračovala jsem do Galerie Dolmen na výstavu, o které jsem se dočetla na FaceBooku - psal tam o ní pan Martin Frič.
Ulici Opatovickou jsem hledala trochu déle, než jsem předpokládala - vyznat se v těch malých uličkách je pro mě skutečně horor. Musela jsem několikrát poprosit o radu. Ale našla jsem!!!

No a to byla fakt třešnička na dortu - pro mě. Protože tam byl pán, který mě nejen nechal odpočinout na židli, ale navíc jsme si výborně vykládali. Ještě se mně v životě nestalo, abych si takhle vykládala s člověkem, kterého jsem viděla poprvé v životě - a hned po pár vteřinách mně připadalo, že se známe nejméně deset let. Ještě že jsem netušila, kdo to je, protože to bych ze sebe nevypravila ani slovo. Až dnes jsem si ho našla na googlu............
Nevím, jestli by mu bylo příjemné, abych tady o něm psala, tak raději nebudu.
Takže jsme si povídali cca hodinu, taky jsem fotila obrazy.

Způsob jakým Jan Spěváček (učil se u ak. mal. J. Načeradského) maluje je mně hodně blízký - rychlé tahy širokým štětcem - alespoň tak to na mě působilo (třeba to tak vůbec není, nevím). A pak - byly tam téměř samé obrazy zobrazující vodu - a voda je pro mě odmalička hrozně moc důležitá a miluji ji (vždyt jsem se narodila ve mlýně, žeano).
Obrazy jsou obrovské - mnohé i několik metrů na délku nebo na výšku.

Obrazy doplňovaly krásné, vtipné - z kamene vytesané houby!! malíře Tomáše Hlavenky (učil se u ak. mal. V. Merty).

Prostory galerie jsou krásné - velké místnosti, vzdušné, hodně oken s krásným výhledem na kostel sv. Michala (doufám, že to píšu správně).

Cítila jsem se tam tak nádherně, jak už dlouho nikde ne. Panu T.A. za tu krásnou hodinu ještě i tady moc děkuji.

Na závěr jsem poseděla se svým dlouholetým známým v kavárně blízko galerie a po šesté hodině navečer jsem jela domů. Dnes jsem totálně unavená - tolik dojmů, tolik zážitků v jednom dni, po tak dlouhé době, navíc fyzická únava - když jedu do Prahy vstávám ve čtyři hodiny ráno!

Fotky obrazů Jitky Válové a z Galerie Dolmen vložím na blog ještě ve dvou dalších článcích. Dnes nejsem schopná toho tolik zpracovat.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lenka Lenka | Web | 21. dubna 2010 v 23:54 | Reagovat

Gratuluji k tak pěkně strávenému dni, Hančí. Už musím jít spát, jsem hodně unavená, ještě se tedy vrátím a všechno si vychutnám znovu. Zatím řeknu jen pár rychlých reflexí:
1)Hele, jestli nepřestaneš jíst ty medovníky, tak z toho ztloustnu!!!(mě to stačí jen si představit):-)))))
2)Už jsem viděla mockrát vyfocený Karlův most a Hradčany, ale když to zarámuješ těmi větvičkami, má to hned jiný rozměr, je v tom jemnost a prostorohloubka či co. Moc líbí.
3) Jsem kulturní barbar (jak už jsem se dříve projevila), ale pan Spěváček mě nadchl. Krajiny - potřebují prostor a vzdálenost na koukání, ale je to úžasné. Doopravdy, jak říká jeden název jeho obrazu: "nad kanape". A ty jeho kačenky ...... !!!!! Takový humor se málokdy ve výtvarném umění vidí. Fakt jsem se smála nalas, a to jsem jenom nakoukla.
Ale já se ještě ke všemu vrátím! Dobrou noc. :-)

2 Emca5 Emca5 | 22. dubna 2010 v 10:17 | Reagovat

Tedy Hanči,máš můj veliký obdiv.Ty Tvé fotografie z jarní Prahy jsou výtečně udělané a vyvážené.Také komentář k Tvé návštěve Prahy nemá chybu,blahopřeji...

3 anina anina | 22. dubna 2010 v 12:45 | Reagovat

Líbí hančí a taky pak vrátím..:)

4 hanci hanci | Web | 22. dubna 2010 v 14:07 | Reagovat

[1]: Lenko, moc tě zdravím!
Tak - medovník v Praze jíst nepřestanu - musíš si váhu pohlídat :o))))) - ale - já jsem za ten den snědla 1 housku s šunkou, sýrem, ledovým salátem - ráno, pak večer ještě totéž jednou, v poledne jsem měla ten medovník a kávu - něco na pití a jednu zmrzlinu - to je moje celodenní jídlo v Praze, prosím! Bývám děsně unavená, téměř vždycky spím jen dvě hodiny, vstávám ve čtyři ráno - dopoledne mívám někdy nervy v nemocnici, pak fyzická únava - ale i silné dojmy z výstav, to mně dává taky dost zabrat - no a cesta domů, dorazím cca před devátou večer. a mám toho fakt plné zuby.
Z Galerie Dolmen dám ještě fotky, možná dneska, možná až zítra. - Bylo mně tam opravdu moc krásně, ty obrazy navozují báječnou náladu.Nejdřív mě tam ty žabky a vážky rozčilovaly - ale pak jsem ještě dodatečně si uvědomila, že je to bezvadné - jednak je v tom ten vtip, jednak to oživuje podobně jako čínští malíři - pro jejich obrazy tohle bylo přece typické. A vodu maluje ten malíř fakt nádherně.

[2]:Emca5 - jestli jsi to ty, co si myslím, tak mě děsně štveš. Já bych si hrozně moc ráda povykládala o Příštpu, tak se, prosím, umoudři a dej mi vědět, jo?

[3]: Ani, doufám, že se příště třeba i uvidíme. Moc zdravím.

5 anina anina | 23. dubna 2010 v 8:45 | Reagovat

No, hančí, já fakt smekám, jak jsem ti už řekla. Jsi nezmar..jistě, že bych šla ráda s tebou a snad to vyjde.yale jak si píšem..však víš..jak si píšem..Já ti nevím, jak bych toho najednou tolik vstřebala. Musíš na mě pomalu :))

6 anina anina | 23. dubna 2010 v 8:52 | Reagovat

Ta místa z fotek docela důvěrně znám, byla a bývám tam často. Je fajn je vidět na vlastní oči, je příjemné si je připomenout na tvých fotkách, protože mají moc do sebe. Ale pro mě na pokuk a povnímání si té krásy, ale pak honem pryč z toho kraválu, smogu, chaosu a houkajících nejen sanitek...třeba do Růžové zahrady, nebo alespoň  do Františkánské..ale tam je narváno.

7 Miroslava Nulíčková Miroslava Nulíčková | E-mail | 23. dubna 2010 v 9:12 | Reagovat

Mám radost z Tvé radosti a sdílím i Tvou únavu. Ale předala jsi mi svou energii, na Zdeňka Sklenáře jsem se také připravovala. Jsem ráda, že výstava má delší trvání - pokusím se ji neprošvihnout (bohužel jsem nestihla např. Umění české reformace, a to mě hodně mrzí)

8 Liška Liška | Web | 23. dubna 2010 v 16:03 | Reagovat

Bodejť by v Praze nebylo krásně! A na jaře!

Ta výstava Z.Sklenáře bude určitě výborná, díky za tip.
Spěváčkova voda vypadá dokonale,to se musí nechat (ad tvůj další článek s fotkami děl).

9 hanci hanci | Web | 2. května 2010 v 20:01 | Reagovat

[5]:[6]: Ani, já taky chodím málem s vyplazeným jazykem - ale když ty výstavy - to je pro mě taková nádhera!! Pak se několik dnů nemůžu skoro pohnout, ale stojí to zato.

[7]: Mirko, mě mrzí, že jsem prošvihla už jistě výstavu Sýkory - ta už tuším skončila. Sice pro mě není ten nejoblíbenější, ale zajímavá výstava to musela být.

[8]: Liško, neznám tvůj vkus, mně se opravdu hrozně moc líbily hlavně kaligrafie, jak už jsem psala. Navíc jsem zapomněla zdůraznit, že je tam naprosto úžasný portrét -  G. Apollinaire - vyrytý v kusu kamene - takového valounu tvaru podobném obličeji. to mě úplně dostalo.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama