Nikolaj Arcel: Královská aféra

23. února 2013 v 20:41 | hanci |  Film


Vynikající film, jak obsahově, tak veškerým zpracováním.


Režie: Nikolaj Arcel
Herci: Alicia Vikander, Mads Mikkelsen, Mikkel Boe Folsgaard, Trine Dyrholmová, David Dencik.

Příběh zobrazuje skutečné události z historie Dánska z doby rozšiřování osvícenství.

Pro dánského krále Kristiána VII, který trpěl mírnou formou schizofrenie, byla za manželku vybraná anglická princezna Karolina Matylda.
Přes oboustranné neporozumění se mladým manželům narodil syn. Poté ale královna odmítá intimní život s králem.

Kristián se vydá na cesty po Evropě, tam se k němu dostává německý lékař Johan Friedrich Struensee (ve věku 32 let v roce 1768), dobrý psycholog a lékař, vzdělaný, inteligentní. Král si ho velmi rychle oblíbil a po návratu do Dánska ho pověřil funkcí poradce královské konferensraad. Lékař začíná postupně využívat královy dětinskosti a slabostí a začne ho používat jako svoji prodlouženou ruku k zavádění osvícenských reforem.


Po počátečním nepřátelství královny k lékaři se postupně oba sblíží, obzvláště když se královna dozví o jeho rozsáhlé knihovně - ona sama se musela mnoha svých knih po příchodu do Dánska vzdát. Úspěšně provedené očkování následníka trůnu prince Frederika proti pravým neštovicím při epidemii, která zasáhla Kodaň na podzim roku 1768, mu definitivě zajistilo její přátelství. Přátelství pak přerostlo do milostného vztahu, z kterého se nakonec narodila holčička.


Kristián z počátku uvěřil, že je to jeho dítě, ale jeho nevlastní královna matka po zjištění milostného vztahu mezi mladou královnou a lékařem, mu řekne pravdu a využije této situace pocitu zrady nejlepšího přítele k přinucení Kristiána podepsat popravu lékaře - tvrdí mu, že těsně před popravou mu král může udělit milost. Ale Struensee i jeho nejbližší spolupracovník jsou popraveni před branami Kodaně a ne na náměstí, kde je očekává král a těší se, jak bude jeho přítel překvapený, až mu udělí milost.
Zároveň se proti Struenseemu obrátí i jeho výdobytek svobody projevu - zrušení cenzury. Po celé zemi jsou rozšiřovány hrubé letáky o milostné aféře mladé královny s lékařem a o jejich dítěti. Nakonec se obyčejný lid obrátí proti Struenseemu, přestože on po celou dobu bojoval za ulehčení života právě těch nejobyčejnějších lidí.

Mladá královna je zatčena a vyhoštěna do Německa, obě děti jsou jí odebrány, ona je nakonec uvidí až cca po patnácti letech.

Vše, co se podařilo Struenseeovi zavést je zrušeno a reformy jsou znovu přijímány až synem Kristiána po cca deseti letech.


Na Wikipedii jsem si našla text o historii Dánska v době, kterou zpracovává film, a některé skutečnosti sem vkládám:


"...............začne uplatňovat vliv na dětinského a přelétavého krále. Dojde dokonce k převzetí moci v království a zavedení celé řady osvícenských reforem, které otřesou do té doby tvrdým dánským feudalismem. Vedle toho ale zatřesou i se Struenseem, který proti sobě popudí šlechtu, církev i dánský lid, pro nějž je "královská aféra" nepřijatelným skandálem. Osvícenská revoluce tak skončí jako obvykle: fuškou pro kata.

Vybraný výsek z dánské historie je vskutku vzrušujícím svědectvím o souboji nových a starých idejí, jakož i příběhem o nezvládnutých osobních ambicí Struenseeho, který dělal správné věci v nesprávný čas a nesprávným způsobem.

Časem získal Struensee vliv, který lze srovnat s chováním regenta v zemi. Rychle započal ve vládě s čistkami, jež zasáhly jak libertiny (k nimž ostatně patřil i on sám), tak náboženské tradicionalisty. Mezi odstavenými byl i významný politik a diplomat Johann Hartwig Ernst von Bernstorff. Jediným, kdo zůstal, byl ministr Adolph Siegfried von der Osten.

Jako stoupenec osvícenství se pokoušel zavést řadu široce založených reforem. Byl pověstný obrovským pracovním tempem: vydal množství nařízení a dekretů - za 16 měsíců jeho působení (resp. vlády) jich mělo být až 1880, což by znamenalo 3-4 denně

Je nutno uznat, že vedle čistky Struensee skutečně vyvíjel snahu napravit situaci Dánska a bděl nad tím, aby nově jmenovaní úředníci byli kompetentní. Podobně jako později Josef II. se i Struensee dopustil závažné chyby - pokoušel se své reformy prorážet překotně a až bezohledně, aniž by vzal v potaz setrvačnost, jež je vlastní většině lidí. Znepřátelil si nakonec všechny - ty, jimž odebral výsady, i ty, kteří měli z jeho reforem prospěch. Teprve dlouhý čas po jeho smrti si lidé uvědomili, co v něm měli a co v něm ztratili.

Šlechtě byla odebrána její četná - především daňová - privilegia. Nejdůležitější místa ve správě již neobsazovaly protekční děti aristokratů, ale odborníci z řad měšťanstva. Byla vyhlášena všeobecná svoboda vyznání, moc luteránského duchovenstva byla výrazně omezena. V případě nedostatku obilí byl zakázán jeho lukrativní vývoz, naopak byla odstraněna omezení veškerého dovozu. Zrušena byla cenzura, základní reformou prošlo soudnictví: odstraněna byla tortura, zavedena zásada rovnosti všech lidí před soudem. Byly zřízeny městské nalezince, nemanželští otcové museli platit na děti alimenty. U dvora se radikálně změnil způsob života - došlo ke značnému uvolnění etikety, nikoli ve smyslu uvolnění mravů, ale ve smyslu setření rozdílů mezi vrstvami.

Struenseemu byl dán jediný rok ke správě státu (1770-1771). 17. ledna roku 1772 byl uvězněn spolu s Enevoldem Brandtem; oba byli překvapeni v hlubokém spánku, časně ráno po maškarním plese. Ještě před úsvitem byla zajata i královna. V akci, zosnované se souhlasem královny matky Juliany Braunschweig-Wolfebüttel, jejího syna Frederika a jeho učitele, nacionalisty Ove Høegh-Guldberga, hrál hlavní roli plukovník regimentu "Falster" G. L. Köller (původem rovněž Němec). Bez problémů získali králův podpis pod rozkazem Struenseeho uvěznit a stít. Struensee a Brandt byli obviněni z plánování státního převratu proti králi. Trest dopadl rychle a tvrdě - 20. ledna byla svolána inkviziční komise a 28. dubna byla vykonána jejich veřejná poprava. Struensee byl před kodaňskou branou sťat, rozčtvrcen a vpleten do kola......"
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama