Jan Keller: Nic není dokonalé

18. června 2010 v 17:25 | hanci |  Politika
Zřejmě si tímto článkem opět nadělám další nepřátele, ale nevadí. Vždycky se snažím dívat se na věci objektivně, sehnat si co nejvíce informací a pak se snažím udělat si správný úsudek. Ale hlavně - neberu za bernou minci to, co se mně někdo snaží vměstnat do hlavy - ať už sdělovacími prostředky nebo přemlouváním atp. Dívám se kolem sebe - a pak tyto informace ze sdělovacích prostředků srovnávám se skutečností. Protože jako hlavní a nejdůležitější moment je pro mě to, co se skutečně děje - o čem mám možnost se osobně přesvědčit - a ne to, co kdo vykládá, píše.......

(Tento článek se ke mně dostal, aniž bych věděla, kde a kdy byl zveřejněn - ale to pro mě není směrodatné. Důležitý je pro mě obsah. Některé pasáže jsem si opět zdůraznila sama, ne autor.)
   ********************************                                  

Nic není dokonalé

Jan Keller

Před letošními volbami to vypadalo, že naši starší spoluobčané jsou vyloženě brzdou pokroku.
Volby skončily a vítězové začali přemýšlet, jak i pro seniory najít nějaké šikovné využití. Přišla na to Bezděkova komise.
Odborníci ze zmíněné komise vycházejí ze zjištění, že penzijnímu systému hrozí propad do neudržitelných deficitů. Laika by napadlo, že v takové situaci by možná bylo dobré dodat do systému nějaké další zdroje.
Bezděkovi experti šli na to přesně obráceně. Pokud je v penzijním systému málo peněz, pak je podle nich třeba - ubrat z něj další prostředky. Navrhují tedy snížit o pět procent důchodové pojistné odváděné do státní kasy.
Kromě toho chtějí snížit strop pro odvod pojistného. Nově se má přestat platit z toho, co přesáhne nějakých 70 tisíc korun měsíčně. Počet těch, kdo budou z placení na penzi takto částečně osvobození, tak proti dnešku výrazně naroste. Takhle vypadá Bezděkova starost o zdraví penzijního systému.
Dále komise navrhuje přelít tři procenta z odevzdávaného pojištění do soukromých fondů. Kam se ovšem poděje těch pět procent, o které se bude odevzdávat na důchody méně? Tyto peníze určitě neskončí v kapsách zaměstnanců. To by totiž nevedlo ke snížení ceny práce. Uleví se zaměstnavatelům. Zaměstnanec si přijde na pár drobných jen díky tomu, že v superhrubé mzdě platí nesmyslně daň i z peněz, které firma za něj na penze odevzdává. Aby se neradoval zbytečně, vytáhnou mu o to více z druhé kapsy zvednutím daně z přidané hodnoty.

Návrh Bezděkovy komise tedy vyřeší celou řadu problémů. Snížením odvodů přihraje peníze firmám, kterým se zlevní zaměstnanci. Snížením stropu pojistného nalije další peníze těm, kdo už nyní vydělávají ze všech nejvíce. Připraví lukrativní živnost pro provozovatele penzijních fondů. Lukrativnější, než si myslíte. A zároveň přinutí důchodce, kteří na důchody odváděli po celý život, aby si své vlastní důchody zaplatili ještě jednou ve zvýšených cenách základních potravin, léků, hygienických potřeb, jízdného, vodného a stočného atd. atd.

Jenom problémy penzijního systému navrhovaná reforma ani v nejmenším neřeší. Naopak, dále je prohlubuje tím, že odčerpá z průběžného penzijního systému další prostředky ve prospěch těch, kdo jsou na něm nejméně závislí.
Bezděkova komise je jistě na výsledek své práce patřičně hrdá. Na námitku, že svými návrhy likviduje systém, který měla zachránit, by patrně odpověděla: Nic přece není úplně dokonalé.

*************

Nedávno jsem poslouchala pana Bezděka na tiskové konferenci. Bylo mně do pláče. Musela jsem TV po chvíli zavřít, nemohla jsem to dál poslouchat. Všechno tohle dění mně silně připomíná od Aldouse Huxleyho (nevím, jestli to skloňuji správně) Konec civilizace. Vřele doporučuji přečíst - k tomu ještě román 1984 od Gerge Orwella. (Omlouvám se, pořád to tady opakuji dokola, ale když ono je to tak podobné!!)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Miroslava Nulíčková Miroslava Nulíčková | E-mail | 19. června 2010 v 13:32 | Reagovat

Přiznám se bez mučení, že to moc nesleduji. Už roky (snad od svých 40 let) si šetřím na důchod, mám penzijní pojištění, manžel taky. Navíc on je ekonom a tvrdí, že penzijní fondy jsou dobrá myšlenka, ale garantem by měl být stát (aby se předešlo majitelům, kteří nechají fond "padnout" a střadatelé třeba nic nedostanou). Bez garance státu je to - dle něj - hazard.

2 hanci hanci | Web | 20. června 2010 v 14:07 | Reagovat

[1]: Souhlasím, že penzijní fondy jsou dobrá myšlenka, pokud ty peníze pak někdo nezpronevěří. Věřila bych také jedině při státní garanci. Jinak ne.
Měla jsem smůlu, na důchod jsem si šetřit nemohla, od r. 1986 jsem byla v invalidním důchodu, léta jsem měla 750,- Kč měsíčně, manžel malý plat, nedostával léta přidáno - jak jsme se dověděli po revoluci, byli jsme oba označeni za "obdivovatele západu" a "politicky nespolehliví". mělo to vliv úplně na všechno. Jak už jsem se kdesi tady zmiňovala, bývalí kolegové manžela, kteří byli v milicích, mají o patnáct set vyšší důchod. Těsně po revoluci byl manžel propuštěný předčasně do důchodu, pracoval kde se dalo, protože syn se jako jediný člen rodiny po revoluci dostal na vysokou školu. Soukromník manžela zaměstnával za poloviční plat, ale pracovní náplň byla osmihodinová. Já jsem pracovala doma v pololeže (následky po ochrnutí), překládala jsem technické texty. Syn při studiu rovněž pracoval. Kdyby už tehdy měl platit školné, nemohl by studovat. Ta půjčka je proti skutečným výdajům směšná. Navíc pak mladou rodinu na startu do života nepředstavitelně zatíží, protože nástupní platy jsou rovněž směšně malé ............
- Také operace srdce dítěte v sedmdesátých letech stála moc peněz - když někdo říká, že za komunistů bylo bezplatné zdravotnictví, musím se hodně smát. Tehdy byly léky pro komunisty, dnes pro bohaté. Fakt v tom moc velký rozdíl nevidím.
Mirko, moc zdravím!!!!!

3 prozaik prozaik | 11. července 2010 v 12:22 | Reagovat

Donebevolající křivda, kterou dále potuplovala nová éra - tedy uměle nízký důchod pro lidi, kteří byli u předchozího režimu v nemilosti - to je svinstvo, které dokazuje a potvrzuje nejhorší obavy Karla Kryla o dalším vývoji.

Přesto Vám přidám další důvod, aby jste se hodně smála, protože jsem také jeden z těch, kdo si dovoluje tvrdit, že za socialismu po mě sestry ani lékaři žádné peníze v hotovosti za ošetření nechtěli.
A jestli jim někdo cpal stovky do kapes za prodloužení nemocenské, nebo nosil maso z králíka - to už byla blbost těch lidí a deformovanost těch doktorů.

Viz také SICKO ( http://www.ulozto.cz/2392201/sicko-s-titulky-primo-ve-filmu-xvid.avi )

Velmi poučný dokument o srovnání pravicového a levicového pojetí zdravotnictví.

4 hanci hanci | Web | 14. července 2010 v 12:23 | Reagovat

[3]: Rozmýšlela jsem se, jestli mám vůbec odpovídat, protože se domnívám, že jste jeden a tentýž člověk pod pokaždé jiným jménem.
Nikdy jsem žádné králíky nenosila, ani nechtěla prodloužení nemocenské. Jednalo se o velmi vážnou, životně důležitou a nebezpečnou operaci srdce mého tříletého syna. Předcházely tři roky jeho pobytů v nemocnicích a ošetřování...........
Máte ve zvyku urážet, tak vás prosím, abyste ke mně na blog nechodil. Jistě najdete široké pole působnosti jinde. Děkuji.

5 prozaik prozaik | 15. července 2010 v 21:44 | Reagovat

Také jsem se rozmýšlel zda vůbec odpovídat. A nakonec píšu :

Špatně jste se rozmyslela. Varianta "nedopovědět" totiž umožňovala zachovat si aspoň jakési dekorum. Umožňovala déle zvažovat, déle hodnotit, déle identifikovat.

Dokonce tu byla ještě varianta můj ( evidentně drzý a urážlivý ) příspěvek mlčky smazat. I to by bylo humpolácké, ale pořád ještě bych si mohl myslet, že jste se buď spletla, překlikla, atd.

Místo toho zvolíte variantu nejurážlivější z možných : obviníte mě ( následujíc "neomylný" ženský instikt? ) z příspěvků "pokaždé jiným jménem" a ze "zvyku urážet". Hm...

Vězte, že mám denně přes tisíc užitečnějších činností, než vnášet zneklidňující a nevhodné informace do místních, tak objektivních dialogů.

Vašemu přání tedy s úlevou a opět o něco poučenější vyhovuji.

Kdybych byl tím, za koho mě považujete, tak si nyní na tomto blogu zgustnu.

Není tomu tak.

Zdržel se někdo hlasování? Nikdo. Děkuji.

6 Remcal Remcal | Web | 29. července 2010 v 11:51 | Reagovat

Doufám, že to nebude brát jako urážku, ale Prozaik má dost problémů sám se sebou na to, aby psal na stejný blog pod jinými jmény..

Ale k věci:
Ono se hodně věcí traduje, o dobách minulých, a i ti, kteří je zažili, mají zkušennosti omezené vlastním poznáním nebo důvěrou v to, co se tehdy tvrdilo a považovalo za pravdivé.

Stejně jako dnes koluje více mytických tvrzení o fungování současného systému, než pravdivých poznatků.

Jelikož je dnešní zdravotnictví dědictvím minulosti, nepochybuji, že donedávna fungovalo výrazně jinak, než dnes:
bídná péče pro všechny a kdo si bokem zaplatil, dostal standard nebo dokonce vyšší kvalitu. Dnes velkopáni přišli s tím, že ač platíme pojištění, každý úkon si musíme zaplatit znova - ale pořád jde o bídnou a podřadnou péči, tu lepší až po známostech nebo korupci.

Obojí je na hovno, což pozná každý, kdo má více než jednu reálnou vlastní zkušennost...

ti mladí, veleúspěšní a zdraví budou dál pokřikovat, že 30kč nikoho nezabije..
už jsem o tom psal:
http://remcal.bloguje.cz/844571-30-zlatych-svaru.php

7 hanci hanci | Web | 30. července 2010 v 21:21 | Reagovat

[6]:Uznávám, že jsem se unáhlila, neměla jsem si toho vůbec všímat. Ale hrozně mě naštvalo to obvinění o nošení králíků atd. k dosažení čehosi nečestného. Platila jsem tehdy hodně, za otce, když umíral na rakovinu, za syna - to jsem už psala, pak za sebe...... Způsob vyjadřování skutečně souhlasil s tím kýmsi, který si měnil jména. Tak se omlouvám, doufám, že podruhé nebudu reagovat tak zbrkle.
********
Přečetla jsem si článek na vašem blogu - a souhlasím se vším. Ještě bych k tomu přidala jednu podstatnou věc. Totiž - co mají dělat lidé, kteří byli např. předčasně propuštěni do důchodu hned po revoluci (jako můj manžel), já jsem od r. 1985 v invalidním důchodu (po ochrnutí a množství operací) - neměli šanci si za komunismu cokoliv ušetřit - tak jak si teď mohou připlácet na kvalitnější zdravotní péči ? - Tím samozřejmě nemám na mysli pohodlí při pobytu v nemocnici, to je naprosto nepodstatné a nechápu, proč se o tom tolik mluví. Mám na mysli opravdu dobré léky a dobré léčebné postupy, dobré materiály atp. Kde na tohle mají tito lidé vzít?
Nezlobily by mě poplatky, pokud by výtěžek šel skutečně na zlepšení poměrů ve zdravotnictví - a ne do soukromých kapes lidí, kteří i tak mají vysoké příjmy. (Nesmyslné jsou naprosto poplatky za položku na receptu!!!)
Vůbec nejhorší bude selekce pacientů podle rozdílných poplatků za pobyt v nemocnici v různých nemocnicích.
Samozřejmě, kdybych v době, kdy jsem pracovala (odpracovala jsem plný počet let), si mohla nějak spořit pro dobrou zdravotní péči, tak bych to dělala, ale takhle je to skutečně absurdní. Velké množství lidí bude hodně postiženo, aniž by to mohli vůbec nějak ovlivnit.

8 Remcal Remcal | E-mail | Web | 4. října 2011 v 13:21 | Reagovat

Na mnohých blogovacích systémech chodí mail, upozornění na reakci pod komentářem, tady ne, tak jsem se sem dostal znovu, náhodou až po roce:)

Současný stav společenského uspořádání má jednu zákeřnou vlastnost - každou chybu systému vysvětluje jako selhání lidí. Zve se to liberalismus, neoliberalismus, nebo také původně fašismus.
Oficiální dnešní doktrína by Vám i podobně postiženým poradila, že máte méně fňukat a více makat, snažit se zlepšit svoji hodnotu na trhu otroků, pardon, trhu práce a vůbec, nepřekážet tady těm schopnějším. Šílenství, barbarství.

Jak po roce vidíme, podmínky k životu všech lidí se tu příkře zhoršují, slepý, kdož to nevidí. Vyrabované aa rozkradené zdravotnictví je jedním z dlouhé řady problémů.

Obzvláště Vy to nebudete mít lehké, ale to dnes nakonec nikdo :-/

9 hanci hanci | Web | 4. října 2011 v 18:10 | Reagovat

[8]: Srdečně zdravím. Je mně divné, že nedostáváte avízo o kom. na blogu - já je dostávám. Nevím, v čem je chyba. Je to škoda. - Souhlasím s Vámi. A bude hůř, mnohem hůř. Tedy - pro lidi z mojí společenské vrstvy. Ti bohatí, bohužel i ti, co si majetek nakradli, ti to budou mít lepší. Snažím se na to nemyslet. Někdy to ale nejde. Např., když člověk potřebuje opravit zuby - to je naprostá katastrofa..... Prostě - musím být bez zubu, což se mně hodně příčí. Na zuby jsem si vždycky dávala pozor a ošetřovala je....... No, jsou ještě horší případy, než zuby - ale už se mně o tom vůbec nechce psát, ani o tom přemýšlet, stejně to není nic platné.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama