Úryvky z tisku

28. května 2010 v 19:13 | hanci |  Politika
Citace z článku uveřejněném v Britských listech dne 22.3.2010


Strach nebo sranda?
".........My žijeme v systému, který doporučuje "zbohatněte" a schopný člověk si sám cestu ke zbohatnutí najde. Když byla debata na internetu, jak se dostal Marek Benda k titulům, k diplomům, tak už tam byli čtenáři, kteří jsou tak zkažení dnešní dobou, že tam psali: Vy jim závidíte, že jsou tak schopní, že si to načerno opatřili.
Jestliže by se někde měl ilustrovat rozpad hodnot, tak to je tady toto. On potom ještě řekne: Tak když to prasklo, tak já půjdu jinou cestou. Správně tam někdo psal do novin, že je to, jako kdyby zloděj auta vysedl a řekl: Dobře, tak když jste mě chytili, tak já to auto teda vrátím, když to jinak nejde.
Takže jsem těm studentům - oni chtěli nějaký názor - řekl, ať si uvědomí, v čem je rozdíl mezi nedemokratickými a demokratickými systémy. Že nedemokratický systém je takový, kde občané mají strach z mocných. Demokratický systém je takový, kde vláda a mocní mají obavu a strach z občanů. My dnes žijeme v systému, kde vláda má z občanů jenom velkou srandu.
Ti studenti se potom už neozvali…"

***************************************************************************

Dnes jsem četla docela zajímavý článek v LN, příloha Orientace, Esej
Vzpoura chytrých davů
Nikola Hořejš, psycholog

Vložím sem malý výňatek:

".................. Hravost je vědě o skupinách vlastní. Americký ekonom Jack Treynor navázal podobným výzkumem v šedesátých letech. Nechal svoje studenty odhadovat počty bonbonů v míse. Odhad se v průměru lišil o 21 bonbonů oproti skutečnému počtu 850 a skupina při opakování překonala ve spolehlivosti i ty nejlepší jednotlivce.....................

...............Profesor Treynor při výzkumech ale narazil na další, zajímavější úkaz.Skupině studentů prozradil v pokusu se sladkostmi informaci, že část mísy je zaplněna něčím jiným než bonbony. Obyčejná, a ještě k tomu pravdivá informace nejenže skupině nepomohla. Naopak způsobila mnohem větší nepřesnost.

Treynor pokusem potvrdil, jak jednoduché je skupinovou inteligenci ovlivnit a vykolejit. Dokonce i s pomocí pravdivých faktů.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Miroslava Nulíčková Miroslava Nulíčková | E-mail | 29. května 2010 v 10:45 | Reagovat

Píšeš sem zajímavé věci, vždy si ráda přečtu názor (ne dogma či hysterii), i když s ním třeba nesouhlasím. Já jsem tedy volila, dala jsem hlas Zeleným. A už vím, že jsme v Benešově aspoň 3 :-), i když jsem se to dozvěděla před chvilkou a náhodou.

2 hanci hanci | Web | 29. května 2010 v 20:26 | Reagovat

[1]: Mirko, je mi moc líto, že se Zelení nedostali do parlamentu. - Však v jednom mém minulém článku jsem uváděla, jak se ODS staví k ekologii - už V. Klaus kdysi řekl, že to je jenom "třešnička na dortu" - co k takovému postoji dodat??
Moc tě zdravím.

3 Jirka* Jirka* | 2. června 2010 v 10:39 | Reagovat

Když jezdím (nejen) kolem mého města, narážím na finální výsledky pokusů o ekologické chování. Hlavně v podobě "žloutenky našich polí" - řepky, pohlcující snad všechno kolem a fotovoltaických článků megaelektráren, což považuji za největší tunel dneška, zatímco v posledním projektu rodinného domu jsme zrušili osazení panelů kvůli stopstavu drobných připojovatelů, pro které to celé (podle mě) začalo.
Upřímně řečeno, vinil jsem z toho právě zelené, protože něco navrtali, ale nedokázali dotáhnout do smysluplného konce a vznikl v několika případech paskvil, i když je mi jasné, že filtr politických kompromisů často nedovolí mít čistý "produkt" na výstupu. Taky nejsem rád, že opouštějí sněmovnu, tenhle hlas bude chybět, ale svým vnitrostranickým handrkováním (a trochu i samolibým přístupem v začátcích) si svůj debakl připravili sami. Nezbývá než doufat, že se napříště poučí.

P.S.:Příklad, kolem kterého téměř denně jezdím (všimněte si rozlohy):
http://www.zkracovatko.cz/qrh

4 hanci hanci | Web | 2. června 2010 v 17:39 | Reagovat

[3]: Jirko, naprosto s tebou souhlasím ve všem, co jsi napsal. Fakt nevím, jestli oni zavinili, že se staví takovéhle obrovské rozlohy těch panelů - ale je to hrozné. Možná to bylo nedomyšlené - ale spíš bych řekla, že v tom opět byl obchod a peníze........ Ale je škoda, že v parlamentu nebudou a byla jsem hodně naštvaná na to, jak se sami zničili. Ze strany VV mně jde čím dál víc mráz po zádech......
Moc zdravím.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama