Mark Haddon-Podivný případ se psem

21. září 2012 v 19:27 | hanci |  Knihy
Četla jsem v poslední době pár oddychových knížek - po Z. Neubauerovi to pro mě bylo nutné.

Měla jsem štěstí, že mně byla doporučená a zapůjčená krásná knížka od Marka Haddona "Podivný případ se psem".Autor (narodil se v r. 1962) od konce osmdesátých let minulého století vydal několik dětských knížek. V r. 2003 mu vyšel jeho první román - výše zmíněná knížka, za kterou dostal několik prestižních cen, mimo jiné Whitbreadovu cenu.
Od té doby se stal uznávaným scénáristou, ilustrátorem a autorem knížek pro dospělé i pro děti.

"Podivný případ se psem" je vyprávění patnáctiletého autistického chlapce pátrajícího po člověku, který zabil psa. Nejdřív jsem chtěla vypsat, jak to obvykle dělám, pár úryvků. Ale zjistila jsem, že bych té knížce jenom ublížila, protože je nutné si přečíst všechno souvisle, jinak by to mohlo působit nesrozumitelně nebo by to mohlo dávat opačný smysl atp.
Vidění okolního světa a lidí, včetně vlastní rodiny, tohoto mimořádně inteligentního chlapce, který trpí autismem, je totiž tak čiré, otevřené, upřímné, bez jakýchkoliv zábran - vůbec nevím, jak bych to měla nazvat - že si člověk začne uvědomovat, že právě toto jeho vidění je to správné a "normální" - a ne myšlení běžných lidí, kteří jsou svazováni různými předsudky, nalháváním si, neupřímností...... a kteří právě absurdně jeho nazývají nenormálním.

V nakladatelství Argo vyšly ještě jeho další knížky:
v r. 2009 - Spudveč! aneb 70 000 světelných let
v r. 2007 - Problémové partie
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama