Moderní a současné umění-stálá expozice

12. května 2010 v 22:12 | hanci |  Umění
Po shlédnutí výstavy V. Pivovarova jsem zašla už jen na chvíli do prvního patra, kde je stálá expozice moderního a současného umění. To jsem vůbec netušila - takže to bylo úžasně milé překvapení, protože jsem poprvé v životě viděla originály mé oblíbené Toyen, Štýrského.... a obraz - portrét - od Zrzavého, který jsem vůbec neznala.
Bohužel, záda už se ozývala příliš, takže jsem místnostmi jen prošla, abych zjistila, kdo tam všechno je zastoupen a příště půjdu jenom na tuto výstavu.
Opět jsem ale nebyla schopná vyfotit některé popisky, takže jsou někde neúplné informace.
Jestli někdo ví, proč se mně děje, že někdy mám popisky ostré jak břitva, někdy nejsou k přečtení - a nemohu je vůbec zaostřit, jednoduše to nejde - budu ráda, když mně poradí. Hrozně mně to vadí, protože takové množství údajů si nepamatuji.

Osvětlení bylo velmi nepříznivé pro focení, oleje se leskly, musela jsem měnit úhel....... a i přesto nejsou fotky nijak moc dobré. Omlouvám se.

Jan Zrzavý, Portrét mladé ženy, 1916, pastel, velurovaný papír kašírovaný na lepence

Josef Šíma, Kompozice, olej, plátno, 1921
Josef Wagner, Torzo na oblázku, pískovec, 1932-33
Vincenc Makovský, Hlava Prométhea, bronz
Vincenc Makovský, Dívka s děckem, bronz
Toyen (Marie Čermínová), Hlas lesa I, olej, plátno
Josef Šíma, Krajina, olej, plátno
Toyen (Marie Čermínová), Jitro, kombinovaná technika, plátno, 1931
Jindřich Štyrský, Palmerta, olej, plátno
František Foltýn, Kompozice, olej, plátno
Vincenc Makovský, Hlava V, bronz
dtto
*********
Na cestě k sestře jsem zažila velmi příjemnou příhodu.
V galerii mně poradili, kam mám jít na tramvaj č. 3, která v sobotu a neděli jezdí přímo z České do Bystrce, kam jsem měla jet. Když jsem došla na zastávku, byla tam čísla pouze 5, 6, 7. Ptala jsem se paní, která tam stála, jestli neví, kde je zastávka trojky. Šel kolem mladý muž, slyšel můj dotaz a řekl mně, že mně právě trojka jede, že se mám rozběhnout, za rohem je zastávka. Musela jsem říct, že utíkat nemůžu, že mě moc bolí záda. Tak on mi řekl, abych šla trochu rychleji, že mně tramvaj pozdrží!! - Utíkal na zastávku, držel dveře tramvaje dokud jsem tam nepřišla, pomohl mně nastoupit a popřál mně příjemnou cestu!!!!!! Bylo to jak zjevení. Je neskutečné, jaké mám štěstí na hodné lidi, někdy si opravdu připadám jak v nějakém jiném světě.

Večer jsem od kamaráda Mirka Fischmeistra navíc dostala 6 nových knih - zadarmo!! Mimo jiné - jeho první knihu poezie "Ten stolek je nízký", dále tři knihy od Stanislava Komárka!!! - eseje, pak od J.Le Goffa "Zrození očistce" a Sóseki Nacume "Polštář z trávy". Hrozně se těším na čtení.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 nuli nuli | E-mail | 14. května 2010 v 20:32 | Reagovat

Ten Zrzavý mi skoro ani nepřišel jako Zrzavý, také ho neznám. A přemýšlím nad tím Foltýnem, Ty víš určitě víc, ale v Býchorech u Kolína žil byl malíř Foltýn, tak od roku 1975 nebo tak nějak. Nepamatuji si jméno. Nemohl by to být on?

2 hanci hanci | Web | 15. května 2010 v 19:26 | Reagovat

[1]:Mirko, podívej se na tento odkaz - dozvíš se tam víc.
http://sbirky.cmvu.cz/index.php?request=show_detail&param=217
klikni si na "další díla od autora" - a uvidíš jeho některé obrazy.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama