Boris Cvek: Herman-ÚSTR

12. dubna 2013 v 23:07 | hanci |  Politika
Britské listy
12.4.2013

Hysterie kolem ÚSTRu a hazardování s budoucností

Současný režim je sám pouze pokračováním normalizace

Nerozumím příliš tomu, proč třeba takový Martin Fendrych (u premiéra Nečase takový postoj beru jako předvolební rétoriku pravice, která se na víc nezmůže) chápe odvolání pana Hermana z čela Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) jako začátek "rudého úklidu". Jsem si však zcela jistý tím, že k dnešnímu nástupu komunistů nemuselo vůbec dojít, kdyby se pravice nedopouštěla už od Klausových dob obrovských zločinů na tomto národu. Jak teď vůbec mluvit vážně a přesvědčivě o hrůzách normalizace, když tu máme hrůzy privatizace, hrůzy korupčních skandálů, exekucí, hazardu atd. Vždyť polistopadový pravicový režim, kam řadím také opoziční smlouvu nebo vládu Grossovu, je pouze pokračováním zločinů normalizace a často za ním stojí v zákulisí ti samí STBáci (vadilo vůbec někomu, že bývalý šéf Sazky Hušák je bývalý spolupracovník StB a že se dalo očekávat, že podle toho se Sazkou naloží?) a bývalí komunisté, kteří stáli za normalizací.

Je proto otázkou, zda odhalení pravdy o minulém režimu poškodí případně více pravici, nebo komunisty. Já osobně jsem antikomunista a považuji Husákův režim za zločinný, nicméně zločiny minulosti mi přece nesmějí zavírat oči před zločiny současnosti, tím spíše, pokud současný režim stojí na stejné mentalitě jako režim Husákův: mentalitě zlodějiny, pohrdání lidmi, mentalitě věrchušky, která všechno ovládá a proniká svými dlouhými prsty. Mnohem důležitější zprávou než odchod Hermana, který reprezentuje současnou pravici a její zájmy, z čela ÚSTR je podle mne proto rozhodnutí Ústavního soudu o tom, že města mohou konečně regulovat hazard. Každý, kdo někdy byl v ČR, musí být přímo otřesený množstvím heren na každém rohu. Cituji ze stránek Občané proti hazardu:
"ČR, která je počtem obyvatel 48x menší než celá EU a zaujímá jednu 56-tinu její celkové rozlohy má tedy 6,5x více heren a kasín než celý zbytek EU dohromady! Dovedeme-li tento propočet do důsledku, je s ohledem na počet obyvatel hustota výskytu hazardních provozoven v ČR oproti zbylé EU 312x vyšší."
Hazard je právě příkladem způsobu fungování dnešního pravicového režimu. Cituji ze zprávy Transparency International:
"Prvním důvodem, který nás vedl k tomuto rozhodnutí, je skutečnost, že ministerstvo financí v oblasti povolování hazardních her dlouhodobě porušuje zákony. Hazardní průmysl přitom představuje významnou oblast, v níž lze poměrně snadno legalizovat výnosy z trestné činnosti. V současné době tak kromě pachatelů této činnosti a provozovatelů hazardu těží ze stávající situace rovněž politické strany. Dalším důvodem je nový návrh zákona o provozování sázkových her z dílny právě ministerstva financí, který rezignuje na jakoukoliv vážnější snahu o přísnější regulaci hazardu, a na rozdíl od stávající platné právní úpravy, se snaží legalizovat současný výklad zákona ministerstvem financí, tedy stav, který jednoznačně nahrává provozovatelům hazardu. V neposlední řadě je pak naše úsilí motivované snahou pomoci místním samosprávám v regulaci hazardu, protože v této oblasti jsou jim opět ze strany ministerstva financí dlouhodobě upírána jejich ústavou zaručená práva."
Jediný způsob, jakým vzít komunistům vítr z plachet, je ten, že se nekomunistické strany začnou chovat slušně, začnou trestat zločiny a odmítat mafiánskou, zločineckou povahu dnešního režimu. Občané jim to po listopadu 1989 poměrně dlouho věřili, ale nelze věčně tváří v tvář dnešnímu bezpráví a zločinnosti zůstat ochočen ve vyprávěních o tom, jak hrozná byla minulost a jak se dnes máme dobře. Za růst komunistů je zodpovědná pravice a její politika. Člověk, který má svědomí, nemůže volit pravici s pocitem, že oproti voliči KSČM volí něco dobrého a správného. Možná bychom měli založit časem "Ústav pro zkoumání zločinů privatizace a důsledků těchto zločinů".
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama