Návštěva Prahy + grilování

18. července 2011 v 23:35 | hanci |  Jak jde život
Minulý týden jsem strávila v Praze. S návštěvou nemocnice jsem spojila mnohem příjemnější záležitosti.
V pondělí jsem s Ondřejem S. navštívila Karlín Hall. Nemohla jsem přijet na vernisáž diplomantů AVU a klauzur AVU 16/06, výstava končila 10/07 - já jsem tam přišla s Ondřejem o den později a bohužel, likvidace už byla v plném proudu. Viděla jsem jenom zlomek prací.

Práce Ondřeje Synka, Karlova univerzita v Praze, její role a možnosti rozvoje, 2010-2011

Práce Anežky Martínkové, Dům do ulice v Celnici, 2011


Práce Martiny Šiškové (?) - moc se omlouvám, popis se mně vyfotil nečitelně - budu ráda, když mně někdo opraví

Práce Jany Delafontaine, návrh ostrova, Muzeum řeky, 2011
Bohužel, z této fotky není zřejmé, jak krásný ten návrh byl, rozpis rostlin na ostrově atd.

Vyfotila jsem si ještě pár pozůstalých prací:
Petra Lamačová - Přemostění, překlenutí, spojení, 2011


Přes internet jsem si už dřív vyřídila Opencard, šla jsem si jen vyzvednout kartu a zaplatit poplatek. Je mně víc jak 65 let, takže mám teď veškerou dopravu zdarma a také některé výstavy - na dvou jsem platila jen po jedné koruně!! To je poprvé, kdy shledávám výhody stáří.

Do Adrie na Jungmannově ulici, kde jsem si kartu vyzvedávala, za mnou přišel můj mladý kamarád Vašek K. Ve všem mně poradil a pomohl. Pak mě zavedl do krásné kavárny v budově Nové scény. Celá jedna stěna kavárny je prosklená, takže je krásný výhled na ulici. Nevím jak je to možné, ale neudělala jsem si ani jednu fotku!! Asi je to tím, že už jsem byla hodně unavená.
Mluvili jsme o všem možném, také o Vaškově práci v atelieru Jiřího Davida, ukázal mně svou závěrečnou práci - nazvala jsem si to hra s písmem. Byla jsem nadšená jak tím nápadem - stále větší a větší zjednodušování - ukrajování - částí písmen, takže konečným výsledkem jsou nejmenší zbytky částí písmen, zjednodušených na maximum. Vytvářelo to krásné obrazy.

Pak mě Vašek doprovodil do mého dočasného bytu u Anežky M. na Újezdě. Staral se o mě skutečně jako můj vlastní vnuk!! Čas s ním strávený byl opravdu moc příjemný.

Cesta k Anežce vede po mostě a je to moc příjemná procházka:

U Anežky jsem poznala spoustu nových lidí a opět jsem si připadala, že jsem se ocitla na jiné planetě, obydlené pouze báječnými mladými lidmi. Pečovali o mě, připadala jsem si tam jak v ráji. Navíc tam bydleli i dva pejsci, posléze tři. Zase nechápu, proč jsem si je nevyfotila - fakt už mívám jakési výpadky!!

V úterý odpoledne jsem měla schůzku s Věrou K., šly jsme na výstavu Jiřího Sozanského - obrazy vložím v dalším článku. Jenom poznamenám, že jsem byla naprosto unesená jeho obrazy.

Z výstavy mě Věra zavedla do Bílé labutě, do kavárny na terase. Namísto do půl čtvrté jsme vykládaly do pěti hodin!! Měla jsem milion otázek týkajících se architektury, Věra mně řekla navíc spoustu různých výborných životních rad......... K jídlu jsme si daly mozarellu s rajčaty, frappe a tonik. Bylo to vynikající. Domluvily jsme se na dalším setkání při mé příští návštěvě Prahy. Bylo to jedno z nejpříjemnějších setkání.

Večer bylo připravené grilování u Anežky. Ke grilu se chodilo oknem! Grilovaly se plátky masa, naložené prý v mléce - nejedla jsem ještě nic tak dobrého - maso se přímo rozpadalo v puse. Dále se grilovaly plátky cukety, natřené česnekem a solí, také klobásky, žampiony...... Popíjelo se víno, výborné........... Téměř v sedmdesáti letech jsem zažila něco, co jsem si celý dospělý život přála a nikdy se mně to nesplnilo.... (dodatečné vysvětlení - jak jsem zjistila, mohlo být nepochopeno správně, co jsem si celý život přála - tak grilování to tedy nebylo!!!!)

Prostředí u grilu
Tímto oknem za Janičkou, Zdeňkem a Anežkou, se vcházelo ke grilu

Gril (fotil Zdenfěk)

Janička a Chu

Přibyla Anežka a Zdeněk

Markétu, Mojmíra Pukla, Chu, jejího bratra a Petra fotil Zdeněk

Někteří pozvaní museli odejít dřív, např. Maruška, Eliška - ta byla nemocná, brala ATB, někteří přišli později - Hanička, Filip, Eliška - spolubydlící, David, Ida (přinesla výborný meloun)

S panem Mojmírem Puklem bych si přála vykládat nejméně několik takových večerů, bylo to úžasné.
Fotil Zdeněk.

Zdeňku, jestli se ještě někdy setkáme, tak tě uškrtím - slíbils mně a Anežce, že nás spolu vyfotíš, říkals, že to uděláš tak, abychom o tom nevěděly - neudělals to!! Tohle jsou jediné dvě "umělecky rozmazané" fotky - coby chatrný důkaz mé přítomnosti na akci!

Jinak ti ale děkuji za poskytnutou lekci z focení, představ si, že si vše pamatuji.

Ve středu jsme po prohýřené noci (až do rána) celý den prospali - místo domluveného výletu do Soběhrd. Nedalo by se to bývalo zvládnout.

Ve čtvrtek jsem navštívila mou oblíbenou Galerii Dolmen. Fotky z výstavy vložím do příštího článku. Čas strávený v této galerii je vždycky nejhezčím, který v Praze trávím. Nejenom tam vystavovanými obrazy, ale také báječným panem Tašo Andjelkovskym, který je doslova studnicí vědomostí a moudrostí. Jeho básně jsem na blogu už párkrát uváděla. Povídání s ním je pro mě vždycky svátkem.

Odtud jsem šla ještě do Rudolfína na výstavu "Já, bezesporu". Velmi zajímavá výstava - taky sem dám během příštích dnů pár ukázek.

Na večeři jsem si zašla do restaurace vedle VŠUP (přidala jsem si palačinku s ovocem, zmrzlinou a šlehačkou, což moc miluju) a pak jsem jela domů k Anežce.

V pátek jsem před odjezdem domů do Třebíče měla ještě schůzku se svou známou Mirkou N., šly jsme spolu na výstavu fotografií Andrease Feiningera, která probíhá v Galerii U Kamenného zvonu. Taky vložím později pár ukázek. Prostředí této galerie přímo zbožňuji, fotografie byly krásné, povídání s Mirkou moc příjemné.

Po výstavě jsme poseděly v Týnské literární kavárně - další moje oblíbené místo. Dlouho jsme se neviděly, tak jsme si společný čas opravdu dobře užily.

Takhle vypadá člověk po týdenním pobytu v Praze, naprosto vyčerpaný jak fyzicky (bolesti mám fakt dost velké), tak psychicky - protože plný dojmů ze setkání s báječnými lidmi, plný emocí z výstav - a v neposlední řadě z pobytu v Praze jako takové, protože ji miluji čím dál víc.

Domů jsem dojela večer, totálně zničená. Téměř celou sobotu jsem prospala.
Zjistila jsem, že probíhá WM ve snookeru v Theisku, tak jsem mezi spaním sledovala jednotlivé zápasy. Zatím jsem ještě nikdy neviděla soutěže mužstev - za státy. Bylo to hrozně moc zajímavé, pro mě naprosto nové. Snooker fakt miluji!!!

Až na ty děsné bolesti, které mám a na tu nepříliš vábnou perspektivu před sebou, by probíhal můj život téměř nádherně. Snažím se ho maximálně co nejpříjemněji využít.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 michal michal | Web | 19. července 2011 v 17:33 | Reagovat

Dobrý ! Mojmírovi ty vousy a krátký vlasy slušej - vypadá blahobytně distinguovaně. Po tý pražský jízdě ani nevypadáš unaveně, spíš naopak - asi bys měla víc pařit. K Anežce jsem nemoh dorazit, poněvadž jsem se vrátil v noci z nl a bolely mě zuby - u snůkru jsem taky prospal celej den, takže jsem se vůbec neorientoval v tom novým formátu.(Hele, ta kavárna na Nový scéně je místo tý co jsme dělali ?)

2 hanci hanci | Web | 19. července 2011 v 21:30 | Reagovat

[1]: Moc zdravím! Je velká škoda, žes nemohl být na grilování, bylo to fakt báječný!! To co jsem si přála zkusit celý dospělý život a nikdy nezkusila - bylo pro mě opět mimořádný!! Bojím se to sem napsat, ale děkovala jsem těm mladým, že skoro v sedmdesáti se s nimi dočkám ještě všeho možnýho...... Jinak - pila jsem víno, jedla úplně všechno a bylo to fakt ohromný!!! Jo, pan Pukl vypadal bezvadně,  navíc povídání s ním je fakt úžasný, jak jsem už psala, brala bych toho povídání mnohem víc, od něho se člověk pořád učí. - Anežka říkala, že těbolí zuby, to mě moc mrzí, snad už jsi na tom momentálně líp. - Ten snůkr byl perfektní - chvilku mně trvalo, než jsem se zorientovala, ale to střídání hráčů - to bylo fakt něco!!! To se nedá stručně napsat. - Ta kavárna - já si to teď neumím přesně vybavit, ale asi je to něco jinýho. Je v patře, úplně nahoře, díváš se na ulici kde jezdí tramvaje - je to Národní třída, žejo? Kousek dál je kavárna Slávie a ND. - Doufám, že na oslavu mých sedmdesátých narozenin už budeš mít zuby v pořádku!!

3 michal michal | 19. července 2011 v 21:56 | Reagovat

(dycky dyž řekneš pan Pukl, tak nevim vo koho de - panu Puklovi se říká Mojmír.)

4 hanci hanci | Web | 20. července 2011 v 22:40 | Reagovat

[3]: No jo, když já si netroufám.

5 evas. evas. | Web | 21. července 2011 v 18:32 | Reagovat

na fotce vypadáte šmrncovně, člověk by neřekl, že jste byla vyčerpaná... Po dlouhé době se taky chystám na Prahu, budu muset dohnat váš výstavní enthusiasmus, úplně jsem se zastyděla. Prozatím to vypadá tak, že se tam ocitnu z toho důvodu, že tam s manželem budem zahajovat výstavu v nové galerii, jejíž jméno ještě není myslím známo, termín verni ještě taky není jist... Snad to vyjde a budu moci konečně zkouknout více výstav!!!
eva s.

6 hanci hanci | Web | 22. července 2011 v 22:31 | Reagovat

[5]: Děkuji moc za kompliment. Určitě mně pak napište termín, snad bych se tentokrát na vaši výstavu dostala - chtěla bych na vernisáž. Moc zdravím.

7 NULI NULI | E-mail | Web | 23. července 2011 v 7:47 | Reagovat

Milá Hančí, právě jsem přijela z dovči a využila chvilky,kdy spí vnoučata,která hlídám, abych se podívala, co je u Tebe nového. A je toho mnoho, budu číst postupně. Jen přidávám - na té fotce Ti to sluší, moc. Ale věřím, žes byla unavená, přestože plná dojmů a radostí.

8 michal michal | Web | 23. července 2011 v 11:02 | Reagovat

(eště mi to nedá s tím Mojmírem: hele, muži nabízí tykání žena i když je ten muž akademik - tedy NADČLOVĚK, že ano ...)

9 evas. evas. | Web | 23. července 2011 v 11:19 | Reagovat

se zahájením výstavy to vypadá na první či druhý týden v srpnu. Je to taková kvapná akce. ;-)Až budu tušit víc, dám Vám vědět.
opatrujte se, eva

10 hanci hanci | Web | 23. července 2011 v 19:41 | Reagovat

[7]: Mirko, díky - ale - vždyt jsi mě viděla v reálu, tak co bych ti povídala - akorát se ti nějakým zázrakem povedlo se mě asi nějak líp vyfotit - nechápu - připadala jsem si k smrti unavená.

[8]: Michale - dyt já vím - ale mám před ním tak obrovský respekt, že jsem si něco takového fakt nedovolila.

[9]: Budu se snažit za každou cenu do Prahy na vernisáž vaší výstavy přijet - ale potřebovala bych to vědět cca týden dopředu, abych si mohla zařídit ubytování a místenku na autobus. - Navíc - 2. a 9. srpna bych nemohla, jsem už delší dobu objednaná na vyšetření do nemocnice. Doufám, že to nebude právě v tyto dny.
Všechny moc zdravím.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama