Zdeněk Neubauer podruhé

12. srpna 2012 v 17:59 | hanci |  Knihy
Včera jsem opět četla do tří hodin do rána, nemohla jsem přestat. Pořád čtu už jednou zmíněnou knížku Zdeňka Neubauera "O počátku, cestě a znamení časů", o které jsem psala zde.


Vracím se k různým pasážím, čtu pomalu, protože některé věci jsou pro mě tíže srozumitelné.

Včera jsem četla kapitolu "Věda proti pavědám". Nejdřív jsem chtěla opsat, podle mě, nejdůležitější pasáže, ale je to tak ucelené povídání, že není možné nic vyjmout a kapitola je tak obsáhlá, že nejde opsat celá.

Přece jenom sem dám dva úryvky:

str. 239
"10. SLOŽENÍ LIDSTVA NA SVĚTĚ - KOLIK JE INDŮ, ČÍŇANŮ.....

.........Chopíme-li se této příležitosti a uznáme-li pokorně platnost "koperníkovského principu" (že není privilegovaných míst) i pro oblast poznání, aplikujeme-li jej i pro vesmír znalostí a zkušeností lidstva, pak nám to dovolí vnímat moudrost jiných kosmických rozvrhů, čerpat plnými doušky nejen z cizích pokladnic, ale i z vlastních studnic moudrosti, zasypaných zapomněním a nevzdělaností.

Je třeba se naučit vracet k počátkům našeho vědění, rozpomenout se, na jaké otázky byly naše dnešní představy a znalosti odpověďmi, a tak jim skutečně porozumět. Je nejvyšší čas, abychom si v současném prolínání kultur, u vědomí jejich svébytných práv, tváří v tvář panoptiku kosmických a náboženských zkušeností lidstva, které nám "globální civilizace" umožňuje, uvědomili sama sebe, vlastní povahu a přirozenost našeho vědění. Tehdy poznáme, nakolik je naše objektivní vědění ve službách krátkozrakého instrumentálního rozumu bez paměti okrajové, úzce zaměřené a tváří v tvář hloubce, bohatství a tajemství bytí bezvýznamné, epizodické, lokální, efemérní - jako to, co se právě promítá na naší televizní obrazovce v poměru ke skutečnému světu....GNÓTHI SEAUTON!

Jen tak proměníme hrozící kulturní konflikt v požehnanou příležitost k vystřízlivění (ze sebeopojení) a k zmoudření. Tehdy budeme mít co nabídnout: ne zpředmětněné zboží našich tvrzení, názorů a poznatků, nýbrž naši zkušenost, předatelnou od srdce k srdci, intimní zkušenost jádra skutečnosti. A zejména si zvykneme a naučíme přijímat.....
***
str. 240
12. POKORA, KOMUNIKACE, TOLERANCE

Církev toleruje ty, které nemůže zničit (sv. Augustin) - s touto tradicí "tolerance" je třeba se rozejít. Ten druhý, ten jiný - protivník, odpůrce - má být více než snášen: má se stát příležitostí a výzvou. "Komunikace" je budování společenství vytvářením sdíleného prostoru. Abychom si vzájemně rozuměli, musíme být s to pod-stoupit (under-stand), vy-stát (ver-stehen) odlišný názor a jiný způsob myšlení v jejich pravdivosti: spatřit předpoklady a souvislosti, v jejichž rámci dávají jiné podoby pravdy smysl: postavit se do zkušenostního obzoru, který takový názor poskytuje.

Slyšel jsem na adresu homeopatů: Kdybyste měli pravdu, tak bychom my museli odevzdat všechny hodnosti, diplomy; odvolat poznatky, teorie, publikace.... (zamlčeno zůstalo: ježto však máme pravdu my, přinutíme k tomu vás).

Což je tak obtížné pochopit, že jiné zkušenosti se týkají něčeho jiného, zaměřují jiný rozměr, vypovídají o podobách vystupujících na pozadí odlišné struktury jsoucna, než jaká je (před)po(d)kladem mé soustavy vědomostí (tedy např. rozdílné od uniformní zrnitosti atomové teorie hmoty)? Uvědomit si, že poznatky a závěry, které jsou s mými vlastními v rozporu, jsou odpověďmi na zcela odlišné otázky - odlišně kladené, řešením jiných problémů - jinak formulovaných, než ty poznatky, z nichž se skládá vědění mé?

Astronomie je průmětem vesmíru do klasického geometrického prostoru. Tato optika zjevila úžasné věci, otevřela nečekané obzory a možnosti. Jiné souvislosti se však v této zvláštní, formální projekci ztrácejí. Právě astronomie by měla něco vědět o různých optikách, "falešných" barvách, různosti zpracování dat, kalkulech, průmětech, které dávají vyniknout skrytým souvislostem, vztahům a předmětnostem....... "
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama