Duben 2012

Velikonoční mazanec

8. dubna 2012 v 17:01 | hanci |  Jak jde život
Jirko, v předminulém článku jsi mně přál dny plné pěkných činností.
Asi Tvé přání mělo nějaký dopad, docela se mně všechno dařilo, co jsem dělala.

Vkládám sem tedy jednu ukázku z mých činností - velikonoční mazanec. Sice má neobvyklý tvar, ale to má dva důvody. Jednak jsem pekla dva - celkem ze tří dávek. Kdybych udělala klasický kulatý tvar, nevešly by se mně oba na jeden plech a nadvkrát se mně to nechtělo péct. A druhý důvod je ten, že si mazanec nebo vánočku nebo jakoukoliv kynutou buchtu naporcuji a dám do mrazáku - pak si kdykoliv mohu vzít porci ke kávě, dám na pár vteřin do mikrovlnky a mám moučník tak výborný, jako kdybych ho právě upekla. No - a ten tvar "šišky" se mnohem lépe naporcuje, než kulatý.
Pro zájemce doporučení - mazanec i vánočku peču zásadně podle receptu šéfkuchaře Viléma Brabce. Mohu vřele doporučit, je výtečný.

Teď si jdu zrovna kousek ukrojit, protože jsem si uvařila kávu............Akira Kurosawa: Kagemusha

6. dubna 2012 v 3:10 | hanci |  Film
Ve středu v noci jsem čirou náhodou narazila v TV na nádherný film nedostižného Akira Kurosawy - Kagemusha.


(Před možná víc jak patnácti lety jsem k tomuto filmu překládala titulky - pro spolužáky syna, když studoval na VŠ. Samozřejmě zadarmo, jednak to bylo pro studenty, jednak moje angličtina je hodně špatná...... ale jim to stačilo; přeložila jsem tehdy titulky k cca 10 filmům a strašně moc mě to bavilo - všechny ty filmy byly nekomerční, nebyly v běžné distribuci.)

Tehdy byl tento film černobílý. Včera byl barevný a dabovaný.
Začal ve čtvrt na dvanáct, končil ve čtvrt na tři v noci.
Viděla jsem většinu filmů Akira Kurosawy a není žádný, který by se mně nelíbil.

Děj tohoto filmu se odehrává v letech 1573 až 1575, kdy spolu bojují jednotlivé rody - klany, z nichž každý chce ovládnout celou zemi. Pán jednoho rodu - Šingen Takeda - má takový obdiv nejen u svých lidí, ale i u protivníků, že stačí k jejich porážce, když se na bojišti objeví jeho standardy - představují vítr, les, oheň a horu - Hora také říkají Takedovi. - Když je ale smrtelně zraněn, vynutí si slib na členech rodu, že zatají na 3 roky jeho smrt, najdou dvojníka - Kagemušu (= "stín bojovníka"), aby se to nepřítel nedověděl a tím bude zachráněné postavení jeho rodu............

Ve filmu jsou vykresleny mnohé lidské vlastnosti - oddanost, schopnost obětovat život, láska k bližnímu......... a také skutečnost, že když nenasytná touha po moci zastíní rozum, přijde konec a zkáza.

Film je plný symbolů, jak je obvyklé v těchto východních filmech.

Kdo by chtěl vědět víc, najde informace zde

Karel Čapek: Válka s Mloky

4. dubna 2012 v 15:06 | hanci |  Knihy
Když jsem dočetla knížku Hegemonie nebo přežití od Noama Chomského, o které jsem psala nedávno tady na blogu, byla jsem skutečně hodně vyšinutá. Potvrdila se mně ztráta ideálů, ve kterých jsem byla vychovaná - totiž že je možné uskutečnit demokratické zřízení, že se to do značné míry podařilo v USA (není to možné vůbec nikde, natož v USA) ........ bezmezný obdiv k židovskému národu a k Izraeli (musela jsem ale striktně odlišit od sebe židovský národ a stát Izrael).

Nechtělo se mně to přijmout, když mě o tom už dlouho přesvědčoval můj dobrý přítel a neustále jsem vyhledávala různé důvody, proč tomu tak není.

Nemohla jsem pokračovat ve čtení např. Z. Neubauera, kterého jsem měla připraveného u postele, nemohla jsem se na nic soustředit. Zjistila jsem ale, že také vůbec nemohu číst ani žádnou humornou knížku. Nakonec jsem si řekla, že si znovu přečtu něco od Karla Čapka, kterého jsem prakticky celého přečetla cca do svých dvaceti let.


Vzala jsem si "Válku s Mloky" a R.U.R.

S údivem jsem zjistila, že mám pocit, že obě knížky Karel Čapek nepsal v r. 1934, resp. 1920, ale dnes. Že to není jen varování před Německem (Hitlerem) a tehdejší dobou, ale před způsobem žití člověka jako takového.

Opíši sem zdůvodnění Karla Čapka, které napsal jako odpověď na otázku, proč si vybral právě mloky k napsání tohoto příběhu.