Workshop-Vodňany-Zátiší

15. září 2012 v 19:01 | hanci |  Architektura
Dlouho jsem se rozmýšlela, jestli mám přijmout pozvání na workshop Vodňany-Zátiší na celých 14 dnů, pak na týden......... nakonec ale zvítězil zdravý rozum a jela jsem za svými mladými kamarády alespoň na čtyři dny.

Byla jsem trochu nervózní, s kým budu sdílet kupé ve vlaku víc jak pět hodin. Měla jsem obrovské štěstí. Jela jsem s krásnou Italkou, o které jsem se posléze dověděla, že je to umělkyně, která vytváří instalace a performance napříč Evropou, Asií a Amerikou. Vytváří instalace provokující k zamyšlení, využívá k tomu prostor, světlo, hmotu a zvuk............. Jmenuje se Michela Pelusio (tvorba ) (osobní údaje)
a jela na festival umění, který se konal na zámku Žinkovy u Plzně. Obtížné pro mě bylo jenom to, že jsem musela mluvit anglicky, což už vůbec neumím. Přece jenom jsme si ale řekly všechno, co jsme chtěly.........

Cesta mně tedy uběhla velice rychle a příjemně, v Čičenicích na mě už čekal Honza-Brtník. Po příjezdu k Zátiší jsem hned za chvilku absolvovala prohlídku rodících se sochařských a architektonických objektů nahoře na kopci.

Příjezdová cesta mezi dvěma rybníky


Před prohlídkou objektů na kopci

Pes nemohl chybět

Vyhlídka architektů Idy Čapounové a Jakuba Chuchlíka - zezdola

Apollo architektů Davida Pavlišty a Jiřího Žida - posezení k odpočinku pro mladé, kteří hledají intimitu...

dtto

Rozhledna dílny H3T architekti

dtto

Odpočívadlo sochaře Tomáše Skály (studuje v ateliéru J. Róny)

dtto

Archa sochaře Matěje Hájka, rovněž z ateliéru J. Róny (může sloužit pro vyučování v přírodě....)

dtto

Vyhlídka architektů I.Čapounové a J.Chuchlíka

dtto

dtto

dtto

Pohled dolů od vyhlídky

Přece jenom po té únavě z cesty toho bylo najednou moc - jednak emoce ze shledání s částí "mých dětí", poznávání dalších nových mladých lidí, šplhání do kopce, focení.....Všichni se o mě až dojemně starali, pečovali.........
Naštěstí ubytování bylo doslova luxusní - v internátní škole, nejen že bylo pět minut cesty od polní kuchyně a středobodu všeho dění, ale měla jsem pro sebe pokoj s velice pohodlnou postelí a sprchovým koutem s umyvadlem. Mohla jsem si jít lehnout a odpočívat, kdykoliv jsem chtěla. (Vůbec nechápu, že jsem zapomněla bydlení vyfotit - asi bylo přece jenom příliš dojmů najednou.)

Vchod k ubytování

V budově vpravo jsme bydleli

Cesta k ubytování

Památný strom

Rybník naproti Zátiší

dtto

dtto

Večer jsme si šli sednout do hospody a já jsem - na stáří - začala pít pivo!! Zábava byla báječná, jak jinak, když tam byl Jiří a spol. !!

Asi by bylo dobré, kdybych napsala něco o historii města Vodňan - převzato z Wikipedie :
Město Vodňany vzniklo jako osada u zlatonosných rýžovišť na přelomu 12. a 13. století. V roce 1336 se o něm v privilegiích, které udělil Jan Lucemburský, píše jako o královském městě, později proslulo jako jedno ze středisek jihočeského rybářství. Již roku 1400 toto město ještě s Pískem a s Českými budějovice tvořilo oporu královské moci na jihočesku. O dvacet let později ho dobyl Jan Žižka a poté se přidalo k husitům. V druhé polovině 15. st. se začali zakládat rybníky, které jsou dnes typickým znakem okolní krajiny.

Ještě trochu o historii kopce Zátiší. (Mám slíbené historické podklady, jakmile je dostanu, text opravím, pokud jsem si nepamatovala vše správně.)
Původně před rokem 1336 na něm byly pastviny. Po udělených privilegiích Janem Lucemburským tam vyrostly vinice, které vydržely až do první republiky, kdy se na kopci vybudovalo místo k setkávání, restaurace, i se tam tančilo........ Po válce ale místo zpustlo a zarostlo.
Příjemný příjezd do města Vodňan mezi dvěma rybníky, s výhledem právě na kopec Zátiší, se po vybudování obchvatu zrušil a nově se jezdí do města nevábnou průmyslovou čtvrtí.

Letos na worshopu byla očividně snaha položit základy ke zvelebování Zátiší - vyrostlo tam několik objektů sochařů a architektů. Brala jsem to jako jednotlivé pokusy - návrhy - podnět - k vytvoření podrobného a důkladně promyšleného konceptu revitalizace Zátiší - v kterém by mohl být použit některý z nynějších objektů. Jsem zvědavá, co se bude dít dál. To uvidíme za pár let............

Snažila jsem se trochu pomáhat v kuchyni, ale moc jsem toho nezmohla. Společnými silami jsme ale v pátek přece jenom s Janičkou a Jitkou uvařily květákovou polévku a lívance - já jsem udělal těsto, Janička smažila (mám pocit, že chudák smažila snad tři hodiny) a Jitka připravila báječnou náplň na lívance - povidla, tvaroh, rozšlehané banány a hustý jablečný kompot - navrch zakysaná smetana. Nemusím říkat, jak to bylo výtečné.

Kuchyně

Lívance - měly různý tvar, na polní kuchyni je to i takhle zázrak - ale tvar není důležitý.....

Květáková polévka a lívance očividně chutnaly......

V pátek navečer začali architekti H3T stavět kopuli na sobotní večerní slavnostní zakončení. Vůbec jsem nevěřila, že by bylo možné, aby ji tak rychle postavili.

dtto

dtto

dtto

V sobotu Janička celý den připravovala kapry na grilování. Tady dostává instrukce od odborníka Míly jak kapry naporcovat.

dtto

Chvíli jí pomáhal porcovat ryby David. Poslouchat přitom Davidovy komentáře bylo k popukání.......

Nevím, jak to Janička mohla dokázat, ale večer bylo vše připravené.
Ani nevím, kdo všechno připravoval tolik báječného jídla, zeleninové i masové špízy, koláče, obložené chlebíčky, jednohubky...........

Jiří vyrobil - svařil - naprosto úžasný grilovací rošt, který byl pak zavěšený uprostřed kupole. Připadalo mně, že se jen tak vznáší ve vzduchu...... David mu při výrobě pomáhal.

dtto

V neděli ráno jsem si vyfotila konečný vzhled všech objektů.

Rozhledna

Odpočívadlo

dtto

dtto

dtto


Archa

dtto

dtto

dtto

Apollo

Vyhlídka

dtto

dtto

dtto

dtto

dtto

Vyhlídka večer při osvětlení

Pro zábavu byla vytvořená ještě i ještěrka z pilin


V sobotu večer hrála na slavnostní zakončení hudba, pojídali se grilovaní kapři a ostatní výborné jídlo, popíjelo se, tančilo se. Zábava končila kolem čtvrté hodiny ranní...........
28-4615***
V neděli Honza s Alenkou dohlíželi na bezchybné předání všeho zařízení, měli to na starosti.
Vyjížděli jsme do Prahy cca kolem sedmé hodiny večer. Cesta byla moc příjemná.
Bylo mně dobře ze setkání se "svými dětmi" - a ze seznámení se s dalšími.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama