Akira Kurosawa: Kagemusha

6. dubna 2012 v 3:10 | hanci |  Film
Ve středu v noci jsem čirou náhodou narazila v TV na nádherný film nedostižného Akira Kurosawy - Kagemusha.


(Před možná víc jak patnácti lety jsem k tomuto filmu překládala titulky - pro spolužáky syna, když studoval na VŠ. Samozřejmě zadarmo, jednak to bylo pro studenty, jednak moje angličtina je hodně špatná...... ale jim to stačilo; přeložila jsem tehdy titulky k cca 10 filmům a strašně moc mě to bavilo - všechny ty filmy byly nekomerční, nebyly v běžné distribuci.)

Tehdy byl tento film černobílý. Včera byl barevný a dabovaný.
Začal ve čtvrt na dvanáct, končil ve čtvrt na tři v noci.
Viděla jsem většinu filmů Akira Kurosawy a není žádný, který by se mně nelíbil.

Děj tohoto filmu se odehrává v letech 1573 až 1575, kdy spolu bojují jednotlivé rody - klany, z nichž každý chce ovládnout celou zemi. Pán jednoho rodu - Šingen Takeda - má takový obdiv nejen u svých lidí, ale i u protivníků, že stačí k jejich porážce, když se na bojišti objeví jeho standardy - představují vítr, les, oheň a horu - Hora také říkají Takedovi. - Když je ale smrtelně zraněn, vynutí si slib na členech rodu, že zatají na 3 roky jeho smrt, najdou dvojníka - Kagemušu (= "stín bojovníka"), aby se to nepřítel nedověděl a tím bude zachráněné postavení jeho rodu............

Ve filmu jsou vykresleny mnohé lidské vlastnosti - oddanost, schopnost obětovat život, láska k bližnímu......... a také skutečnost, že když nenasytná touha po moci zastíní rozum, přijde konec a zkáza.

Film je plný symbolů, jak je obvyklé v těchto východních filmech.

Kdo by chtěl vědět víc, najde informace zde
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama