Zdeněk Neubauer: O počátku, cestě a znamení časů (Úvahy o vědě a vědení)

5. července 2010 v 16:56 | hanci |  Knihy
Čtu výše uvedenou knížku. Jsem nadšená. Od syna mám nahraných pár přednášek Zdeňka Neubauera, ale sledovat nahrávky jeho přednášek mně často dělá problémy. Proto jsem byla mírně skeptická, než jsem knížku začala číst. Měla jsem obavy, že to pro mě bude příliš obtížné. Ale není, čtení jeho úvah je obrovským zážitkem.

Na začátek sem opíši texty ze záložek obalu:

"Novočlověk nemá zájem porozumět tomu, co se skrze svět zjevuje. Chce uhádnout, co se za ním skrývá. Neptá se po smyslu, ale po mechanismu. Svět mu není tajemstvím, ale problémem. Nemá použití pro bláznovu pošetilost podkopávající každou jistotu, ale chce vysvětlení s návodem k použití. Tím ztrácí smysl pro druhou stranu bláznivosti - moudrost. Vládcova rádce nahradí odborník."

"Živá bytost pramení z nitra hmotné skutečnosti, z hlubin snad závratnějších, než do kterých nahlíží fyzika. Život, který by z hlediska kosmického řádu mohl být považován za zanedbatelný, byť složitý výhonek hmoty, může svědčit o daleko paradoxnějších stránkách hmotné skutečnosti a představovat daleko zázračnější geometrii její prázdnoty než kvantová fyzika a teorie relativity dohromady."
***
str. 132
"Druhy, natož jedince nelze vysvětlit, definovat, vykázat, odvodit - je možné je jenom ukázat, nanejvýš znázornit obrázkem či modelem."

str. 216
"Ukazuje se, že každá poznaná pravda je vždy jen pravdou toho, co nám umožňuje spatřit, a tím vždy zakrývá to ostatní."

str. 233
"......Postmoderna má snad jediné poselství - směšně triviální: že "vše nové je součástí tradice" (V. Bělohradský); tudíž ani objektivní vědecké poznatky nemají statut absolutního, definitivního zjevení, nejsou něčím naprosto bezprecedentním, jsou jen novou interpretací dřívějšího:

Přijde-li něco, o čem ti řeknou:
"Hle, to je nové!";
nevěř jim, dávno to před námi bylo.
Vzpomínka na minulost, ta není
a také na to, co teprve přijde,
nebude vzpomínat nikdo
z těch, kteří budou později žít.80
(Kaz. 1.10-11)

Je zvláštní, že věda ve své zcela absurdní autoiluzi vlastního pokroku nepřiznává přetržitost svého vývoje, popírá radikální zvraty typu změn paradigmat, kterými prošla. Věda vesměs považuje své změny za zákonitý pokrok v poznávání, takže přehlíží očividný fakt: podmíněnost svou vlastní minulostí. Nepřipouští si svou náboženskou a hermetickou povahu, přehlíží skutečnost, že vyrostla z astrologie, magie, alchymie, kabaly a že je jejich novodobou podobou. Nepřipouští si ani to, že je spjata se specificky západním vývojem myšlení, v rámci něhož její poznatky mají jedině smysl, a nejsou tudíž přenosné na jiné kultury a civilizace - protože nejsou výsledkem jejich vývoje!

Furor postmodernus (děs z postmoderny) ze strany vědců má ještě další, ironickou stránku. To, co zastánce vědecké racionality na "filosofech" obvykle nejvíce pohoršuje, nejsou kupodivu žádné specificky "postmoderní" prvky a rysy současného myšlení, nýbrž příznačně a především právě banality a triviality - vpravdě abecedy filosofického uvažování, či ještě spíše elementární zásady pojmového myšlení vůbec. Tato ABC evropské vzdělanosti, kterými by měl být každý vybaven alespoň z gymnázia, jsou "odpůrci postmoderny" z řad vědců shledávána něčím neslýchaným, nehorázným, nepřijatelným - a tudíž "iracionálním"! Ze všeho, čemu tito lidé nerozumějí, je pak viněn "postmodernismu"!........"

********
Ratko, teď hlavně pro tebe - po chvilkách si čtu Evangelium svatého Tomáše, skryté výroky Ježíše - Marvin Meyer.
V knížce je:
Úvod
Tomášovo evangelium: Text z Nag Hammádí
Tomášovo evangelium: Řecké fragmenty
Poznámky
Interpretace Harolda Blooma

Je to tatáž knížka, o které jsi psala? Tahle je výborně napsaná, sestavená........ Dávám ti za pravdu, je hodně zajímavá, stejně jako Jidášovo evangelium.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 anina2 anina2 | 5. července 2010 v 23:19 | Reagovat

Hančí, teď jsem opravdu možná úplně nepochopila, jak bych měla. No, nevadí, ale jak jsem to pročetla a zní to na mě až příliš složitě..napadla mi, nevím proč, pýcha lidstva nad vším novým. Ano, je to pro nás mnohdy záchraná, zvláště, mám - li na mysli např. lékařské objevy, co zachrání, pomohou lidem. Na druhou stranu lidstvo, zdá se mi často spěchá tam, kde by nemuselo a mohlo se pozastavit nad něčím, co není moderní, ale osvědčené a nedoceněné. Není málo takových starých poznatků, co prožívají renesanci.Asi to sem nepatří, ale myslím si, že mnohé, co by bylo dostupné a je osvědčené, se odepíše jen proto, aby bylo nové..finance, náklady a zase finance...

2 michal michal | 6. července 2010 v 0:19 | Reagovat

No, sedí to. Do posledního odstavce bych ke slovu vědec vložil taky zobecňující uvozovky. "Vědce" chrlí systém vzdělání jak na běžícím páse. Každej text čtou jak manuál na automatickou pračku a v jednotlivých odstavcích žádájí důkazy o jejich pravdivosti, případně odkazy na wikipedii ...
(Ten první citát ze záložky si s dovolením okopíruju a budu ho při některých "diskusích" s mechaniky  vkládat v krajním zoufalství.)
Dík. m.

3 ratka ratka | 6. července 2010 v 20:17 | Reagovat

myslim ze je to teda to spravne evangelium ale jiny komentar.
jmenuje se to Evangelium neznameho boha a je to z "bibliotica gnostika". komentar myslim KOzak. ale ono je to jedno. ty texty musi byt stejne. a komentare semuzou lisit. Podle toho jak se kdo diva. Ten muj je spise pres vychodni filosofii.

4 ratka ratka | 6. července 2010 v 20:21 | Reagovat

to co pises o "pravde" muzu jen potvrdit. Muzu pracovat se "skolni pravdou" ale to je jen jedna jedina rovina poznani, ktera bezi po jedne jedine vetvi priciny a nasledku. je to jenjedna mala cast toho co muzeme vnimat. co jsme

5 hanci hanci | Web | 6. července 2010 v 20:23 | Reagovat

Všechny moc zdravím. Ani, doufám, že ses měla dobře na chatě!!!!
Michale - jsem přesvědčená, že by se ti ta knížka moc líbila - někdy mně připadá, že jsi tam citovaný ty :o))))))
Ratko - tak to je asi jiná knížka - ale máš pravdu, to evangelium musí být stejné a to je to hlavní. Ta, co ji uvádím, je fakt výborná i v tom, že je tam jak text z Nag Hammádí, tak Řecké fragmenty.

6 ratka ratka | 7. července 2010 v 10:49 | Reagovat

kdyz jsem se pustila do cetby kabaly, magie a alchymie tak jsem zjistila ze to neni moje cesta. Ze nabizi totez co dnesni veda :o)) a to neni svet ktery hledam.

7 ratka ratka | 7. července 2010 v 10:52 | Reagovat

to co hledam je smysl. kdo jsem a kam jdu. a na to mi zadna magie a ani soucasna veda nejen ze nedokaze odpovedet ale ani mi nedokaze ukazat smer, kterym...
Jiz fakt ze existuje numerologie ktera udava status quo (uz jsem u sebe psala) je pro me alarmujici. nechci status quo. popis neceho.
vnimam proces, neco co plyne. a to zapadni kultura nenabizi.

8 Václav Václav | 9. července 2010 v 8:42 | Reagovat

novočlověk chce návod neptá se po smyslu ..dokonalé definice dnešního človíčka...

9 hanci hanci | Web | 9. července 2010 v 16:20 | Reagovat

[8]:Ano, líp to vůbec nejde vyjádřit.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama