Červen 2013

V.Sušová-Salminen: Mediální obraz Miloše Zemana

27. června 2013 v 0:27 | hanci |  Politika
Prezident na ostrově "negativní deviace"? Mediální obraz Miloše Zemana
(část první)

Britské listy
Veronika Sušová-Salminen
(Mgr. Veronika Sušová-Salminen, Ph.D. je povoláním historik. Vedle moderních dějin Ruska a Střední a Východní Evropy se zajímá také o současnou postkoloniální kritiku. Trvale žije ve Finsku.)

Od Zemanova zvolení uplynulo skoro půl roku a víc než tři měsíce je prezidentem republiky. V rámci volební kampaně bylo možné vidět, že se česká společnost nejenom rozdělila na dva tábory, ale že se v českých médiích ustálil v podstatě konkrétní mediální obraz Miloše Zemana, který nám ale - podle mého názoru - dnes už zabraňuje ve smysluplné a objektivní debatě o prezidentově skutečné politice. Tak jako i jinde i v tomto případě převládá forma nad obsahem.
V tomto článku se nebudu snažit hodnotit prezidenta Miloše Zemana, ale spíš se zaměřím na to, jak ho portrétují (a tím i hodnotí) žurnalisté (a jejich komentáře a zprávy, popř. novinářské blogy) z českých internetových vydání novin (především výběrově Lidovky.cz, Ihned.cz, Respekt.cz, Aktualne.cz). Budu se ptát na to jaký je dnešní mediální obraz prezidenta Miloše Zemana po jeho zvolení prezidentem ve snaze odpovědět obecnější otázku co takový obraz vypovídá o našich médiích a o české společnosti? Dále chci na tomto příkladu ukázat, že texty se dají číst různě, jejich skutečný smysl zůstává často nepostřehnut a že mají vždy určitý vztah k mocenské praxi (nejen, že informují, argumentují a emancipují ale také disciplinují, marginalizují, normalizují, přesvědčují, odvádí pozornost, manipulují atp.).
Pro řadu kritiků, kteří jsou přesvědčeni o svojí pravdě i díky tomu, že si stejnou pravdu mohou přečíst téměř ve všech českých médiích, bude tato analýza něco jako pokus o bagatelizování nebo dokonce o obhajobu prezidenta Miloše Zemana či "pseudointelektuálním" cvičením na téma, jak špatná máme média. Toto nepochopení bych chtěla hned na začátku odmítnout. Textová analýza, kterou jsem udělala, nebyla snahou o to vylepšovat komukoliv image. Pozorný čtenář pochopí, že mi tu nejde o to hodnotit Miloše Zemana. Kriticky reflektovat práci současných médií a jejich novinářů je významnou součástí demokratického dialogu a podmínkou pro demokracii. Jestliže je dnes Česká republika v další krizi, která se ukazuje být krizí demokracie, nenesou za to odpovědnost jenom vlastní političtí aktéři (politici, politické strany) a jejich voliči, ale také média jako prostory pro demokratickou výměnu názorů, kritiku a objektivní informovaní.

Jan Keller v deníku 5plus2 o současné krizi u nás

19. června 2013 v 21:04 | hanci |  Politika

5plus2
Politici si zřejmě myslí, že jsme úplní dementi
Autor: Marie Stypková

OSTRAVA - Českou republikou v posledních dnech otřásá skandál, který nemá v novodobých dějinách země obdobu. Jde o zdánlivě spolu nesouvisející kauzy, které včera vyústily v odstoupení premiéra Nečase a pád vlády. Známý ostravský sociolog míní, že si vládnoucí garnitura privatizuje politickou moc.

Jan Keller poskytl týdeníku 5plus2 exkluzívní rozhovor k aktuálnímu dění spojenému s kauzou Nagyová.


Pravda o české ekonomice

2. června 2013 v 17:54 | hanci |  Politika
Britské listy

OHROMUJÍCÍ SELHÁNÍ PROGRAMU ŠKRTŮ ČESKÉ VLÁDY

FORBES: KALOUSEK NATRVALO ZNIČIL ČESKOU EKONOMIKU

(Mark Adomanis, Contributor, I specialize in Russian economics and demographics.)

31/05/2013

Vím, že Česká republika nedělá v posledních letech na svět ekonomicky zrovna velký dojem a taky vím, že Češi mají pověst, že jsou v debatě, zda stimulovat ekonomiku investicemi, či provádět škrty, rozhodně na straně škrtů, avšak navzdory tomu, že jsem cynik, i já jsem byl ohromen neuvěřitelnou mírou jejich selhání. Ze statistik Eurostatu zjistíme, co se stalo s českým HDP od roku 2004, píše v americkém ekonomickém časopise Forbes komentátor Mark Adomanis (na stránkách časopisu Forbes je na tomto místě uveden graf a celý článek v angličtině).


Pozoruhodné postoje "pražských intelektuálů"

2. června 2013 v 15:48 | hanci |  Zamyšlení
ZAČÍNÁ V ČESKÝCH MÉDIÍCH REFLEXE NAD NEMYSLIVÝMI POSTOJI PRAŽSKÝCH "INTELEKTUÁLŮ"?

Britské listy

deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
1.6.2013


Mnohokrát jsem v Britských listech poukazoval na to, jak nepochopitelná mi připadá iracionální podpora pražských "intelektuálů" pro neschopného prezidentského kandidáta Karla Schwarzenberga, který je i ve funkci místopředsedy vlády a ministra zahraničí ČR naprostou katastrofou, protože nic nedělá, přitom Česká republika potřebuje energickou a promyšlenou zahraniční politiku. Psal jsem opakovaně, že se mi nepodařilo získat od jediného stoupence Karla Schwarzenberga jediný racionální argument, proč tohoto člověka tak silně podporovali. Velmi podobná iracionální kampaň se v minulých dnech uskutečnila kolem váhání prezidenta Miloše Zemana nad jmenováním Martina Putny profesorem. Nepopírám, že si Pražský hrad v "aféře" kolem Martina Putny nepočínal zrovna profesionálně a kompetentně, nicméně zuřivá iracionální reakce známých pražských firem, nekriticky podporujících Martina Putnu, byla také velmi znepokojující.

Zajímavé mimochodem bylo, jak obrovský mediální humbuk na podporu Martina Putny se ve společnosti naprosto minul účinkem. Navzdory tomu, že pražská média dlouhé dny znovu systematicky nadávala Miloši Zemanovi a zesměšňovala ho, na názor veřejnosti na nového prezidenta to nemělo snad vůbec žádný vliv.