Úpadek kultury u nás (ale i v mnohých jiných částech světa)

27. června 2011 v 23:50 | hanci |  Zamyšlení
Před pár dny, když jsem hledala jakousi knížku pro vnuka, uviděla jsem výstřižek z novin z doby, kdy jsem se ještě zajímala o dění kolem sebe. V té době jsem si vystřihovala různé články a kritiky a upevňovala jsem si je kancelářskou sponkou na hřbety knih v knihovně, abych je měla pohodlně na očích a na dosah - často jsem je ukazovala přátelům. Po nějaké době jsem je buď uložila do "archívu" nebo vyhodila - podle jejich důležitosti (tedy - podle mých měřítek).

Na tomto výstřižku není datum, ale jak mně vyplynulo z textu, byl článek napsán cca v r. 2006. Napsal ho Jan Lukeš (publicista) a jmenuje se "Žaluji kulturní Marťany".

Zajímalo by mě, jak tento problém vidí pan Lukeš v současnosti. Tehdy se totiž zdálo, že víc už klesnout úroveň kultury nemůže - jak se ukázalo, může - a opravdu hodně. Ne jenom na dno, ale hluboko, hodně hluboko pod ně - pod zem.

Článek opíši celý, není moc dlouhý.

"Od roku 1999 připravujeme s Janem Schmidem v České televizi měsíční literární revue 333. Za těch téměř sedm let se rozpočet na její výrobu snížil celkem už čtyřikrát, takže v současné době se například honoráře pro pozvané hosty snížily na částku víceméně symbolickou, která by mediálním celebritám nestačila ani na skromnou svačinku.
Naše pozvání přesto přijímají lidé v široké škále od literárních ochotníků a nedávných debutantů až po universitní profesory, vědce a umělce nadnárodního významu. Vědí, že ten pořad je dnes u nás v prostoru masových sdělovacích médií jednou z posledních výsep nekomerčního pojímání kultury.
Mě osobně pocit studu i za ně ovládá už delší čas, v posledních týdnech se však mimořádně umocnil. To od té doby, co jsem se nejprve dozvěděl o stamilionových částkách, které Prima a Nova vynaložily na přípravu a provoz svých reality show, a pak zejména od chvíle, kdy jsem i já mohl začít sledovat, jakým ubohostem ty peníze slouží.
Když Pavel Štingl natáčel film Zaniklý svět Karla Pecky (2000), objevil se v něm samotný Pecka jen v několika záběrech z amatérského videa. Ve věku audiovize zůstalo po vězni z komunistických lágrů jen pár zašlých fotek a vzpomínky pamětníků. Zato po "užitečných idiotech" z pořadů Primy a Novy zůstanou stovky hodin záznamů - ale o čem? O blbosti a primitivismu, anebo ještě víc o manipulátorství a bezskrupulóznosti těch, kteří nám to hemžení v akváriu obou vil servírují?
Nad osudem někdejší levice pod egidou stalinismu se mluvívá o intelektuálním selhání a zradě vzdělanců. Nejsme ale právě teď svědky stejného selhání, stejné, či možná ještě horší zrady vzdělaných technokratů? Vždyť už jen to přisvojení si pojmu Big Brother z Orwellova románu svědčí o naprosté neúctě nejen ke spisovatelově tvůrčí intenci, ale především vůči nám všem, kteří jsme manipulaci totalitního Velkého bratra zažili na vlastní kůži. To je obludnost stejného kalibru, jako kdysi volební billboard Václava Klause na místě někdejšího Stalinova pomníku na Letné.
Kam až hodlají tito zplozenci myšlení bez řádu a respektu vůči nejzákladnějším lidským hodnotám zajít? Není v tom příznak přežranosti zdejší civilizace, která už neví, čím by se bavila, i když půlka světa chcípá hlady? Můžeme se divit, že v očích jiných kultur vyvoláváme svým životním stylem takovou averzi a nenávist? Chceme se skutečně dobrovolně vystavit "invazi barbarů" a teprve na troskách toho, co jsme vybudovali, se vrátit k sobě samým?
Nechápu to. Nechápu a žaluji všechny ty, kteří tuto zemi vedou k zapomnění vlastní minulosti a kultury, ke ztrátě úcty v elementární lidství. Vy všichni jste už teď těmi marťany, se kterými je ochoten vládnout premiér této země. Slétli jste sem ze sfér emociálního ignorantství a kulturní zabedněnosti, duševní invalidé, kteří se snaží své poškození vnutit celému světu. Držíte v rukou vliv, jehož významu a dopadu jste nedorostli, naivně infantilizujete celý veřejný prostor, jak byste ani nevěděli, že i po vás přijdou jiní mladí blbci. Už teď je z vašich šmíráckých pořadů jasné, že budou ještě horší než vy."
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 elnatka elnatka | Web | 28. srpna 2011 v 13:31 | Reagovat

K tomu bohužel není moc co dodat.  Snad jenom, že pár nás, co se snažíme marťanismu vzdorovat (číst dobré knihy, koukat na chytré filmy a chodit na výstavy), ještě zůstalo, ale stáváme se ohroženým druhem...dík za tenhle článek, třeba někoho probudí (nebo aspoň povzbudí)

2 hanci hanci | Web | 28. srpna 2011 v 17:55 | Reagovat

[1]: Děkuji moc za komentář - a srdečně zdravím. Bývá mně čím dál častěji hodně úzko, kam se svět propadá......

3 sidi sidi | 29. listopadu 2011 v 7:52 | Reagovat

Ano ,souhlasim ne uplne se vsim co je psano v clanku,je mi z toho velmi smutno,patrim k tem lidem co se stale vic ptaji kam to speje.Musim rici ze je to celosvetovy problem,tedy tzv.'civilizacne vyspelych zemi'.Vadi mi ignorance a kratkozrakost a to nejen politiku,ale predevsim vsech lidi, jsem jiz unavenabojem s vetrnymi mlyny a nejradeji bych odesla od lidi vubec,ale neni kam,neni uniku pred nezajmem o druheho.Kdybych byla muzem stanu se poustevnikem:), mam sice jeden napad ,ale k tomu mi chybi energie a penize.Zalozit si "samostatny a sobestacny zivot ve spojeni s podobne myslicimi lidmi" vipada to jako fikce, no mozna ano ,jsme proste zavisli a bojima se udelat neco neobvykleho, ale verte,ze to jde .Vira je to co nam schazi,vira v sebe a druhe. Podpori mne nekdo? S pranim stesi a zdravi
                  Sidi

4 hanci hanci | Web | 29. listopadu 2011 v 19:12 | Reagovat

[3]: Sidi - díky za komentář. Vlastně už ani nemám co dodat. Váš nápad sice vypadá jako fikce - ale nemusí být. Já se snažím vyhýbat lidem, kteří mají jiné myšlení než já a naopak - snažím se stýkat s lidmi, se kterými si rozumím. Taky se snažím žít podle zásad, které pokládám za správné - tedy tak, abych se nemusela stydět za to, co dělám atd., atd. Společnost se skládá z jednotlivců.........
Srdečně zdravím.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama