Volby 2010 - 3

22. května 2010 v 20:06 | hanci |  Politika
10.05.2010: Licoměrná štvanice na Paroubka
Autor: Jiří Pehe
Deník Referendum

Pravicová média se ve vztahu k Jiřímu Paroubkovi a ČSSD stále více ocitají za hranicí demokratického diskurzu a objektivního novinářství. Nelze se divit, že je má ČSSD v úmyslu bojkotovat.
xxxxx

Když předseda sociální demokracie Jiří Paroubek oznámil, že jeho strana vyhlašuje mediální blokádu pravicových deníků a dvou pravicových časopisů, vzedmula se v některých těchto médiích neuvěřitelná vlna falešné morální paniky. Například Lidové noviny na titulní straně přinesly fotku Paroubka s přelepenými ústy a obřím titulkem "Paroubek se rozhodl bojkotovat 1,7 miliónů voličů."

(Jak na tohle číslo proboha přišli? Mají-li Paroubkem bojkotovaná média vskutku 1,7 miliónů čtenářů, znamená to snad, že ti nesledují žádná jiná média? To by se vzhledem k černobílým obzorům Paroubkem bojkotovaných médií rovnalo duševní lobotomii.)

Šéfredaktor Dalibor Balšínek a komentátor Marin Weiss pak ve společném komentáři Paroubka poučují, že je přeci jeho povinností přesvědčit o svém programu nejenom ty přesvědčené, ale i ty, co ho volit zatím nechtějí. Paroubek prý svými extrémními gesty vyhrocuje atmosféru ve společnosti.

V reakcích postižených médií nenajdeme tradičně ani stopu sebereflexe. Například, zda extrémními gesty a neobjektivností nevyhrocují atmosféru ve společnosti také ona. Zamlčují také, že za falešnou panikou týkající se Paroubkova "extrémního" gesta se skrývá obava, že by bojkot ze strany ČSSD mohl před volbami ekonomicky tato média znevýhodnit, protože nebudou mít na rozdíl od konkurence přístup k jednomu z klíčových hráčů na politické scéně.

Abych nebyl obviněn z agitky pro Paroubka, předesílám, že nejsem voličem sociální demokracie v jejím současném pojetí. Nejsem ani osobním fanouškem Paroubka. Přesto mi nezbývá než chování některých médií vůči ČSSD a Paroubkovi opakovaně kritizovat.

Vezměme to po pořádku.

Za prvé, v pravicových médiích se ujala mantra (kterou bez jakékoliv kritické reflexe opakuje i mnoho úctyhodných osobností), podle níž je volební kampaň sociální demokracie neobyčejně agresivní, populistická a neslušná. Paroubek je vykreslován jako téměř diktátor, s odpudivými osobními rysy, který po svém případném nástupu k moci nejspíš změní politický režim u nás.

Ano, volební kampaň ČSSD je místy agresivní, ale není o nic více agresivní nebo neslušná než kampaně některých ostatních stran. A nepřekračuje výrazně ani rámec, který coby člověk, jenž žil mnoho let v USA a pak v Německu, znám ze západních demokracií. A když už je řeč o agresivitě, co všechny ty billboardy zesměšňující Paroubkovy sliby nebo vyzývající Paroubka k odchodu z politiky? Ty stály milióny. Platí je nějaká efemerická odnož občanské společnosti z Facebooku anebo spíše političtí soupeři ČSSD?

Za druhé, celá řada lidí bohorovně tvrdí, že si ČSSD do jisté míry může sama za to, že se její mítinky staly terčem útoků. Co ale přesně politici ČSSD nebo volební štáb strany udělali tak otřesného, že by to mělo ospravedlňovat plošnou démonizaci strany v některých médiích, zapalování stánků na předvolebních mítincích, házení předmětů na politiky, či překřikování předáků strany, když mluví k těm, kdo je mají zájem poslouchat a ČSSD zřejmě volit?

Za třetí, zcela běžným se stalo v pravicovém mediálním diskurzu tvrzení, že vláda socialistů přivede zemi k "řeckému" bankrotu, nebo že ve spojení s komunisty ČSSD změní politický režim u nás. Když pak naopak jeden pravicový deník přeci jen přinese záslužnou analýzu, podle které by program ČSSD v současné podobě ušetřil zemi asi 15 miliard korun, zatímco program údajně pravicově-spořivé ODS jen o miliardu více, nedočkáme se žádné omluvy nebo alespoň korekce obvinění o levicové cestě k řeckému bankrotu u nás pod vedením ČSSD.

Suma sumárum: nelze než souhlasit s politologem Zdeňkem Zbořilem, který měl odvahu časopisu Týden říct: "Paroubek a jeho strana jsou léta představováni jako pokračování komunistického režimu, jako strana, která chce zvrátit poměry, přivést do vlády komunisty. Je jí nasazována taková oslí čepice… Sociální demokracie je fackovací panák pro všechny noviny."

Spojování ČSSD s bývalým režimem je přitom absurdní už proto, že Česká republika je jedinou post-komunistickou zemí, kde největší strana demokratické levice, v našem případě ČSSD, nevznikla transformací komunistické strany. V řadách ČSSD lze samozřejmě najít bývalé komunisty, ale je to jediná skutečná velká sociálně-demokratická strana v bývalém sovětském bloku, která vznikla "zezdola".

Měli bychom si toho vážit. To, že ČSSD zatím nesplňuje všechna kritéria moderních sociálně demokratických stran, je stejně pochopitelné jako skutečnost, že ODS nesplňuje standardy moderních pravicových stran na západ od nás.

Jiří Paroubek mnoho lidí svým stylem irituje. Ale ti, kdo ho nesnáší, ba dokonce otevřeně nenávidí, by měli vzít v úvahu, že i navzdory Paroubkovi podporuje ČSSD okolo 30 procent českých voličů a že si sám Paroubek nepočíná nejhůře v průzkumech popularity politiků. Když některá média Paroubkovi dávají nálepky nebezpečného autoritáře, měla by přesně uvést, co konkrétně udělal, aby si takovou nálepku zasloužil. Jelikož tak nečiní, přispívají právě ona "extrémními gesty" k rozdělení společnosti, protože takovéto laciné "nasazování oslí hlavy" bezpochyby uráží ty, kdo Paroubka a ČSSD podporují.

Role médií ve vybičovávání konfrontační atmosféry zůstává při nedostatku sebereflexe neanalyzována, ačkoliv právě pravicová média běžně prezentují předvolební klání a možné dopady voleb i dvacet let po pádu komunismu v jazyce třídního boje, mobilizují a očerňují levici s pomocí nejrůznějších nepodložených spekulací.

Když Lidové noviny Paroubka poučují, že "je přeci jeho povinností přesvědčit o svém programu nejenom ty přesvědčené, ale i ty, co ho volit zatím nechtějí," není vůbec jasné, proč by to "musel" dělat prostřednictvím médií, která, ať řekne co, řekne, a udělá, co udělá, najdou důvody ho démonizovat. Vždyť to, co předvádějí ve vztahu k Paroubkovi a ČSSD, je mimo rámec běžného demokratického diskurzu, jakož i mimo rámec odpovědného, objektivního novinářství.

Příklad na závěr: šéfredaktor Hospodářských novin Petr Šimůnek, který už v minulosti proslul nechutnými útoky na Paroubka na úrovni bulváru, napsal v reakci na Paroubkovo rozhodnutí bojkotovat některá pravicová média, že bychom chtěli, aby zemi řídil moudrý muž. Chtěli bychom nežít na dluh. To se asi prý nelíbí předsedovi sociální demokracie,… který chce být premiérem, ale už teď rozděluje lidi na ty, kteří si zaslouží jeho odpovědi, a kteří nikoliv.

Kolik demagogie se vejde do jedné nebo dvou vět? Ve stejném duchu lze odpovědět, že "my" bychom chtěli, aby takzvaně seriózní deníky v naší zemi řídili moudří muži, nikoliv pravicoví svazáci, kteří si myslí, že reprezentují "lidi, co si zaslouží odpovědi", které oni potom beztak překroutí nebo zesměšní.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jirka* Jirka* | 24. května 2010 v 14:13 | Reagovat

Ahoj Hančí, zdravím a přeji příjemnější nálady, než ty, které se točí okolo téma volby a politická situace vůbec.
Všechny tři texty jsou moc dlouhé na to, abych je v této chvíli poctivě přečetl, ale vrátím se k nim a zkusím si opravit dojem, který jsem získal při rychlém přelétnutí napsaných slov. Zatím to vypadá, že tentokrát s tvým názorem nebudu úplně souhlasit, ale v některých bodech se určitě shodneme. Například v kritickém náhledu na štvavý způsob kampaně, kterému propadly všechny strany a přiznám se, že se mi už těžko v poštovní schránce rozlišují "normální" dopisy od těch předvolebních, které obvykle poukazují na chyby těch druhých. Nelíbí se mi to a nedávno jsem říkal, že budu volit ty, kteří svou energii věnují na vlastní program a vizi, bez házení špíny okolo sebe a poukazování na "ty špatné", ale taková strana, bohužel, letos neexistuje. Nicméně mezi lidmi registruji mnohem větší zájem o volby a přestože jsou čím dál tím častěji extrémně položené, považuji to za velké plus.
Souhlasím s tím, že vyspělost národa se dá poznat podle jeho chování ke starým, nemocným a postiženým lidem, ale ten národ je tvořen lidmi a politici by měli být jen nástrojem, jejich prodlouženou rukou. Obávám se, že sociální jistoty a prostředí financování zdravotnictví je právě otázka přístupu těch lidí. Politici jsou příliš ovlivnění hledáním kompromisů z prosazování moci, ti na lidi mají čas, jen když jim mohou vylepšit obraz.
Proto budu rád, když nepotkám člověka, který nepůjde k volbám. Jedině z toho důvodu má celé to handrkování nějakou cenu.

2 Miroslava Nulíčková Miroslava Nulíčková | E-mail | 24. května 2010 v 14:22 | Reagovat

Také se mi nelíbí většina volebních kampaní, kdy jsou ostuzovány jiné strany (to sedí na tu kozu v tom chlívku :-)), ale myslím, že "moji" Zelení tak agresivní vůči druhým nejsou :-))

3 Liška Liška | E-mail | Web | 25. května 2010 v 20:54 | Reagovat

Bravo!!
Dobře napsáno.
Kam mohu posílat Pehemu děkovné dopisy?

A to samozřejmě, si nikdo k tomu náchylný, nevykládejte tak, že budu volit ČSSD nebo jsem sympatizant Paroubka. Ne, jsem pouze přívrženec demokracie.

Už když se házely vejce, psala jsem, že to je popření demokracie:
http://www.liska.bloguje.cz/789659-hody-hody-vejcohody.php

Trvám na tom.

Moc díky, hančí, žes sem dala ten Peheho text. Pokud se pamatuju, většinou jsem s autorem dřív nesouhlasila. Ale v tomhle článku ano. A proč to nepřiznat!
Lepší než tak nenávidět Paroubka, že i kdyby vymyslel kulatej obdélník, leckdo by mu nepřiznal genialitu.

Ta srovnání s Hitlerem (třeba jen výtvarná, ale záleží, kdo a proč to dělá, kam to píše) a strašení komunismem jsou ubohost nejhoršího kalibru.

4 hanci hanci | Web | 25. května 2010 v 21:21 | Reagovat

Všechny vás moc a moc zdravím.
Musím říct, že jsem se obávala, že už mně vůbec nikdo nenapíše a všichni se mnou přestanou mluvit, když si tady dovolím kritizovat pravici. Zkrátka - že vůbec nejsem "in" a navíc - že nefandím TOP 09 - což je momentálně největší hit. Nemůžu uvěřit, že nikdo nevidí, že tato strana a ODS už dávno byly domluvené (prý ODS bude volit "tvrdé jádro" a tu druhou stranu to "bláto" - tehdy ještě TOP 09 neexistovala) Přesto jsem to musela napsat.
Liško - jak moc s tebou souhlasím. Kdybys jen věděla, jak jsem se škvařila ve vlastní šťávě, než jsem došla ke konečnému názoru.
Myslím, že ty štvanice na Paroubka - kterého taky nejsem vůbec žádný obdivovatel - už přesáhly míru únosnosti a vyprovokovaly pravý opak. A hlavně - taky je pro mě nejdůležitější demokracie. Hned si jdu přečíst tvůj článek - protože ta vajíčková akce byla asi hlavním mezníkem. uvědomila jsem si najednou, jak nebezpečný je facebook, jak se na internetu dá lehce zmanipulovat obrovské množství lidí, kterým se nechce moc přemýšlet.......
Moc ti děkuji za tento komentář!!! Pochopila jsi naprosto přesně, co mám na mysli.

5 Liška Liška | E-mail | Web | 25. května 2010 v 21:42 | Reagovat

Hančí,
taky právě pročítám tyhle tvé volební články.

Moc mě to chytlo - jsi jediná, kdo mě takhle dostal, předtím jsem na volební témata kašlala, nečetla, nevyjadřovala se, nechtěla tím ztrácet čas.

Jen zatím ještě nejsem k tomu schopná něco sama napsat, jen reagovat na napsané. A trochu mě to na mě štve :-)

6 hanci hanci | Web | 25. května 2010 v 21:51 | Reagovat

[5]: Liško, díky moc.Tak už jsem si tvůj článek přečetla - komentáře ne, je jich moc a pořád se to opakuje dokola, připadá mi, že je to jak házení hrachu na zeď - připadá mně, jako kdyby se nikomu nechtělo přemýšlet - je mně hrozně moc smutno z toho všeho, tak moc jsem  v r. 98 doufala...... Jenže - nejhorší je, že to všechno jde do háje celosvětově.........
Víš, já už delší dobu nejsem schopná sledovat TV, rozhlas, noviny - musela bych se dostat do stadia, kdy bych nepřemýšlela - a to mi nějak nejde, přece vidím věci kolem sebe......
Moc ti děkuju!!

7 Liška Liška | E-mail | Web | 25. května 2010 v 22:24 | Reagovat

Tak to je sranda - já právě vůbec nesleduju dění, noviny ani televizi, jen to, co ke mně dolehne,a to stačí jako dojem. Spíš poslouchám rádio nebo i přečtu nainternetu téma, co mě zajímá. Čís¨t každou jedovatou slinu na Paroubka, to opravdu nemám čas.
Třeba časopis Rfelex je pro mě celou dobu své existence tak tendenční pravicově, jednostranný, až je to vulgární a je mi to odporné.

8 Lenka Lenka | Web | 25. května 2010 v 22:51 | Reagovat

Obou si vás moc vážím, Hančí a Liško. Jste jemné duše a ze své velkodušnosti byste nejraději chránili člověka, který mimo jiné vědomě lže jako když tiskne.
Bohužel spousta prostých lidí mu to baští. Proto asi taková vlna odporu proti němu.

Pro informaci: Nečtu žádné komentáře, časopisy, noviny, sleduji pouze suchá zpravodajství, ekonomické přehledy, burzovní zprávy atd., dívám se na debaty s konkrétními politiky. Názory si - s prominutím - tvořím sama.

9 michal michal | Web | 26. května 2010 v 0:12 | Reagovat

S článkem samozřejmě souhlasím. Nejsem jemná duše a nechci chránit Paroubka. Chci chránit sebe a svůj život. Před tupými svazáky, kterým je svět složitý a potřebují hromosvod.

10 hanci hanci | Web | 26. května 2010 v 13:17 | Reagovat

[8]: Lenko, odpovídám ti přesně slovy Michala: "Nejsem jemná duše a nechci chránit Paroubka. Chci chránit sebe a svůj život. Před tupými svazáky, kterým je svět složitý a potřebují hromosvod."

Jen k tomu ještě dodám - copak ty vážně nevidíš, že lžou jak když tiskne i politici z pravicových stran????? Že lžou všichni?? A jak jsou právě sdělovacími prostředky masírovaní lidé pro vtisknutí názorů jen jedním směrem?? Připadá mně to opravdu neskutečné. Čím dál víc si připadám jak v nějakém absurdním filmu.....

11 Lenka Lenka | Web | 26. května 2010 v 20:38 | Reagovat

Když nejsem pro ČSSD, nejsem ani třeba pro ODS (ty můžeme považovat za pravici?), když se mi nelíbí lži Paroubka, to neznamená, že se mi líbí, jak mafiánsky se už dlouho chovají pánové např. z ODS. Přála bych si, aby se parlament vyčistil úplně a zasedli tam noví. Nebo aspoň ti, kteří lžou méně. Už jenom proto, aby se např. přerušily korupční toky. Chvíli to potrvá, než si zase zavedou "já na bráchu, brácha na mě". A pak, kdyby voliči byli v tomto důslední, politici budou muset více na ně dbát a více se jich ptát.
Vím, že to třeba teď není reálné, ale každý pokus je dobrý pokus.

Nebojím se o svůj život, proč? Bojím se o svůj život, když včele vlády bude Paroubek, to se opravdu bojím. Snažím se ve svém životě lidi nesoudit, ne vždy se mi to daří, v jeho případě se jen těžko bráním odsudku a pohrdání, říkám upřímně. Ale to je můj problém, jasně. Nemyslím si o tom člověku nic moc dobrého. Vím, že v jeho straně je spousta docela slušných lidí lidí, ale nechápu, jak mohou takového člověka jako lídra snést. Stejně jako jsem se dřív divila Klausovcům. Ale kam se na něj K. v aroganci hrabe.
Chápu, že ne všechno, co ČSSD a KSČ prosazují, je úplně blbé, taky je mi jasné, že je třeba vyvažovat pravici levicí, ale i tak.......
Taky nechápu, jak mohou mít tak vzdělaní a dobře myslící lidé jako např. ty tento pohled. S tím se srovnám, to zvládne tolerance, jiné politické názory nedělají z přítele nepřítele, přece. Ale prosím nenuť mě chránit a milovat Paroubka! :-)) Zatím se mu chudáčkovi nic neděje. Kdyby ho lynčovali, to víš, že se postavím a řeknu: Co blbnete, nechte ho, dyk je to živej člověk.
Ale spíše to vypadá tak, že se jím najmutá ochranka vůči některým pokojným účastníkům mítinků chová tak, jak se chovali SNB před revolucí. (Mám z první ruky.) Si nedělej iluze, ten si servítky nebere.

12 michal michal | Web | 27. května 2010 v 12:08 | Reagovat

Nová Střelbě Hra. Volný futuristická střelbě hra. Zastřel si raket a porazit nepřítele. Hrát zadarmo!

13 anina anina | 27. května 2010 v 12:54 | Reagovat

Hančí, já asi tak jako Lenka. Jen mohu pochopit tvé názory, jistě máš k nim své důvody.Jen mám jiné. Rozhodovala jsem se, jestli to sem vůbec psát. Jednak jsme spolu mluvily a hodně jsem o tom přemýšlela, chápu i tvé důvody a hlavně mám tě ráda, ať volíš koho chceš..je to tvé právo. Pan Paroubek sice taky slibuje, že srovná deficit, ale tam, kde to slibuje se jedná ne o konkrétní, ale virtuální peníze, kde není vůbec přece jisté, že budou jak   by je potřeboval. Ani z těch jiných stran nejsem odvázaná, vím, že lžou téměř všichni. A malý strany - nikdo je nezná, nikdo neví, tak asi nemá smysl..jak se už ukázalo vícekrát.
Videoklip, co sem dal Michal se mi taky nelíbí..na tohle jsou lidi chytlavý..
Z politiků si lidi utahují často, no mělo by to mít nějakou hranici. Prostě mi nesedí Paroubkovo vystupování na veřejnosti, ten populismus cítím hodně, taky dost nabubřelosti z jeho skutečných výroků. Někdo říká, nebo píše na netu, že takový v soukromí není..pak nechápu, proč tedy je takový před voliči..
Tak budu volit to, podle mě, menší zlo a doufat, že pokud se budeme muset uskromnit my, co moc nemáme, udělají to především i oni..a snad pro dobrou věc.
Další věc..dost by mi vadilo, kdyby došlo k tomu, že pan Paroubek bude naším dalším prezidentem..
Jo, politika je svinstvo, těžko se vyznat. alespoň pro mě, jak se může dít to či ono.. ale můžeme si za to jen my. Nemusela by být. Taky bych nejraději ty současné VELKÉ..tedy většinu..úplně vyměnila..

14 anina anina | 27. května 2010 v 13:10 | Reagovat

Fakt chápu ty obavy určitých skupin, ale pořád doufám, že ta újma by nebyla tak šíleně citelná a i kdyby, že nějaké zastání by ty nejpotřebnější měli..

15 anina anina | 27. května 2010 v 13:28 | Reagovat

ti :)

16 hanci hanci | Web | 27. května 2010 v 19:23 | Reagovat

Lenko, nebudu k tvému komentáři nic dodávat, vůbec jsem neměla v úmyslu někoho k něčemu přemlouvat - natož nutit, jak mně vytýkáš - ani náhodou. Jenom na svém blogu vyjadřuji svoje názory a pocity. Vlastně jsem ani toto neměla vůbec v úmyslu, ale už jsem tu nechutnou honbu  jedním směrem nemohla vydržet.

Michale - usmívám se - beru opět tvůj komentář za svůj, díky.

Ani, nezlob se, že na tvůj komentář nebudu odpovídat - skutečně nemám jak, po všem, co jsem už řekla. - Jen opět zdůrazňuji, že bych nikdy nikoho k ničemu nenutila, pořád si myslím, že každý má svůj mozek, který může zapojit.........

Všechny moc zdravím.

17 Lenka Lenka | Web | 27. května 2010 v 21:00 | Reagovat

Důležité bylo řečeno, takže k tomu už nic. Jen ...... Hančí, nic jsem ti přece nevytýkala. To bych si ani nedovolila a ani k tomu nemám mandát (jsem už z té politiky pěkně zpolitizovaná :-))  "Nenuť mě milovat Paroubka" byl jenom takový řečnický výkřik, přece, na zlehčení situace. (dyk tam byli smajlíci) :-) I já vyjařuji své názory a pocity, nic víc a nic míň.
Počkej, jestli mě uvidíš někdy v reálu ..... pochopíš asi spíš. Anebo utečeš! ???  :-)))))))

18 hanci hanci | Web | 28. května 2010 v 12:38 | Reagovat

[17]: OK, Lenko - to je fajn, že to bereme obě stejně. - Toho smajlíka jsem si nějak neuvědomila.
Nevím, proč bych měla utíkat, až tě uvidím - mohlo by to být i opačně...

19 Lenka Lenka | Web | 28. května 2010 v 22:52 | Reagovat

ad 18: Protože ty jsi dáma, zatímco já kašpar.  (Ale dá se na mě zvyknout. :-))
Budoucnost snad možná někdy ... ukáže. :-)

20 hanci hanci | Web | 29. května 2010 v 20:42 | Reagovat

[19]: Lenko - proboha - vždyt já absolutně nejsem žádná dáma!!! do té mám skutečně hodně daleko - no, třeba se o tom někdy sama přesvědčíš.

21 Lenka Lenka | Web | 30. května 2010 v 10:18 | Reagovat

Přesvědčím. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama