Petr Pokorný: Píseň o perle

18. ledna 2012 v 18:23 | hanci |  Knihy
V minulých dnech jsem si pročítala znovu některé pasáže z knihy PÍSEŇ O PERLE (Tajné knihy starověkých gnostiků) od Petra Pokorného.

Vždy mě znovu a znovu fascinuje, jak se lidé po celou dobu své existence trápí nad stejnými otázkami a řeší stejné - neřešitelné - věci.


Vložím sem pár řádků o nejznámějším gnostikovi Valentinovi.

str. 136

"......Podle Epifania se Valentinos narodil v Egyptě, vzdělání získal v Alexandrii, kde se setkal s Basileidem, a v letech 135 až 160 působil v Římě. Do Říma přišel jako pravověrný křesťan a podle křesťanského učitele Tertulliana se dokonce ucházel o římský biskupský stolec. To však je patrně pozdější domněnka, která měla zdůraznit, jak byl nebezpečný. Nejméně dvacet let potom učil Valentinos v Římě jako gnostik a vytvořil tam svou školu - jakési středisko gnostického hnutí. Epifainos sice tvrdí, že z Říma odešel na Kypr, ale jeho zprávu musíme nejspíše chápat tak, že na Kypr odešel jen na kratší čas a do Říma se potom vrátil jako gnostik. Žel, z Valentinova učení se dochovaly jen zlomky dopisů, kázání a jeden hymnus, jeho vlastní filozofickomytický systém známe jen z nepřímých zpráv. Je jich celkem šest, vesměs od Valentinových církevních odpůrců a pozdějších kritiků, ale jsou velmi rozrůzněné, shodují se jen v některých rysech. Je to jistě tím, že Valentinovo myšlení se vyvíjelo, ale patrně i tím, že některé zprávy se ve skutečnosti vztahují k učení jeho žáků a jiné omylem již na učení jeho barbelognostických předchůdců..................... "

str. 139

".......Valentinovo učení je jistě dílem velké obrazotvornosti, která je přetvářela do stále nových variant. Jisté je také, že gnostikové nebyli filozofy v pravém smyslu slova. Vytvořili však zvláštní typ náboženskofilozofické spekulace, která formulovala některé závažné otázky a upozornila na rozpory, příznačné pro lidskou existenci.
Valentinovo líčení duchovního světa vyjadřuje touhu po jistotě uprostřed proměn, krizí a pomíjivosti. Valentinos nabízí pevný základ naděje v duchovním světě. Ten je zázemím, z něhož lze časný život přehlédnout a hodnotit. Duchovní svět pro něho není jen filozofický svět idejí, jak jej vykonstruoval Platón. Je to dění, drama, v němž se odráží všechny lidské touhy, vášně, zklamání, hledání, strach, ale i láska. Valentinův systém chápe dějiny jako postupný sestup a úpadek. Současně se však Valentinos v síle své velké naděje, kterou prohlašuje za duchovní poznání, odvažuje tvrdit, že budoucností člověka je cesta vzhůru, k Plnosti........"


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Saul Saul | 20. ledna 2012 v 18:02 | Reagovat

Zdravím Hanči,
dívám se pravidelně,ale dlouho jsem nepsal(což bývá pro blogerky často požehnání :-))
Ale ke gnostikům bych rád něco duchaplného napsal.
Bohužel není co.:-0)
Nic určitého se o nich nedá říct.
Jejich víra je stejně nepochopitelná,nebo spíš neuchopitelná jako umění.
Neměli zřejmě žádný vztah k morálce(aspoň sexuální)udělali z Ježíše ďábla i Boha,rozdělili  svět
na ten náš a "jiný"...
Takoví starověcí Hippies.
Zkus gnostická evangelia-to je hodně jiný pohled na Ježíše a křesťanství(tedy pilíř naší civilizace-pravda ne zrovna pevný v tuto dobu) se tak posunuje úplně někam jinam.

2 Saul Saul | 20. ledna 2012 v 18:19 | Reagovat

ad1:
já vlastně začal brát křesťanství vážně až po těch jejich "spisech",které jsou asi starší než ty kanonizované,ale je tam to "gró".
Je z toho cítit živou víru,stejně jako to člověk cítí z obrazu-tedy aspoň z toho dobrého.

3 hanci hanci | Web | 21. ledna 2012 v 13:24 | Reagovat

[2]: Saule, moc ráda tě tu vidím a moc zdravím!!!
Samozřejmě že jsem četla gnostická evangelia - teda některá, která se mně podařilo sehnat.
Nevím, jestlis četl tuto knížku, o které píšu - jestli ne, tak si ji určitě zkus přečíst. Je vynikající.
Myslím si, že jejich spisy jsou asi nejstarší - problém je, že si nepamatuju žádné údaje, ach jo!!!
Mě něco na jejich učení zaujalo, hlavně že kladou důraz na "poznání" - jenže já asi to poznání posunuji ještě i kousek někam jinam. Něco je z jejich učení pro mě absolutně nepřijatelné. A získala jsem dojem, že od začátku, kdy lidé začali přemýšlet, začaly si tvořit bohy........ protože život bez nich je nesnesitelný...... a zároveň mezi sebou začaly bojovat, přít se a nesnášet se (možná i nenávidět) nejrůznější odnože věřících a nadále to pokračuje po vytvoření jaksi stabilnějších církví atd., atd. Když odhlédnu od boje pro získání větší moci, tak se všichni přou o stejnou věc, řeší ji a stejně ji nikdo nemůže vyřešit......
Každopádně mě tohle hrozně moc zajímá, protože člověk pak začíná nepatrně víc rozumět sám sobě. - Tedy - mluvím čistě za sebe.
Ještě jednou moc zdravím.

4 hanci hanci | Web | 21. ledna 2012 v 13:28 | Reagovat

[1]: Ještě na něco jsem si vzpomněla - přečti si knížku, o které jsem psala už dřív tady na blogu: http://hanci.blog.cz/1005/bart-d-ehrman-ztracene-evangelium-jidase-iskariotskeho
Je mimořádně zajímavá. Nenech se zmást počátečním jakoby moc upovídaným začátkem, dál je to fakt moc dobré.

5 Saul Saul | 21. ledna 2012 v 15:04 | Reagovat

ad4:
Jo,Jo..Jidášovo evangelium znám.
Když pominu tu příšernou byznys-kriminální cestu a cenu,za jakou se k nám dostalo,tak je to svědectví,které stojí za to.
Svědectví,které staví na hlavu všechno,co z kanonizovaných evangelií známe.
Jidáš prostě nebyl zrádce.
A to je jen málo z toho příběhu,který tvoří naše dějiny a který se odehrál úplně jinak,než jsme to pochopili.
No...není to výzva?
Pro umělce třeba,nebo pro všechny.
U gnostiků je stále co objevovat,nic není jasné ani nejasné...je to opravdu jako v umění-proto je mám tak rád.
Hodně zdraví přeju Hanči.:-)

6 hanci hanci | Web | 21. ledna 2012 v 16:58 | Reagovat

[5]: No jo, to je právě to nepříjemné a zároveň příjemné - vůbec ničemu psanému, v kterékoliv době, se nesmí věřit. - Musela jsem se usmívat, když se nedávno "nově" objevily důkazy, jak Římané měnili zápisky o svých vítězstvích ve svůj prospěch. Je to pořád stejná písnička. Někdy mě přepadá marnost z úplně všeho, někdy je to právě zajímavé, ale stejně je báječné objevovat a seznamovat se s minulostí, protože bez toho nejsme fakt vůbec nic.
Jsem ráda, že máš gnostiky rád, mě děsně přitahují - ještě úplně nevím přesně proč - ty to už víš, já se po tom zatím pídím :o))).
Téma Jidáš a Ježíš na hoře Olivetské jsou "moje" nej témata. O Jidášově nevině jsem přesvědčená od začátku - byl Zélot, chtěl vyhnat Římany násilím a Ježíš to odmítal, proto si myslel, že když ho nechá zavřít, konečně udělá zázrak - jedno z dalších vysvětlení, docela zajímavé. Je jich hodně. Pro mě je to jedna z nejzajímavějších postav nejen z Bible.
Plánovala jsem cestu do Olomouce (jsi z Olomouce, že?), ale už se mně to asi nesplní. Chtěla jsem si projít staré město....... Dostala jsem alergii na lék proti borelioze - jediný, který mně naprosto pomohl, bohužel, měla jsem ho užívat ještě pět měsíců, musela jsem ho vysadit a vše se mně už vrátilo zpět.....takže -
Jenom jíst můžu po přeléčení helikobakteru pylori už úplně všechno!!! Je to taková nááádhera!!
Taky ti přeji hodně zdraví.

7 ratka ratka | 21. ledna 2012 v 20:04 | Reagovat

zdravim oba, je uzasne Vas cist. preji Hanci i SAulovi hodne zdravi.

8 hanci hanci | Web | 21. ledna 2012 v 20:47 | Reagovat

[7]: Ratko, já mám takové obrovské výčitky - že jsem ti nenapsala mail - ty "odpočinkové" kočičí fotky jsou úžasné!!! Moc prosím, nezlob se. Nestíhám. Moc a moc zdravím a taky i tobě přeju hodně zdraví.

9 ratka ratka | 21. ledna 2012 v 21:03 | Reagovat

jak bych se mohla zlobit? jsem rada ze opet vic pises.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama