Koho budu volit?

25. května 2010 v 21:07 | hanci |  Politika
Na komentáře u předešlých článků o volbách odpovídám opět novým článkem. Je složený převážně z citací Václava Bělohradského - nejsem natolik vzdělaná, abych dokázala odpovědět svými slovy lépe. Ale na začátek přece jen něco ode mě.

Nikdy jsem nebyla a nejsem komunistka. Před revolucí naše rodina dost trpěla různou šikanou.... v šesti letech jsem po tři noci za sebou byla vyslýchaná podnapilými členy SNB, náš dům byl obklíčený milicí s ostrými náboji....... mnoho členů naší rodiny prošlo komunistickými koncentráky.
Přesto už nemohu volit pravici. Doufám pevně, že můj otec by mě pochopil, protože doba, ve které umřel, byla naprosto odlišná od současnosti.
Pochopila jsem konečně, že mezi názvem levice a komunismus není rovnítko.
Celý život se snažím přemýšlet a nikdy se nesmířím jen s tím, co je mně předkládáno jako nezvratitelná pravda.
Když probíhala stávka v TV a boj za její nezávislost, bylo mně hodně špatně, protože jsem věděla, že to nemůže TV vyhrát - poslankyně Dostálová a poslanec Pleva, hlavní nastrčení aktéři (nevím už, jestli říkám správná jména) se už tehdy tvářili tak sebejistě, že nebylo pochyb, že jejich vítězství je zajištěno jinak. A že to ODS vyhraje bylo jasné - sdělovací prostředky jsou přece tak důležité............ to se momentálně ukazuje víc než vrchovatě.
Postupně se naplňovaly moje obavy - z TV vymizely veškeré diskuze, obzvláště ty, kde byla vznášena i sebemenší kritika. Dnes nikde ve sdělovacích prostředcích není slyšet rozdílný názor - tedy názor, který by kritizoval pravici.
Pořád víc a víc si připadám, že stále rychleji postupuje společnost na cestě k románu George Orwella "1984" - k Velkému Bratrovi. A to nejen u nás.

A teď ty citace - protože pro mě vypovídají naprosto jasně, stručně a věcně o momentální situaci.

"......... Bez sociální, kulturní a politické souměřitelnosti je demokratická společnost jen iluzí. Myslím, že toto je opravdu nejnaléhavější problém současné demokracie: finanční krize odhalila také, do jaké míry je moc privilegovaných oligarchií nesouměřitelná s mocí občanů kontrolovat ji. A to i přesto, že musí nést důsledky jejich nezodpovědných rozhodnutí.......

............. Myslím, že ani český pravicový volič není tak hloupý, aby neviděl, že například obrovské sumy, které čeští občané zaplatili za chybnou privatizaci bank, či ještě větší sumy, které dnes platí občané USA a EU za nezodpovědnou pravicovou politiku deregulace bankovního sektoru, nelze svalovat na "populistické sliby" levice..........


............. Modelem pravicového diskurzu jsou tyto věty Vlastimila Tlustého: S příchodem světové finanční krize zodpovědným kormidelníkům světa dochází, že na blbosti od zelených již není prostor. Já očekávám, že se zelenými bude v dobách finančních krizí amen, protože na ty blbosti nezbývají síly a čas…...

....... Ne, naopak znakem demokratického společenství je solidarita v krizi a nedostatku! Současná krize přece není důsledkem politiky levice ani přílišných práv pracujících či ochrany životního prostředí, ale systémových rozporů kapitalismu - jak dokazuje ropná katastrofa v Louisianě. V českém kontextu je snaha Strany zelených nepatřit - v rozporu s evropskou tradicí - k levici zbabělá, protože jen posiluje teroristické využívání přívlastku "levicový" k zastrašování každého kritika systému......

....... Systém, v němž diktátor či podvodník nemá šanci, protože pravidla systému mu to nedovolí - sklony a vlastnosti jednotlivců mají jen omezenou váhu v jeho fungování. Ne vlastnosti lidí, ale pravidla systému jsou důležitá, ta si vynucují na lidech vlastnosti vhodné k jeho fungování............

......... Démonizace politických lídrů je důkazem špatně fungující mediální scény a je vždy nebezpečnější než ti lídři sami........

........... Česká pravice současné společnosti nemůže rozumět, protože si předem orazítkovala každou kritiku statu quo jako "levicovou", a proto i potenciálně zločinnou........."

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 michal michal | Web | 26. května 2010 v 1:31 | Reagovat

Ahoj hančí, dal jsem přečíst tvůj článek svýmu kamarádovi a on trefně poznamenal: "zažít prepólovaný deja-vu není příjemnej pocit"

Neviděli jsme někde něco podobného, jemom s jinými nálepkami?: http://www.youtube.com/watch?v=iiHpudyPYqc
Nechce se mi uvěřit, že takovou ostudu opravdu vidím a nějaká strana to považuje za součást demokratický volební kampaně.

2 hanci hanci | Web | 26. května 2010 v 13:10 | Reagovat

[1]: Michale - děkuji moc. Na to video z tvého odkazu jsem se nedokázala dodívat do konce - dělalo se mně fyzicky špatně - a bojím se, fakt mám strach........
Zažila jsem 50. léta - a fakt je to jak deja-vu - jak trefně poznamenal tvůj kamarád.
Dělalo se mně špatně už z klipu rež. Zelenky - tohle je ještě mnohem horší. Kdybych byla mladší, vystěhovala bych se, i když v dobách před revolucí jsem tvrdila, že bych se nikdy nedokázala odstěhovat do jiné země. Teď ano.
Moc zdravím.

3 Jirka* Jirka* | 26. května 2010 v 13:52 | Reagovat

Jak bych byl rád, kdyby bylo nastavení systému v provedení, jaké popisuje třetí odstavec od konce. Obávám se ale, že zmiňovanou mediální scénu nikdo nikdy nedovede do stavu, který budou mít všechny zúčastněné strany za objektivně uspokojivý.

Nedávno jsem někde narazil na přepis slov pana Bondyho, chvíli jsem to teď hledal a našel na internetu (zdroj je uveden vedle mého jména) napsal, mimo jiné, také tohle:

"My bychom mohli souhlasit s tím, že přirozený stav je politováníhodný v tom, že je deset procent chytrejch a devadesát procent blbejch. A těch devadesát procent blbejch z toho osvobození skutečně bude koukat jen něco vytěžit a jsou svým způsobem pro ostudu celému lidstvu. No tak ať jsou pro ostudu! Pokud vytvoříme situaci, že nejsou pro lidstvo vyslovenou přítěží, no tak nebudeme kvůli tomu panikařit, a řekneme, že to je přirozený biologický stav.

Nesmíme ale přejímat názor, že těch devadesát procent blbejch si nezaslouží, aby se s nima slušně jednalo, protože když jsou blbý, tak kdo by se o ně staral? To nesmíme připustit. To není humánní či etické kriterium, to je kriterium přísně genetické. Nesmíme dále ochuzovat lidský genofond, který už jsme během posledních pár set let hluboce poškodili. Tak jako nesmíme dál ničit planetu, která je na pokraji zhroucení.

Také ekonomika se díky technologiím dostává do vývojového stádia, kdy z nás může učinit vysloveně pasívní otroky a z našeho rozumu učinit hadr na podlahu. Náš rozum bude lítat furt za tím, co nám moderní technologie neustále tahá před nosem, jako tomu psovi buřta na provázku. Budeme propadat honbě za technologickými inovacemi a zapomeneme na to, že lidská psychika je velice složitá struktura a její podstatná část má charakter spíše hloubkový než intelektuální. Intelektuální extenze, tedy vědecké či jakékoliv jiné poznání a lidská zvídavost jsou velikým darem, ale lidská psychika je struktura složitější, už jen proto, že její kořeny jsou velice archaické. Na to absolutně nemůžeme zapomínat...

...Je svatá pravda, že nic lidského nám není cizí. Tato věc je známa od antických dob. Ale je třeba to vzít důsledně, a jestliže lenost, či sklon k lumpárně a ničení, jsou u člověka zřetelně projeveny, tak to patří do toho komplexu všeho lidského. Jsou tedy tyto sklony u každého z nás, u některého ovšem v rudimentární podobě." (konec citátu)

Byť mluvil na téma globalizace, myslím, že některé zmíněné věci zapadnou do předvolebního období celkem přesně. Řekl bych, že budeme schopní uskutečnit pouze zacyklený průběh historie, zanedbatelně okořeněný nově objevenými technickými věcmi. Tedy že jsme odsouzení ji opakovat (obecně, bez rozlišování na levicově a pravicově zaměřené smýšlení).

4 Jirka* Jirka* | Web | 26. května 2010 v 13:57 | Reagovat

Omlouvám se za délku svého komentáře - a ještě jsem zapomněl připojit zdroj na "knihu" Bondyho - stojí určitě za přečtení víc, než mnou zmiňované souvislosti:

http://ld.johanesville.net/bondy-04-revoluce?page=0

5 Jirka* Jirka* | Web | 26. května 2010 v 15:29 | Reagovat

Ještě jsem si vzpomněl na jedny stránky - zkusil jsem si volební test a je to docela zajímavá pomůcka.
http://kohovolit.eu/

6 hanci hanci | Web | 26. května 2010 v 16:12 | Reagovat

Jirko, máš pravdu, nikdy nemůže nic být ideální. Člověk by se ale vždycky měl snažit dosáhnout co možná nejlepšího stavu a udělat pro to vše, co je v jeho silách.

Díky za tu adresu - Bondyho si určitě půjčím a přečtu, připadá mně to zajímavé. - Abych řekla pravdu, tak mně bylo divné, že jsi sem vložil tenhle text - ale už jsem nemohla odpovědět - takže odpovídám až teď. - Víš, mně je hodně proti mysli, když někdo, pokud má odlišný názor, reaguje agresívně, vulgárně...... jak se to všeobecně stává stále častěji. To se ale u tebe nikdy nemůže stát, jak tě znám, ty jsi pořád výjimečně slušný - a tak mně vůbec nevadí, pokud bys měl jiné názory. Naopak jsem moc ráda, když je tady napíšeš - dáváš mně totiž popud k dalšímu přemýšlení. Většinou všechno přemílám sem a tam, až dojdu k závěru, kterému vnitřně věřím a mohu se s ním ztotožnit.
Už jsem se tady někde zmínila - ten test s volbami jsem si už dělala před časem - pravice mně vyšla až hodně pod čarou :o)))). Pořád musím v takových momentech myslet na otce, snad by mě dnes pochopil.
Jirko, díky moc za komentáře a přeji ti hezké dny.

7 Jirka* Jirka* | 26. května 2010 v 17:44 | Reagovat

Děkuji za pochvalu, cením si toho už jen kvůli tomu, že si pamatuji naši debatu o komunistech (asi před rokem, možná déle). Dobře vím, jak jsi tehdy reagovala a s tím vědomím jsem i vnímal tvé příspěvky o volbách. Někdy mi ale přiléhavé vysvětlení nejde z ruky, neumím něco často popsat správným způsobem - zejména tak, aby souhlas nezněl jako laciné přikyvování a zároveň nesouhlas jako obyčejná revolta ze setrvačnosti.

To v podobné situaci, ovšem míněné v opačném slova smyslu kdesi jinde na internetu, se už jeden člověk vytočil a potřeboval mi vmést do virtuální tváře něco ostřejšího. Jenže zároveň nechtěl opustit slušný slovník (přehnaně ironicky slušný), tak mě tehdy označil termínem, kterému se musím smát pokaždé, když si ho vybavím. Musím ale uznat, že mě trefil celkem přesně. Napsal, že jsem "nesnesitelně všeobjímající empatik". :-)

8 hanci hanci | Web | 26. května 2010 v 18:25 | Reagovat

[7]:Jirko - zase jsem se hlasitě zasmála tomu označení, které ti kdosi přisoudil, díky. No - ale asi má pravdu - akorát pro mě to není "nesnesitelné" - jenom si říkám, že máš asi těžší život, že ano.

9 ratka ratka | 27. května 2010 v 20:14 | Reagovat

jak se zda, pod tlakem vsech tech okolnosti ktere nastavaji budu poprve od prevratu 89 asi volit levici. ne ze bych nad tim jasala nebo dokonce byla zastancem jejich programu. proste jsem k tomu dotlacena tim co se kolem deje.

10 hanci hanci | Web | 27. května 2010 v 20:21 | Reagovat

[9]: ratko - tak tohle je pro mě největší překvapení, co jsem v poslední době zažila!! Jestli to myslíš vážně, tak jsi rozumem došla přesně k tomu, co já - a nebrala na zřetel tu okolní masáž.  Mám stejné pocity jak ty píšeš o svých.
Moc zdravím.

11 michal michal | Web | 28. května 2010 v 0:32 | Reagovat

Přikládám odkaz na jednoduchý článek pro zvazáky, kteří fakta většivou nečtou a řídí se Vírou.  Odkazů na fakta je tam na celý večer a dostatek potravy pro mozek taky: http://www.blisty.cz/2010/5/26/art52666.html

12 Pařez Pařez | 28. května 2010 v 10:26 | Reagovat

Četl jsem 1984 od Orwella hned, jak tu byl k sehnání, a když jsem dočetl, řekl jsem si, že snad Orwell musel žít v normalizačním Československu, že to tak hezky popsal. Ale později tu začaly vycházet knihy, popisující Sovětskou realitu, a došlo mi, odkud že pan Orwell čerpal.

13 hanci hanci | Web | 28. května 2010 v 13:24 | Reagovat

[12]: tak on ten román napsal v r. 1949 - takže nemohl znát "normalizační Československo" - on ten román napsal proto, že dobře myslel, ne proto, že by si byl někde pro příklad - teda to si myslím já. Stejně tak psal i např. Huxley a další. Uměl dávat věci do souvislostí, znal dobře lidskou povahu atd.atd.

[11]: Michale, postupně čtu - proč tohle všechno nemůže být normálně zveřejňované - no jasně........
Moc děkuji za ten odkaz.

14 Pařez Pařez | 28. května 2010 v 14:09 | Reagovat

Teď jsem našel ve Wikipedii, že Orwell zemřel v lednu 1950, a ještě: "Kniha 1984 je ovlivněna dobou svého vzniku a přímo reaguje na totalitní režimy, zejména stalinismus  v Sovětském svazu. Orwell se pokusil o jeho volnou extrapolaci do budoucnosti."

15 hanci hanci | Web | 29. května 2010 v 20:38 | Reagovat

[14]: Zdravím - no víš, já téměř nikdy nečtu, co kdo o které knížce napíše - nejraději si udělám úsudek sama - a já prostě jsem po přečtení té knížky - a i těch dalších zmíněných - měla pocit, který jsem minule napsala.
Vím jenom, že knížku "Tma o polednách" napsal A. Koestler poté, co strávil rok v SSSR - byl tam poslán, aby napsal oslavnou knížku - napsal výše zmíněnou...... doporučuji vřele k přečtení. Jestli tam byl i Orwell - to fakt nevím.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama