Září 2012

Jo Nesbo - Spasitel + jeho další knihy

21. září 2012 v 21:13 | hanci |  Knihy
Jako další oddychovou knížku jsem četla "Nemesis" od norského spisovatele Jo Nesbo .
Mám ráda dobré detektivky a tato se mně opravdu hodně líbila, hltala jsem ji u rybníka, pak v noci doma. Přečetla jsem ji doslova na "jeden zátah".

Jo Nesbo je současný norský spisovatel a hudebník, původně vystudoval ekonomiku a finanční analytiku. Zpočátku pracoval jako novinář a makléř.


Mark Haddon-Podivný případ se psem

21. září 2012 v 19:27 | hanci |  Knihy
Četla jsem v poslední době pár oddychových knížek - po Z. Neubauerovi to pro mě bylo nutné.

Měla jsem štěstí, že mně byla doporučená a zapůjčená krásná knížka od Marka Haddona "Podivný případ se psem".


Svatba Alenky a Honzy Vlachových-pokračování

16. září 2012 v 22:20 | hanci |  Jak jde život
Fotky z Jeleního příkopu dělal Michal - nechci se chlubit "cizím peřím" - má krásné záběry.
Také přichod do Kokpitu, výzdobu, jídlo - a pak i večerní a noční fotky dělal on.


Svatba Alenky a Honzy Vlachových-první část

16. září 2012 v 21:15 | hanci |  Jak jde život
V sobotu, prvního září, byla svatba Honzy a Alenky. Obřad se konal v Chodkových sadech, v místě, odkud byl nádherný výhled na Prahu. Počasí bylo tak akorát, ani nebylo horko, ani nebylo chladno a nepršelo.
Novomanžele sezdávala evangelická farářka, se kterou jsem se pak domluvila, že na teologickou evangelickou fakultu v Praze chodila do jedné třídy s mým synem. Svět je skutečně malý - už asi před rokem jsem se setkala v Praze s jeho spolužákem - tehdy to zase byl spolužák z dějin umění v Olomouci......

Obřad se mně moc líbil, bylo to dojemné.

Ondřej pomocí velkého zvonu svolává svatebčany, obřad už co nevidět začne.

Všichni netrpělivě očekávají příchod hlavních aktérů.......

...... a už přicházejí.........

S Haničkou na Letné a v Chemistry Gallery

16. září 2012 v 17:38 | hanci |  Umění
Z Vodňan jsem přijela do Prahy v neděli večer. Musela jsem pak dva dny odpočívat, byla jsem děsně unavená. Ve středu jsem šla na kontrolní odběry krve - to bylo brzy ráno - a pak jsem už měla sraz s Haničkou. Měla výborný nápad - šly jsme na Letnou, protože tam bylo nejlepší prostředí pro vykládání. Když jsme totiž spolu, neustále obě mluvíme - když se pak rozcházíme, zjišťujeme, že jsme si nestačily vůbec nic říct.......


Jakub Patočka k projevu premiéra Nečase

16. září 2012 v 14:14 | hanci |  Politika
Převzato z:

Deník Referendum Domov

Konec českého pokusu o konzervativní revoluci

Jakub Patočka, 14/09/2012

Slovo "dalajlámismus", které katolík Petr Nečas s úctou k lidem jiného náboženského vyznání použil zřejmě podle vzoru "papežismus", si zapamatujme: končí jím český pokus o konzervativní revoluci. Co se ale změní?
Patří k obecným znalostem vědět, co to byl či stále ještě je Americký sen. Málo se ale ví, že existoval - a v ústraní posud existuje - také Československý sen. Byl to sen či přesněji vize, že lze spojit v jeden ústrojný celek demokracii a socialismus.

Bez tohoto vědomí nelze pochopit, proč byl pro nás i mnohé ve světě tak důležitý Masaryk; právě v pokusech o uskutečnění tohoto snu tkví velikost tak řečené První republiky, bez povědomí o něm nelze pochopit jedinečnost československého jara 1968. Jeho kořeny jsou ovšem starší, pozorný čtenář je zaznamená už u zakladatelů moderní české politické tradice, Havlíčka i Palackého.

Islandské úspěšné řešení krize

16. září 2012 v 14:08 | hanci |  Politika

Špičkoví ekonomové: Island to dělá dobře... A všichni ostatní to dělají špatně

Zdroj:washingtonsblog.com Překlad: Miroslav Pavlíček

Napsal uživatel AC24
Pondělí, 27 Srpen 2012 08:18
Nositel Nobelovy ceny za ekonomii Joe Stiglitz uvádí:
To, co udělal Island, je správně. Bylo by špatně zatěžovat budoucí generace chybami finančního systému.

Nositel Nobelovy ceny za ekonomii Paul Krugman píše:
To, co nám předvedlo zotavení Islandu, … nech věřitele soukromých bank zdivočet, a vyžereš si ztráty ty.
Krugman rovněž říká:
Na cestě k ekonomickému Armagedonu se staly legrační věci: Velice zoufalá situace Islandu neumožňovala běžné postupy, což tomuto národu dalo volnost k porušení pravidel. Tam, kde všichni ostatní vykupovali bankéře a nutili platit cenu za krizi veřejnost, nechal Island banky zkrachovat a ve skutečnosti ještě rozšířil svou sociální záchrannou síť. Tam, kde se všichni ostatní zaměřili na pokusy o ukojení mezinárodních investorů, uvalil Island dočasnou kontrolu nad pohyby kapitálu, aby sám pro sebe získal prostor pro manévrování.
Krugman má pravdu. Nechat banky zkrachovat - místo aby se trvale vykupovaly - je tou správnou cestou ven.
Jak jsem uvedl už před tím:
Island řekl bankám, ať se rozsypou na prach. A islandská ekonomika si vede daleko lépe než téměř veškeré ekonomiky dalších zemí, které banky nechaly, aby naopak sekýrovaly je.

Workshop-Vodňany-Zátiší

15. září 2012 v 19:01 | hanci |  Architektura
Dlouho jsem se rozmýšlela, jestli mám přijmout pozvání na workshop Vodňany-Zátiší na celých 14 dnů, pak na týden......... nakonec ale zvítězil zdravý rozum a jela jsem za svými mladými kamarády alespoň na čtyři dny.

Byla jsem trochu nervózní, s kým budu sdílet kupé ve vlaku víc jak pět hodin. Měla jsem obrovské štěstí. Jela jsem s krásnou Italkou, o které jsem se posléze dověděla, že je to umělkyně, která vytváří instalace a performance napříč Evropou, Asií a Amerikou. Vytváří instalace provokující k zamyšlení, využívá k tomu prostor, světlo, hmotu a zvuk............. Jmenuje se Michela Pelusio (tvorba ) (osobní údaje)
a jela na festival umění, který se konal na zámku Žinkovy u Plzně. Obtížné pro mě bylo jenom to, že jsem musela mluvit anglicky, což už vůbec neumím. Přece jenom jsme si ale řekly všechno, co jsme chtěly.........

Cesta mně tedy uběhla velice rychle a příjemně, v Čičenicích na mě už čekal Honza-Brtník. Po příjezdu k Zátiší jsem hned za chvilku absolvovala prohlídku rodících se sochařských a architektonických objektů nahoře na kopci.

Příjezdová cesta mezi dvěma rybníky


Vítězslav Ruber - obrazy

13. září 2012 v 19:20 | hanci |  Umění
Čekám až dostanu podklady k historii Vodňany-Zátiší, abych mohla napsat článek o workshopu, tak mezitím vložím fotky z výstavy, na které jsem nečekaně byla v Brně. Bohužel, neměla jsem s sebou foťák, tak jsem se pokusila nafotit obrazy alespoň trochu mobilem. Tím to ale vůbec neumím, tak se moc a moc omlouvám autorovi, že jsou fotky v tak špatné kvalitě. Přesto jsem se ale rozhodla je vložit, protože se mně výstava moc líbila. Bylo to pro mě příjemné uvolnění po dvou návštěvách lékařů.........
(Pár obrazů jsem vyfotila hodně nekvalitně, tak jsem je nemohla vložit, mrzí mě to.)