re:vodňany po roce, aneb „kluci“ učí

9. října 2011 v 20:46 | hanci |  Architektura
Když jsem vloni byla dotázaná, jestli bych chtěla vařit pro studenty architektury na workshopu ve Vodňanech, nezaváhala jsem, protože jsem tím pádem mohla být přítomná všemu dění a pochopit, jak vzniká architektura. A to jsem netušila, jaké krásné zážitky mně setkání se všemi těmi lidmi přinese nejen přímo tam, ale i do budoucnosti. A už vůbec ne, jak slibně se bude vyvíjet další spolupráce studentů mezi sebou.

Ve skupině vznikla zvláštní chemie, kterou nikdo z nich nedovede pojmenovat, ale prostě jim to společně vychází. Momentálně probíhá podobná práce, jakou odváděli ve Vodňanech. Tentokrát jde o skutečnou práci - zakázku. Teď už ne studenti, ale mladí architekti, zkoumají a navrhují východiska pro další malé městečko. O průběhu a výsledcích jejich práce sem někdy napíši. Zatím vím jen to, že dorazili na místo, mají se dobře, práce je těší a všichni mě pozdravují. Každý z účastníků má sice svoje vlastní studio, svoje zakázky, ale přesto se dál budou spojovat napříč spektrem na podobné práci a společné aktivitě zatím říkají platforma "re:" Už to nejsou žádní studenti, z mnohých z nich se pomalu stávají vycházející hvězdy. Jirka Žid získal za svůj diplomní projekt první cenu v soutěži pořádané Českou komorou architektů před dvěma roky a David Pavlišta to samé letos, odkaz je zde , navíc David dostal v mezinárodní soutěži cenu Hlávkovy nadace. Ida Čapounová před třemi týdny vyhrála soutěž Young Architect Award 2011, odkaz zde .

K čemu se ale chci hlavně dostat: rozeběhla se i další velice důležitá záležitost - vedoucí workshopu ve Vodňanech - Michal - na podzim vyhrál konkurs na vedoucího atelieru architektury a urbanismu na pražské Fakultě architektury ČVUT. Jako svého asistenta si logicky vybral organizátora workshopu re:vodňany Ondřeje. Po celá léta, co Michala znám, jsem přála jemu - ale hlavně i případným studentům, aby začal učit. Věděla jsem totiž, že bude předávat mladým lidem nejenom odborné znalosti z architektury a s ní spojených oborů, ale vše propojí se způsobem života. Propojování všeho, co činí život člověka člověkem, s odpovědností , morálkou, etikou. Nebude ze studentů vyrábět roboty určené k další výrobě, ale občany.

Fotky, které vkládám, jsou kopie stránek blogu, které jsem si udělala.

S architekturou se setkáváme denně, jakmile vyjdeme z domu na ulici. Neustále nás obklopuje a formuje naše vnímání. Má vliv na spokojenost nebo nespokojenost člověka, aniž by si tuto skutečnost - a její důležitost - mnohdy plně uvědomoval. Někdy je potřeba na toto vše upozornit, což Michal dělá citlivě a nenápadně, když je potřeba tak necitlivě a nápadně. Kdo pamatujete jeho blog tak víte…


Oba kluci (tedy pardon - učitelé) si založili blog svého atelieru. Lze se na něm dočíst o tom, jak vzniká architektura, jak je to pracné a složité, jak vzniká tým spolupracujících lidí, lze si prohlédnout obrázky všech studentů, dočíst se o souvisejících tématech. Michal s Ondřejem si vzali za cíl dělat blog tak, aby byl čitelný pro laiky a k témuž se snaží vést svoje studenty. Přímá adresa na blog je zde . Já jsem si je zaklikla zároveň na fejsbůku, kde anoncují všechny nové příspěvky na blogu. Jeho adresa je zde .

Všem, kdo nejsou lhostejní k životu jako takovému, k prostředí ve kterém žijí, k chování společnosti, sledování vřele doporučuji.Toto je odkaz na stránky atelieru FA ČVUT.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jirka* Jirka* | 11. října 2011 v 11:57 | Reagovat

V tomhle oboru hraju jinou ligu, ale to neznamená, že se nemůžu občas koukat na vyšší - díky za odkazy Hančí, úspěchy jiných taky mohou motivovat :-)

2 Michal Michal | Web | 11. října 2011 v 12:25 | Reagovat

Jirko, víš, že Hančí jako vždycky přehání ... je hodně předčasné mluvit o úspěchu. Zatím se rozbruslujem a občas mám problém, abych nehodil tygra ... Každopádně včera měli studenti první velkou prezentaci a před nimi smekám a brzy zavěsím.

3 Jirka* Jirka* | 11. října 2011 v 15:57 | Reagovat

Nevadí Michale, kdyžtak se něčemu přiučíš ;-) V každém případě jde jistě o zajímavou věc, a to už je úspěch, k čemuž gratuluju.

4 hanci hanci | Web | 12. října 2011 v 19:36 | Reagovat

[1]: Ahoj Jirko!! - Musím se ohradit proti tomu, co říká Michal - vůbec nic tady nepřeháním!! Však když se podíváš na uvedené stránky, tak sám vidíš, že naopak je Michal až příliš skromný a dáš mně za pravdu.
Vůbec nemohu nijak vyjádřit,jak moc jsem ráda, že jsem vloni mohla být na workshopu ve Vodňanech. Díky tomu jsem poznala jiný svět, jiné - nádherné mladé lidi - ale i ty starší, že se s nimi mohu občas vídat - a hlavně, že dostávám zprávy o jejich současné činnosti, která je tak úspěšná. Je to těžko sdělitelné - všechny ty pocity.
Jirko, moc zdravím, měj se hezky.

5 anina anina | 30. října 2011 v 10:42 | Reagovat

Velká gratulace, to je dobře !

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama