Leden 2012

Snooker

26. ledna 2012 v 0:07 | hanci |  Jak jde život
Mám dva báječné vnuky. Každý z nich je úplně jiný. S každým zažívám něco jiného. Je to nádherné.
Starší vnuk mě "na stáří" zasvěcuje do různých aktivit. Nejdříve jsem hrála šipky, později bowling a teď naposled, dnes - téměř v sedmdesáti letech (v prosinci to nastane) - jsem hrála poprvé v životě snooker. Nikdy jsem nehrála ani kulečník, natož snooker. Nikdy jsem ani nestála u podobného stolu a už vůbec nedržela tágo v ruce. Přesto snooker, od té doby, co jsem ho uviděla v TV a trochu poznala jeho pravidla, mám velice ráda a pokud je to jen trochu možné, nevynechám sledování žádného turnaje, který TV přenáší.

Takhle vypadá téměř sedmdesátiletá seniorka, když se jí podařilo trefit bílou koulí do červené - a ta navíc pak padla do kapsy!!!!

Poděkování

22. ledna 2012 v 18:14 | hanci |  Jak jde život
Děkuji všem, kteří mně nechávají vzkazy na blogu - které dostávám do mailové schránky. Omlouvám se, že neodpovídám, časově to nezvládám. Ale opravdu mně dělá radost, že se můj blog někomu líbí natolik, že mně napíše vzkaz.
Naposledy to byl vzkaz od J.H. - na adresu jsem se dívala, ale - bohužel - je to pro mě neuskutečnitelné, i kdybych chtěla sebevíc. Jednak je to pro mě až příliš finančně náročné, ale hlavně bych to nezvládla fyzicky. Každopádně děkuji.
Anno - také děkuji za vzkaz.
Všechny čtenáře mého blogu srdečně zdravím.

Jsme vzdělanejší nebo hloupneme?

21. ledna 2012 v 20:42 | hanci |  Zamyšlení
Znovu se vracím k otázce, která mě hodně zajímá. Už jsem na toto téma několikrát tady na blogu psala.

19. litopadu byl v LN příloha Orientace/Salon uveden rozhovor Josefa Greše a Petra Kamberského s Ivo Možným (sociologem na MU Brno), Janem Zrzavým, (biologem, Jiohočeská univerzita Čes. Budějovice) a Stanislavem Komárkem, (filozofem a biologem, UK Praha).

Rozhovor se jmenuje: "Studenti hloupnou, doktoři se nedomluví a nevzdělanost světu vládne..."

Luis Longhi

18. ledna 2012 v 19:18 | hanci |  Architektura
Minulou sobotu mě zaujal v LN rozhovor s významným architektem, scénografem a sochařem LUISEM LONGHIM - je napůl Inka, napůl Ital.


Petr Pokorný: Píseň o perle

18. ledna 2012 v 18:23 | hanci |  Knihy
V minulých dnech jsem si pročítala znovu některé pasáže z knihy PÍSEŇ O PERLE (Tajné knihy starověkých gnostiků) od Petra Pokorného.

Vždy mě znovu a znovu fascinuje, jak se lidé po celou dobu své existence trápí nad stejnými otázkami a řeší stejné - neřešitelné - věci.

Portheimka: Olga Vyleťalová

16. ledna 2012 v 20:12 | hanci |  Umění
Druhá část výstavy v Portheimce:

Olga Vyleťalová


Záhadná, olej na plátně, 2004

Portheimka: Josef Vyleťal

16. ledna 2012 v 18:32 | hanci |  Umění
Slíbila jsem fotky obrazů z ještě další výstavy - v Portheimce. Byly tam vystaveny obrazy Josefa Vyleťala a Olgy Vyleťalové. On je už, bohužel, mrtvý. Mám jeho monografii už hodně let a strašně moc jsem si přála vidět některý jeho obraz v originále. Takže to pro mě byl dost velký zážitek. Navíc jsem ráda, že jsem poznala další galerii a cestu k ní. Prostředí mně bylo velmi sympatické a při příští návštěvě Prahy se tam určitě zase podívám.
Výstavu rozložím na dvě části. První patří Josefu Vyleťalovi.
(Jako vždy se omlouvám za odrazy světel na olejích a předmětů u zasklených obrazů.)

Josef Vyleťal


Nevěsta, olej na dřevěné desce, 1984

Semestrální odevzdávky - FA ČVUT PRAHA

15. ledna 2012 v 16:26 | hanci |  Architektura
Michal s Ondřejem mě pozvali na závěrečné prezentace semestrálních projektů na FA ČVUT v Praze v atelieru kuzemenský & synek.

pozvánka:


Bohuslav Reynek-Galerie U Kamenného zvonu

9. ledna 2012 v 19:00 | hanci |  Umění
Tak tohle je výstava, která strašně moc zasáhla. Už dlouho jsem neodcházela z nějaké výstavy s takovým pohnutím. Velmi, velmi ji doporučuji všem, kdo se chce zamyslet nad nejrůznějšími tématy života........
Výstava je, podle mě, úžasně uspořádaná, s mnoha ukázkami způsobu práce malíře. Mezi obrazy jsou panely s malířovými básněmi.
Je nutné vymezit si delší čas na prohlídku, nejméně dvě hodiny.
Nesmělo se tam fotografovat - ani by to nebylo možné, protože všechny obrazy jsou pod sklem, jenom pár je olejů. Proto vkládám jen několik ukázek oskenovaných z katalogu. Snad i to bude dostatečnou ukázkou malířovy tvorby.

Témata jsou četná - krajiny, zvířata, biblická témata..........

Biblická témata mě právě nejvíc zaujala. Ještě jsem u žádného jiného malíře neviděla zobrazovat s takovou hloubkou a citem pro detail - lidský detail, jako B. Reynek ztvárňuje např. Pietu, Joba, Snímání z kříže, ale i jiná témata, např. Dona Quijota...........


Pieta, suchá jehla s monotypem, 1949

Rudolfínum: Jan Hísek - Noční jezdec

3. ledna 2012 v 21:19 | hanci |  Umění
Jak už jsem se zmínila, navštívila jsem při poslední cestě do Prahy tři výstavy. Postupně vložím obrazové reportáže.
Jako první jsem navštívila výstavu Jana Híska: Noční jezdec. Vůbec jsem tohoto malíře neznala, takže jsem byla zvědavá. Ráda chodím na výstavy malířů, o kterých nic nebo téměř nic nevím a jejichž dílo neznám. Opět jsem byla ráda, že mně vyšel čas a mohla jsem obrazy vidět. Hned při vstupu do výstavních prostor mě mile překvapilo to, že malíř nehledí na žádné trendy, natož módní - a tvoří podle svého cítění. To dnes už není zas až tak moc vidět.
Mezi těmito obrazy jsem se najednou ocitla jakoby v jiné dimenzi, mimo reálný svět. Obrazy mně připadaly jemné, někdy až něžné způsobem malby, přitom ale velice důrazné obsahem.
Jsem moc ráda, že jsem se s tímto malířem seznámila.


Stužkonoska, 2007, olej, plátno


Výstava potrvá do 26/02/2012.
5. ledna v 18:00 se koná prohlídka výstavy komentovaná umělcem.

Můj šálek kávy

2. ledna 2012 v 2:13 | hanci |  Jak jde život
KONEČNĚ!!! Konečně jsem navštívila kavárnu, kde se vaří nejlepší káva v Praze. Nebo i jinde? Jmenuje se MŮJ ŠÁLEK KÁVY, najdete ji na Křižíkově ul. č. 105, Praha 8 - Karlín , adresa na facebook zde.