Jan Štern: Vítězství sil mafiánského kapitalismu.......

7. listopadu 2011 v 18:39 | hanci |  Politika

blog.aktuálně.cz

Vítězství sil mafiánského kapitalismu při hlasování o zákonu o veřejných zakázkách

Jan Štern
04. 11. 2011 | 15:32

Při projednávání zákona o veřejných zakázkách se podařila jedna věc, která se v politice nestává často: během jednoho hlasování se vytvořila dělící linie mezi těmi politiky, kteří tu chtějí zachovat mafiánský kapitalismus založený na korupci a systému klientelistické demokracie zajišťující trvalou vládu politicko eknomických mafií, a mezi těmi politiky, kteří chtějí takový systém odstranit. Jde o hlasování o pozměňovacím návrhu číslo 10 k zákonu o veřejných zakázkách, který vytvořily Nadační fond proti korupci a Veřejnost proti korupci a který si osvojili poslanci sociální demokracie. Tento návrh, pokud by byl přijat, by umožnil zveřejnění konkrétních majitelů firem účastnících se veřejných zakázek včetně jejich subdodavatelů. Pak by nebylo možné, aby politici a úředníci dostávali provize formou nikdy nezjistitelné majetkové účasti na firmách, jimž by zajistili vítězství při získání veřejných zakázek. Navíc by zveřejnění vlastníků firem realizujících veřejné zakázky vedlo k odhalení osob - tzv. kmotrů řídících z pozadí politické rozhodování. To je ještě důležitější, protože konec konců politici a úředníci mohou své provize dostat i jinou cestou. Ale důkazy o tom, kdo vlastně inkasuje zisky z korupčních zakázek a kdo řídí z mafiánského zákulisí politiku, by okamžitě byly k dispozici.

Tento návrh byl zamítnut většinou poslanců. Mafiánský kapitalismus opět zvítězil. Místo toho byl přijat zákon, který transparentnost vlastnické struktury firem jenom předstírá, ale umožňuje i nadále vlastníky ukrýt, doufaje v to, že to neinformovaná veřejnost spolkne. Podle tohoto hlasování si mafiánský kapitalismus přejí až na výjimky všichni poslanci ODS, TOP09 a Věcí veřejných, a to navzdory hlasitým proklamacím oboji proti korupci. Navzdory tomu, že poradní sbor vlády NERV doporučil jednoznačně, aby účastníci veřejných zakázek museli odkrýt majetkovou strukturu do posledního majitele. Navzdory tomu, že část poslanců TOP09 v přípravném řízení spolupracovala na uvedeném pozměňovacím návrhu. Na poslední chvíli od něj ustoupila - prý protože nechtěla hlasovat jinak než zbytek koalice. Navzdory tomu, že tu vybuchuje jedna korupční aféra za druhou a vždy skončí na tom, že nejsme schopni dohledat u podezřelých firem její vlastníky. Navzdory tomu, že většinu veřejných zakázek vyhrávají firmy s akciemi na doručitele, u nichž nelze dohledat skutečné majitele. Naopak pro návrh a tedy proti mafiánskému kapitalismu hlasovali poslanci sociální demokracie, poslanci KSČM, Jiří Paroubek a Kristýna Kočí. Jaká ostuda pro tzv. pravicové strany, když na rozdíl od nich pro protikorupční opatření hlasují komunisté.

Nesnesitelné je rovněž, že média (včetně veřejnoprávních) informují o tomto zákonu jako o významném nástroji boje s korupcí. Média ignorují fakt, že se jedná o podvod a o vítězství korupčních sil v naší zemi. Avšak pozitivní na celé události je, že se jasně vytvořila dělící linie mezi těmi, kdo chtějí mafiánský kapitalismus a kdo ne. Dnes už si politici vládní koalice nemusí dál hrát na boj proti korupci. Tímto hlasování odkryli karty a jde jen o to, aby to voliči konečně pochopili.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jirka* Jirka* | 8. listopadu 2011 v 15:42 | Reagovat

Pan Štern si je evidentně jistý svým osobním rozlišením na ty "politiky, kteří zachovat mafiánský kapitalismus a ty, kteří ho chtějí odstranit". Nejsem si jistý, jestli mu víc vadí fakt, že prošly návrhy nedokonalých zákonů, nebo že návrhy opozičních stran (respektive ČSSD a KSČM) nedostaly takovou šanci. Souhlasím s poznámkou o poradním sboru NERV, tam nechápu, proč ještě vůbec existuje, když se výsledky a doporučeními málokdo řídí (z mého pohledu), ale použité expresivní obraty v čele s "mafiánským kapitalismem" na každém odstavci - oproti nenápadné poznámce o statečných rytířích, kteří hlasují proti, mi takhle prezentované názory předem znechucují.
Snažím se dohledat na stránkách sněmovny dotčené podklady, ale stále mi to hlásí "dokument nenalezen"... a.. už se mi povedlo najít návrh novely zákona č.137/2006 Sb., o který pravděpodobně jde - bohužel nemám teď čas, ale pročtu si ho později, snad budu něčemu rozumět líp.

2 hanci hanci | Web | 8. listopadu 2011 v 20:15 | Reagovat

[1]: Jirko, já jsem včera byla tak znechucená, když jsem po delší době zase poslouchala zprávy TV, že bych asi taky napsala zaujatý text. Dneska opět - zloděj milionů je osvobozen, velmi rychle - kolikátý už u nás?? Když se porozhlédneš, tak o nic jiného, jak o mafii nemůže jít. Myslím si, že ani nemusím nic studovat a pročítat - je to do očí bijící. Vůbec si nemyslím, že by druhá strana, pokud by byla u moci, byla nějak lepší. Nedělám si iluze o žádném našem politikovi. Ze zahraničí jsem se dověděla, že tam ví jenom o jednom neúplatném našem politikovi, který ale - bohužel - nemá potřebné charisma a nemá už žádný vliv - je to pan Špidla. Jsem velmi pesimistická a bojím se, do čeho rostou moji vnukové.
Moc tě zdravím!!

3 Jirka* Jirka* | 9. listopadu 2011 v 3:06 | Reagovat

Snad se brzy najde někdo, kdo takové věci jednoznačně oddělí od politiky a bude konečně řešit jako trestné činy, kam tohle všechno patří. Úspěšný politik si vždycky bude moci dovolit víc, než běžný občan, ale ve chvíli, kdy se prokáže třeba jen část provinění, musí být politik nebo úředník trestán o to exemplárněji. Myslel jsem, že by tenhle problém mohli "rozvrtat" VV (neříkám vyřešit, jen rozvlnit, aby se něco dělo), ale to se nepovedlo.

4 hanci hanci | Web | 9. listopadu 2011 v 17:45 | Reagovat

[3]: Jirko, fakt se dost divím, žes nějak věřil VV - to já ani na vteřinu!! Od začátku jsem byla přesvědčená, že je to špinavá hra - vždyt oni jsou mafiáni jak vyšití!!! A vůbec nechtěli nic řešit - naopak. Člověk se musí dívat opravdu na činy a ne na slova........
Moc zdravím.

5 Jirka* Jirka* | 10. listopadu 2011 v 0:42 | Reagovat

To přímo ne, od začátku jsem je vnímal jako "podnikatelský projekt", který těží z politické recese (ve smyslu úpadku), právě proto jsem si ale říkal, že se to může rozvířit. Jako když zamícháš usazenou polévku. Bohužel nevyužili příležitost ani k téhle vedlejší funkci, nebo jak bych to nazval.

6 Jirka* Jirka* | 10. listopadu 2011 v 9:14 | Reagovat

P.S.: teď čtu své komentáře, vyznívají trochu jinak, tak musím upřesnit - svůj hlas jsem dával někomu jinému.

7 hanci hanci | Web | 10. listopadu 2011 v 17:08 | Reagovat

[6]: Jirko - usmívám se - jasně!! Moc zdravím.

8 vestec vestec | Web | 13. ledna 2012 v 0:39 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama