Georges Simenon

3. ledna 2013 v 19:46 | hanci |  Knihy

Přečetla jsem další knížky ze své knihovny, pár příběhů od G. Simenona, např. "Muž, který pozoroval noční vlaky", "Měsíční úžeh", "Vlak" a ještě nějaké detektivní příběhy s komisařem Maigretem.


Přestože dva nejdříve jmenované příběhy jsou vynikající psychologickou studií lidské povahy, ať už jde o detektivku Muž, který pozoroval noční vlaky, kdy se náhlým rozhodnutím dostane hlavní hrdina za pomyslnou hranici spořádaného způsobu života na druhou - zápornou stranu zločinců a vrahů, nebo kdy v novele Měsíční úžeh popisuje to, jak v exotickém prostředí francouzské kolonie v Africe ztížené životní podmínky mění chování nevyzrálého, mladého člověka, nebo ať jde o výtečné a vůbec ne povrchní detektivní příběhy komisaře Maigreta, přece jen mě nejvíc zaujala novela "Vlak".

I v této novele se zabývá Simenon chováním člověka v neobvyklé, nebezpečné situaci. Děj je zasazený do prvních dnů okupace Francie Německem a chaotickým útěkem obyvatel od belgických hranic. Hlavním hrdinou je obyčejný, tuctový člověk, otec rodiny, jehož manželka je v nejvyšším stupni těhotenství. Přesto se rozhodnou pro útěk. V nastalém zmatku je ale rodina rozdělená a otec se ocitne ve vlaku sám. Seznámí se tam s cizinkou, intimně se sblíží a prožijí spolu jako milenci nějakou dobu v utečeneckém táboře, kdy se muž té ženě snaží ze všech sil pomoci. Pak se mu ale podaří získat informace o manželce, která je v nemocnici....... Opouští milenku a vrací se k manželce a dětem. Celá rodina se opět vrátí do svého domova. V zimě r. 1942 se objeví žena z vlaku a prosí ho o pomoc, ji a jejího známého - anglického letce - hledá gestapo. Muž pomoc odmítne. Za měsíc čte na seznamu popravených mezi dalšími její jméno a anglicky znějící mužské jméno. Nedotčeně se vrací k všednímu životu.

Tato novela mě asi tak silně zasáhla i proto, že si čím dál víc uvědomuji, jak byl můj otec statečný, když schovával půl roku položida v lese, v chatě, kam mu nosil každé tři dny jídlo a vše potřebné. Mám pocit, že bych nedokázala takové nebezpečí zvládnout......
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama