Marx: ano či ne? - odpovídá PhDr. Miloslav Petrusek, CSc

21. října 2011 v 20:03 | hanci |  Zamyšlení
V LN jsem narazila na zajímavý článek v příloze Orientace z 15/10/2011: "Z univerzit nás brzy vyštípou stroje" - říká v rozhovoru s Petrem Kamberským profesor sociologie PhDr. Miloslav Petrusek, CSc. více zde:

(Chtěla jsem dát odkaz na celý článek, ale nepodařilo se mně archív otevřít.)

Vložím alespoň malou ukázku.

" ..................
LN: Kdy bude Marxe možné v Česku citovat, aniž by to bylo bráno jako politická nebo intelektuální provokace?
Myslím, že ten čas už před pár lety nastal. Většina seriózních autorů - nemyslím tedy okrajové publicisty a žurnalisty, kteří valně věcem nerozumí - Marxe bere vážně.

LN: v Česku?
Ano, v Česku. Už téměř nikdo se neodváží Marxe ignorovat a tvářit se, že nebyl. A nejde zdaleka jen o marxisty či neomarxisty. On totiž Marx kromě toho, že více méně přesně analyzoval počátky kapitalismu, přišel i s myšlenkami, které se paradoxně aktualizují až v poslední době.

LN: Tak to jsem asi špatně studoval dějiny západního myšlení. Jaké myšlenky máte na mysli?
Tak třeba rané Ekonomicko filosofické rukopisy z roku 1844. Stálo by za to znovu je vydat, protože je v nich vyložen celý koncept odcizení člověka. Tedy jak se člověk odcizuje věcem a věci jemu; jak se kapitál odcizuje člověku a také jak se lidé odcizují navzájem. To je přece náš aktuální problém. Druhá věc - ale to musíte citovat z knihy, která je téměř na indexu, tedy z Komunistického manifestu - Marx s Engelsem dokazují, že bez buržoazie by nevznikla moderní společnost. A třetí moment: Marx ukazuje, že kapitál - a tedy celý kapitalistický systém - se nemůže rozvíjet, aniž by překračoval hranice. Fakticky tedy předvídá jakousi elementární formu globalizace.
My jsme samozřejmě přesyceni vulgárním, zpolitizovaným Marxem, ale ve vědě už se s jeho podněty pracuje normálně. ........................"

" ..................
LN: Je to generační nebo technologický přelom?
To nelze oddělit. Moje generace je zvyklá žít s knihami a pracovat s nimi. Ta současná je zase neskonale zdatnější technologicky a jazykově. Starší generace má načteno, mladší je výrazně efektivnější v hledání informací. Velmi rychle se to usadí, ale teď jsme oslnění technikou.

LN: Oslnění?
Samozřejmě. Vždycky, když v tramvaji slečna otevírá kabelku, sázím se sám se sebou: vytáhne zrcátko, knihu nebo mobil? Vždycky je to mobil.

LN: Ještě ke studentům: vy říkáte, že se nemění. Jenže dnes studuje nikoli zlomek, ale většina populačního ročníku, copak je možné, aby taková změna nepoznamenala vztah učitel-žák?
Všechno se trochu mění, dnes se dokonce leccos i jinak jmenuje. Já třeba za hodinu půjdu provádět něco, čemu se říká "kontaktní výuka" - znamená to tedy, že se normálně uvidím se svými žáky. Jenže tenhle způsob předávání znalostí je prý drahý, takže vše směřuje k výuce takzvaně distanční, tedy počítačově zprostředkované. A já dodávám: ta kontaktní je nenahraditelná. ............."

*********************************************************************************************************************************
Dodatek:
Díky Michalovi sem mohu ještě k tématu vložit článek o Dalajlámovi:

NOVINKY.CZ
DALAJLAMA: JSEM MARXISTA

K víře v učení německého myslitele Karla Marxe, jehož teorie daly základ socialismu a komunismu, se přiznal tibetský duchovní vůdce dalajlama. Napsala to v pátek agentura AFP.

sobota 22. května 2010, 2:07

"Pořád jsem marxista," prohlásil 74letý buddhista v New Yorku, kam přijel na jednu ze svých placených přednášek.

"Marxismus má morální etiku, zatímco kapitalismus je pouze honba za ziskem," vysvětlil duchovní, jenž žije od svého útěku z Číny po nezdařeném protičínském povstání v Tibetu v roce 1959 v indickém exilu.

Dalajlama podle svých slov uznává, že komunistický režim v Číně přinesl jejím obyvatelům neslýchaný blahobyt. "Miliónům lidí se životní úroveň zlepšila… ovšem je nutné najít východisko mezi životní úrovní a svobodou. Až dosud se většinou spoléhá na násilí," dodal.

los, BBC
********************************************************
Kdo by si chtěl přečíst podrobnější článek z The Guardian, adresa je zde.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 michal michal | Web | 23. října 2011 v 21:56 | Reagovat

... no jasně. těžký si zvyknout, překousnout, ale lehký pochopit.

2 michal michal | Web | 23. října 2011 v 21:58 | Reagovat

btw: v info šumu zaniklo, že dalajláma prohlásil, že je marxista

3 hanci hanci | Web | 24. října 2011 v 19:38 | Reagovat

[2]: To je fakt? - To jsem taky nevěděla.

4 hanci hanci | Web | 24. října 2011 v 19:40 | Reagovat

[1]: Pana profesora nemůže nikdo obviňovat, že by mohl být komunista, když si přečte jeho životopis. Je to objektivní, vědecké zhodnocení - logické.
Díky za komentáře a zdravím.

5 michal michal | Web | 25. října 2011 v 0:33 | Reagovat
6 michal michal | Web | 25. října 2011 v 0:35 | Reagovat

vložil jsem ti odkaz na the guardian (dalajláma), ale blog to vyhodnotil jako spam - takže si to budeš muset vygůglit.

7 hanci hanci | Web | 25. října 2011 v 19:36 | Reagovat

[6]: Díky - vygůglím :o)))

8 anina anina | 30. října 2011 v 11:19 | Reagovat

DALAJLAMA MARXISTA ?? Je pravda, že jsem se nikdy nepídila. Jednak mě to vůůůbec nenapadlo a pak tolika informacemi je čl. zahlcen, že se tedy divím, že tahle zřejmě nebude až tak v podvědomí. Jo,každý si může info hledat, pokud chce, ale jen některé mu média rvou do hlavy..
No, nakonec proč ne, že jo..
Vše souvisí se vším a neznamená to, že když vidí nesvobodu v komunistické Číně, že proto jím nemusí být..a nevidět to pozitivní.
No..já si myslím, že krom diktátorských a jinak zrůdných režimů, na tom v čem zrovna žijeme až tak nesejde, protože každý je prohnilý někde, něčím, víc, či míň.
Ale ty režimy jsme si vymysleli my lidé..nechali to být..souhlasili.
Dokud bude cosi shnilého v nás, nespasí nás nic, shnije to zákonitě s námi. s námi.
Opouštíme od lidství, dobrák je vůl, zloděj pomalu borec šikovnej, ten, kdo vše očůrá zas hlava otevřená..atd.
Naše lhostejnost je pořád větší, to považuju za cestu do pekel.Lidé mávnou rukou nad tím, nad čím by rozhodně neměli. Taky nám možná už ubývá sil a vzdáváme to. Zajímají nás spíše povrchní a ne zas vždy tak důležité věci, co strašně nutně musíme mít :(
Je dost v módě vysmívat se slovu morálka.. Asi málokdo by mhl říct, že nemá něco másla na hlavě. Odpovědnost za to má každý z nás, ale asi je dost těch, co si ji vůbec nepřipouští..a opět mlčí i tam, kde by nemuseli..a třeba to nemají zrovna zapotřebí..
Obávám se, že lidstvo musí padnout na hubu, aby se znovu a zdravě vzchopilo.

9 hanci hanci | Web | 4. listopadu 2011 v 20:23 | Reagovat

U jiného článku jsem dostala následující komentář:
**************************
5 Nu přece já | Neděle v 10:58 |

Maruška je opravdu fotogenická,můžete z ní mít radost.Ale toho Marxe nemusíte tahat do svého webu,či zapomínáte ke stáří?
**************************
Odpovím jen stručně. Na svém blogu si mohu psát co chci a co uznám za vhodné. Pokud s tím má někdo problém, má jednoduché řešení: ať na můj blog nechodí.
Přece jenom něco málo k předmětnému článku - právě proto, že ke stáru nezapomínám, právě proto, že přemýšlím a dívám se kolem sebe -  a nevidím a neslyším jenom to, co je ve sdělovacích prostředcích, tak právě proto jsem napsala tento článek. Je vidět, že pisatel výše uvedeného komentáře celý článek vůbec nečetl, jen ho rozčílilo jméno Marxe. Je udivující, jak mnoho lidí nevidí skutečnou pravdu.

[8]:Ani, když já myslím, že právě na tom sejde, kde žijeme!! Ta bezcharakternost a nastolování určitého druhu totality je tak rychlé, že z toho až jde mráz po zádech. Je smutné, že tolik lidí se nechává uchlácholit tím, že jsou volné hranice a ten, kdo na to má, může klidně cestovat kam se mu zachce, že jsou plné obchody a ten, kdo na to má, si může koupit co chce - ale už jen málokdo vidí, jak se např. zhoršuje situace tělesně nebo mentálně postižených lidí, starých a nemocných lidí atd. Jak máš čím dál častěji méně na výběr v určitých oblastech atp., atp. Totalita může mít skutečně různý plášť, bohužel vnitřek je vždycky stejný. Těžko se vyrovnávám s tím, jak mnoho lidí převádí všechno jenom na peníze - na materiálno........
Co píšeš, je pravda. Jen nevěřím, že se lidstvo ještě vzchopí.........
Moc a moc zdravím.

10 Jirka* Jirka* | 5. listopadu 2011 v 14:11 | Reagovat

Ahoj Hančí, díky za nasměrování, musel jsem si něco přečíst, než jsem se odvážil k napsání komentáře - i tak se budu pohybovat v tématu, který není pro mě úplně srozumitelný. Dříve pro nucený výklad části náhledu K.Marxe, který se režimu hodil, a dnes kvůli mé pohodlnosti a lenosti si dát práci s nalezením zdrojů informací. Přesto asi rozumím tomu, co máš na mysli a ohledně "odcizení člověka" od základních hodnot, včetně výsledku vlastního snažení, musím jen souhlasit. Nejspíš nezmiňuješ zrovna Marxe kvůli jeho návrhům řešení lidské nedokonalosti, ale asi jde o princip v otázce pokřiveného, případně neúplného výkladu historie, poplatného právě nastoleného proudu. Ano, člověk je (pravděpodobně úmyslně) přírodou vybaven takovými vlastnostmi, že nebude mít nikdy pokoj, ale na druhé straně potkávám stále nezanedbatelné množství slušných a vzdělaných lidí na úrovni, kteří své okolí pozitivně inspirují. A proto stále věřím, že se lidstvo vzchopí, jako to už udělalo mnohokrát. Jen doufám, že se boje budou odehrávat bez velkých světových válek, "jen" na ekonomicko-sociálním bitevním poli. A že konečně někdo přijde na způsob, jak do kapitalismu zanést správnou míru sociálního zabezpečení potřebným, za současného nenarušení podstaty svobody a plnění povinností těch ostatních.

11 hanci hanci | Web | 5. listopadu 2011 v 15:27 | Reagovat

[10]: Ahoj Jirko - moc a moc zdravím. Pochopils mě správně. Vždyt Dalajláma to říká přesně: "Miliónům lidí se životní úroveň zlepšila… ovšem je nutné najít východisko mezi životní úrovní a svobodou. Až dosud se většinou spoléhá na násilí," a pak ještě tahle věta: "Marxismus má morální etiku, zatímco kapitalismus je pouze honba za ziskem," Nemohu se smířit s tím, jak stát mrhá miliardami!! a bere pár korun postiženým a nemocným!! - Víš, já se v posledních letech - díky Bohu - setkávám s úžasnými mladými lidmi, někdy mě to naplňuje velkou nadějí, bohužel - stále častěji ale propadám pesimismu co se týká budoucnosti lidí. Dřív, když se lidé vždycky vzpamatovali, šlo spíš o lokální záležitosti. Dneska je to ale globální - a to se bojím, že se už nepodaří. Přesvědčila jsem se několikrát osobně, co dokáží peníze s lidmi udělat. Je to k neuvěření, jak je dokáží změnit.
Zrovna včera jsem se dívala na film, který byl natočený podle knížky, o které jsem zde před časem psala. Byl výborně udělaný - jako napínavý film. Bohužel, ta podstata nějak unikla. Adresa mého článku:http://hanci.blog.cz/1003/cormac-mccarthy-tahle-zeme-neni-pro-stary-2005  Tam se to říká naprosto přesně. - Jsem moc ráda, že ses ozval a žes mě pochopil. A taky - když si člověk přečte životopis pana profesora Petruseka - nemůže si myslet, že je komunista.......

12 Jirka* Jirka* | 5. listopadu 2011 v 22:54 | Reagovat

No, marxismus má morální etiku, ale s pihami na kráse... ve stylu "účel světí prostředky" je tam určitá forma násilí jasně znát, co jsem stihl postřehnout tedy. Ale ta devalvace hodnot, o které píšeš, se určitě zase vrátí do lepšího období. Renesance opět bude Hančí, věř mi, přestože z důvodu mrzké snahy odlišovat se od ostatních a získat nad nimi nějakou výhodu ;-)

13 hanci hanci | Web | 6. listopadu 2011 v 17:13 | Reagovat

[12]: Jirko, já vím, vím to moc dobře, nestává se ze mě komunista, to bych nesměla mít za sebou všechno to děsivé, co z dob komunismu mám.... Ale opravdu se nemůžu smířit s tím, co se u nás děje - a nejen u nás. Padá na mě z toho hrůza. Přála bych si věřit tomu, co píšeš v závěru, ale zatím nemůžu.
Moc zdravím.
Doufám, že sleduješ blogspot Michala a Ondřeje - ČVUT. Je to nepředstavitelně zajímavé.

14 nu přece já nu přece já | 8. listopadu 2011 v 11:53 | Reagovat

Bohužel pouhé bláboly...
Snad si nemyslíte Hanči že se dožijete lepšího světa podle svých Marx. představ.Možné to ani není,protože svět utíká jako splašený kůň,staré válcuje a mladé vybízí k tomu aby činili tak,aby přežili.Co z toho plyne - staří by se měli smířit se svým údělem,co mohli ve svém životě učinit tak učinili a ke stáří již nic nedohoní.Mladí by si měli uvědomit,že když jsou tady,tak že je to veliká náhoda která se  již opakovat nikdy nebude.Takže to chce trochu pokory a poděkování osudu za to,že jsme měli to štěstí sdílet osudy lidstva.

15 Jirka* Jirka* | 8. listopadu 2011 v 15:08 | Reagovat

Na pouhý blábol naopak pasuji tvrzení, že se mají staří smířit se svým údělem a vpodstatě "jen" pozorovat, jak se mladí starají o svět. Snad tu existuje nějaké předávání životních zkušeností a názorů. Doporučuji Vám trochu pročíst tento blog, abyste poznal/a, že dostatečná míra pokory a zmíněných zkušeností Hančí rozhodně nechybí.

16 hanci hanci | Web | 8. listopadu 2011 v 20:07 | Reagovat

[15]: Jirko - díky. Stoprocentně s tebou souhlasím. Znáš mě asi už dost dobře, takže mně správně rozumíš. Na předchozí kom. nebudu vůbec odpovídat, ten člověk je úplně mimo. Asi vím, o koho jde - je to zřejmě člověk z mého rodiště, několikrát jsem mu navrhovala, aby se podepsal svým jménem,že se můžeme sejít, ale asi nemá odvahu.

17 anina anina | 24. listopadu 2011 v 14:00 | Reagovat

[15]:to rozhodně souhlas s Jirkou, pokud hančí něco chybím rozhodně to není pokora, promiňte, ale to mi přijde až k smíchu :))

18 hanci hanci | Web | 25. listopadu 2011 v 15:41 | Reagovat

[17]: Ahoj Ani - já už na takovéhle kom. nebudu odpovídat, s někým nemá smysl diskutovat. Moc a moc zdravím.

19 Ája Ája | 28. ledna 2012 v 21:25 | Reagovat

Hanko, tvůj blog je mi moc sympatický. Jste vnímaví a myslící. Proto se neobávám vám doporučit od Engelse Původ rodiny, soukromého vlastnictví a státu. V mládí jsem Marxismus nenáviděla, protože nám byl vnucován a přitom zdeformovaný. Ale je to přesná vědecká práce, v knížce vypracované schéma dokonale popisuje princip vývoje lidské společnosti. Všechno zapadá jako puzzle, ať přiložíte Kosmovu kroniku, Vita Caroli nebo dnešek.

20 hanci hanci | Web | 29. ledna 2012 v 20:10 | Reagovat

[19]: Děkuji mnohokrát. Zastávám názor, že člověk může něco kritizovat, jestliže si to prostudoval a ví pak, o čem mluví. Já jsem od Marxe opravdu doposud nic nečetla, nenáviděla jsem ho. Ale po výše uvedeném rozhovoru s dr. Petruskem jsem začala přemýšlet, že si něco přečtu. Takže - díky za tip. Srdečně zdravím.

21 Jiří Jiří | E-mail | 2. března 2015 v 9:28 | Reagovat

Dobrý den,
Podle mě je marxismus utopie, ukažte mi stát, kde se tato ideologie prosadila a kde funguje. Všude se to zvrtlo v teror, nesvobodu, vraždění odpůrců a celých skupin obyvatelstva. Nechápu, že tak moc kritizujete dnešní systém v čr. Uvědomte si, že přes všechny chyby, kdy je sice pořád co zlepšovat, patříme k té šťastnější části světa. Nemáme tu úplně tvrdý kapitalismus. Je tu jakýsi hybrid mezi kapitalismem a socialismem, což si myslím že je rozumný kompromis...

22 hanci hanci | Web | 2. března 2015 v 17:21 | Reagovat

[21]: Dobrý den,
tak ani nevím, co bych Vám měla odpovědět. Připadá mně, že jste nečetl pozorně ten rozhovor, ani dodatek od Dalajlámy.
Nikde jsem nechválila reálný marxismus, obzvláště to, co si z něho vzali komunisté. Nikde jsem nechválila totalitní režim, jakým komunismus je.
Kritizuji náš dnešní systém, protože se mně nelíbí rozkrádání obrovských částek peněz, bezohlednost vůči nemocným, postiženým a starým lidem...... a mnoho dalšího.
Moc dobře si uvědomuji, že patříme "k té šťastnější části světa" - co se materiální stránky týká. Horší je to se svobodou, protože do ní nezahrnuji jenom možnost cestování a dostatek komerčního zboží v obchodech atd. Omezování svobody může být nejrůznějšího typu, nejen takového, jaký je uplatňovaný v totalitních režimech.
Nevím, jaké máte zkušenosti z období před revolucí a jaké po ní. O svých zkušenostech z obou období jsem toho napsala tady na blogu dost, tak nebudu nic dodávat.
Jsem ráda, že jsem se dožila revoluce, nejsem ráda, do jakého stavu se vše vyvinulo a kam vše směřuje.
Přeji Vám příjemné dny.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama