Srpen 2011

Podoby Třebíče - Galerie Malovaný dům

14. srpna 2011 v 21:49 | hanci |  Umění
V Třebíči, v Galerii Malovaný dům, probíhá výstava "Podoby Třebíče". Jsou zde vystavované obrazy a fotografie zobrazující město v rozmezí let cca 1766 - to je nejstarší vystavený obraz - až do období prvních dvou třetin 20. století.
Pro mě, která tu bydlím už skoro padesát let, jsou to velmi zajímavé pohledy - ať v obrazech nebo na fotografiích. Doporučuji všem, koho zajímá, jak se naše město změnilo.
Nemohla jsem sem dát všechno, výstava je velmi obsáhlá, navíc - jako obvykle - všechno co je zasklené, se téměř nedá vyfotografovat.

Autor neznámý

Votivní obraz Třebíče, olej na plátně, 1766

Sándor Márai: Deníky I, II

7. srpna 2011 v 17:54 | hanci |  Knihy
Koupila jsem si Deníky I a II od Sándora Máraie. Jen jsem se do nich krátce podívala a okamžitě se mně potvrdila slova pana T. Andjelkovského, který mně je doporučil. Nejen, že je to úžasné čtení myšlenek moudrého člověka, vyhovuje mně momentálně i to, že to není souvislý text - mohu knížky otevřít kdekoliv chci a vždycky čtu něco zajímavého, něco k zamyšlení, ale i vtipného, od člověka moudrého, navíc s ohromným talentem bystrého pozorování..............

Knížky mám jen krátkou dobu, takže přečteného nemám většinu, přesto to nemůžu vydržet, abych sem nevložila pár ukázek. Deníky jsou vedeny od r. 1943-1967 - I. díl, 1968-1989 - II. díl.

Autor žil v letech 1900 - 1989

Samozřejmě, že mě v mém věku nejvíc zajímají poznámky ke konci druhého dílu. S tolika souhlasím, bezezbytku!!!!

Deník I

rok 1944

str. 109
Jsem zoufalý, protože v mém životě chybí radost. Bez radosti se nedá žít.

str. 113
Všeho je zapotřebí: zároveň trpělivosti i věcnosti, nezřízenosti a pominutí smyslů, mrazivé pozornosti a opojení. Jinak nelze.

A radosti je zapotřebí, radosti, radosti! Rozkoše, která se blíží smrti. Rozkoš je snad ještě víc než báseň. Nebo totéž..........

Zatímco píšu tyto řádky, už počtvrté - během půldruhé hodiny - houkají sirény. Člověk zlhostejní. Zvířata nebezpečí snášejí hůř. V přístavišti jsem potkal černého psa, který byl v nervovém šoku. Jeho pán mi vyprávěl, že pes se neustále třese od chvíle, co zažil velký nálet v Pestszentlorinci............

Andreas Feininger - fotografie

5. srpna 2011 v 0:19 | hanci |  Umění
Kdo má rád kouzlo černobílých fotografií, ať určitě neváhá a navštíví výstavu fotografií Andrease Feiningera v Galerii U Kamenného zvonu (ukázky fotografií zde ). Byla jsem naprosto uchvácená schopností autora zachytit ten pravý výřez, ten pravý okamžik, ten pravý detail....... Pokusila jsem se vyfotografovat z toho obrovského množství fotografií alespoň nepatrný zlomek ukázek, bohužel, vše je opět zasklené, takže fotografovat se téměř nedá. Alespoň já to neumím.


Brooklynský most v noci, New York, 1945


Galerie Rudolfínum: Já, bezesporu

4. srpna 2011 v 21:03 | hanci |  Umění
Velmi zajímavá výstava, která stojí rozhodně za shlédnutí, je výstava v Rudolfínu - "Já, bezesporu". Pojednává o identitě, jejím formování, reflexi a proměně jejího vnímání v současném umění.

Adriena Šimotová, Hlava k listování, 1982, papír, 62x60x35 cm, Galerie hlavního města Prahy
****
Pro mě byl velmi emotivní vstup do první místnosti - ta je bez světla, potemnělá - je tam umístěno 547 černobílých fotografií lidí, kteří už nežijí. Tento docela rozsáhlý celek ale tvoří identitu lidí určité generace. Je to dílo Christiana Boltanského a nazval je "Menschlich" (Lidské), (50x60 cm nebo 60x50 cm, Kunstmuseum Wolfsburg). Musela jsem se tam chvíli posadit, bylo to opravdu hodně silné.