Volby - druhé kolo

20. ledna 2013 v 16:42 | hanci |  Politika

BRITSKÉ LISTY
14. 1. 2013

Přímá volba prezidenta je velmi cenná: ukazuje na nedospělost české občanské společnosti
Český prezident jako bůh otec
Bohumil Kartous

Jak je možné, že nikdo nekritizuje to, že Karel Schwarzenberg schvaluje uplácení politických partnerů či soupeřů jako běžnou věc? Že je mu jedno, jestli lidé z jím vedené strany prokazují transparentně, jak nabyli majetek? Že je jako předseda strany i ministr zahraničí pouze figurkou bez reálného výkonu těchto funkcí? Že nebude schopen vykonávat úřad, protože na to nemá kondici, a že tedy za něj budou jeho povinnosti vykonávat jiní, nevolení?


Přímá volba je po všech stránkách pozitivním přínosem pro rozvoj demokracie. I přesto, že poukazuje na evidentní infantilitu a bizarnost demokracie, která se tu více než dvacet let rodí. Z jejího průběhu a výsledku lze dobře diagnostikovat, jakými nemocemi občanská společnost trpí a kde se nalézají její slabiny. Tou první, už několikráte zmiňovanou, je vysoká závislost na mediálním diktátu. Tou druhou "dětskou nemocí" je nedostatečná emancipace české občanské společnosti, která evokuje v lidech potřebu zcela iracionálních tužeb, jejichž výsledný odraz (v tomto případě prezidentští kandidáti) je více méně humornou variací mýtických archetypů. V případě volby českého prezidenta je to vidina a potřeba starce ztělesňujícího archetyp otce, jemuž je vše odpouštěno, neboť co činík dobře činí. I kdyby to byla sebevětší pitomost.

Přímá volba prezidenta je velmi cenným studijním a diagnostickým materiálem, z nějž je možné abstrahovat významné rysy charakterizující její stav. Z toho, co se událo, lze vyčíst, že česká veřejná scéna je pod trvalým tlakem médií, která si i po více než dvaceti letech od demokratizace zachovávají propagandistické návyky. Ty jsou v době totality vcelku čitelné pro každého, kdo pochopil, že média jsou jen prodlouženou rukou diktatury.
V době, kdy tato vazba jasná není, je to s jejich identifikací daleko složitější. Ačkoliv česká média jsou vesměs stran svých preferencí relativně dobře čitelná, je k tomu třeba určité mediální gramotnosti, která zejména normalizačním generacím chybí (a ty současné nikdo cíleně tento kritický odstup neučí).
Schopnost rozeznat manipulaci navíc ztěžuje i fakt vytrvalého popírání českých médií, že by svými čtenáři manipulovala ve prospěch svých agend, byť jsou tyto manipulace tak prokazatelné, jako v případě serveru iDnes.cz a nepřiznané podpory Karla Schwarzenberga.
Navíc se česká mediální scéna dostala do fáze, kdy některá média popírají svou podstatu spočívající v poskytování nezávislých informací a otevřeně deklarují svou neobjektivitu a snahu podpořit konkrétní politickou kauzu, jako v případě serverů Aktuálně.cz, Hospodářských novin a MF Dnes.
Propagandistická taktika může být, paradoxně, velmi pozitivně přijímána čtenáři, pokud většina z nich je ochotna akceptovat fakt, že dané médium ustoupilo od nezávislosti a de facto se nechalo vtáhnout do politické kampaně, samozřejmě na straně jejich "hrdiny".
Nejsem si úplně jist tím, že média, která se postavila na stranu parciálních politických zájmů, skutečně sledují pouze ti, kdo takové jednání schvalují. Zato jsem téměř přesvědčen o tom, že konverze voličů Karla Schwarzenberga a konzumentů těchto médií je úplná.
Naprostý nedostatek kritiky zcela zřetelných nedostatků vzájemně chtěného kandidáta je v rámci takového vztahu přehlížen jako něco, co do "fan klubu" nepatří.
Skutečně, prezidentská volba sklouzla do jakéhosi druhu fanouškovství, ne nepodobnému tomu sportovnímu. Karel Schwarzenberg se pro řadu lidí (a médií) stal celebritou svého druhu, někým, kdo činí pouze dobře a moudře.
Byť vyslovuje názory z jiných úst neakceptovatelné a vykonává, či spíše ve své nemohoucnosti re-prezentuje, velmi pochybnou politiku, kritika se mu vyhýbá a pokud na ni dojde, zdá se být pro fanoušky nepodstatná.
Jak už bylo několikrát řečeno jinde, Miloš Zeman je médii (a pochopitelně zejména těmi, která urážel a která podporují protikandidáta) daleko více kritizován. To je naprosto v pořádku, ta kritika je často na místě, řada Zemanových názorů je podobně znepokojujících, jako v případě současného nájemníka Hradu.
Ale proč totéž nedoprovází Schwarzenberga? Co ho z podstatné kritiky vymaňuje? Jak je možné, že nikdo nekritizuje to, že Karel Schwarzenberg schvaluje uplácení politických partnerů či soupeřů jako běžnou věc? Že je mu jedno, jestli lidé z jím vedené strany prokazují transparentně, jak nabyli majetek? Že je jako předseda strany i ministr zahraničí pouze figurkou bez reálného výkonu těchto funkcí? Že nebude schopen vykonávat úřad, protože na to nemá kondici, a že tedy za něj budou jeho povinnosti vykonávat jiní, nevolení?
Odmítání této kritiky je absurdní a dělá z "Karlových" voličů (všimněte si té předstírané familiérnosti) nepřemýšlející sdružení přátel, nikoliv sebevědomé občany.
A nyní k archetypu, který oba kandidáti, svorně - představují, ve svébytné a trochu komické podobě. Ačkoliv oba poskytují dost rozdílný obraz, jeden významný a rozhodující prvek mají společný. Oba vesměs, každý pro své vlastní voliče, představují onoho "tatíčka", který je buď hodný, ba roztomilý, a který se sám nikdy nedopouští zlého, natož aby měl zlých úmyslů, nebo je naopak trestající a mstící nevinné a bezbranné oběti současnosti.
Asi tak se liší tatíčkovství schwarzenbergovské a zemanovské. V každém případě bude příštím českým prezidentem "bůh otec", nebo alespoň jeho kulturně modifikovaná verze, protože většina národa si to tak při své první volbě prezidenta přála.
Jak v případě Schwarzenbergových, tak i v případě Zemanových voličů dochází k částečné slepotě, kterou vůči svým vyvoleným zaujímají.
Jak je to možné? Jak je možné, že si nepřipouštějí skutečnost, že oba jsou daleko větším nebezpečím než potenciálním přínosem, jeden svou otevřenou xenofobií a druhý tím, že bude pouze přívětivou tváří úřadu, který ve skutečnosti budou vykonávat jiní?
Jak je možné, že do prezidentské volby promlouvá tak vysoká míra iracionality?
Je vysoce pravděpodobné, že asociace velké části české společnosti ve vztahu k symbolice prezidenta je prostě výrazně emocionální. Většině evidentně nezáleží na následcích volby, na konsekvencích vyplývajících z toho, jak bude příští prezident (ne)naplňovat svoje pětileté funkční období. Rozhodující je projekce určitého archetypu do konkrétních postav.
Skutečně není náhodou, že prezidentem bude geront s výrazně "otcovskými" rysy (jak výrazně se snažil Zeman ukázat se jako "odpovědný otec"!), jehož moudrost a dobrota, případně moc potrestat páchané bezpráví, nejsou odvozovány od skutečnosti, ale od obrazu derivovaného z médií.
Potřeba otce, tedy potřeba řádu a ochrany, vyplývá pravděpodobně z toho, že společnost je vnitřně významně rozklížená, a ačkoliv uznává institucionalizaci určitých pravidel, vnitřně jim nedůvěřuje.
O nastolení řádu se tak snaží alespoň symbolicky, v podobě instalace "otce" do prezidentského úřadu, přičemž se podílí na vytváření bizarního kultu osobnosti, což se, vzhledem k absenci oprávněné kritiky, projevuje zejména u "Karla".
Nedospělá společnost vyžaduje otcovské opatrovnictví, což znamená, že musí projít ještě velký kus cesty k tomu, aby se o ní dalo mluvit jako o společnosti svéprávných a nezávislých občanů. Je to na hodně dlouho a cíl bude asi stále daleko, nicméně jiná cesta než vystavovat ji dalším rozhodnutím a volbám není.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lenka Lenka | Web | 22. ledna 2013 v 2:15 | Reagovat

Á, Hančí, uveřejňuješ články, to je moc príma, protože je jasné, že se cítíš docela dobře. Gratuluji! Mrzí mě, že jsem propásla tvé nearozeniny, klikla jsem až dnes. Tak já to časem napravím ......

Ale teď k článku. No, něco na tom je, ale ne zas tak moc, jak se autor článku snaží vyjádřit.

Tak třeba: Britské listy jsou noviny určitých lidí, ve Wikipedii se píše, že jsou levicové a tendenční. To sice nemusím brát v potaz, ale abych pravdu řekla, více se ztotožňuji spíše s oficiálním tiskem, jakým je třeba The Economist .... A teď nejsem si jistá, že to bylo tam, ale zde použili velmi odpovídající příměr, že česká společnost bude volit buď Miloše Klause nebo Karla Havla. Podobně to vidí i sluvenský tisk (SME). Odtud ty emoce. Odklon od arogance současné k nějakým (bože, aspoň nějakým!) ideálům a aspoň základní slušnosti.

A že nejsme dospělá společnost? No, tak nebyla bych na nás zas tak moc přísná. Je snad ukázkou dospělosti a zralosti chtít na post prezidenta vychytralého alfa-samce, jako mnohde jinde? Neřekla bych. Archetyp otce, moudrého starce, potažmo Boha, je veliký duchovní ideál. A je dobře, že ho máme.
Domnívám se, že hledět na ideály, i když za to něčím také zaplatím (jinou nedokonalostí kandidáta), není výraz zrovna duševní nedozrálosti, anýbrž právě naopak.
Proto také Karla Schwarzenberga podporují spíše vzdělaní lidé, intelektuálové, umělci apod.
Ti, kteří vidí jen levnější nebo dražší rohlík, volí zpravidla M. Zemana.
A protože těch druhých je víc, ti první se snaží více být vidět a ovlivňovat. Ty méně vzdělané, není nutno moc přesvědčovat, stačí jim slíbit ten rohlík a naházet trochu špíny na protikandidáta. Jejich vidění souvislostí - s veškerou úctou k lidem prostým - není tak dalekosáhlé.
A přesto se najde mnoho lidí i z řad méně vzdělaných, kteří KS budou volit. Jsou to ti, kteří pro pana knížete pracují(pracovali). A ruku na srdce, kdo z nás si váží svého šéfa a nikdy o něm neřekne nic špatného?  V našich krajích tomu tak je. Není tohle zajímavý argument? A média a pan Zeman si mohou v takovýchto mnohých konkrétních případech říkat, co chtějí.

Tohle jsem podepsala (kvůli sobě) a myslím, že to není nic štvavého, naopak rozumného. Přečti si to, Hančí, jen tak, pro zajímavost.
http://www.vyzvatrikralova.cz/

2 anina anina | 23. ledna 2013 v 18:38 | Reagovat

Ahoj hančí,víš, před prvním kolem jsem Zemana měla kdesi uprostřed..to víš.
Koho jsem chtěla nejvíc, tam si zdálo, že jak to bývá, když není o něm moc slyšet, hlas propadá..
Když ale zůstali ti dva, nemohu si pomoc, je mi proti srsti dát přednost Zemanovi, prostě pokud i mě má někdo ve světě reprezentovat, pak raději K.S., i když vím, že nemohu bez výhrad se vším úplně souhlasit ani u něj.
Jsem si vědoma, že mohu zas naletět, jako už vícekrát a pak ti dát za pravdu, ale momentálně nemohu jinak..
A opravdu jsem přemýšlela za sebe a ze všech možných stran, jako asi nikdy.

3 Jirka* Jirka* | 24. ledna 2013 v 15:35 | Reagovat

Jen si přeju, aby lidé stejnou pozornost věnovali parlamentním volbám, které jsou mnohem podstatnějším zásahem do našeho života.

4 hanci hanci | Web | 24. ledna 2013 v 22:36 | Reagovat

Zdravím všechny. Já k volbám nepůjdu, ani jeden kandidát mně nevyhovuje. U K.S. mně vadí opravdu hodně věcí, nejvíc asi to, jak se snaží vybruslit vždycky z toho, co řekne den před tím. To se mně nelíbí. Ani to, že mění strany - podle čeho??? Ani to, že za ním stojí pan Kalousek, Bakala atd. Zeman si stojí vždycky za tím, co řekne - ale!!! - vůbec nevím, kdo stojí za ním - a to je pro mě hodně důležité. Nebudu ho volit i přesto, že si myslím, že je velmi inteligentní, ovládá několik řečí,je velmi vzdělaný a je zkušený politik. V prvním kole jsem volila Jiřího Dienstbiera. S ním by měla určitě naše země naději na změnu v budoucnu, myslím změnu pozitivní. Takhle, ať bude zvolený kterýkoliv z těch dvou kandidátů, vše bude jenom o prohlubování toho, co je teď.
Lenko, nedivím se chudým, když máš např. 6 tisíc měsíčně důchodu a musíš si platit horentní sumy za léky, nezbývá ti pak už na jídlo, protože musíš zaplatit nájem, elektřinu, vodu.... Já jsem dostala přidáno 125,- Kč, ale odvoz odpadu se mně zvýšil o 160,- Kč - nemluvě o zdražení všech léků, které užívám. to je směšné, ne? mám podprůměrný důchod, manžel také. Když pan K.S. odsouhlasil zdražení léků a všechno ostatní, co podepsal, nemohla bych mu dát svůj hlas. Vzdělání nevzdělání. V tom, že člověk musí jíst, vzdělání nepomůže.

5 Lenka Lenka | Web | 24. ledna 2013 v 23:43 | Reagovat

No, on žádný kandidátů by ty důchody stejně nezvedl. Na jedné straně je možnost zvýšit dluh, ale tak, že by se stal nesplatitelným a všechno by šlo do háje a na druhé straně je drsné číslo 1,7 poplatníka daně, který musí přispět do rozpočtu tak, aby ten důchod mohl být někomu vyplacen. (Vůbec nic proti důchodcům, moje máma je taky v důchodu a já taky jednou se možná dožiju důchodu (budu na něj muset pracovat o osm let více, než musely ženy dříve, takže celková délka odpracovaných let bude u mne 47 let)
Se řekne korupce a rušit přebytečnosti, to všechno ano, ale když jsem byla na přednášce Tomáše Sedláčka, tak nám předkládal taková čísla, že už docela chápu, že vláda zvýšit DPH musela, protože tím vším se aspoň zaplácnou díry v lodi státního rozpočtu, kterými furt teče a teče a není to k zastavení. Ta loď se potápí a pořád se jenom zaplácávají díry.
Jediný, co lidi ještě spolehlivě kupujou, je jídlo, léky a pohonné hmoty, tak to zdražili. Což je hnusný, ale pragamtický. Jenom si pamatuju, že tam někdo vznesl otázku na přebytečné úředníky. Tak on povídal, že i kdyby zrušili např. celé ministerstvo zahraničí i se všemi ambasádami, že by to bylo v řádu jednotek, kdežto výdaje na důchody jsou v řádu stovek. No, takže šetřit se musí, korupci se snažit eliminovat se musí, ale těch, kteří žijí ze společného pytle, je hodně a pořád přibývají (stárnutí populace), takže i prorůstový a řekla bych velmi progresivní ekonom (a s ním celý NERV) doporučil Nečasově vládě zvýšit DPH a ještě k tomu ta všechna šetřící a protikorupční opatření, samozřejmě. Já nevím, proč to někdo těm lidem normálně nevysvětlí, jak na tom vlastně jsme. Ale asi nesmí, protože by nastala panika.
Já vím, že ti tohle tvé výdaje nezaplatí. A ani mně ne. Ale nějak to musíme přežít a pokud můžeme něco ovlivnit, tak trošičku, tak aspoň to. On třeba KS si zase nevede tak špatně - pomáhá obchodu jak může a každé procento z toho, o co se zvedne poměr exportu, je významné.
Samozřejmě, že bychom se mohli o okonomiku dohadovat ještě hodně dlouho, ale co se týče NERVu, já jim věřím. Lepší odborníci tu asi nejsou.

Takže pokud to vezmeme takhle, pak stabilní prostředí, jasná pravidla pro investory, protikorupční opatření a žádné mezinárodní excesy. Podpora podnikatelské sféry (nikdo jiný nám ty prachy nepřinese), exportu. Dále uklidnění lidí v rámci spotřeby (ti, co peníze ještě mají, a mohli by je utrácet a tím připívat pomocí DPH do společného pytle, si je místo toho štosují v bankách). Takže nestrašit, naopak uklidnit, uvolnit atmosféru strachu atd. A důvěryhodnost navenek. A tohle by mohl přinést zrovna Karel Schwarzenberg - mnohem víc, než Miloš Zeman. Podle mě.

6 hanci hanci | Web | 24. ledna 2013 v 23:59 | Reagovat

[5]: Lenko, půjdu už spát, tak jen krátce. Nesmíš věřit tomu, co říkají jen naši "odborníci". Je potřeba si přečíst názory zahraničních expertů - jak to vlastně s tím šíleným zadlužením u nás je. Je taky dobré si přečíst něco od Chomského, např.  V korupčních aférách se nejedná o jednotky............ a tato vláda je vládou korupce....

7 Lenka Lenka | Web | 25. ledna 2013 v 1:13 | Reagovat

Chomský je kdo? Odkud? Dej odkaz, prosím. Tedy pokud není z Britských listů. To jsou takové některé velmi neseriózní články, které moc neberu.
Vím, že jsi před časem psala o zadlužení, že není tak veliké, že bychom si mohli dovolit víc. - No, tak já tuhle politiku, kdy nejde splatit dluh (dyk sotva teď splácíme úroky), nemohu podpořit. Naše hospodářství negeneruje takový HDP jako jiné větší země s výkonnější ekonomikou. - Ale to je můj názor, pokud máš jiný, pak se v něm nemůžeme shodnout, to jistě. Nic to nemění samozřejmě na našem - byť virtuálním - přátelství. :-)

A ještě k těm korupčním aférám. Za této vlády se konečně daří tak trochu korupčíníky odhalovat, pořád je to málo, s tím souhlasím, taky amnestie mě nadzvedla, ..... ale pravdou je, že největší prů ... mají kořeny právě v době opoziční smlouvy, kdy se rozrostla chobotnice, byl rozprášeny celé týmy policistů, kteří případech dělali. Jakmile na něco přišli, byli rozprášeni, přeřazováni na jiná oddělení, byli ohrožováni na životě, kauzy byly odloženy, papíry zkartovány atd. atd. Nepamatuješ? Ále, to by bylo fakt na dlouho.

8 Václav Václav | 25. ledna 2013 v 7:58 | Reagovat

ano kníže pomáhá obchodu zvláště v rozhazování peněz, odkazy Hančí smaž dle úvahy.. http://bydleni.idnes.cz/cesko-si-postavi-v-usa-novou-ambasadu-bude-stat-pul-miliardy
http://www.rozhlas.cz/zpravy/politika/_zprava/1082120

9 Václav Václav | 25. ledna 2013 v 8:05 | Reagovat

http://www.berlinska-zed.ic.cz/velvyslanectvi.htm
jen si dovolím dát odkaz na budovu,která dle knížete má velké tepelné ztráty a proto se jí chce zbavit ,nevěřím,že nejde zateplit.Dům se nemusí každému líbit,ale stavby manželů Machoninových patří mezi perly české architektury brutalismu a tak by se k ní moudrý politik měl stavět

10 michal michal | Web | 27. ledna 2013 v 17:53 | Reagovat

(Noam Chomsky je spisovatel, komentátor, filosof a je považován za nejvlivnějšího a nejznámnějšího soudobého intelektuála.)

11 Lenka Lenka | Web | 28. ledna 2013 v 0:28 | Reagovat

Děkuji, Michale, až budu mít čas, tak si ho vygůglím.

Pro Hančí:
Zatím jsem si našla současné složení NERVu a nějakou poslední zprávu. 14 ekonomů z různých působišť, mezi nimi i Jan Švejnar např. To asi nebudou žádní "odborníci", to jsou odborníci. A když před jakéhokoli filozofa postavím nutnost platit každý měsíc stamiliardy, tak se stane náhle nekompetentním. Já bych to opravdu nechala na ty ekonomy. :-)

Ještě než si ale leccos přečtu od Chomského, tak jenom taková malá věc. Existuje strategie jak se dostat z krize. Jedna je šetřit a držet dluh v mezích, druhá je risknout to, půjčit si moc, snížit daně na minimum a čekat, že se ekonomika a export zvedne.

Jaký risk to je v rámci naší republiky, bych opravdu nechala na posouzení těm, kteří tomu rozumí trochu více, než já.

Něco jiného je, když si půjčí mladý člověk, kterému nevadí, že nebude mít chvíli střechu nad hlavou a nají se a vyspí u kamaráda. A něco jiného je, když si půjčí mladá rodina se třemi dětmi, žena na mateřské, muž ohrožen vyhazovem z práce. Obojí může i nemusí vyjít, akorát to, že s dětmi nemáš kam hlavu složit a co jim dát najíst, je těžké si vzít na svědomí. Takže šetříme.

Stejné je to já a sousedka. Když ona nevyjde s důchodem, tak si ode mne půjčí. U mne se točí desetisíce, takže to ani nepoznám, kdežto ona z toho nespí. A to proto, že kdyby si půjčila více, ví, že už by to nedokázala splatit, když to má jen tak nadoraz. Kdežto já si před rokem musela půjčit třicet tisíc na jídlo, na nájem a nájem učeben, protože mi někdo nezaplatil a kolegyně odvedla polovinu klientů, do toho krize, málo zakázek ..... Jenže za dva měsíce jsem to měla splacené, protože jsem znovu našla spolupracovníky, zákazníky a dohnala neplatiče. Moje ekonomika je mnohem silnější a dynamičtější než ekonomika sousedky, proto já si mohu půjčit stonásobně víc.
A Německo si taky proto může půjčit mocnásobně víc, než ČR.

Tedy to jsou dva příklady, proč někdy chápu Kalouska, kterého jinak nemusím, když si rve vlasy, že nemá na to ani na ono.
A že se tu musí odhalovat krupce a předcházet jí, to je věc jiná a samozřejmá.  

Ale filozofa Chomského si přečtu, to jo. Proteď dobrou noc. :-)

12 Jirka* Jirka* | 28. ledna 2013 v 11:11 | Reagovat

On je pravděpodobně problém v tom, že se ekonomika dává příliš do popředí, coby příčina našich "civilizačních" problémů. Zvyšující se nároky a neochota omezování osobní pohody se nám nejspíš brzy vymstí. Dokud budeme uvažovat ve stínu zvyšujících se křivek grafů a nebudeme uznávat to, co se stabilně drží v dobrém stavu a nevykazuje úspěšný nárůst, tak s tím nikdo nic neudělá.
Jedna paní profesorka nám ve škole vysvětlila princip státní ekonomiky takhle: "Stát vám utáhne opasek o dvě dírky a za půl roku o jednu povolí." Zatím mi to vychází, nejen u nás.

13 hanci hanci | Web | 28. ledna 2013 v 13:38 | Reagovat

Všechny vás moc zdravím. Zároveň se omlouvám, že nebudu dlouze odpovídat, necítím se dobře.
O Noamu Chomském jsem psala už před delší dobou zde: http://hanci.blog.cz/1202/noam-chomsky-hegemonie-nebo-preziti
Jeho myšlenky a komentáře k současnému světovému dění je možné číst denně zde: http://www.zcommunications.org/zspace/noamchomsky

Po volbách si připadám, že jsem spadla kamsi do doby druhé světové války a hlubokého komunismu padesátých let.
Dva příklady: jedna volička K.S. se vyjádřila v TV, že by byla ráda, kdyby jeho voliči nosili stále "placky", které měli v průběhu voleb, aby prý věděla, s kým má tu čest - nebo tak nějak to řekla. To jsme se vrátili ke žlutým hvězdám, které museli nosit Židé? Jenom v opačném významu?
Druhý příklad: ve společenské místnosti v nemocnici. Do místnosti přišel halasný pacient a hned se zeptal, co volby? Manžel řekl, že nevolil, protože je v nemocnici. Tak koho by volil, kdyby volil. Zemana, řekl manžel. No to nemyslíte vážně!!!!! tak to tady s vámi sedět nebudu, půjdu raději na chodbu. řekl ten člověk.
Tak nevím, žiji v demokracii nebo ne. Kdo rozděluje společnost? Mám silný pocit, že příznivci K.S. Proč vznikají petice, ve kterých se píše, že Zeman není podepsaných v petici prezidentem. Já bych si přála Jiřího Dienstbiera, toho jsem volila v prvním kole, protože jsem přesvědčená, že jedině on by byl představitelem kladného vývoje v naší republice. Bohužel se do druhého kola nedostal, K volbám jsem tedy nešla. Přesto musím říct, že je mně milejší Zeman než K.S., i se všemi výhradami vůči němu.

14 P. P. | 28. ledna 2013 v 16:48 | Reagovat

Proč byl pro mě Karel Schwarzenberg nevolitelný.
1) Podporovatel munice s ochuzeným uranem
2) Předkladatel smlouvy ACTA
3) Proti uznání Palestiny na nečlenský pozorovatelský status OSN
4) Uznal samostatnost Kosova, kde Albánská UČK podporovaná "humanitárním bombardovaným" NATO likvidovala srbskou populaci, zatímco západní média o skutečnosti lhala, což se později prokázalo.
5) Jak hlasoval doma u všech těch Kalouskových všiváren je asi každému jasné...
Karel Schwarzenberg se u nás v politice nějak projevuje cca 20 let, nemůžu si teď vzpomenout na nic čím by se mohl pochlubit. Lidská práva tak  Rusko, Kuba, atd. zbytek světa  v tomhle ohledu pro něj neexistuje!
No a ta nechutná mediální propaganda Karla ze všech stran, to už je jenom taková třešnička na dortu.
Takže jsem taky nevolil, Karla nemůžu a na Miloše nemám želudek. Miloš nám asi ještě určitě ukáže co umí, ale jeho zvolení mi taky přijde jako menší průser než Karlovo.
P.S.
Proč  tak zarputile podporují  Schwarzenberga slušní lidi jako Svěrák, Menzel a další?
Podle mého je to proto, že se historii naučili vnímat určitým způsobem. Je těžké změnit své základní smýšlení o tom, co je spravedlivé a co ne.
Hezký den

15 hanci hanci | Web | 28. ledna 2013 v 17:52 | Reagovat

[14]: Děkuji za příspěvek. Mně připadá, že někteří lidé jsou slepí a hluší nebo že já sama žiji někde jinde. Opakuji už po několikáté - připomíná mně to pohádku Císařovy nové šaty. Proč si někteří lidé nejsou schopní najít informace o K.S.?? Myslím, že ta šílená propaganda v jeho prospěch některé víc přemýšlivé lidi odradila, to už bylo skutečně přes míru.
Taky se bojím, co Zeman udělá, ale určitě to nebude horší, než co by způsobil K.S. s Kalouskem za zády a lidmi jako je p. Bakala........
Taky přeji hezké dny.

16 hanci hanci | Web | 28. ledna 2013 v 18:02 | Reagovat

[7]: Přece jen ještě musím něco poznamenat - k té korupci.
Je neuvěřitelné, kolik lidí naletělo té vějičce s Rathem. Vlk se nažral a koza zůstala celá. Co je nějakých 40 milionů Rathových (i když jeho potrestání je, samozřejmě, správné) proti těm miliardám, které zůstaly v zahraničí - nikdo nikoho nepotrestal. Naopak - ministr Pospíšil byl odejit - jediný slušný ministr. A jako posleldní kapka byla amnestie, kterou byli osvobozeni nejhorší korupčníci v republice. Amnestii schválil svým podpisem premiér. Co máš Lenko na mysli, když říkáš, že se začala korupce u nás potírat?? Já o ničem takovém nevím.
Samozřejmě, že se na našem přátelském vztahu nic nemění, je normální, že lidé mají různé názory. - Já jsem si užila svoje - už jako šestiletou mě vyslýchal podnapilý estébák - tři noci po sobě. Ostatní estébáci celou naši rodinu. Dům byl obklíčen milicí s ostrými náboji. Zažila jsem si v životě své.... Přesto jsem schopná vidět nepravosti, které tato naše vláda působí a jak lže......
Měj se moc hezky.

17 P. P. | 28. ledna 2013 v 18:25 | Reagovat

Noam Chomsky...
Tady je dokument ke stažení z ulož.to se slovenským dabingem.
Manufacturing Consent: Noam Chomsky and the Media
http://www.csfd.cz/film/122753-manufacturing-consent-noam-chomsky-and-the-media/
http://uloz.to/xRRQBWd/manufacturing-consent-drs-en-sk-avi

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama