Semestrální odevzdávky - FA ČVUT PRAHA

15. ledna 2012 v 16:26 | hanci |  Architektura
Michal s Ondřejem mě pozvali na závěrečné prezentace semestrálních projektů na FA ČVUT v Praze v atelieru kuzemenský & synek.

pozvánka:Nikdy jsem nic podobného nezažila, viděla jsem sice video záznam z takové události, taky fotky a četla jsem a slyšela komentáře. Vůbec nic se nevyrovná realitě!!

Studenti předvádějí na plátně svůj návrh na řešení zadaného úkolu, komentují ho a předkládají také plastický model svého řešení a vkládají ho do velikého modelu, který si na začátku semestru společně vyrobili.

Oponenti - Ida Čapounová, Jakub Fišer, Adam Gebrian - po představení práce studentem hodnotili, dávali otázky, kritizovali, chválili, vytýkali....... Bylo to nepředstavitelně zajímavé.

Studenti měli za úkol navrhnout řešení jak nejvhodněji zastavět prázdný pozemek v Karlíně, s ohledem na tamní potřeby - t.j. byty různých kategorií a vlastností - vč.bytů sociálních, startovních. Dále měli komplex doplnit o funkce, které zjišťovali, že v Karlíně chybí - opodál je škola bez tělocvičny, vzít v úvahu i složení obyvatel - v místě žije značný počet romských rodin s dětmi, čtvrť má hodně seniorů. Studenti také řešili urbanistické řešení ve vztahu ke kopci Vítkov, ke kterému pozemek těsně naléhá a je od něj oddělen železnicí a není na něj z Karlína přístup. Důležitý byl, jak jsem v průběhu prezentací zjistila, veřejný prostor, který návrh vytváří atd., atd.

Většina projektů se mně hodně líbila, bylo velmi zajímavé sledovat, jak se i někdo ze studentů dokázal vcítit do oblasti, která je značně specifická a neřešil úkol z všeobecného pohledu.
***
Na práci v ateliéru a podmínky pro práci v něm, také na přípravu prezentací se můžete podívat zde:

I neuvěřitelné věci se dějí!!!
***
Akce byla nepředstavitelně náročná (- ostatně jako celý semestr - bylo neuvěřitelné, co vyučující a studenti dokázali udělat za tak krátkou dobu). Začátek prezentací byl v 9:00 hod., končilo se těsně před 23. hodinou.

Následovalo uvolnění v klubu Klubovna Povaleč, který je opodál. Měli jsme štěstí, právě skončil punkový koncert a měli jsme tedy celý sál pro sebe. Zábava tam byla báječná, myslím že jsem se v životě tak nenasmála, jako když Brtník (Honza Vlach) předváděl jak vypadají a co dělají studenti, když finišují před odevzdávkami semestrálních prací a jsou přesvědčení, že už to časově nezvládnou.
Opět jsem poznala naprosto úžasné mladé lidi. Soudržnost atelieru byla nejlépe vidět na příhodě: ptala jsem se Michala a ostatních na jméno jednoho italského filmového režiséra, na které jsem si nemohla vzpomenout. Vedle něj seděl zabraný do hovoru Adam Gebrian, kterého asi znáte z novin a televize. Řekla jsem mu: "Vás se ptát nebudu, vy jste moc mladý" . Adam, protože je vtipný a pohotový odpověděl: "Ano, nevím to, ale jsem tak mladý, že vám odpověď během tři vteřin zjistím." Kouzelnickým pohybem vyndal z kapsy takový ten placatý telefon s internetem … a přitom mu obloukem slétl z ruky snubní prstýnek. Adam nehnul brvou, koukal do telefonu a řekl Antonioni. V tu dobu už však bez říkání lezl celý atelier po podlaze a hledal snubní prstýnek. Pak lezl po podlaze i Adam. Studenti začali jako horda mravenců rozebírat pódium a zařízení klubu. Pak se ověřilo, proč Michal vede atelier. Zamyšleně stál, pozoroval a povídá: "Hele Adame, cinklo to a na podlaze není. Vletěl ti do nějaké kapsy." No a prstýnek byl v kapse Adamova kabátu, pohozeného na pódiu …
Ondřej organizoval letní workshop ve Vodňanech a Michala (kterého tenkrát znal jen z rozhlasu a časopisů) pozval jako hlavního lektora. To co tam společně zažili, vyústilo v jejich společné vedení atelieru na fakultě. Do atelieru se tím pádem promítá neformálnost, smích, zábava a pospolitost, kterou jsem zažila ve Vodňanech …

Své pocity z těch tří dnů, kdy jsem v Praze byla, opravdu nedokáži slovy popsat.

Stihla jsem udělat pár fotek - toto jsou z prezentací:
Tady pro mě Honza a Ondřej opravují křesílko - byla jsem za to moc vděčná!!A tady už jen a jen zábava!!


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama