Marcel Drlík - o zdravotnictví v Africe a Čechách

26. července 2010 v 20:27 | hanci |  Politika
Dnes jsem četla článek, který potvrzuje moje už déletrvající pocity. Je to rozhovor s lékařem Marcelem Drlíkem o Středoafrické republice, kam se jako lékař několikrát vracel, poprvé tam byl ve svých 29 letech. Rozhovor je v LN, příloha Orientace, 17/07/2010.


Rozhovor stojí za přečtení, člověk si uvědomí mnohé, hlavně že co my u nás pokládáme za zcela běžné a samozřejmé, takové vůbec není pro obrovské množství lidí.

Ale proč tento článek píši je problém, o kterém se mluví v následující ukázce z rozhovoru:

Otázka LN: Dá se nějak srovnat české zdravotnictví a zdravotní péče v Africe?

Odpověď: Medicína tam byla neustálá improvizace, nástroje se sterilizují v papiňáku nad ohněm, mikroskop je s trochou přehánění vrcholem techniky. Ale v Česku se trochu začínáme podobat rozvojové zemi tím, že se zvětšuje rozdíl mezi tím, jaká péče je kde poskytována. I v Africe koneckonců existuje pár špičkových nemocnic. Ministerstvo zdravotnictví i pojišťovny se u nás čím dál víc zaměřují hlavně na ekonomiku. Ale už se tolik nezajímají o to, jaká péče je poskytována a jestli je všude stejně kvalitní. Začíná to být ruleta: jako byste si šel koupit auto a nevěděl, jestli za stejné peníze dostanete BMW, nebo trabant. Různá kvalita péče je pro mě jeden ze znaků rozvojové země - naopak ve Francii tak velký rozdíl není.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Miroslava Nulíčková Miroslava Nulíčková | E-mail | Web | 27. července 2010 v 14:26 | Reagovat

Já pořád ještě doufám, že tam, kam jdu, se mi snaží v rámci svých možností pomoci. A že ty možnosti jsou zhruba stejné - s výjimkou několika opravdu špičkových pracovišť, která jsou - podle mne - všude na světě :-).

2 hanci hanci | Web | 27. července 2010 v 15:32 | Reagovat

[1]: Mirko, moc tě zdravím. - No, já kolem sebe už delší dobu pozoruji přesně to, o čem pan doktor v článku mluví. Určitě záleží na tom, jak je člověk zdravý atd. obzvláště v poslední době mně připadá, že ve způsobu a kvalitě léčby je dost rozhodující datum narození.......

3 anina anina | 28. července 2010 v 18:14 | Reagovat

Hančí souhlasím, ale jen s tím, že není doktor jako doktor-ka. Někteří zůstávají stejně milí a ochotni pomoc, jak jen vůbec si mohou dovolit, jiní jsou teď zdá se mi čím dál laxnější. Trochu se jim nedivím, sami jsou otrávení, tím, že jich je málo a slouží pak dost přesčasů..no, taky jsou to jenom lidi..moje prakt. paní doktorka má určité pokyny a možnosti a např, každé tři měsíce, ne- li dřív je všechn o jinak, někdy ty změny ani nestíhá sledovat a obírají ji o energii.¨To není jen ona.tak já se setkávám s doktory, co přes všechny ty buzerace zůstávají doktory pro lidi a pak i s těmi, co ti ani nevysvětlí, co se děje ve tvém těle. Mám dojem, že jich přibývá a ti co odcházejí nahrazují cizinci, Nic proti, pokud jsou dobří a potřeba, ale už jen to, že vázne pochopitelně komunikace mezi doktorem a pac.je špatně. Jinak zase o tom věku..asi je to jak který doktor..takový se pak dobře nechová ani k těm mladším, si myslím..

4 anina anina | 28. července 2010 v 18:48 | Reagovat

hančí, nerada bych, aby to vyznělo, že zpochybňuju právo na tvoje obavy, protože dobře vím, jaké máš zkušenosti, že těch málo všímavých doktorů jsi zažila víc, než těch co by tě poslali včas tam, kam měli a lecos se tím u tebe dost zkomplikovalo.No, až ti to vyjde přešti si u mě kom. 16. Doteď mi to nejde do hlavy a nechápal ani můj zubař. Navíc jsem měla ve zprávě, byla poučena..houby, ničemu jsem nerozuměla a to nejdůležitější, co jsem potřebovala vědět ni částečně tlumočila sestra. Můj zubař teda vůbec nechápal..ale nebyla jsem schopna se bránit. Ta bolest byla velká a úplně zbytečně.

5 michal michal | Web | 29. července 2010 v 14:17 | Reagovat

reaguji na "...v Česku se trochu začínáme podobat rozvojové zemi tím, že se zvětšuje rozdíl mezi tím, jaká péče je kde poskytována..."
Tím se nepodobáme rozvojové zemi. V zemích, které považujeme za obvykle za vzor, je kvalita a rozsah lékařské péče odstupňován podstatně více - podle druhu pojištění, který pojištěnec platí. Kvalita poskytovaných služeb při základním pojištění je poměrně nízká (ve srovnání s naším zdravotnictvím).
Problém je tedy složitější a odlišný, než vyplývá z výňatku.
Dalším obecně známým faktem je, že tímto odstupňovaným systémém jde kvalita celého zdravotního systému dolů.
České zdravotnictví je při víceméně jednotném pojistném systému na vysoké úrovni a tento stav je bohužel dlouhodobě neudržitelný (viz jeho pravdivá věta, že je loterie, co kde za tytéž peníze dostanu). Východiskem je změna priorit státu (daně, způsob přerozdělování ...), nebo výše zmíněný strukturovaný pojišťovací systém ...

6 hanci hanci | Web | 30. července 2010 v 21:31 | Reagovat

[3]: Ahoj Ani.
Ale já přece nemluvím o jednotlivcích, ale o celkovém směrování - jako ten doktor v rozhovoru. Také mám některé výborné lékaře a ráda k nim chodím. Ale mám také dost hrozné osobní zkušenosti. Bohužel, trend je takový, že se situace pořád zhoršuje.
Hned si půjdu přečíst tvůj článek.

[5]:Ano, souhlasím, že je rozdílná kvalita podle výše pojištění, jaké si člověk platí - ale musí mu být dána možnost - jak jsme si my starší mohli za komunistů platit na lepší zdravotní péči, když o něčem takovém nebylo ani potuchy, když jsme ani nevěřili, že by se systém vůbec mohl změnit - a taky při nízkých platech ani nebylo z čeho šetřit. Jinak s tebou souhlasím. Výňatek  jsem dala krátký, ale dala jsem adresu na celý článek, z kterého je patrno víc věcí.

Oba moc zdravím.

7 anina anina | 31. července 2010 v 9:04 | Reagovat

hančí, asi jsme si nerozuměly, já to taky beru obecně, byl to jen příklad..
V mládí jsem doktory tolik nepotřebovala, taky jsem měla období, kdy jsem tam nebyla osm let. Ne, že by mi nikdy nic nebylo, ale nakoupila jsem si v lékárně a chodila do práce.
Vím, že několikrát jsem si všimla a divila se, kolik mi jde z platu na zdr. a soc. pojištění, zdálo se mi to tehdy hodně.
Ale když si uvědomím, co jsem zdravotnictví stála později, tak moc to nebylo...Pracovala jsem v něm hodně dlouho a vždy mi zarážely ceny i za pomůcky na jedno použití, což každý uvítá. Pamatuji doby, kdy jsem vyvářela v bubnu tupé, roztřepené jehly a věděla jsem, že injekce bude nepříjemná pro pac. i pro mě ji aplikovat např.
Tak si dost myslím, to co Michal, jo nic není zadarmo, a odstupňování by to chtělo. Ale i tak by každý čl. měl být ošetřen co nejlépe. A nemělo by se stát, že čl, bez domova zemře před branou nemocnice ! Např. rodičky si mohou vybrat..buď pokoj pro sebe s větším pohodlím, kde je nic neruší, ale připlatit, nebo když nemají, nemohou, nebo se jim to zdá zbytečné mít to pohodlí sice menší, ale stejnou péči, ne horší. Dcera, když chtěla s malou holčičkou zůstat v nem. musela to pochopitelně zaplatit, ten ssvůj pobyt..nakonec proč by tam měla mít vše zadarmo, když peníze nejsou.
Je pravda, že ty, nebo já, jsme nemohly tušit, že někdy bude jinak a nemohly se připojistit..snad tu možnost budeme mít a taky finance na to..d o u f á m.

8 michal michal | Web | 4. srpna 2010 v 11:24 | Reagovat

(S odstupňovaným systémem zdravotního pojištění nesouhlasím. Preferuji jednoznačně změnu priorit státu.)

9 anina anina | 4. srpna 2010 v 23:05 | Reagovat

nj. Michale, myslíš, že bych ty změny priorit taky nechtěla:) Ale nenapad8 m2 v;bec jak..jak? to udšlat, co já vím, jak se chce někomu ubrat.brečí. Skoro mě ani nenapadá, kde teda ubrat.Jistě by to šlo a myslím v pohodě v prprostlý a kolikrát zbytečný a uzývaný byrokracii..a pak snad v nějakých klikách co jsou mezi mocnýma a ty se asi jen tak na světlo nedostanou.
Myslím si, že fakt třeba příklad, co jsem dávala s porodncema..no, proč by ten, kdo chce víc soukromí a má na to, neměl tu možnost, a nemocnici zaplatil?

10 anina anina | 5. srpna 2010 v 7:54 | Reagovat

Michale ahoj, napsal jsi tohle
***české zdravotnictví je při víceméně jednotném pojistném systému na vysoké úrovni a tento stav je bohužel dlouhodobě neudržitelný ***
Že je to pravdivá věta.
Buď ty peníze skutečně došly, nebo nám je někdo nesmyslně prošustroval.Třeba jsme neměli jako stát na všechny ty paláce, co si pojišťovny zařídily. Já do toho nevidím nakolik byly potřeba.
Jen chápu, že chtěly fungovat v důstojných prostorách, ALE...všechno něco stojí..nevím do jaké míry jsme si to mohli dovolit..např.
A o kolik peněz přišel náš stát, jen laxností úředníků je známo...
A např, dopravci..taky se jim nelíbí, že by měli přijít o finance..Osobně znám dvě lokality, kde jezdí velký bus třeba se třemi lidmi. Po dobu několika let!!! Taková doprava musí být nutně ztrátová.
Kdybych na to měla, koupím si malé auto, takové, co bych potřebovala a ne např. mikrobus, který by ale jim, bohatě stačil..místo toho přijede ještě modernější a nový autobus. Jak to, že oni to tak nechají a nevidí. A takových věcí je víc, než dost.
Místo toho, zruší spoustu linek, co by lidi potřebovali. Ale já nejsem dopravce..ale kdybych byla, určitě bych si nejdřív zjistila, jak je který spoj vytížený a přitom bych ale nenechala někde lidi, co to potřebují, bez možnosti spojení, ale ne velkým autobusem, kde jede pokaždé třeba pět lidí.

11 anina anina | 5. srpna 2010 v 8:13 | Reagovat

Sorry, že jsem do zdravotnictví zapletla zrovna dopravce, ale vše souvisí se vším, a tohle je věc, kterou sleduju už více let a nechápu, tak jsem ji udala jako příklad našeho hospodářství..

12 anina anina | 5. srpna 2010 v 8:54 | Reagovat

z článku***Různá kvalita péče je pro mě jeden ze znaků rozvojové země - ***
JKo, tu péči by měl bmít samozřejmě každý, tak jak ji potřebuje a neměla by se lišit např. dle toho, kde člověk bydlí.I člověk ze samoty by měl mít stejné možnosti jako pražák, třeba dál..logicky, ale měl by tu možnost mít stejnou.
Jsou lidi, kterým je jedno, kolik si kde zaplatí, a nebudou se rozhodovat mezi alternativou a pak většina, co si to rozhodování prostě nemůže dovolit a nro tu by měla být péče adekvátní, byť by je vyšla levněji, ale taky hlavně účinná.
Ale i to je těžký, třeba děti, jejichž rodiče nemají na léky, co by ony lépe snášely, jasně, že bych je v tom nechtěla nechat. Každý nemůže za to, že nemá dostatek financí..a dítě už vůbec..tak to je pak hodně smutný.

13 anina anina | 5. srpna 2010 v 8:59 | Reagovat

Sama beru dost drahé léky, bez kterých bych o dost hůř fungovala. Musím si je platit, protože alternativy byly bez efektu. Ale znám lidi, kterým pomohli a jsou rádi, že nemusí tolik platit. Dokud budu moc zaplatím si je, nechce se mi trpět, ale když mít nebudu, mám smůlu..a budu muset hledat..a zkoušet..

14 anina anina | 5. srpna 2010 v 9:04 | Reagovat

Ad 13.. ještě hrubka, nejen překlepy..

15 michal michal | Web | 5. srpna 2010 v 12:19 | Reagovat

Anino vynechám diskusi "komu brát" a pozastavím se nad jedním faktem, který s tím souvisí. Úplně automaticky Ti naskočilo: komu brát, kde šetřit ...
Letošní volební kampaň byla defenzivní až defétistická a strašivá. Jsme na tom prostě hrozně špatně... skoro krachujeme ... lidem jsou rozesílány složenky „národ sobě“ …
Říct něco takového třeba epidemiolog, má okamžité problémy s paragrafem o šíření poplašné zprávy ... která totiž později nabírá dynamiku sama o sobě, nabaluje se jako sněhová koule a posléze zapomeneš jak vlastně ta strašná katastrofa vznikla: pouhým kecem, dezinterpretací reality, účelovým vyzdvihnutím dílčích faktů.
Nejsme chudý stát a ve srovnání s ostatními státy Evropy rozhodně ne zadlužený. To je neuvěřitelná šance ! Právě v této době.
Řekni mi, která strana šla do volebního boje s prorůstovým programem ? Strašení, nabízení jistot versus zakazování jistot, utahování opasků versus populistické kecy... Která politická strana byla pozitivní, optimistická, inspirativní, tvořivá a dravá ?
S výňatky z článku nesouhlasím, protože vím, že naše zdravotnictví nemá s rozvojovým nic společného. Může se stát, že bude mít, jen více takových článků.

16 anina anina | 5. srpna 2010 v 13:05 | Reagovat

***Řekni mi, která strana šla do volebního boje s prorůstovým programem ?

Michale, bohužel nevím o takové straně, která by byla pozitivní, optimistická, inspirativní, tvořivá a dravá..a pokud se o to byť malinko posnažila, neměla jsem k ní důvěru..
A je pravda, že pokud slyšíš dokola ze všech stran, jak dopadneme...začla jsem z toho mít obavy. Určitě se to vše ještě přifouklo, tomu věřím, ale nevím nakolik..fakt nedokážu posoudit.
A že se teď lidi bojí utrácet a co bude..je fakt, a samořejmě důsledek toho.
Bohužel opravdu nejsem na tom tak, abych si mohla myslet, že moje úsudky jsou správné, zákulisí kam nevidím je obrovské. A pro běžného člověka tak těžko rozmotatelné...

17 anina anina | 5. srpna 2010 v 13:13 | Reagovat

V r. 1948, jak málo bylo těch, co prokoukli předem, co bude následovat..
A jak obrovská většina prostě po válce uvěřila, že už bude jedině dobře..lidi dělali brigády dobrovolně a s nadšením.
Jistě mezi nimi nebyli samí hlupáci, prostě věřili..uvěřili. Taky lecos jistě nevěděli na rozdíl od těch co už si balili kufry.

18 anina anina | 5. srpna 2010 v 13:28 | Reagovat

Jistě tím vznikla určitá až davová psychóza, jo mělo to až rozměry poplašné zprávy.
No, myslím si, že kromě politiků si za to můžeme všichni. Necháváme je příliš v klidu a necháváme hnít, co zametají pod koberec. Necháváme se oblbovat s vědomím, že nic nezmůžeme..

19 anina anina | 5. srpna 2010 v 14:37 | Reagovat

Už tu dnes nebudu, tak pokud nebudu reagovat, není to záměrně..

20 michal michal | Web | 5. srpna 2010 v 20:25 | Reagovat

Jo, já už jsem dnes taky nebyl, nebylo to záměrné, ale stal se ze mě pracovní robot. (ale nějak porouchanej, nebo co)

21 Já | 11. prosince 2012 v 21:09 | Reagovat

Michal: Nedovolím si pochybovat o vašich zkušenostech, ale přeci jen onen úryvek srovnávající nás s rozvojovou zemí je víceméně pravdivý. Nevím, kolik nemocnic v ČR jste navštívil, já mnoho, jak sama, tak s rodinou, a rozdíly jsou patrné, porovnám-li nemocnice v nejmenovaných částech Jižních Čech s těmi pražskými.
Hančí: Určitě doporučuji si přečíst Drlíkovu knihu Český lékař v srdci Afriky, alespoň pro zajímavost :)

22 hanci hanci | Web | 5. února 2013 v 14:41 | Reagovat

[21]: Moc se omlouvám, že odpovídám až dnes. Podle mých zkušeností je opravdu velký rozdíl, měla jsem možnost v nedávné době porovnávat. Kdybych se nedostala náhodou do pražské Thomayerovy nemocnice, nikdy bych asi neměla správnou diagnozu.
Knihu si přečtu. Díky. srdečně zdravím.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama