Květen 2011

(Ne)očekávané náhody - ukázky z knížky

26. května 2011 v 18:31 | hanci |  Knihy
V poslední době, kdy se mně vzhledem k mé momentální zdravotní situaci změnil - bez mého úmyslu - názor snad na všechno spojené se životem, změnil se i, mimo jiné, můj vztah k hudbě a výtvarnému umění atd. Tu změnu jsem pocítila hodně silně, tak jak jsem si dřív ani neuměla představit.

Delší dobu jsem nebyla schopná číst, nedokázala jsem udržet pohromadě myšlenky. Před časem jsem sáhla po knížce rozhovorů Radana Wagnera s 20 našimi význačnými malíři a umělci - "(Ne)očekávané náhody". (Už jsem tady o ní psala.) Zatím jsem přečetla jen několik těch rozhovorů, ale jsem nadšená. Pokusím se vše přiblížit pár výňatky.

Z rozhovoru s Jiřím Sozanským (* 1946) ukázky obrazů zde a zde

R.W.: Vždy mě naprosto děsí, když někdo - a není jich málo - zcela vážně přemítá nad tím, zda může být reklama uměním.........................

J.S.: Svět reklamy jde mimo mě. Mnohem nebezpečnější je záměna kultury a popkultury, hlavně v prostředí, kde cílem je sledovanost čili smlouva neodpovědných gaunerů s publikem ke konzumaci balastu třetí kategorie, odporných zábavných show s nechutnými baviči, kteří otravují mozky širší veřejnosti výtokem vlastní omezenosti. To mi vadí a fakt, že se tomuto trendu přizpůsobují všechna média, považuji za větší nebezpečí, než jakýkoliv ideologický blábol.

Galerie Dolmen: Nikola Nováková II

22. května 2011 v 17:44 | hanci |  Umění
Druhá část obrazů k výstavě Nikoly Novákové v Galerii Dolmen

Bez hlavy

Bisous

Galerie Dolmen: Nikola Nováková I

22. května 2011 v 0:18 | hanci |  Umění
Jak jsem popisovala minule, šla jsem krásnou procházkou z Galerie Rudolfinum po nábřeží do Galerie Dolmen. Je to asi má nejoblíbenější galerie. Setkala jsem se tam během pár let už s tolika úžasnými lidmi, jaké jsem nepotkala asi po celý můj život. Dýchá tam na mě pohoda, přátelství, krásné zážitky z výstav..................

Tentokrát je tam výstava Nikoly Novákové "Bakchanálie". Měla jsem z výstavy trochu obavy, protože to není úplně přesně to, k čemu mám blízký vztah, možná se bojím tolika křiklavých barev pohromadě, ale některé obrazy se mně opravdu moc líbily. A čím déle si je prohlížím, tím víc jim asi rozumím a líbí se mně.


Nevím, který z těchto čtyř obrazů se mně líbí nejvíc..........
Sežeru tě, olej na plátně

Dunaj před bouřkou

Dunaj po bouřce

bez názvu

Galerie Rudolfinum: Adriena Šimotová

15. května 2011 v 19:07 | hanci |  Umění
(Nevím, co se děje na blogu, fotografie, které jsem včera vložila ke dvěma posledním článkům se do rána ztratily a dnes už nejdou vůbec vložit. Budu to zkoušet dál, snad se to během doby podaří.
Tak jsem zjistila, že se mně ztratily úplně všechny fotky z blogu - od začátku.
Dnes - t.j. v úterý - se objevily dřívější fotky na blogu, ale u posledních dvou článků opět nebyly. Teď jsem je vložila, snad už tady zůstanou. Asi řádí nějací "Kutílci" - to byla moje oblíbená knížka v dětství.)
********************************************************
V Galerii Rudolfinum pořád ještě trvá výstava paní Adrieny Šimotové, kterou mimořádně obdivuji. Bohužel, její obsáhlá výstava v Sovových mlýnech už skončila, což mě nepředstavitelně mrzí. Ale i tady to pro mě byla doslova lahůdka.
Plakát
Nohy (II), 2009-10
japonský kaligrafický papír, pigment, pastel, 160x97,5 cm, soukromá sbírka

Praha v květnu

15. května 2011 v 17:21 | hanci |  Jak jde život


Tak se opět konečně dostávám k napsání dalšího článku. Byla jsem v Praze, mám docela dost fotek ze dvou výstav, postupně je dám na blog.

Při odpočívání jsem si fotila místa, která mám ráda. Pohled na Pražský hrad a na Sovovy mlýny.

Jak jde život + nějaké knížky

1. května 2011 v 19:55 | hanci |  Knihy
Omlouvám se všem, komu jsem neodpověděla na komentář. Chtěla jsem také napsat maily svým známým - oběma Lenkám, Lišce, Ratce atd., atd. - ale bohužel nemohu. Občas si se známými, od kterých mám telefonní číslo, telefonuji, ale to je zase omezené mými financemi, takže nic moc.