A.T. Jensen: Adamova jablka

23. února 2013 v 19:08 | hanci |  Film

Adamova jablka (2005). Hrají: U. Thomsen, M. Mikkelsen, N. Bro, P. Steenová a další. Režie Anders Thomas Jensen

Náhodou jsem v průběhu čtení knih G. Greenea viděla film Adamova Jablka režizéra Anderse Thomase Jensena. Film mně značně korespondoval s tématy Greeneových knih.

Ať jsem se podívala na kteroukoliv recenzi, všude je film uváděn jako komedie. Nemohu si pomoct, já ho nevidím jako komedii. Pojednává o jednom z nejdůležitějších lidských témat - boji dobra proti zlu a naopak. Režizér použil množství černého humoru, aby podtrhl právě tento nikdy nekončící a beznadějný souboj. Černý humor je ve filmu doveden až do absurdity, na hranu. Vidím to jako obrovské umění - to pohybování se na tenké hraně a nesklouznout ani na jednu, ani na druhou stranu.

Taky už název filmu přímo odkazuje na druhé hlavní téma - poznání. Až když Adam s Evou v Ráji ochutnali jablko ze stromu poznání, uvědomili si skutečnost - dobro a zlo, správnost a špatnost, sami sebe ......

Taky je ve filmu stále přítomný Jobův příběh - Joba ztělesňuje fanatický farář, ke kterému přicházejí propuštění vězni, aby jim pomohl začlenit se do normálního života.
Tak přijde i Adam, neonacista, který tvrdě bobuje se snahou faráře, převést ho na druhou stranu. On ale uctívá jedině obrázek Hitlera, který má pořád u sebe.....

Každý z obyvatel fary po příchodu dostává nějaký důležitý úkol, který si může sám vybrat a po jehož splnění má být schopný normálního života. Adam se s farářem domluví, že jeho hlavním úkolem bude upéct jablečný koláč. Musí se ale postarat o jabloň, ze které si pak vezme jablka.
Jabloň je postupně devastovaná různými "božími ranami" - jednou je napadená havrany, pak červy, pak je rozstřeluje terorista - spolubydlící, který střílí po havranech. Při té příležitosti ale začne střílet i po Adamových kamarádech - neonacistech.
Adam jednou faráře surově zbije, přerazí mu nos - přesto se k němu farář nepřestane chovat jako k příteli.


Adam posléze zjistí od lékaře, že farář je těžce nemocný. Má na mozku nádor. Odmítá přijmout skutečný stav věcí, čímž si vlastně nevědomky zachraňuje život - např., se svým ochrnutým a duševně zaostalým synem jedná jako se zdravým dítětem. .........

Kruté jsou momenty, kdy mu Adam začne bezohledně říkat pravdu do očí - o smrti jeho manželky, o nemohoucnosti syna.......

Závěr filmu, který tady nebudu prozrazovat, je asi možné vykládat si buď tak, že člověk se nemá nikdy vzdávat, i když předem ví, že boj je marný - a nebo naopak, že se podřídí, protože boj stejně nikam nevede.

Film mě ještě "nepropustil"...............
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama